Skocz do zawartości


Zdjęcie

Asteroida Florence zmierza w kierunku Ziemi. Ma ponad cztery kilometry średnicy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Mkbewe.

    Poważnie Tajemniczy

  • Postów: 97
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Duża asteroida zbliży się do Ziemi 1 września. Florence ominie naszą planetę w odległości siedmiu milionów kilometrów (18 odległości Ziemia-Księżyc). To jedna z największych asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi - informuje NASA.

 

 

Pomiary dokonane przez NASA za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera wskazują, że średnica obiektu wynosi 4,4 kilometra. - Wiele znanych asteroid minęło Ziemię w bliższej odległości niż zrobi to Florence 1 września, jednak wszystkie były mniejsze - podkreśla Paul Chodas, szef Centrum Badania Bliskich Ziemi Obiektów (Center for Near-Earth Object Studies - CNEOS) NASA w Pasadenie.

 

- Florence jest największą asteroidą, która minie naszą planetę w tak bliskiej odległości odkąd rozpoczął się program NASA wykrywania i śledzenia obiektów poruszających się w pobliżu Ziemi - mówi.

 

Jak czytamy na stronie NASA, tak bliski przelot asteroidy daje naukowcom okazję to zbadania jej bliżej. Florence wydaje się idealnym celem dla naziemnych obserwacji radarowych.

 

Pojawienie się Florence to gratka dla miłośników astronomii. Również dla amatorów - asteroida będzie niezwykle jasna, stąd można ją obserwować również za pomocą małych teleskopów przez kilka nocy od końca sierpnia do początku września. Ostatnim razem tak blisko Ziemi Florence była widziana w 1890 roku. Następna taka okazja dopiero w 2500.

 

Asteroida Florence została odkryta przez Schelte "Bobby'ego" Busa z Australii, w marcu 1981 roku. Nazwano ją na część Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa.

 

 

 

Źródło:

http://wiadomosci.on...rednicy/8nffwkd


  • 1

#2

Taper.
  • Postów: 293
  • Tematów: 44
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

również dla amatorów - asteroida będzie niezwykle jasna, stąd można ją obserwować również za pomocą małych teleskopów przez kilka nocy od końca sierpnia do początku września.

Czy tylko przez teleskop? A silna lornetka? 20x60 na statywie? Da się coś dostrzec?


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych