Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ludzie wyglądają na swoje imiona


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#61

Ireth.
  • Postów: 123
  • Tematów: 7
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

Chciałbym zobaczyć wyniki tych badan, gdyby osoby testowane nie miały do dyspozycji listy potencjalnych imion do wyboru - ciekawe czy wtedy też można byłoby zatytułować tak samo ten temat i artykuł?

 

 

Dokładnie, wówczas owe badania byłyby bardziej wiarygodne,w przypadku z góry już podanych imion badani mieli podane/częściowo sugerowane ułatwienie. Osobiście nie sądzę aby imię miało coś wspólnego z charakterem,a tym bardziej czyimś wyglądem. Wśród swoich znajomych miałam po kilka osób noszących te same imiona, ba ja sama mam jedne z popularniejszych imion w Polsce. I co? Co osoba, to inna osobowość, o wyglądzie nie wspominając.


  • 1

#62

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

wówczas owe badania byłyby bardziej wiarygodne,w przypadku z góry już podanych imion badani mieli podane/częściowo sugerowane ułatwienie.

 

 

A mi się wydaje, że to by właśnie fałszowało wyniki. Wachlarz imion jest naprawdę ogromny i o większości badani by nawet nie pomyśleli podczas eksperymentu.

 

Badacze nie sugerowali, że imię jest jak foremka i w sposób unikalny kształtuje wygląd czy charakter. Chodziło raczej o zbadanie ogólnych zależności i schematów, a nie dociekanie która twarz jakie ma imię.


  • 0



#63

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Badacze nie sugerowali, że imię jest jak foremka i w sposób unikalny kształtuje wygląd czy charakter.

 

Ja tu czytam chyba co innego:

Zwebner sądzi, że imię odmalowuje się na twarzy, bo ludzie nieświadomie zmieniają swój wygląd, by dopasować się do kulturowych norm i wskazówek związanych z ich imionami.

 

I dalej:

Ludzie wyobrażają sobie na przykład, że ktoś o imieniu Bob z większym prawdopodobieństwem będzie mieć okrągłą twarz niż osoba o imieniu Tim. Sądzimy, że z czasem te stereotypy mogą [rzeczywiście] wpływać na wygląd czyjeś twarzy. Potwierdzałyby to wyniki jednego z eksperymentów, które pokazały, że imię jest reprezentowane nawet w pojedynczej, ale za to najbardziej kontrolowanej przez właściciela cesze wyglądu, a mianowicie we fryzurze.


  • 1



#64

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Ja tu czytam chyba co innego:

 

Nie do końca. Jak piszą:

 

 

Ludzie wyobrażają sobie na przykład, że ktoś o imieniu Bob z większym prawdopodobieństwem będzie mieć okrągłą twarz niż osoba o imieniu Tim.

 

Chodzi właśnie o takie ogóły. Nie o to, że Robert ma wystające kości policzkowe, niebieskie oczy i ostre rysy, a michał twarz okrągławą, szeroki nos i grube brwi.

Sedno badań nawet nie tkwi w samych imionach, ale w ich brzmieniu. Dlatego anglojęzyczni wyobrażają sobie, że ktoś o imieniu Bob (co brzmi podobnie do np. Blob), będzie miał twarz okrąglejszą od kogoś, kto ma na imię Tim (podobnie do np. slim).

 

Wpływ jest więc powiązany z ogólnym odbiorem czyjejś twarzy, zresztą jak wykazano w badaniach - korelacja jest raczej niewielka, bo ludzie w zgadywaniu mieli dokładność tylko trochę wyższą niż wynikałoby to z przypadku. Duża liczebność próby każe jednak domniemywać, że choć słaba, to jakaś zależność występuje.

 

Wyniki są jakie są, nie sposób z nimi dyskutować pozostaje jednak kwestia interpretacji.


  • 1



#65

Hardy.
  • Postów: 150
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Moje doświadczenie,w kwestii podobieństw wizualnych ludzi, o tym samym imieniu, są całkowicie sprzeczne z tą tezą, (co oczywiście nie oznacza, że inni nie mogą zaobserwować, czegoś innego, wszak jestem tylko jednostką). Dla przykładu znam, co najmniej pięciu Marcinów, i żaden z nich, wyglądem nie jest, podobny do innego.

 

Natomiast, jeśli chodzi o cechy charakteru, to wprawdzie uważam, to za kwestię przypadku i delikatnych autosugestii, nie mniej, w tym wypadku, znam parę przykładów imion, ze stereotypowymi cechami, przypisywanymi do nich. Np. znam jednego Sebastiana, który idealnie pasuje do definicji tzw. Sebixa. :D Ale dla kontrastu, znam również innego Sebastiana, który do tej definicji, w ogóle nie pasuje.

 

Pamiętam też, jak w szkole, miałem w klasie, koleżankę o imieniu Ania, z którą rówieśnicy złośliwie mnie swatali :D , przypadek o tyle ciekawy, że w jakimś stopniu, te dziecinne złośliwości, okazały się prorocze, wprawdzie nie w przypadku tej Anii, ale od tamtego czasu, dotychczas, mogę wymienić, przynajmniej cztery Panie o tym czarownym imieniu, które w jakiś sposób, były/są dla mnie, mniej lub bardziej szczególne, jednak żadna z nich, nie jest szczególnie podobna, do drugiej. Jedyne, co je łączy, to że w większości, obdarowane były zjawiskową urodą (aczkolwiek nie bliźniaczo podobną), może niektóre cechy charakteru mają podobne (czułość i skłonności depresyjne), ale bardziej jestem skłonny ku wersji, że to autosugestia, zakodowana w umyśle, przez moje doświadczenia, tak podpowiada.

 

Jest jednak, jedno imię, z którym mam, wyjątkowo pechowe doświadczenie, wszystkie Marty, jakie dane mi było poznać, że tak to ujmę łagodnie, były raczej... Paniami o dość, luźnych obyczajach. :P (Bez obrazy oczywiście, dla ewentualnych kobiet, o tym imieniu, które to przeczytają, nie wrzucam mimo wszystko, do jednego wora ludzi, z powodu imienia). Czy jednak, są podobne do siebie, pod względem wyglądu? Raczej nie, jedyna wspólna cecha, to kolor włosów, w większości. 

 

Dlatego też, jestem raczej na "nie" w tej kwestii, a jeżeli już miałbym się dopatrzeć, podobieństw wśród ludzi, o tym samym imieniu, to prędzej te podobieństwa, widzę w ludzkich charakterach. ;)


  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych