Skocz do zawartości


Nowa sztuczna inteligencja rozpoznaje obrazy z rekordową skutecznością


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Tankson

Gość_Tankson.
  • Tematów: 0

Napisano

Rozwój sztucznej inteligencji postępuje w zastraszającym tempie. Amerykańskie firmy, takie jak Google czy Microsoft, posiadają własne systemy które potrafią rozpoznawać obrazy z niezwykłą dokładnością, lecz chiński gigant internetowy Baidu właśnie pokonał swoich rywali.

 

Każdą sztuczną inteligencję, aby potrafiła później rozpoznawać obrazy, należy najpierw wytrenować. Nowy chiński superkomputer Minwa posiada 72 potężne procesory oraz 144 procesory graficzne (GPU). Maszyna pozwoliła wyćwiczyć sieć neuronową w rozpoznawaniu obrazów - system najpierw przeanalizował 1,5 miliona opisanych zdjęć, które przynależyły do tysiąca różnych kategorii, a następnie musiał samodzielnie skategoryzować 100 tysięcy nowych zdjęć.

 

Szacuje się, że poziom błędów jaki popełnia człowiek przy identyfikowaniu i przydzielaniu zdjęć do odpowiednich kategorii wynosi 5.1%. W zeszłym roku firma Google zaprezentowała swoją sieć neuronową, która osiągnęła wynik 6.66%. W przypadku systemu należącego do Microsoft, poziom błędów wyniósł 4.94%, czyli można powiedzieć, że w tym zadaniu pokonał nawet człowieka. Jednak teraz chińska korporacja Baidu pochwaliła się własną siecią neuronową - poziom błędów wyniósł tylko 4,58%.

 

Ren Wu, naukowiec z Baidu który pracował nad projektem wyjaśnił, że rekord udało się pobić właśnie dzięki nowemu, potężnemu superkomputerowi, który pozwolił wytrenować sieć neuronową przy zastosowaniu zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Co więcej, system mógł analizować te same fotografie ale w różnych wersjach, tj. odwrócone, zniekształcone lub czarno-białe. Lepszy trening zapewnił po prostu lepsze szkolenie.

 

 

(http://zmianynaziemi...a-skutecznoscia)


  • 1

#2

Chaos.
  • Postów: 7
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wstęp do analitycznego myślenia wśród maszyn, których próg błędu jest mniejszy od ludzkiego?
Setki procesorów (neuroprocesorów? :D)? Zastosować to do znajdowania poszukiwanych osób na podstawie wszystkich czynników jak leci, i mamy analityczny monitoring na potęgę. Wielki brat patrzy xD
  • 0

#3

Abused.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A według mnie to nadal tylko i wyłącznie algorytmy. Niewiele to ma wspólnego z A.I.
  • 2

#4

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

6fdfd494103a5e71med.jpg

Źródło: Flickr/DigitalRalph/CC BY 2.0

 

Sztuczna inteligencja rozwija się bardzo dynamicznie. Niektórzy futurolodzy uważają, że już za kilka dekad powstaną tak zaawansowane systemy, iż będą mogły w pełni naśladować pracę ludzkiego mózgu, a z biegiem lat nawet przewyższą człowieka pod względem umysłowym. Jednak sztuczna inteligencja, aby mogła z powodzeniem dorównać człowiekowi, musi uzyskać nawet tak podstawowe zdolności jak np. umiejętność wyobrażania sobie różnych scenariuszy. Okazuje się, że korporacja Google właśnie nad tym pracuje.

 

Brytyjska firma DeepMind, która w 2014 roku została przejęta przez Google, rozwija nowy niezwykły algorytm. Oprogramowanie to ma wyróżniać się możliwością przewidywania konsekwencji swoich decyzji zanim zostaną w ogóle podjęte. Maszyna, zanim bezmyślnie podejmie jakiekolwiek działanie, będzie mogła "zastanowić się" czy dane rozwiązanie pozwoli uzyskać oczekiwane efekty.

 

Badacze opracowali sztuczną sieć neuronową, która uczy się wyciągać przydatne informacje i które będzie mogła wykorzystać w przyszłości przy podejmowaniu decyzji. System może nauczyć się stosować różne strategie i tworzyć plany działania. Nowe rozwiązanie okaże się bardzo pomocne w sytuacjach gdy algorytm napotka zupełnie nową dla siebie sytuację, która wymaga doświadczonego podejścia, lub gdy podjęcie danej decyzji będzie wiązało się z nieodwracalnymi w skutkach konsekwencjami.

 

Firma DeepMind przetestowała swój algorytm na przykładzie gry Sokoban, która wymaga od gracza umiejętności planowania i rozumowania. Gra polega na ustawianiu skrzyń w wyznaczonych miejscach. Inteligentny bot w rzeczywistości nawet nie znał zasad gry a programiści zwizualizowali jego "przemyślenia". Sztuczna inteligencja jest na wczesnym etapie rozwoju, lecz gdy opanuje umiejętność przewidywania konsekwencji swoich działań do perfekcji będziemy mogli mówić o prawdziwej rewolucji.

 

Przecież nawet człowiek, istota rozumna, nie potrafi w pełni wykorzystywać swoich zdolności.

 

źródło:http://tylkonauka.pl...dala-wyobraznie


  • 2





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych