Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niewygodne pytania


  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#16

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W Afryce małe dzieci są oskarżane o czary i wtrącane do obozów. A ty piszesz o jakichś cudach.

,,Nawet szatan chociaż niechętnie - to poprzez opętania pokazuje istnienie Boga. "

Opętanie jest chorobą psychiczną i żaden szatan czy inny nadprzyrodzony byt nie ma z tym nic wspólnego.
,,No co do ewolucji to należy pamiętać, że teoria ewolucji wciąż pozostaje teorią i teraz patrzę nie z perspektywy wiary, ale z perspektywy naukow"

Widać że niewiele o tym wiesz, po tym co piszesz o ewolucji. A to co wiesz wyciągnąłeś chyba z katolickich i kreajonistycznych stron.To jest teoria w sensie naukowym. Wpisz sobie w google. Różnica między neandertalczykami a ludźmi współczesnymi była niewielka. I nie pochodzimy od nich. Bo te dwa gatunki żyły w tym samym czasie.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 08.08.2017 - 06:29

  • 2



#17

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ewolucja to aż teoria. Czyli opis przebiegu zdarzeń będący wynikiem obserwacji i badania świata.


  • 0



#18

Guenhwyvar.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W Afryce jest dużo cudów w biednych rejonach, do których jeżdżą misjonarze, bo tam mało kto ma aparat/kamerę, a ludzie niewykształceni niestety.


  • 2

#19

Xeo.
  • Postów: 77
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Zastanawiałem się nad tym równie dużo czasu i doszedłem do wniosku, że jest tak, ale nie dlatego, że nie mają oni szansy, lecz dlatego, że nigdy nie pomyślą o chęci dostania się do nieba. Żeby trafić do piekła trza być na serio mega złym i nienawidzić Boga i ludzi. Taka osoba nie ma szansy na niebo, bo trwa w swojej nienawiści coraz mocniej i mocniej, wiec sama z siebie nie chce opuścić piekła. To podobnie jak z upadłymi aniołami. Odrzucili Oni Boga - mimo iż wiedzieli o Jego istnieniu (no bo z nim przebywali) więc był to ich świadomy wybór.

 

 

Co do tego, kto trafi do piekła, to słyszałem na ten temat mnóstwo sprzecznych opinii. Niektórzy mówią, że tylko nieliczni pójdą do nieba, bo tylko nieliczni prawdziwie i w pełni wierzą w Jezusa. Inni mówią, że wszyscy pójdą do nieba, bo Jezus złożył już doskonałą ofiarę za nasze grzechy. Jeszcze inni mówią, że wystarczy wierzyć w zbawczą rolę Jezusa, a uczynki są nieistotne. Inni mówią, że trzeba jeszcze robić dobre uczynki. Jeszcze inni, że istnieje predestynacja i Bóg już z góry założył, kogo zbawi, a kogo potępi (jest to de facto pogodzenie istnienia wolnej woli z wszechwiedzą Boga). Ty mówisz, że tylko ci najgorsi pójdą do piekła. Słyszałem nawet opinię, że tylko ci, którzy do płaczu wzruszają się z powodu każdego popełnionego grzechu dostąpią zbawienia. Słyszałem też, że nawet ateiści mają szansę na zbawienie, o ile są dobrymi ludźmi i żyją moralnie. Katolicyzm (z tego co wiem) naucza, że do piekła idą ci, którzy umierają w stanie grzechu ciężkiego. Tak więc, jak to jest? Jak Bóg może nas narażać na tak istotne wątpliwości? Jak mamy nie żyć w ciągłym strachu przed piekłem?

 

A co do ewolucji - mylisz hipotezę z teorią. Teoria grawitacji też jest "tylko" teorią.


Użytkownik Xeo edytował ten post 10.08.2017 - 20:41

  • 0

#20

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No, to może idea pustego piekła,  nadzieja powszechnego zbawienia, głoszona m. in. przez polskiego teologa, ks. Wacława Hryniewicza z zakonu oblatów?

Może warto zauważyć, iż w odróżnieniu od starej idei apokatastazy, która głosi pewność zbawienia nawet potępionych i demonów, ks. Hryniewicz mówi o nadziei powszechnego zbawienia i to nie jako o doktrynalnym pewniku.


  • 0



#21

asbiel.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zdaję sobie sprawę, że moje pytanie zostanie kompletnie zignorowanie. Ponieważ każda logika, która wchodzi na temat religii jest przez ich wyznawców bezwarunkowo ignorowana. Zatem w jaki sposób Bóg jest stwórcą wszystkiego co znane a Szatan urwał się z choinki tworząc niezależnie piekło wbrew wielkiemu Ojcu Wszechświata, który pozostał bezsilny na taki czyn. Może jestem głupi bo Szatan karze złych, kusi podatnych na zło a sam Bóg jest najbardziej znieczulonym elementem na wszelkie cierpienie. Całość jest tak wielkim nonsensem, że poważnie dziwię się iż można iść za taką ideą.
  • 2

#22

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bóg jako Idea zawiera w sobie wiele możliwości więc i tę w której realizuje się w ten sposób. Za często jednak dyskutanci z idei przeskakują na spersonifikowane  i zarządzające byty.  Ten brak ciągłości w dyskusji powoduje chaos. Szatan jest zdrajca, Bóg nie potrafi zarządzać itd a Polacy bronią Boga.


  • 0



#23

jako_taki.
  • Postów: 114
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zdaję sobie sprawę, że moje pytanie zostanie kompletnie zignorowanie. Ponieważ każda logika, która wchodzi na temat religii jest przez ich wyznawców bezwarunkowo ignorowana. Zatem w jaki sposób Bóg jest stwórcą wszystkiego co znane a Szatan urwał się z choinki tworząc niezależnie piekło wbrew wielkiemu Ojcu Wszechświata, który pozostał bezsilny na taki czyn. Może jestem głupi bo Szatan karze złych, kusi podatnych na zło a sam Bóg jest najbardziej znieczulonym elementem na wszelkie cierpienie. Całość jest tak wielkim nonsensem, że poważnie dziwię się iż można iść za taką ideą.

...nie żebym był jakimś specjalistom, tym bardziej podatny na różnego typu wierzenia ale wydaje mi się że "szatan" nic nie stworzył, to coś już było tylko odwrócił diablik się od "boga" i to odsunięcie jako metafora nazywane jest piekłem, co do tego że diabeł każe to chyba raczej chodzi o to, iż kiedy ktosiek zostaje "przekabacony"  to jego karą w mniemaniu religijnym jest raczej niemożliwość "oglądania" boga, a z tym znieczuleniem? hmmm jak by teoretycznie do wszystkiego, nie dał nam własnego prawa wyboru wtedy by mógł nami dyrygować według własnego uznania i nie dopuszczał by do tego, ale jak wiemy mamy niby wolną wole i nie zamierza mieszać się w nasze wybory ale je ocenić "po wszystkiemu".  chyba...

 

p.s "Ponieważ każda logika, która wchodzi na temat religii jest przez ich wyznawców bezwarunkowo ignorowana"

wcale nie musisz atakować, myślę, że raczej "tym" wyznawcom chodzi o to, iż skoro tego nie przyjmujesz na wiarę to wszelkie próby wytłumaczenia i tak nic nie dadzą.


Użytkownik jako_taki edytował ten post 12.08.2017 - 10:06

  • 0

#24

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szatan jest wymysłem. W judaizmie inaczej rozumiano tę postać
,,Anioł Jahwe [Czyli szatan] w tym tekście jest posłańcem Jahwe który wykonuje jego wolę[2]. Wobec człowieka ma postawę grożącą, która ma powiedzieć człowiekowi że jeśli będzie występował przeciwko woli Boga, zostanie ukarany. Więc zadaniem szatana nie było ukaranie, a objawienie woli Bożej. "
Cytat z wiki, hasło szatan.

Dopiero w chrześcijaństwie szatan stał się odpowiedzialny za zło.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 12.08.2017 - 10:06

  • 0



#25

asbiel.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Więc do czego się nie dojdzie w takich dyskusjach wychodzi lelum polelum. Czy to Bóg, Szatan czy Arek pijany sąsiad nie dojdzie się dosłownie do niczego.
  • 0

#26

jako_taki.
  • Postów: 114
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Więc do czego się nie dojdzie w takich dyskusjach wychodzi lelum polelum. Czy to Bóg, Szatan czy Arek pijany sąsiad nie dojdzie się dosłownie do niczego.

to chyba na tym polega wiara, że lelum polelum :szczerb:  się w coś wierzy choć do końca tego wyjaśnić nie sposób.


  • 0

#27

akmere.
  • Postów: 48
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dokładnie. Nawet jak pamiętam w Dziejach Apostolskich jest historia jak św. Paweł wylądował w Atenach, stolicy nauki i przemawiał tam. Na początku miało się podobać, gdy mówił o ideach itd., ale potem jak zaczął o człowieku, który wstał z martwych to ludzie się rozeszli. We wczesnym Chrześcijaństwie było paru większych myślicieli, którzy uważali, że wszelka logika w tych kwestiach do niczego nie zaprowadzi i odradzali takich praktyk, za które później św. Tomasz z Akwinu został wyniesiony na piedestał. Kant miał obalić argumenty Tomasza, dać swój, coś tam porabiał Kartezjusz, a koniec końców egzystencjalizm chrześcijański w postaci Kierkeegarda, który powrócił do "skoku w wiarę".

Cieżko w wierzę osiągnięcia logicznej wiary.


Użytkownik akmere edytował ten post 12.08.2017 - 19:38

  • 0

#28

asbiel.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Raczej biję o to by ludzie w końcu zarzuciło nie poręczne zużyte praktyki. Dostosowali wiarę do nowych czasów. Teraz będzie rządził indywidualizm i samodzielne myślenie każdej jednostki. Zabrać prawo głosu kapłana na rzecz swojego zdania. Niech to idzie do przodu, zejdźmy z tego krzyża bo gwoździe dawno puściły nas poprzez rdzę od tamtych czasów.
  • 0

#29

jako_taki.
  • Postów: 114
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Raczej biję o to by ludzie w końcu zarzuciło nie poręczne zużyte praktyki. Dostosowali wiarę do nowych czasów. Teraz będzie rządził indywidualizm i samodzielne myślenie każdej jednostki. Zabrać prawo głosu kapłana na rzecz swojego zdania. Niech to idzie do przodu, zejdźmy z tego krzyża bo gwoździe dawno puściły nas poprzez rdzę od tamtych czasów.

za jakiś czas na pewno to nastąpi, tak jak w niebyt odeszły wierzenia w Zeusa i innych bogów, potrzeby człowieka, rozwój cywilizacji same wymuszają takie zmiany.


  • 0

#30

Xeo.
  • Postów: 77
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Raczej biję o to by ludzie w końcu zarzuciło nie poręczne zużyte praktyki. Dostosowali wiarę do nowych czasów. Teraz będzie rządził indywidualizm i samodzielne myślenie każdej jednostki. Zabrać prawo głosu kapłana na rzecz swojego zdania. Niech to idzie do przodu, zejdźmy z tego krzyża bo gwoździe dawno puściły nas poprzez rdzę od tamtych czasów.

za jakiś czas na pewno to nastąpi, tak jak w niebyt odeszły wierzenia w Zeusa i innych bogów, potrzeby człowieka, rozwój cywilizacji same wymuszają takie zmiany.

 

No widać to chociażby po tym, że najwyżej rozwinięte kraje świata mają najwyższy odsetek ateistów. Wydaje się, że zanik religijności jest naturalną konsekwencją rozwoju cywilizacyjnego.


Użytkownik Xeo edytował ten post 13.08.2017 - 14:10

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych