Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stworzono ciecz o ujemnej masie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W laboratorium stworzono ciecz o ujemnej masie

 

water-drop-384649_1920.jpg?itok=6s-8tpZB

Pixabay.com

 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton dokonali czegoś niezwykłego. W warunkach laboratoryjnych udało im się stworzyć ciecz, która posiada ujemną masę.

 

Nawiązując do II zasady dynamiki Newtona, gdy zechcemy popchnąć jakieś ciało to przemieści się ono w kierunku zgodnym z kierunkiem działającej siły. Im większa masa obiektu, tym więcej musimy użyć siły aby popchnąć obiekt. Co jeśli ciało posiada ujemną masę?

 

Na Uniwersytecie Stanu Waszyngton, zespół badawczy schłodził atomy rubidu do temperatury zbliżonej do zera bezwzględnego. W ten sposób powstał kondensat Bosego-Einsteina. Cząstki zaczęły poruszać się niezwykle wolno i zachowywać tak jakby były jedną cząstką.

 

Następnie spowolniono je z pomocą laserów, przez co stały się jeszcze chłodniejsze, zaś gorące wysokoenergetyczne cząstki "wyparowały". Potem wykorzystano drugi rodzaj laserów aby zmieniać ich spiny. Dzięki temu, atomy rubidu zaczęły zachowywać się tak jakby posiadały ujemną masę.

 

Cząstki te zachowują się bardzo nietypowo. Gdy zechcemy je popchnąć, one zaczną przemieszczać się w kierunku odwrotnym, czyli w naszym kierunku. Naukowcy mogliby wykorzystać to osiągnięcie aby badać różne koncepcje kosmologiczne.

źródło


  • 4



#2

Skambha.
  • Postów: 99
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Łał, niesamowita sprawa. Ciekawe, czy zostanie to kiedyś wykorzystane.


  • 0

#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W tym przypadku raczej "ciecz"  mającą ujemną "masę":

 

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego wykonali ciekawy eksperyment. Schłodzili atomy rubidu do temperatury zbliżonej do zera absolutnego, tworząc kondensat Bozego-Einsteina. Uwięziono je i chłodzono za pomocą laserów, w pojemniku wielkości kilkudziesięciu mikronów.

 

W tej temperaturze, w tych warunkach oraz w tej skali wielkości, materia często zachowuje się bardzo dziwnie i nietypowo. Do głosu dochodzą zupełnie nieintuicyjne dla nas efekty kwantowe; zachowaniem materii zaczyna rządzić rachunek prawdopodobieństwa. Temperatura niższa niż w głębokiej przestrzeni kosmicznej to również bardzo egzotyczne i niestabilne “zjawisko”. W tym wypadku ta pozorna “negatywna masa”, którą zachłysnęły się media, to sposób na opisanie pewnych zachowań otrzymanej substancji. Konkretnie chodzi o nietypową dyspersję rubidu, po tym jak oprócz schłodzenia go i uwięzienia w laserowej pułapce użyto dodatkowych laserów do zmiany spinu atomów. Jak to opisał Michael Forbes, kondensat pod naciskiem przyspieszał w przeciwnym kierunku. To miałoby stać w opozycji do drugiej zasady dynamiki Newtona gdzie F=ma, czyli siła równa się iloczynowi masy i przyspieszenia. Jest to rachunek wektorowy i siła i przyspieszenie powinny być skierowane w tym samym kierunku. W tym wypadku kierunki są przeciwne, co naukowcy opisali jako “negatywna masa”.

 

I tyle. To zdecydowanie ciekawe odkrycie, ale sposób przedstawienia go w przekazie medialnym jest zbyt uproszczony.

http://weglowy.blogs...mnej-masie.html

 

Ściślej mówiąc, to co badano to tzw. "masa efektywna" stosowana do opisu cząstek i kwazicząstek poruszających się wewnątrz materii (na przykład elektronu w półprzewodniku), może mieć wartości różne od masy spoczynkowej danej cząstki i może mieć wartość ujemną, lecz nie oznacza że dana cząstka ma ujemny ciężar.

https://pl.wikipedia.../Masa_efektywna

 

Trochę podobnie rzecz się ma z "masą relatywistyczną" będącą wielkością opisującą zmiany pędu przy prędkościach podświetlnych. Nie stanowi realnej masy, bo rozpędzona cząstka nie przyciąga grawitacyjnie silniej, jedynie zwiększa bezwładność ciała wzdłuż kierunku ruchu, trochę tak jakby coś ciało hamowało.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 29.04.2017 - 22:32

  • 1



#4

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

gdy zechcemy popchnąć jakieś ciało to przemieści się ono w kierunku

 

Nie prawda, przemieści się dopiero, gdy je popchniemy. 

Tytuł wprowadza w błąd (lub tekst jest sprzeczny z tytułem) :


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych