Skocz do zawartości
Zdjęcie

Jądro Słońca kręci się anormalnie szybko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick
  • Postów: 921
  • Tematów: 372
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

c7c7efb398761addmed.jpg

NASA's Marshall Space Flight Center

 

 

Jądro i wewnętrzne warstwy Słońca kręcą się mniej więcej cztery razy szybciej niż jego powierzchnia, co jest sprzeczne ze wszystkimi wyobrażeniami o jego budowie i działaniu – oświadczają astronomowie w artykule opublikowanym w pismie „Astronomy & Astrophysics”.

 

„Najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie tej zagadki jest takie, że jądro Słońca kręci się szybciej od zewnętrznych warstw dzięki energii, nagromadzonej przez nie w ciągu 4,6 miliarda lat, kiedy gwiazda dopiero się rodziła. To dość duża niespodzianka dla nas, cieszy nas, że odkryliśmy pierwsze realne ślady tego, jak wyglądało Słońce w okresie swojego powstania” – opowiada Roger Ulrich z uniwersytetu Kalifornii z Los Angeles.

 

Szybkość obrotu gwiazd wokół własnej osi jest jedną z najwazniejszych cech dla astronomów, ponieważ pozwala określić wiek gwiazdy, sprecyzować jego typ, zrozumieć, jak często dochodzi w nim do „trzęsień gwiazdy” i wyjaśnić, czy ma ona satelity. Z reguły młode gwiazdy kręcą się szybciej niż stare, z czego korzystają naukowcy poszukujący sobowtórów Słońca i nowonarodzonych gwiazd.

 

Obserwacje ostatnich 40-50 lat, jak opowiada Ulrich, wskazywały, że wnętrzności Słońca powinny obracać się wokół jego osi z taką samą prędkością, co i zewnętrzne warstwy, na bazie tego wyprowadzano wiele wniosków o zachowaniu i strukturze innych gwiazd. Sprawdzić te hipotezy było niezwykle trudno, ponieważ ślady obrotów wnętrza Słońca, tzw. hydrodynamiczne fale grawitacyjne, są nie do zobaczenia na jego powierzchni, gdyż tam nie dochodzą.

 

Ulrich i jego zespół śledzili ich ruchy poprzez wnętrze Słońca, obserwując inny typ fal i wahania sejsmiczne, które pojawiają się w głębokich warstwach gwiazdy w czasie „trzęsienia gwiazdy”. Naukowcy obserwowali je już od kilku dziesięcioleci za pomocą sond SDO, SOHO i innych kosmicznych obserwatoriów, jednak te wahania nie dają informacji o budowie jądra i najgłębszych warstw gwiazdy.

 

Autorzy artykułu założyli, że sejsmiczne fale mogą współdziałać z ich grawitacyjnymi „kuzynami”, jesli ruszają się w stronę jądra Słońca i potem powracają. Te współdziałania z kolei powinny odzwierciedlać się w tym, jak zmienia się struktura.

 

Tego typu idee pojawiały się w nauce wcześniej, jednak ich sprawdzenie było de facto niemożliwe z powodu tego, że fale grawitacyjne we wnętrzu Słońca są bardzo powolne – jedno ich wahanie może zajmować od kilku dni do kilku miesięcy. Z tego powodu naukowcy nie próbowali szukać śladów fal w tym, jak zmieniają się fale sejsmiczne.

 

Sonda SOHO obserwuje wnętrze Słońca od ponad 16 lat, co pozwoliło Ulrichowi przystapić do poszukiwania tego typu wybuchów w danych archiwalnych analizując je przy pomocy superkomputerów.

 

Te analizy odkryły bardzo interesujące rzeczy, w które astronomowie z początku nie uwierzyli: okazało się, że częstotliwość fal grawitacyjnych wewnątrz Sońca nie zgadza się z tą, która jest na powierzchni. Jak pokazały obliczenia naukowców, jądro Słońca powinno obracać się mniej więcej cztery razy szybciej niż warstwy zewnętrzne i wykonywać jeden obrót osi w ciągu tygodnia, a nie 28-30 dni, jak powierzchnia gwiazdy.

 

Na razie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, jednak Ulrich uważa, że obrót zewnętrznych warstw jest hamowany przez słoneczny wiatr, który stale wychodzi z powierzchni gwiazdy. Poza tym obroty mogą spowalniać się przez plamy słoneczne i inne struktury magnetyczne w powierzchniowych warstwach Słonca.

źródło:https://pl.sputnikne...rot-astronomia/


  • 5

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u