Skocz do zawartości


Zdjęcie

Diabeł biega po lesie, czyli FAUN/PAN


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

wiewiorczakita.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cześć, ostatnimi czasy rozmawiałem z wieloma osobami, w tym z leśnikami, które podzieliły się ze mną kilkoma ciekawymi historiami dotyczącymi tak zwanego diabła biegającego po lesie, znanego również jako FAUN/PAN. 

 

Czy ktoś na forum miał do czynienia z tym zjawiskiem/istotą? Może ktoś ze starszego pokolenia w rodzinie opisywał, jak go spotkał? 

 

Będę zobowiązany za wszystkie wiadomości. Bardzo mnie ta sprawa ciekawi. Dzięki z góry!


  • 0

#2

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To chyba multikonto.

 

Od zgłaszania takich sugestii są raporty.

 

spam.gif

 

Aquila


  • -1



#3

Alucard.

    Unhuman


  • Postów: 260
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To chyba offtop :) Juzku, przecież jest opcja "raportuj", jeśli masz podejrzenia co do naruszenia regulaminu.

 

 

A możesz nam przybliżyć te ciekawe opowieści, o których słyszałeś? Sam mówisz, że usłyszałeś ich wiele.


  • 0



#4

wiewiorczakita.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To chyba multikonto.

 

Od zgłaszania takich sugestii są raporty.

 

spam.gif

 

Aquila

Widzę, że świetnie się zaczyna moja przygoda na forum. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące mojej osoby i ilości założonych przeze mnie kont, skorzystać z odpowiednich narzędzi i przekaż sprawę administracji.

 

To chyba offtop :) Juzku, przecież jest opcja "raportuj", jeśli masz podejrzenia co do naruszenia regulaminu.

 

 

A możesz nam przybliżyć te ciekawe opowieści, o których słyszałeś? Sam mówisz, że usłyszałeś ich wiele.

Chętnie się nimi podzielę, ale już jak coś w temacie urośnie. Nie chciałbym nic zawczasu sugerować i przyznam szczerze, że zależy mi na porównaniu, czy elementy występujące w Waszych historiach pokryją się z tym, co ja sam wiem.


  • 0

#5

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale po których lasach, w jakim rejonie kraju?
  • 0



#6

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W Polsce ktoś ci mówił o faunie? Przecież to zupełnie nie te rejony występowania. Nabrali cię - faun to legenda, wymysł. Podobnie jak południce, dziwożony, wyverny i smoki. Każda mitologia, nasza słowiańska także, ma swoje mityczne i tajemnicze stworzenia, mieszkające w lasach, rzekach, stawach, górach i pod ziemią. Folklor i tyle :) każda grupa czy to społeczna czy zawodowa, także ma swoje historie, górnicy o duchach sztolni, nurkowie o syrenach a drwale czy leśnicy o faunach i krasnalach - ale to tylko i wyłącznie ich wymysły :)


  • 0



#7

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie chciałbym nic zawczasu sugerować i przyznam szczerze, że zależy mi na porównaniu, czy elementy występujące w Waszych historiach pokryją się z tym, co ja sam wiem.

 

Byłoby jednak miło żebyś coś zasugerował, bo szczerze mówiąc, nie spodziewam się tu wysypu relacji ze spotkań z rzymskim bogiem płodności (Faunem), ani greckim bogiem opiekuńczym pól i lasów (Panem) - już prędzej pasowałby mi tu ten diabeł, z tym, że w polskim folklorze występuje ich kilka o najmniej, więc też nie od rzeczy byłoby ustalić, czy mówimy o Czarcie, czy o Rokicie np. - bo to może mieć istotne znaczenie.

Swoją drogą, pomijając mieszanie kultur i związanych z nimi wierzeń - skąd ci przyszło do głowy utożsamianie mitologicznych bogów z diabłami (patrz tytuł tego tematu), to naprawdę nie wiem.


  • 0



#8

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No to przytocz może te ciekawe historie, które usłyszałeś od leśników


  • 0



#9

pawaw1.
  • Postów: 604
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skoro leśnicy opowiadali o Faunie to pewnie wspomnieli też o Florze  ;) 


  • 4



#10

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ Pishor

 

Faun lub Faunus – staroitalski bóg płodności, bóg lasów górskich, opiekun pasterzy, darzący płodnością ich stada, nauczyciel uprawy roli. Często występujący w otoczeniu innych bóstw leśnych, utożsamiany z greckim Panem. Początkowo nie charakteryzował się żadnymi specjalnymi cechami, pod wpływami greckimi przyjął cechy Pana - kozie różki i kopytka.

Według rzymskiej mitologii był królem Latynów, synem Pikusa, wnukiem Saturna, bratem i mężem Fauny.

Odbierał kult w świętych gajach w Tyburze i na Awentynie w Rzymie.

Faun występuje w różnych bajkach i baśniach (Opowieści z Narnii, Labirynt fauna). Jedno z najbardziej znanych dzieł dotyczących fauna – balet Popołudnie fauna skomponował Claude Debussy.

 

Pan.jpg

 

Autor pewnie sobie coś takiego wizualizował. Ale to nie u nas tylko w Italii, trzeba by Simby podpytać, czy tam gdzieś nie hasają takie u niej za domem. I czy się jakiś nie zgubił i nie doskakał do Polski. Może na słupach są jakieś ogłoszenia? Warto pomóc - sam, bez znajomości języka...


  • 3



#11

Przestraszony.
  • Postów: 12
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

Ja mam ciekawą historię... ale o niej napisze w innym czasie.

 

Co do tego zjawiska - w przeszłości został wymyślony bo ludziom się nudziło. Dzisiaj faun/pan to nic innego jak instynkt przetrwania..

 

Pozdrawiam


  • -3

#12

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzisiaj faun/pan to nic innego jak instynkt przetrwania..

 

Inaczej mówiąc, sugerujesz, że leśnicy, znajomi autora tematu, widzieli biegający po lesie instynkt przetrwania i opowiedzieli mu o nim kilka ciekawych historii...

 

...rozmawiałem z wieloma osobami, w tym z leśnikami, które podzieliły się ze mną kilkoma ciekawymi historiami dotyczącymi tak zwanego diabła biegającego po lesie, znanego również jako FAUN/PAN.

 

hmmm...

I nie czujesz, że coś tu się tak zwanej kupy nie trzyma?

 

Rzecz jasna, mogli to być arcyleśnicy, którzy profesjonalnie obalili ten instynkt, żeby się pod niego podszywać w celu uzyskania pieniędzy z nadleśnictwa...wróć! - z arcynadleśnictwa oczywiście.

Jest tylko jeden problem - autor o tym nic nie wspomina.

 

W tej sytuacji... werdykt - twój pomysł jest martwy..


  • 3



#13

Xotteva.

    Aspołeczny Introwertyk

  • Postów: 249
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Mam pewną historię w tym temacie. Kiedyś mój dziadek lub pradziadek (nie jestem pewien) wracał z jasełek, czy jakiegoś przedstawienia, jeszcze jako młody chłopak, gdzie grał diabła. Wracał wieczorem, idąc poboczem drogi, oczywiście dalej w przebraniu tylko jakiś płaszcz narzucił. Na jakichś terenach niezabudowanych (same łąki, drzewa itd.) z naprzeciwka szła jakaś kobieta. Jak zobaczyła pra/dziadka, tak się wystraszyła, że niemal z krzykiem uciekła w stronę z której przyszła. Chciał ją uświadomić, że to kostium, więc chwilę za nią pobiegł, coś tam do niej krzycząc. No ale nie było co jej gonić. W każdym razie ciekawe co opowiedziała rodzinie, znajomym jak wróciła przerażona do domu? xD


  • 5

#14

wiewiorczakita.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Okay, Panowie. Przyznam, że po forum skupiającym ludzi interesujących się zjawiskami paranormalnymi, oczekiwałem nieco więcej wyrozumiałości. Tymczasem okazuje się, że większość z Was a priori potraktowała mnie jak szukającego sensacji trolla i albo stosując dość wysublimowaną formę ad personam atakowała mnie własnie personalnie, ale zupełnie niemerytorycznie odnosiła się do elementów mojej wypowiedzi, które każdy racjonalnie myślący człowiek wyjaśniłby sobie sam. Jasne, zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi faktycznie poszukuje w internecie atencji i mogliście poprzez doświadczenia z przeszłości wyrobić sobie pewien mechanizm nieufności wobec nowych użytkowników. Niestety raz na jakiś czas można tym sposobem przeoczyć/zrazić kogoś, kto miałby w temacie coś więcej do powiedzenia. Kogoś, kto widział i słyszał ciekawe rzeczy. Był w dziwnych miejscach i chciał Wam o tym opowiedzieć. Jednak, wybaczcie, ale w tej chwili nie widzę w tym sensu. Jestem przerażony tym, co tu przeczytałem i obawiam się, że my Polacy popełniliśmy jakiś straszliwy błąd przekraczając Rubikon i nic już z nas nie będzie. Przykro mi. Kiedyś, wiele lat temu, to było bardzo fajne forum. Teraz możecie być pewni, że więcej tu nie zajrzę. Co, jak co, ale ludzie tacy jak Wy powinni mieć znacznie bardziej światłe umysły. Jeżeli wydaje Wam się, że w świecie, który leży przy jednej z 400.000.000.000 gwiazd w naszej galaktyce, która natomiast stanowi jedną ze 120.000.000 skatalogowanych przez NASA galaktyk, wszystko jest albo czarne, albo białe i zjawiska takie, jak starałem się poruszyć w tym temacie, zasługują jedynie na kpinę i gorzką ironię, to wybaczcie.

 

Cześć.


  • -2

#15

Alucard.

    Unhuman


  • Postów: 260
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Starałeś się poruszyć, nie mówiąc jednocześnie jakie to historie usłyszałeś od innych ludzi. Skoro nikt nie opowiada tu swoich historii związanych z w/w tematem, nie przyszło ci do głowy, że może nikt takowej nie ma?

Jednocześnie widząc to, mógłbyś się podzielić swoimi, skoro nikt wcześniej nie miał z tym do czynienia jak widać.


  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych