Skocz do zawartości


Zdjęcie

USA: "Polacy z Greenpointu to robactwo"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wzburzenie Polaków w metropolii nowojorskiej wywołał artykuł napisany przez Davida Langlieba pracownika Departamentu Parków i Rekreacji miasta Nowy Jork, który w wulgarny sposób ośmiesza Greenpoint i mieszkającą tam Polonię.

W obronie Polonii wystąpiło dwóch radnych miasta Nowy Jork, a także nowojorskie dzienniki "Daily News" i "New York Sun". W piątkowych wydaniach opublikowały one artykuły informujące o skandalicznym tekście Langlieba, który jest zatrudniony na stanowisku menedżerskim w Departamencie Parków i Rekreacji.

Alex Storożyński, znany amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia i laureat nagrody Pulitzera zażądał w emailu wysłanym do szefa Departamentu Parków i Rekreacji - Adriana Benepe zwolnienia z pracy autora kontrowersyjnego tekstu. - To oburzające, by pracownik Departamentu Parków napisał coś takiego. (...) Słowa 'głupi', czy 'robactwo' w odniesieniu do Polaków są nie do przyjęcia. Dlatego należy go wyrzucić z pracy za ten obrzydliwy pokaz uprzedzenia rasowego.

Kontrowersyjny artykuł ukazał się w jesiennym wydaniu pisma dla absolwentów uczelni Haverford College. Langlieb ocenia, że Greenpoint jest brzydszy niż debile, którzy tam pracują Mieszkańców polskiej dzielnicy ocenia mianem robactwa, które powinno się stąd wyprowadzić.

- Spytałem polskiego sklepikarza, czy słyszał o Polaku, który chciał zatankować samochód jadąc na wstecznym biegu. Sklepikarz nie usłyszał pytania, gdyż tego ranka przypadkowo założył sobie majtki na głowę i guma zatkała mu uszy- napisał autor kontrowersyjnego tekstu.

Z protestem do władz Haverford College wystąpili m.in. John Micgiel, profesor polskiego pochodzenia na prestiżowej Columbia University, a także Stefan Komar, jeden z liderów Stowarzyszenia Pułaskiego przy nowojorskiej policji (NYPD).

David Langlieb, który od roku mieszka na Greenpoincie, w wypowiedzi dla "Daily News" bronił swojego artykułu określając go jako satyrę. - Nie mam żadnych uprzedzeń, a jedynie miłość i upodobanie dla polskiej społeczności- oświadczył.

- Nie da się usprawiedliwić słowem satyra faktu, że ktoś jest znieważony. Określeń robactwo i podludzie wobec Polaków i Żydów używali naziści - ripostował Frank Milewski, szef Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Nowy Jork.

John Liu, radny miejski, w oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP uznał, że tekst Langlieba jest wypowiedzią nienawiści, która ostatecznie prowadzi do przemocy wobec ludzi. Liu zaapelował do burmistrza Nowego Jorku, by pracownicy urzędu miasta musieli odpowiadać za sformułowania prowadzące do podziałów i stwarzające mylne stereotypy wobec ważnej części społeczności Nowego Jorku.

Rzecznik Departamentu ds. Parków stwierdził, że tekst Langlieba jest wyrazem jego prywatnych poglądów. Z kolei rzecznik Haverford College, John Van Ness stwierdził, że tekst był napisany niezręcznie i wymagane jest powołanie doradczego komitetu redakcyjnego pisma. Ness poinformował, że uczelnia nie będzie przepraszać za kontrowersyjny tekst.

http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=29071
  • 0



#2

losiu99.
  • Postów: 155
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Obraza polaków to obraza Polski, ktoś taki powinien zostać aresztowany....... :fist: :fist: :fist:
  • 0

#3

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

e tam. grunt to umiec sie smiac z siebie. mnie smiesza zarty o polakach tak samo jak zarty o innych narodowosciach (ktore maja w sobie mniej wiecej tyle samo prawdy i tak samo generalizuja).
  • 0

#4

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

aph, nie wiem jak ty, ale ja nie lubie jak ktoś obraża mój naród i zniża go do poziomu robactwa. Nie lubie też rasistów
  • 0



#5

Szefo.
  • Postów: 425
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiesio_PL, a myślisz że żydzi lubią kawały o swoim narodzie ?!
ale tez nie lubie znieważania ludzi :) kazdy jest równy i nie powinno być czegos takiego że ktos zniża jakąś osobe do poziomu robactwa
  • 0

#6

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

aph, nie wiem jak ty, ale ja nie lubie jak ktoś obraża mój naród i zniża go do poziomu robactwa. Nie lubie też rasistów

no i ubylo Ci cos od tego? to opowiedz zart o amerykanach i sie wszyscy posmieja. nie jest tak lepiej?

dla mnie zaden zart, ktory jest skierowany w grupe ludzi (co innego wysmiewanie sie z konkretnej osoby), nie jest obrazliwy, bo sam w sobie jest tylko slowem nie czyni krzywdy. krzywda powstaje dopiero po stronie "zaatakowanego", ktory sobie ja na sile chce wmowic.

niestety w tej kwestii jest wielu hipokrytow, ktorzy sami chetne opowiadaja dowcipy o innych, natomiast tych o sobie nie toleruja. dla mnie to jest niezrozumiale.
  • 0

#7

losiu99.
  • Postów: 155
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

dla mnie zaden zart, ktory jest skierowany w grupe ludzi


Ale ten żart był nadwyraz niegustowny, wręcz obraźliwy
  • 0

#8 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

aph, Jak powiem w kierunku Twojej rodziny ,że jest jak robactwo i jest grupą debili to też będziesz się śmiał?? Jak wydam artykuł w prasie i dopisze jeszcze ,że tych debili trzeba wysiedlić to również będzie Ci do śmiechu??

Ty chyba nie wiesz co piszesz.
  • 0

#9

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

aph, Jak powiem w kierunku Twojej rodziny ,że jest jak robactwo i jest grupą debili to też będziesz się śmiał?? Jak wydam artykuł w prasie i dopisze jeszcze ,że tych debili trzeba wysiedlić to również będzie Ci do śmiechu??

w zasadzie w ogole mnie to nie rusza. bo:
a) nie znasz mojej rodziny
B) nie masz takiej mocy, zeby ja wysiedlic

podobnie jak autor tekstu o polakach:
a) pewnie nie zna dobrze zadnego polaka
B) raczej tez nie ma mocy, zeby kogokolwiek wysiedlic

to sa tylko slowa. nie ida za nimi zadne czyny, ani zadne konsekwencje. tak samo jak ludzie opowiadajacy kawaly o zydach we wiekszosci wcale nie sa antysemitami, a o murzynach rasistami. wszelkie krzywdy powstaja dopiero jak taki zyd czy murzyn (czy polak) sobie wbije do glowy, ze zostal brutalnie zaatakowany.
to jest podobna sytuacja jak z karykaturami mahometa. to tez byly tylko zarty i nie jest to dobry powod do wojny czy innej nienawisci. ale jak wiadac wam blizej do islamistow, niz do bardziej cywilizowanego swiata.

poza tym Twoj "zart" nie jest w ogole smieszny, natomiast tamten tekst byl satyryczny, a wiec pewnie byl troche bardziej smieszny.


http://fun.czemu.org/pictures/pl.jpg
  • 0

#10 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

aph,

"w zasadzie w ogole mnie to nie rusza. bo:
a) nie znasz mojej rodziny
B) nie masz takiej mocy, zeby ja wysiedlic "


Nie generalizuj!

"to sa tylko slowa. nie ida za nimi zadne czyny, ani zadne konsekwencje. tak samo jak ludzie opowiadajacy kawaly o zydach we wiekszosci wcale nie sa antysemitami, a o murzynach rasistami. wszelkie krzywdy powstaja dopiero jak taki zyd czy murzyn (czy polak) sobie wbije do glowy, ze zostal brutalnie zaatakowany. "

Tylko ,że słowo czasem może zranić bardziej niż jakakolwiek inna rzecz. No chyba ,że rzucasz czasem bezsensu jakimś słowem na lewo i prawo i to jest dla Ciebie normalne.


"to jest podobna sytuacja jak z karykaturami mahometa. to tez byly tylko zarty i nie jest to dobry powod do wojny czy innej nienawisci. ale jak wiadac wam blizej do islamistow, niz do bardziej cywilizowanego swiata. "

Galopujesz i to zbyt mocno.

"poza tym Twoj "zart" nie jest w ogole smieszny, natomiast tamten tekst byl satyryczny, a wiec pewnie byl troche bardziej smieszny."

Owszem nie był śmieszny bo to nie był żart. Po drugie nie był dla Ciebie śmieszny bo dotknął Cię osobiście więc sam sobie zaprzeczasz teraz.

Tekst autora nie był satyryczny,tymbardziej śmieszny nie był. Jeśli jakiś już był do idiotyczny , na bardzo niskim poziomie.
  • 0

#11

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

aph,

"w zasadzie w ogole mnie to nie rusza. bo:
a) nie znasz mojej rodziny
B) nie masz takiej mocy, zeby ja wysiedlic "


Nie generalizuj!

generalizacja «rozszerzenie pewnego twierdzenia, prawa, zasady itp. na większy zakres zjawisk»
ze slownika PWN
gdzie tu generalizuje?

"to sa tylko slowa. nie ida za nimi zadne czyny, ani zadne konsekwencje. tak samo jak ludzie opowiadajacy kawaly o zydach we wiekszosci wcale nie sa antysemitami, a o murzynach rasistami. wszelkie krzywdy powstaja dopiero jak taki zyd czy murzyn (czy polak) sobie wbije do glowy, ze zostal brutalnie zaatakowany. "

Tylko ,że słowo czasem może zranić bardziej niż jakakolwiek inna rzecz. No chyba ,że rzucasz czasem bezsensu jakimś słowem na lewo i prawo i to jest dla Ciebie normalne.

mnie nie zrani. mozesz mi powiedziec co chcesz i nie bedzie to mialo dla mnie zadnego znaczenia, bo nie pojda za tym czyny. podatnosc na prowokacje jest oznaka slabosci wewnetrznej.

"to jest podobna sytuacja jak z karykaturami mahometa. to tez byly tylko zarty i nie jest to dobry powod do wojny czy innej nienawisci. ale jak wiadac wam blizej do islamistow, niz do bardziej cywilizowanego swiata. "

Galopujesz i to zbyt mocno.

bo co? to, ze nie wymachujesz z tej okazji AK-47 to znaczy, ze juz jestes ok?

"poza tym Twoj "zart" nie jest w ogole smieszny, natomiast tamten tekst byl satyryczny, a wiec pewnie byl troche bardziej smieszny."

Owszem nie był śmieszny bo to nie był żart. Po drugie nie był dla Ciebie śmieszny bo dotknął Cię osobiście więc sam sobie zaprzeczasz teraz.

wiesz, sprawy wygladaja tak, ze nie mozna sobie samemu zaprzeczac w momencie gdy ktos wmawia ci, ze cos powiedziales. Ty natomiast wmawiasz mi, ze "ten zart nie byl dla mnie smieszny, bo dotknal mnie osobiscie". no chyba ze rzeczywiscie gdzies tak napisalem... przypomnij mi prosze.

Tekst autora nie był satyryczny,tymbardziej śmieszny nie był. Jeśli jakiś już był do idiotyczny , na bardzo niskim poziomie.

kwestia gustu. ja sobie nie wyobrazam byc zniesmaczony z powodu tresci jakiegos dowcipu.
  • 0

#12

losiu99.
  • Postów: 155
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

aph, chyba trochę przesadzasz, słowo jest najpotężniejszą bronią jakie otrzymał człowiek i bardziej bolą niż niejedna rana
  • 0

#13

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

aph, chyba trochę przesadzasz, słowo jest najpotężniejszą bronią jakie otrzymał człowiek i bardziej bolą niż niejedna rana

to tylko slogan. wszystko zalezy od podejscia. dla mnie slowo (chodzby najgorsze) to jest o wiele za malo, zebym to jakos negatywnie odczul.
  • 0

#14

losiu99.
  • Postów: 155
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zależy kto to mówi mogę znieść największe obelgi od wroga ale złośliwa uwaga od osoby bliskiej boli nie do niesienia, cięko wtedy nawet zasnąć
  • 0

#15 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

losiu99, ale słowa nie mają znaczenia. Widzisz ,że aph to twardziel?? On znosi wszystko.Nawet jak będą go oczerniać i jego bliskich to on będzie patrzył z boku i śmiał się z siebie.Bo przecież to żart, nie?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych