Skocz do zawartości


Zdjęcie

Start GSLV Mk 3, największej indyjskiej rakiety


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

91a42aa37d8c8d0bmed.jpg

Fot. ISRO

 

Indie z powodzeniem wystrzeliły swoją największą rakietą nośną GSLV Mk 3.

 

Pojazd dostarczył ładunek geostacjonarną orbitę transferową (GTO). Rakieta wyniosła tam znacznych rozmiarów satelitę telekomunikacyjnego GSAT-19.

 

Start GSLV Mk 3 nastąpił w poniedziałek 5 czerwca br. o godzinie 13:58 naszego czasu z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w stanie Andhra Pradesh na wyspie Sriharikota. Pierwotnie pionierski lot tego pojazdu planowany był na styczeń 2017 r., ale realizacja programu się wówczas opóźniła.

 

Odpowiedzialność za pierwszą część lotu potężnej maszyny wzięły na siebie dwa, wysokie na 26 m, boczne silniki na paliwo stałe (SRB) S200. Wygenerowały one ciąg na poziomie 9 800 kN. Po upływie 2 minut i 20 sekund lotu SRB zostały odrzucone. Po kolejnej minucie odstrzelono aerodynamiczną osłonę chroniącą ładunek.

 

Tymczasem, 114 sekund po starcie, załączony został napęd dolnego stopnia głównej części rakiety. Włączyły się dwa silniki Vikas na paliwo ciekłe, które pracowały do momentu, gdy zegar odliczający czas po starcie wskazał 5 min 17 s. Po kolejnych trzech sekundach dolny człon oddzielił się od górnego. Zasilany kriogenicznym wodorem i tlenem silnik CE-20 pracował niecałe 11 minut.

 

Po 16 minutach i 20 sekundach lotu ładunek użyteczny oddzielił się od górnego stopnia rakiety nośnej. Tym samym GSLV Mk 3 z powodzeniem dostarczyła na GTO satelitę GSAT-19. W ciągu najbliższych tygodni będzie on, z pomocą własnego napędu, wędrował, by zająć właściwą pozycję na orbicie geostacjonarnej.

 

Ważący ponad 3 100 kg GSAT-19 to najcięższy satelita, jakiego Indie kiedykolwiek wyniosły na GTO. Szacowany czas pracy urządzenia wynosi 10 lat. Jest to satelita telekomunikacyjny, wyposażony w transpondery działające w paśmie Ka i Ku.

 

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (Indian Space Research Organization – ISRO) pracowała nad rakietą GLSV Mk 3 od pierwszych lat obecnego stulecia. Jest to konstrukcja mocno różniąca się od Mk 1 i Mk 2. Jej suborbitalny test miał miejsce w grudniu 2014 r. Nowy pojazd daje Indiom ogromne możliwości, zważywszy na to, że zdolny jest wynieść 4 tony na GTO lub nawet 8 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO).

zrodlo: http://www.space24.p...yjskiej-rakiety

 

 

 

 

Pamiętajmy też, że w lutym 2017 Indie w trakcie jednej misji umieściły na orbicie rekordową liczbę 104 satelitów.

 

df88777df36077b9med.jpg

Fot. ISRO

 

 

Indie pomyślnie umieściły na orbicie okołoziemskiej rekordową liczbę 104 satelitów - poinformowała indyjska agencja kosmiczna. Poprzedni rekord 37 wystrzelonych naraz satelitów należał od 2014 roku do Rosji.

 

Rakieta Polar SLV XL ze 104 satelitami została wystrzelona z kosmodromu na wyspie Sriharikota w Zatoce Bengalskiej w dniu 15 lutego br.. Jak podała Indyjska Organizacja Badań Kosmosu ISRO, transmitowana na żywo w telewizji operacja przebiegła bez zakłóceń. Był to zarazem 16 udany start rakiety nośnej z rodziny Polar SLV w konfiguracji XL wyposażonej w dodatkowych silniki na paliwo stałe.

 

Ze 104 wystrzelonych satelitów trzy należą do Indii. Są to satelita obserwacji Ziemi Cartosat-2 oraz dwa nanosatelity INS-1A i INS-1B.  Pozostałe 101 to także nanosatelity, z których 96 należy do USA, a po jednym do Izraela, Kazachstanu, Holandii, Szwajcarii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ich start był możliwy dzięki umowie między ISRO, a firmą Antrix Corporation.

 

Całkowita masa satelitów wyniesionych w kosmos podczas misji PSLV-C37 wyniosła 1377 kg. Ponad połowę wagi ładunku stanowił indyjski satelita Cartosat-2 (714 kg), pozostałe 103 pojazdy ważyły w sumie 663 kg. Trafiły one na orbitę heliosynchroniczną na wysokość ok. 505 km nad powierzchnią planety.

 

"Ten zadziwiający wyczyn ISRO to kolejna napawająca dumą chwila dla programu kosmicznego Indii i naszego narodu. Indie oddają cześć swoim naukowcom" - napisał na Twitterze premier Narendra Modi.

 

Modi popiera rozwój indyjskiego programu kosmicznego i wielokrotnie chwalił dokonania indyjskich naukowców, którym w 2014 roku udało się stosunkowo niskim kosztem i od razu za pierwszym podejściem wysłać misję na orbitę Marsa. Szef rządu Indii chce, by jego kraj zwiększył swój udział w wartym 300 miliardów dolarów przemyśle kosmicznym.

 

W zeszłym roku ISRO wystrzeliło 75 zagranicznych satelitów z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota. Zagranicznych klientów przyciągają do Indii m.in. niskie koszty.

 

Poprzedni rekord został ustanowiony w czerwcu 2014 roku, kiedy to ukraińsko-rosyjska rakieta Dniepr będąca zmodyfikowanym, wycofanym z użytku pociskiem balistycznym R-36M2 (kod NATO: SS-18 Satan) wyniosła na orbitę okołoziemską 37 satelitów. Start odbył się z silosu w bazie wojskowej Dombarowskij w pobliżu miasta Jasnyj w obwodzie orenburskim

AH/PAP

źródło: http://www.space24.p...as-jednej-misji


  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych