Skocz do zawartości
Zdjęcie

Tadeusz Modrzejewski i jego sny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

brandstaetter198.
  • Postów: 1
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tadeusz Modrzejewski -  człowiek, o którym naprawdę mało kto wie, a który jest w dzisiejszych czasach fenomenem, i to na skalę światową.

Tadeusz Modrzejewski - założyciel i jedyny właściciel Prywatnego Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta w BIelsku-Białej. Malarz, rzeźbiarz i ostatni polski skryba. Od roku 1989 przepisuje księgi Reymonta i inne utwory znaczące dla polskiej literatury: "Pana Tadeusza" Mickiewicza, "Trylogię" Sienkiewicza.

Sam, własnym kosztem, w roku 1989 wyremontował kamienicę w której stworzył muzeum. W muzeum znajdują się obrazy i ponad sto dzieł ręcznie przepisanych i zilustrowanych przez pana Tadeusza.  Właściciel utrzymuje się z dobrowolnych datków ludzi, którzy odwiedzają to miejsce.

Jesienią 2010 roku ze względu na kłopoty finansowe muzeum zostało na krótki okres czasu zamknięte, pan Tadeusz jednak wywalczył, aby placówkę reaktywowano. Władze miasta na prośby o pomoc nie zwracają uwagi. Kilka lat temu na apele odpowiedziała tylko Fundacja Reymontowska z Kanady, która pomogła spłacić dług muzeum, po czym ZGM podniosł panu Tadeuszowi czynsz...dwukrotnie. Lokal cały czas jest zagrożony eksmisją. Muzeum bardziej znane i doceniane jest poza granicami Polski. Goście z Singapuu, Chin, Izraela zwiedzają muzeum przy blasku... świec. Od lat w lokalu nie ma prądu i ogrzewania.

Tym, co najbardziej interesuje mnie w tym człowieku to jego sny. Tadeusz Modrzejewski twierdzi, że jako mały chłopiec miewał sny o czekającym na nim w bramie człowieku. Gdy po raz pierwszy obejrzał film "Chłopi" gdzie pokazana była podobizna Reymonta, zorientował się, że człowiekiem z bramy był ten wlaśnie pisarz.

Pan Tadeusz wiele opowiada o swoich snach, o lataniu, o jego przewodniku Reymoncie, o swoich podróżach w czasie. W swoim muzeum posiada księgi w których znajdują się opisy jego dziwnych, proroczych snów. Podaję linki do krótkich, ciekawych filmów w których opowiada m.in. o swoich snach:

 https://m.youtube.co...h?v=_RRj_TJoa0E

 

 

 
Wysłane z mojego Kruger&Matz MOVE 6 przy użyciu Tapatalka
https://www.tvn24.pl...ji,1525862.html

Wysłane z mojego Kruger&Matz MOVE 6 przy użyciu Tapatalka
  • 1Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u