Skocz do zawartości
Zdjęcie

Breakthrough Listen - pierwsze wyniki

Breakthrough Listen Breakthrough Initiatives SETI

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legendarny.
 • Postów: 938
 • Tematów: 178
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Opublikowano pierwsze wyniki poszukiwania obcych cywilizacji w ramach programu Breakthrough Listen. Udało się zarejestrować 11 ciekawych sygnałów, które skierowano do dalszej analizy.

 

2017_04_22_bl-1.jpg

Pierwsze wyniki w ramach Breakthrough Listen / kosmonauta.net

 

W lipcu 2015 informowaliśmy o rozpoczęciu programu o nazwie Breakthrough Initiatives. Inicjatywa ma na celu poszukiwanie obcych cywilizacji we Wszechświecie, w ramach której przeprowadzone będą dwa projekty: Breakthrough Listen oraz Breakthrough Message.

 

Nasłuch w ramach  Breakthrough Listen rozpoczął się w połowie grudnia 2015 roku. Projekt wykorzystuje dwa dwa potężne radioteleskopy – stumetrowy Green Bank Telescope (GBT) w USA oraz 64 metrowy Parkes Telescope w Australii. Celem Breakthrough Listen jest wykonanie najdokładniejszego z dotychczasowych przeglądów nieba na różnych pasmach radiowych. Skan w zakresie od 1 do 10 GHz ma objąć 10 razy większy obszar nieba i być ponad 50 razy bardziej czuły od poprzednich nasłuchów radiowych, przeprowadzonych w ramach projektu SETI.

 

Nasłuch nieba jest następujący: zwykle w tygodniu dla tej inicjatywy przeznaczanych jest kilkanaście godzin czasu pracy radioteleskopów, zazwyczaj w „paczkach” po kilka godzin.

 

Pierwsze wyniki Breakthrough Listen

 

Po szesnastu miesiącach nasłuchu ogłoszono pierwsze wyniki programu Breakthrough Listen. Uzyskane rezultaty dotyczą danych na paśmie L (1,1 do 1,9 GHz). Wyselekcjonowane gwiazdy były nasłuchiwane trzy razy przez czas 5 minut, przeplatanych 5 minutowym nasłuchem dla drugorzędnych celów. Taka procedura pozwoliła na analizę sygnału odebranego od wyselekcjonowanych gwiazd bliskich Ziemi. Następnie poszukiwane były sygnały wyraźnie wyróżniające się względem poziomu szumów (stosunek „Signal to Noise Ratio”, SNR). Łącznie zarejestrowano jedenaście takich sygnałów. Maksymalna wartość SNR w tych sygnałach zawiera się w zakresie od ok. 25 do prawie 3400. Lista sygnałów i ich sygnatura jest dostępna pod tym linkiem: https://seti.berkele...2017/index.html.

 

Dalsza analiza tych 11 sygnałów wyraźnie sugeruje jednak ich ziemskie, a nie poza-ziemskie pochodzenie. Jest to najczęstszy wynik nasłuchu radiowego i zwykle ma związek z pobliskimi naziemnymi nadajnikami radiowymi lub przelatującymi satelitami.

 

Program Breakthrough Initiatives ma trwać dziesięć lat. Łącznie w ramach Breakthrough Listen prawdopodobnie zostanie zebranych przynajmniej kilkaset sygnałów wyraźnie silniejszych od poziomu szumu. Oczywiście, jest bardzo mało prawdopodobne, by którykolwiek z tych sygnałów pochodził od innej cywilizacji, jednakże taka możliwość rozpala wyobraźnię naukowców na całym świecie i jest jedną z przyczyn realizacji programu.

 

 

Autor: Krzysztof Kanawka

Źródło: kosmonauta.pl


 • 5#2

Mkbewe

  Poważnie Tajemniczy

 • Postów: 94
 • Tematów: 22
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Breakthrough Listen, inicjatywa poszukiwania sygnałów emitowanych przez inteligentne życie we Wszechświecie doprowadziła do zarejestrowania 15 krótkich ale silnych impulsów radiowych pochodzących z tajemniczego i powtarzalnego źródła – FRB 121102 – w odległych częściach Wszechświata.

 

distantgalax.gif

 

 

Szybkie błyski radiowe (FRB, ang. Fast Radio Bursts) to krótkie, jasne impulsy promieniowania radiowego pochodzące z odległych lecz w dużej mierze nieznanych źródeł, a FRB 121102 to jedyne znane źródło błysków tego typu, które jest powtarzalne: obiekt ten wyemitował już ponad 150 wysokoenergetycznych błysków. W ubiegłym roku naukowcy ustalili, że FRB 121102 to galaktyka karłowata znajdująca się 3 miliardy lat świetlnych od Ziemi.

 

Możliwe wyjaśnienia powtarzalnych błysków obejmują zarówno rozbłyski emitowane przez rotujące gwiazdy neutronowe z wyjątkowo silnym polem magnetycznym, tzw. magnetary jak i bardziej egzotyczne opcje takie jak: skolimowane źródła energii, silne błyski laserowe wykorzystywane przez pozaziemskie cywilizacje do napędu swoich pojazdów kosmicznych, podobne do tych, których planuje użyć zespół Breakthrough Starshot do napędu nano-sond wysłanych z Ziemi w kierunku Proximy Centauri.

 

Błyski z tego źródła nigdy nie były obserwowane na tak wysokiej częstotliwości”, mówi Andrew Siemion, dyrektor Berkeley SETI Research Center oraz programu Breakthrough Listen.

 

Próbując zrozumieć mechanizm generowania szybkich błysków radiowych astronomowie z całego świata wielokrotnie kierowali swoje teleskopy w stronę FRB 121102. Siemion wraz ze swoim zespołem poinformował społeczność astronomiczną o aktywności obiektu w telegramie astronomicznym w poniedziałek, 28 sierpnia.

 

„Oprócz potwierdzenia, że źródło ponownie jest aktywne, wysoka rozdzielczość danych zebranych za pomocą instrumentu Listen pozwoli na pomiar właściwości tych tajemniczych błysków z większą precyzją niż to kiedykolwiek było możliwe”, mówi Vishal Gajjar z Breakthrough Listen, który zaobserwował wzmożoną aktywność obiektu.

 

Po raz pierwszy odkryte za pomocą Teleskopu Parkes w Australii szybkie błyski radiowe obserwowano do teraz za pomocą kilku radioteleskopów na całym świecie. FRB 121102 został odkryty 2 listopada 2012 roku (stąd i nazwa), a w 2015 roku po raz pierwszy zaobserwowano, że błyski z tego źródła się powtarzają, co eliminuje teorie mówiące, że źródłem błysku jest katastroficzne zniszczenie samego źródła – przynajmniej w tym wypadku.

 

Niezależnie od ostatecznego źródła FRB 121102, gdy ostatnio zarejestrowane błyski opuszczały swoją galaktykę macierzystą, nasz Układ Słoneczny miał niecałe 2 miliardy lat – zauważa Steve Croft – astronom z programu Breakthrough Listen w UC Berkeley. Życie na Ziemi składało się wtedy z jednokomórkowych organizmów, i musiał upłynąć jeszcze jeden cały miliard lat zanim pojawiło się na Ziemi najprostsze życie wielokomórkowe.

 

W ramach programu Breakthrough Listen, którego celem jest obserwowanie pobliskich gwiazd i galaktyk w poszukiwaniu oznak pozaziemskiej technologii, zespół naukowy z UC Berkeley dodał FRB 121102 do swojej listy celów. We wczesnych godzinach w sobotę, 26 sierpnia Gajjar obserwował ten obszar nieba za pomocą skonstruowanego przez zespół Breakthrough Listen instrumentu zainstalowanego na teleskopie Green Bank w Wirginii Zachodniej.

 

Instrument zarejestrował 400 terabajtów (milionów milionów bajtów) danych w przeciągu pięciu godzin pracy obserwując nieba w całym zakresie od 4 do 8 GHz. Ten potężny zestaw danych został przeszukany pod kątem poszukiwania sygnatur krótkich impulsów w szerokim zestawie częstotliwości, z charakterystyczną dyspersją spowodowaną przez obecność gazu w przestrzeni kosmicznej między Ziemią a źródłem. Charakterystyczny kształt wymuszony przez dyspersję na pierwotny błysk jest wskaźnikiem ilości materii między nami a źródłem, a tym samym wskaźnikiem odległości do galaktyki macierzystej.

 

Analiza przeprowadzona przez Gajjara i zespół Breakthrough Listen pozwoliła zarejestrować 15 nowych błysków pochodzących z FRB 121102. Obserwacje po raz pierwszy wskazują, że szybkie błyski radiowe obecne s także na wyższych częstotliwościach niż wcześniej obserwowane, a najjaśniejsze są na 7 GHz.

 

„Wyjątkowe zdolności odbiornika, który jest w stanie rejestrować jednocześnie pasmo o szerokości kilku GHz, podzielone na miliardy pojedynczych kanałów pozwala nam na nowo przyjrzeć się widmu częstotliwości FRB i powinny wiele nam powiedzieć o procesach leżących u źródła FRB”, mówi Gajjar.

 

 

Źródło: http://www.pulskosmo...lsow-radiowych/

 

przeniesiony.gif

TheToxic


 • 2

#3

asbiel
 • Postów: 394
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No właśnie w tym sęk. O ile to sygnały emitowane przez technologię obcej cywilizacji to nadal mamy magiczne 3 miliardy lat świetlnych.
 • 0

#4

Taper
 • Postów: 293
 • Tematów: 44
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No właśnie w tym sęk. O ile to sygnały emitowane przez technologię obcej cywilizacji to nadal mamy magiczne 3 miliardy lat świetlnych.

Pozostały po niej pewnie wspomnienia. Mam wrażenie, że poszukiwanie rozumnego życia we wszechświecie to takie kosmiczne prace archeologiczno-wykopaliskowe


 • 0

#5

Nick
 • Postów: 1034
 • Tematów: 427
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obiekt FRB 121102 po raz pierwszy nadał szybki sygnał radiowy w 2012 roku. 10 września naukowcy tworzący projekt Breakthrough Listen poinformowali, że z tego samego miejsca odebrano kolejne dźwięki.

 

FRB, czyli Fast Radio Burst to trwający kilka milisekund sygnał radiowy odbierany z kosmosu. Po raz pierwszy odebrany został w 2007 roku. Od 2012 roku naukowcy rejestrują kolejne sygnały, które wysyłane są cały czas przez ten sam obiekt. Chodzi o FRB 121102, znajdujący się poza naszą galaktyką, w pobliżu gwiazdozbioru Woźnicy.

 

Obiekt oddalony jest od Ziemi o trzy miliardy lat świetlnych i jest jedynym znanym ludzkości tworem powtarzającym nadawanie sygnałów radiowych. W związku z tym pojawiają się teorie, że może to być próba nawiązania kontaktu z Ziemią przez przedstawicieli odległej, obcej cywilizacji.

 

Nasłuchiwaniem kosmosu zajmują się programy Breakthrough Initiatives (którego współzałożycielem był Stephen Hawking) oraz SETI. Naukowcy prowadzą badania, które mają na celu wychwycenie wszelkich sygnałów pochodzących z naszego Układu Słonecznego oraz innych galaktyk.

 

Ogłoszone 10 września odkrycie kolejnych dźwięków nadanych przez obiekt FRB 121102 to prawdziwy przełom, który może dowodzić, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie.

 

Badacze kosmosu mówią o tym od dawna i przewidują, że w ciągu najbliższych 20 lat uda nam się natrafić na niepodważalny dowód na istnienie kosmitów. Mówił o tym między innymi zmarły w marcu tego roku astrofizyk Stephen Hawking. Zdaniem badaczy nie powinniśmy jednak nastawiać się na spotkanie z człekokształtnymi istotami o nadludzkiej inteligencji i wysokim zaawansowaniu technologicznym. Bardziej prawdopodobne jest natrafienie w kosmosie na mikroorganizmy. Jeśli jednak sygnał odebrany z FRB 121102 został nadany przez Obcych, na pewno muszą oni być inteligentni i rozwinięci cywilizacyjnie. W takiej sytuacji tylko kwestią czasu pozostaje, kiedy dowiemy się o nich czegoś więcej.

https://facet.onet.p...kosmici/xk4cfjd


 • 0


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Breakthrough Listen, Breakthrough Initiatives, SETI

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych


  Bing (1)
stat4u