Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zdjęcie chirurga, czyli prawdziwa historia potwora z Loch Ness


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Historia jednej fotografii

 

Jedną z najbardziej znanych legend i jednocześnie atrakcją turystyczną Szkocji jest potwór z Loch Ness. W ciągu ostatnich 80 lat ponad tysiąc osób twierdziło, że widziało na własne oczy legendarnego stwora zamieszkującego jezioro. Początki tej turystycznej legendy sięgają lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to powstały dwie fotografie ukazujące Nessie.

 

    Współczesna historia potwora z Loch Ness rozpoczęła się w 1933 roku, kiedy to stworzono drogę wzdłuż północnego brzegu jeziora Loch Ness, zapewniającą lepszy dostęp do jego obserwacji. Wkrótce pewna para zauważyła dziwne zwierzę w wodzie, a jej historia przytoczona przez lokalne gazety od razu spowodowała powstanie legendy. Początkowe badania nie wykazały obecności potwora w jeziorze, ale zdjęcie zrobione w roku 1934 przez brytyjskiego chirurga Roberta Wilsona ponownie rozpętało burzę wokół tajemniczego zwierzęcia.

 

                                                                    image-07-large-7b4ececab15922f07,0,920,0,0.jpg

                                                                    fot/fotoblogia.pl

 

     Wilson twierdził, że wykonał fotografię rankiem 19 kwietnia 1934 roku podczas jazdy wzdłuż północnego brzegu jeziora Loch Ness. Zauważył coś poruszającego się w wodzie i zatrzymał samochód, aby zrobić zdjęcie. Przez dziesięciolecia ten obraz uznawany był za najlepszy dowód istnienia potwora w jeziorze. Wilson nie chciał jednak, by jego nazwisko było łączone ze zdjęciem, dlatego do dziś jest ono znane po prostu jako zdjęcie chirurga.

 

                                                                     1934-lochnessmonster-af6-4d6ef7b.jpg

                                                                     fot/fotoblogia.pl

 

                                                                     article-2017101-0cfae070-610d908.jpg

                                                                     fot/fotoblogia.pl

 

       Już ten fakt mógł budzić wątpliwości co do autentyczności fotografii. Wielu naukowców próbowało obalić jej prawdziwość, jednak w walce z komercją i przemysłem turystycznym stali na straconej pozycji. Sprawa została w pewien sposób wyjaśniona dopiero w latach 90. już po śmierci Wilsona. Według zeznań Christiana Spurlinga sfotografowany obiekt w wodzie nie był formą życia, tylko zabawką o zaledwie kilku stopach wysokości.

 

W 1994 roku, przed śmiercią, Spurling przyznał się do udziału w spisku mającym na celu stworzenie słynnego zdjęcia. Byli w niego zaangażowani także Marmaduke Wetherell oraz Wilson. Spurling wraz z Wetherellem wykonali model zabawki i słynne zdjęcie. Chirurg jako szanowana osoba miał z kolei nadać wiarygodność całemu przedsięwzięciu. Mistyfikacja miała być zemstą Wetherella za to, jak został potraktowany za przeprowadzone kilka miesięcy wcześniej poszukiwania potwora. Z powodu braku śladów poszukiwacz przygód spreparował dowody, które jednak szybko zostały zdemaskowane.

 

                                                                     

 

W oryginalnej wersji potwór widoczny w jeziorze jest bardzo niewielkich rozmiarów. W związku z tym do prasy zostało wysłane zdjęcie odpowiednio skadrowane, sprawiające, że potwór wydawał się rzeczywiście duży.

 

To zdjęcie przez dziesiątki lat kształtowało wizerunek i legendę potwora. To właśnie tej mistyfikacji zawdzięczamy obraz zwierzęcia, które ma kilka metrów długości oraz długą szyję, taką jak dinozaury. Do dziś powstało jeszcze kilka innych zdjęć potwora, które również okazały się próbą fałszowania rzeczywistości.

 

Źródło: Historia Jednej Fotografii





#2

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy to naprawdę Nessie? Zdjęcie turysty przedstawiające stworzenie wyłaniające się z wody. Może to być „jedno z najlepszych w historii” zdjęć potwora z Loch Ness.

 

 

Steve Challice wykonał zdjęcia dużego stworzenia, gdy był na wakacjach w Szkocji. Opublikował je online i wiele osób skomentowało, że to musi być Nessy. Niektórzy wątpią, że zdjęcia są prawdziwe i uważają, że mogły zostać zrobione w Photoshopie. Autor bloga Loch Ness Mystery powiedział, że jest to najlepsze zdjęcie Nessy, jakie kiedykolwiek zrobiono.

 

Wydaje się, że niesamowite zdjęcia turysty uchwyciły Potwora z Loch Ness, a niektórzy twierdzą, że jest to „najlepsze zdjęcie” ze wszystkich obserwacji.

 

Steve Challice z Southampton sfotografował stworzenie z brzegu Loch Ness naprzeciwko zamku Urquhart podczas wakacji w Szkocji.

Steve powiedział, że widział falę w wodzie i założył, że jest to duża ryba, która według niego ma osiem stóp długości.

 

29962046-0-image-a-11_1592925714683.jpg

Podczas wakacji Steve Chalice sfotografował duże stworzenie w Loch Ness i ludzie sądzą, że to potwór z Loch Ness

 

29962042-8451857-image-a-15_1592927424138.jpg

Steve zobaczył falę w wodzie, zanim zauważył stworzenie, które uważa za dużą rybę lub fokę, mimo że ludzie twierdzą, że to Potwór

 

Steve powiedział Daily Record, że myślał, że to sum, i opublikował tylko zdjęcia, aby sprawdzić, czy ludzie mogą pomóc mu zidentyfikować stworzenie.

 

Powiedział: „Moim zdaniem (a nie jestem ekspertem) myślę, że to duża ryba, która dostała się do jeziora Loch z morza.
„Jeśli chodzi o to, czym jest, osobiście myślę, że jest to sum lub coś takiego, ale duże.
„Ktoś zasugerował, że może to być jesiotr.
„Jest bardzo duży, ponieważ kawałek, który można zobaczyć, musi mieć co najmniej 8 stóp długości i kto wie, ile jest pod powierzchnią.„Woda w Loch Ness jest bardzo ciemna, więc trudno powiedzieć. „Widziałem przeszkodę w wodzie przede mną i zrobiłem zdjęcie, potem drugie i nagle ta ryba wynurzyła się z wody i zrobiłem zdjęcie tego momentu.
„To zniknęło tak szybko, że nie byłem pewien, czy to sfotografowałem, czy nie.
„Wydaje mi się, że to był strzał w dziesiątkę.„Poczekałem chwilę i zrobiłem kolejne zdjęcie, ale nie widziałem więcej tej ryby”.

 

Zrobił zdjęcia we wrześniu, tylko miał dopiero czas aby je przejrzeć podczas blokady.Kiedy je opublikował, ludzie ciągle komentowali, że zdjęcia wyglądają jak potwór z Loch Ness. Autor Roland Watson, który prowadzi blog Loch Ness Mystery, powiedział, że jest to najlepsze zdjęcie z możliwych potworów z Loch Ness w historii.

 

29962044-8451857-image-a-16_1592927441748.jpg

Niektórzy ludzie mają wątpliwości, czy zdjęcia są prawdziwe i obawiają się, że sfotoszopowano w nich stworzenie

 

Roland zamieścił na swoim blogu przykłady poprzednich obserwacji, które były niewyraźnymi „plamami na zdjęciu”, dzięki czemu ta fotografia, jeśli jest prawdziwa, jest jak dotąd najwyraźniejsza.

 

Ale Roland ma wątpliwości, czy zdjęcia przez niego opisane na blogu są prawdziwe:
„Zbliżenie obiektu unosi brew”.

Roland skontaktował się ze Stevem i dyskutował z nim na temat tego, czy zdjęcie zostało zrobione w Photoshopie. Steve powiedział, że zdjęcia są prawdziwe, ale naprawdę uważa, że na ujęciach złapał tylko dużą rybę.

 

DailyMail.png

 

Tłumaczenie: Staniq





#3

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardziej do suma podobny niż jesiotra

http://lh3.googleuse...Kxn7Ie_1X81QQ9L

Mnie to wygląda na fejk, ryba jest tam wstawiona graficznie.
  • 0



#4

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szczerze, nie mam zdania. Są inne zdjęcia z tego zdarzenia, oczywiście ten sam autor, ale brak dostępu do oryginału budzi wątpliwości.

CoverImages: Steve Challice zdjęcia.





#5

Muhomorniczy.
  • Postów: 135
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano



 

W oryginalnej wersji potwór widoczny w jeziorze jest bardzo niewielkich rozmiarów. W związku z tym do prasy zostało wysłane zdjęcie odpowiednio skadrowane, sprawiające, że potwór wydawał się rzeczywiście duży.

 

Widać że załamania wody są małe. To nie może wyglądać na duże.

Użytkownik Muhomorniczy edytował ten post 26.06.2020 - 12:24

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych