Skocz do zawartości


Zdjęcie

Facebook pracuje nad interfejsem, który pozwoli komunikować się z innymi za pomocą myśli


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Facebook pracuje nad interfejsem, który pozwoli komunikować się z innymi za pomocą myśli

 

16317118248_b8f665e7f4_o_1.jpg?itok=s1d5

Flickr/DigitalRalph/CC BY 2.0

 

W niedalekiej przyszłości Facebook przestanie być zwyczajnym serwisem społecznościowym. Firma chce wprowadzić innowacje, które jeszcze niedawno wydawały się być domeną literatury fantastyki naukowej. Powołana przez Marka Zuckerberga grupa Building 8 pracuje nad interfejsem mózg-komputer, który jak sama nazwa wskazuje pozwoli połączyć nasz mózg z komputerem.

 

Na stronie na Facebooku można przeczytać, że korporacja poszukuje doświadczonego inżyniera, który będzie pracował nad 2-letnim projektem, w ramach którego powstanie specjalny interfejs. W pierwszej kolejności, korporacja chce zapewnić ludziom możliwość podłączenia swoich mózgów do komputerów oraz do platformy społecznościowej, a zatem również do internetu.

 

Nowa technologia zapewni nam nowe rozwiązania. Pojawi się między innymi możliwość zamieszczania komentarzy lub prowadzenia dyskusji z innymi użytkownikami wyłącznie z pomocą naszych myśli. Mowa o odczytywaniu bioelektrycznej aktywności mózgu, dlatego tradycyjna myszka i klawiatura staną się zbędne.

 

Niemal identyczny projekt rozwijany jest przez znanego miliardera Elona Muska. On również chce abyśmy mogli podłączyć nasze mózgi do komputerów i internetu, lecz jego celem jest możliwość rozwijania naszych umiejętności umysłowych i połączenia się ze sztuczną inteligencją. W tym celu powstała firma Neuralink.

 

Jednak nowa technologia wiąże się również z nowymi zagrożeniami. Możliwość odczytywania fal mózgowych każdej osoby sprawi, że ludzie staną się jeszcze bardziej narażeni na inwigilację. Facebook pracuje nad narzędziem, które zapewni korporacji wgląd w nasze umysły. To z pewnością posłuży korporacji do zamieszczania zindywidualizowanych reklam a w przyszłości być może pozwoli nawet zhakować i poznać nasze myśli.

źródło


  • 3



#2

Pomaranczka.
  • Postów: 370
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To już jest przesada! Już teraz ludzie wstawiają część swojego życia do Facebooka, tracąc przy tym swoją prywatność. Takie osiągnięcie jest czymś wspaniałym, ale tylko jeśli będzie dostępne dla ograniczonej ilości osób, naukowców czy dla Armii, ale nie dla zwykłego Kowalskiego. Nie podoba mi się to!


  • 2



#3

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ludzie zmierzają w koszmarnym kierunku. Zamiast siedzieć przy ognisku, śpiewać i patrzyć w gwiazdy wpatrujemy się bezrefleksyjnie w nic nie znaczące ikonki na smartfonie. Smutne


  • 2



#4

Skambha.
  • Postów: 99
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jeżeli chodzi o reklamy to i tak jest już zero prywatności. A ostatnio w ogóle stwierdziłam, że jesteśmy obserwowani wszędzie i przez wszystkich - mój narzeczony oglądał film Fargo, a kiedy tylko wszedł na facebooka, pojawił mu się w polecanych fanpage... Fargo. Nie wiem, może to był przypadek. Ale reklamy, czy polecenia od fb są na porządku dziennym - przeglądam foteliki rowerowe, to na fb widzę później tylko foteliki. I tak w zasadzie ze wszystkim.


  • 0

#5

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Up

 

Ciasteczka, akceptujesz je wchodząc na konkretną stronę. 


  • 0



#6

Skambha.
  • Postów: 99
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Up

 

Ciasteczka, akceptujesz je wchodząc na konkretną stronę. 

Ale mówisz o tym filmie,czy o "kopiowaniu" tego, co przeglądam w internecie? Bo jeśli to drugie, to niestety wiem. 


  • 0

#7

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wspaniała sprawa, zamiast docenić chęć postępu technologicznego, to ludzie narzekają. Prawda jest taka, że sama technologia nie jest zła, sposób w jaki się ją wykorzysta może być, np państwa totalitarne, czy nawet służby w państwach tzw "wolnych" będą mogły wykorzystywać takie technologie w celu inwigilacji obywateli. Ugrupowania terrorystyczne i przestępcze, czy po prostu źli ludzie będą starali się nadążyć.

 

Jednak te projekty to przyszłość, co by o tym nie myśleć. Takie projekty nawet nie mają ogólnego założenia w jaki sposób miałoby to działać.


Użytkownik owerfull edytował ten post 29.04.2017 - 23:53

  • 3

#8

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W pierwszej kolejności, korporacja chce zapewnić ludziom możliwość podłączenia swoich mózgów do komputerów oraz do platformy społecznościowej, a zatem również do internetu.

Zabrzmiało złowieszczo.  :>  Choć ludzie się boją wszystkiego, tak samo było z komputerami, a teraz każdy je ma w swoim domu...  No prawie każdy. ^^

 

 

Niemal identyczny projekt rozwijany jest przez znanego miliardera Elona Muska. On również chce abyśmy mogli podłączyć nasze mózgi do komputerów i internetu, lecz jego celem jest możliwość rozwijania naszych umiejętności umysłowych i połączenia się ze sztuczną inteligencją. W tym celu powstała firma Neuralink.

Elon Musk ma na razie ważniejsze cele, takie jak misja na marsa, jego firma spacex we współpracy z nasa ma urzeczywistnić możliwość dotarcia na planetę. Poza tym nowe fabryki same się nie zbudują, a tesla (następna firma tegoż wizjonera) musi mieć profity. :) Mam nadzieje, że jego Musk tzn... Mózg wyrobi, bo ma teraz sporo na głowie. :)


  • 0

#9

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wszystko to idzie w złą stronę, coraz większa inwigilacja i gdzie ta wolność, która jest domeną demokracji? 


  • 0



#10

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W sumie, to całkiem przyszłościowe posunięcie, ale znając ludzi i wiedząc, do czego co poniektórzy są zdolni, może okazać się ryzykownym przedsięwzięciem. Prawda jest taka, że pewne kręgi na świecie pragną panować nad innymi, a niektórzy wręcz wykorzystywać tą wiedzę do pewnych niemoralnych praktyk. Wszyscy, wszystko o nas wiedzą. Jeżeli ta wiedza, jest w dobrych rękach i ma służyć sprawowaniu rozsądnej, dobrej władzy i opierać się na bezpieczeństwie tych , których dane są gromadzone, no to spoko. Gorzej jest jak nasze dane posiądą organizacje, których celem będzie nam zaszkodzić. A tak niestety może się stać. W internecie mamy ciekawe grupy, które po przez media oddziałują na nas. teraz będą mogli oddziaływać na nasze umysły. Jeśli taka technologia wejdzie w życie, to ciekawa jestem, kto pierwszy wymyśli virusa, który np.będzie odczytywał nasze myśli, podczas przeglądania facebooka, albo np. podczas logowania się i wpisywania hasła. Zanim wpiszesz hasło, to tak czy inaczej pierw o tym haśle pomyślisz. A jak to nastąpi to hackerzy zhakują ci umysł. Oczywiście to nie stanie się w tych czasach, ale z pewnością do tego dojdzie.


  • 0



#11

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Prima aprilis już był...

Sterowanie komputerem za pomocą myśli jest pomysłem nad którym pracuje się od dawna ale używanie go do pisania komentarzy na fb... wydaje mi się mało prawdopodobne. Nawet sterowanie głosowe średnio się do tego nadaje a przetłumaczenie myśli na słowa jest operacją jeszcze trudniejszą niż poprawny odczyt dźwięków. Nie da rady.
Prędzej zaczniemy używać mózgu jako kursora myszy (urządzenie śledzące ruch gałek ocznych i odczyt twierdzącego sygnału mózgu znaczącego "potwierdź/kliknij/znalazłem") i narzędzia do stawiania "Lubię to"(gdy podczas czytania wypowiedzi program wykryje sygnał twierdzący "potwierdź/kliknij/znalazłem").

A jeżeli idziemy w kierunku kompletnego sfi myślę, że odczyt myśli byłby świetnym zabezpieczeniem kont/kart - w dobie keyloggerów i kamer używanie fizycznych klawiatur stwarza duże ryzyko. Klucz myślowy byłby znacznie trudniejszy do skopiowania niż ciąg wklepywanych cyferek.
  • 0



#12

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy ja wiem.. W dzisiejszych czasach, to masz rację, ale poczekajmy, aż  electroencefalograf przybierze inne rozmiary, funkcje i... stanie się aplikacją. Czujniki będą wychwytywać fale mózgowe  hakerzy budować słowniki fal mózgowych i odczytywać nasze myśli np. podczas wpisywania hasła. Wiem.. brzmi jak totalne science fiction, ale co nie jest, być może.  Jak powstaną takie przenośne EEG, które nie będą miały nic wspólnego z zakładaniem elektrod na głowę, to wtedy dopiero pojawi się problem. Zresztą już teraz każdy może mieć na komórce Analizator EEG. Na razie to zwykła aplikacja, ale z upływem czasu będą powstawać lepsze, które np będą miały opcje odczytów myśli. To tylko doprowadzi do chęci stworzenia, czegoś jeszcze lepszego. Wariografy wyjdą z mody a te urządzenia zrewolucjonizują rynek. Trudno będzie wtedy cokolwiek ukryć. ;)


  • 0



#13

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to teraz panienki podczas jazdy samochodem będą mogły buszować po fejsie. Łapię się czasem za głowę, jak widzę takie akcje - grzebanie w fejsbuku podczas prowadzenia auta, albo pisanie esa do psiapsiółki.

Na szczęście nie mam konta w twarzoksiążce, więc grzebanie w moim mózgu nie dojdzie do skutku. Jak inni chcą, niech sobie dają grzebać.





#14

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to teraz panienki podczas jazdy samochodem będą mogły buszować po fejsie.

Niby jakim cudem? :o

 

Przecież wyraźnie napisano:

cyt. "...grupa Building 8 pracuje nad interfejsem mózg-komputer, który jak sama nazwa wskazuje pozwoli połączyć nasz mózg z komputerem".

 

Ktoś, kto uprawia grzebanie w fejsbuku podczas prowadzenia auta, albo pisanie esa do psiapsiółki nie ma mózgu - a w każdym razie to co ma nie nadaje się do niczego więcej poza tym żeby móc jednocześnie trzymać pion i oddychać.

Więc ten wynalazek niczego nie zmieni w życiu tych..."panienek".


  • 2



#15

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Źle na tę technologię patrzycie. Jeśli uda się podłączyć mózg do komputera tak, by zapewnić dwukierunkową komunikację, to pierwszym i głównym zastosowaniem będzie pomoc osobom niepełnosprawnym. Osobiście nie miałbym nic przeciwko podłączeniu cyfrowej kamery do mojej głowy by poprawić moją jakość widzenia. Przydałby się też program do rozpoznawania twarzy. Tak czy siak pisanie komciów na fejsiku raczej nie jest głównym celem projektu...
  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych