Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prośba o namiary na teksty o danej tematyce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1

Xeo.
  • Postów: 77
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Od dawna jestem ateistą, jednak dojrzale zacząłem się nad tym zastanawiać niedawno i zrobiłem sobie listę wątków, które chciałbym doczytać i rozwinąć. Proszę o namiary na artykuły, książki czy inne źródła rozwijające następujące tematy (lub pojedyncze z nich):

- Jezus jako uosobienie kultów solarnych
- porównanie wiary w Boga do wiary np. w Świętego Mikołaja czy kult jednostki w Korei Północnej
- wpajanie religii od małego
- różnorodoność religii na przestrzeni czasowej i miejsc (która jest prawdziwa? dlaczego takie rozbieżności?)
- podobieństwa między Biblią a mitami starożytnymi
- religie zakładają, że cały Wszechświat kręci się wokół człowieka
- brak źródeł o Jezusie pochodzących z czasów, kiedy żył (w tym relacji o cudach)
- fakty biblijne bez potwierdzenia historycznego (np. ogólnoświatowy potop lub rzeź niewiniątek)
- nauka wyjaśnia zjawiska, które dawniej przypisywano bogom (to, co nieznane i niewyjaśnione, często przypisujemy Bogu)
- kreacjonizm a ewolucja i Wielki Wybuch
- dusza a materialny mózg
- racjonalizacja cudów (uzdrowienia, bilokacja, wizje, opętania, nierozkładające się zwłoki, cud słońca w Fatimie...)
- zmiana sposobu interpretacji fragmentów Biblii z dosłownego na alegoryczny z uwagi na przytłaczające dowody naukowe
- żadna religia nie jest naszym naturalnym instynktem (skąd więc się religie wzięły? jakie korzyści daje nam wiara?)
- religie jako źródła władzy, głównie poprzez straszenie wiecznym piekłem jako kara za grzechy
- jak to możliwe, że miliardy ludzi wierzących miałoby się mylić?
- czy to możliwe, że ład w budowie Wszechświata oraz warunki do życia na Ziemi są kwestią przypadku?
- brak konkretnych, powtarzalnych dowodów na istnienie Boga oraz na kontakt z Nim i skutki tegoż kontaktu
- "udowodnij mi, że Bóg nie istnieje"
- odsetek ateistów w krajach wysoko rozwiniętych w porównaniu z krajami słabo rozwiniętymi
- absurdy i paradoksy natury i działań Boga


  • 0

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Duża część z tych rzeczy jest omawiana u Dawkinsa w "Bogu Urojonym", poszukaj po księgarniach.


  • 0



#3

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niektóre wątki znajdziesz z pewnością u Dawkinsa ("Bóg urojony"), choć osobiście jak dla mnie ma on nieco zbyt agresywny styl. Jest jeszcze "Bóg nie jest wielki" Hitchensa, ale też jakoś niespecjalnie mi przypadła do gustu. Podoba mi się za to "Ewolucja Boga" Roberta Wrighta. Jest jeszcze "Biblia w ręku ateisty" Heleny Eilstein, ale ona z kolei napisana jest dość sztywnym językiem, niespecjalnie przypadającym do gustu każdego czytelnika.

 

Niestety największy wybór jest w języku angielskim. Tutaj na dobry początek mogę polecić na przykład:

 

Chrześcijaństwo - https://www.amazon.c...s/dp/0060816104

 

Judaizm - https://www.amazon.c...t/dp/0684869136

 

No i cokolwiek od Gezy Vermesa. To są bardziej opracowania naukowe, bardziej skupiające się na prezentacji faktów niż na wydawaniu opinii na ich temat, co według mnie jest najwłaściwszą opcją.


  • 0



#4

beithe.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Polecam Hoimara von Difurtha. Ksiazki sa stare i niektore elementy sa nieaktualne ale napisane sa pieknie i fascynujaco.

Co do Jezusa solarnego zalatuje mi to wplywem Zeitgeistu (ale moge sie mylic) i jesli tak jest to polecam film na yt "Zeitgeist refuted" (jesli dobrze pamietam) gdzie pokazane sa prawie wszystkie bledy religioznawcze i inne popelnione w tym horrorze popelnionym na filmach dokumentalnych.

Użytkownik beithe edytował ten post 06.05.2017 - 13:55

  • 0

#5

Xeo.
  • Postów: 77
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Proszę o konkretne przykłady, tylko nie te bzdury z filmu Zeitgeist.

 

Tematy zostały połączone.

TheToxic


  • 0

#6

Alis.

    "Zielony" uspokaja ;)

  • Postów: 690
  • Tematów: 171
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Potrzebujesz coś na studia czy co? Bo to już trzeci taki temat w ostatnim czasie.


  • 0



#7

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale to nie jest koncert życzeń.





#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

www.google.pl


  • 0



#9

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może on ma tylko Bing'a.





#10

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2570
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie zakładajcie tak szybko tematów bo nie nadarzam odpisywać.


  • -1



#11

Xeo.
  • Postów: 77
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tylko że jak szukam w Google to znajduję tylko obalenie faktów z zeitgeista...


  • 0

#12

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Merytorycznie zrobione obalenie takich mitów, to już niezłe źródło. Coś może znajdziesz tutaj:

https://en.wikipedia...ist_myth_theory


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych