Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hipermnezja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hipermnezja to przeciwny biegun amnezji, stan kiedy człowiek przejawia zdolność do nieograniczonego zapamiętywania w najdrobniejszych szczegółach wszystkich swoich przeżyć.

 

W serialu ‚Niezapomniane’ główna bohaterka, detektyw Carrie Wells (Poppy Montgomery) ma syndrom hipermnezji. Potrafi na żądanie powiedzieć na przykład co robiła danego dnia dwa lata temu, co jadła na obiad, o której wyszła z pracy, kogo widziała w drodze do domu. Kobiety są pamiętliwe, ale Carrie ma hiper pamięć, co jak się okazuje bywa bardzo przydatne w robocie policyjnej. [...]

 

Carrie pamięta też na wyrywki co widziała w okolicy miejsca zbrodni albo jakie zdjęcie stało na szafce w domu jednego z podejrzanych, to często pozwala skojarzyć pewne fakty, które inaczej byłyby trudne do wyłapania. [...]

 

W prawdziwym świecie hipermnezja jest badana od niedawna. Jedną z pierwszych osób badanych od 2006 roku na hipermnezję była dla chronienia prywatności nazywana A.J. W 2009 roku A.J. udzieliła wywiadu prasie, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, że ma na imię Jill Price i jest pracownicą administracji szkolnej.

Jill potrafiła przywołać w pamięci każdy dzień życia od czasu kiedy ukończenia 14 lat, czyli wtorku, 5 lutego 1980 roku. W wyniku badań ustalono, że fenomenalna pamięć Jill dotyczy wyłącznie zdarzeń w których miała osobisty udział. Testy na zapamiętywanie zadanego materiały wypadły słabo. Sama Jill twierdziła, że nieprzerwany strumień wspomnień jaki jest jej udziałem jest bardzo męczący, że nużące jest ciągłe życie przeszłością.

 

Po nagłośnieniu tematu przez media do badań zgłosili się kolejni ludzie. Do tej pory potwierdzono dwadzieścia pięć przypadków hipermnezji. Rzecz jest na tyle nowa, że nie ma jeszcze przekonującego wytłumaczenia dla źródła takich zdolności. Wyjaśnienie zjawiska hipermnezji na pewno pomogłoby lepiej zrozumieć mechanizmy i prawdziwą pojemność ludzkiej pamięci.  Jest możliwe, że mózg każdego z nas zapamiętuje wszystko jak leci, niczym kamera w supermarkecie, tylko nasza świadomość dla higieny psychicznej daje nam do tego zapisu jedynie bardzo selektywny dostęp.

źródło: http://www.tunguska.pl/hipermnezja/


  • 4



#2

Morpheus®.

    What is "real"? How do you define "real"?

  • Postów: 47
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nigdy o tym nie słyszałem bardzo ciekawa sprawa, ciekawi mnie też jaki to ma związek z pamięcią ejdetyczną (fotograficzną). W końcu są to bardzo podobne przypadki jednak pamięć fotograficzna bardziej tyczy się cyfr, obrazów czy dźwięków. Możliwe ze tym ludziom w jakiś sposób odblokowały się większe możliwości mózgu, które "normalnym" ludziom nie są jeszcze dane przez ewolucje, jedni rodzą się z wadami, więc czemu inni nie mogą rodzić się z czymś przeciwnym. Co jak co ale obecnie na temat mózgu wiemy naprawdę bardzo mało. Oczywiście nie nawiązuje tu do mitu "używania 10% mózgu", chociaż ile w tym prawdy póki za bardzo nie wiadomo.

Szczerze ciężko mi stwierdzić czy jest to wada czy zaleta, z jednej strony własnie tak jak opisana Jill można pamiętać praktycznie każdą sytuację, co może mieć plusy w wypadku morderstw, szczegółów itd. i mieć wiele innych pozytywnych aspektów z drugiej strony pamiętać każdy moment swojego życia? wszystkie złe chwile i błędy? Chyba bym zwariował, wolałbym mieć jednak pamięć fotograficzną, albo taką jak mam czyli jak normalny człowiek...


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych