Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ludzie wyglądają na swoje imiona


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#1

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ludzie wyglądają na swoje imiona

 

twarz-6412b5971d93a70fc289380541b247b0.j

Andrea Guerra, CC

 

Ludzie z zadziwiającą trafnością dopasowują imiona do twarzy obcych.

 

Zespół Yonat Zwebner podkreśla, że wskaźnik prawidłowych odpowiedzi przekraczający przypadkowe trafienia może mieć coś wspólnego ze stereotypami kulturowymi związanymi z imionami.

 

Psycholodzy przeprowadzili serię eksperymentów z badanymi z Izraela i Francji. W każdym z nich ochotników proszono, by z listy 4-5 imion wybrać to pasujące do twarzy z fotografii. We wszystkich eksperymentach ludzie podawali prawidłową odpowiedź znacznie częściej (w 25-40% przypadków), niż wynikałoby to działania na chybił trafił (a więc 20 lub 25% przypadków). Efekt utrzymywał się także wtedy, gdy autorzy publikacji z Journal of Personality and Social Psychology kontrolowali różne czynniki, w tym przynależność etniczną czy wiek.

 

Naukowcy zauważyli, że efekt był kulturowo specyficzny. Jeden z eksperymentów przeprowadzano z udziałem studentów z Izraela i Francji na twarzach oraz imionach izraelskich i francuskich. Okazało się, że Francuzi wypadali lepiej, niż gdyby działali wyłącznie losowo, dopasowując wyłącznie francuskie twarze i imiona, a studenci z Izraela, dopasowując tylko izraelskie fizjonomie oraz imiona.

W innym eksperymencie za pomocą algorytmu uczącego wytrenowano komputer, by dopasowywał imiona do twarzy. Wykorzystano ponad 94 tys. zdjęć. Maszyna także osiągała trafność większą od losowej (54-64%).

 

Zwebner sądzi, że imię odmalowuje się na twarzy, bo ludzie nieświadomie zmieniają swój wygląd, by dopasować się do kulturowych norm i wskazówek związanych z ich imionami.

 

Znamy ten proces [samospełniające się proroctwo] z innych stereotypów, np. etnicznych bądź płciowych, w przypadku których niekiedy oczekiwania innych wpływają na to, kim się stajemy. Wcześniejsze badania wykazały, że istnieją kulturowe stereotypy związane z imionami, włączając w to wygląd. Ludzie wyobrażają sobie na przykład, że ktoś o imieniu Bob z większym prawdopodobieństwem będzie mieć okrągłą twarz niż osoba o imieniu Tim. Sądzimy, że z czasem te stereotypy mogą [rzeczywiście] wpływać na wygląd czyjeś twarzy. Potwierdzałyby to wyniki jednego z eksperymentów, które pokazały, że imię jest reprezentowane nawet w pojedynczej, ale za to najbardziej kontrolowanej przez właściciela cesze wyglądu, a mianowicie we fryzurze.

Autor: Anna Błońska

Źródło


  • 3



#2

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chciałbym zobaczyć wyniki tych badan, gdyby osoby testowane nie miały do dyspozycji listy potencjalnych imion do wyboru - ciekawe czy wtedy też można byłoby zatytułować tak samo ten temat i artykuł?

 

Kwestia druga

...ludzie podawali prawidłową odpowiedź znacznie częściej (w 25-40% przypadków), niż wynikałoby to działania na chybił trafił (a więc 20 lub 25% przypadków).

 

Jeżeli typowanie ''na chybił trafił" obejmuje 25% przypadków podobnie jak prawidłowa odpowiedź, to szału nie ma

 

Zwebner sądzi, że imię odmalowuje się na twarzy, bo ludzie nieświadomie zmieniają swój wygląd, by dopasować się do kulturowych norm i wskazówek związanych z ich imionami.

 

Kulturowe normy to może jeszcze (zależy jak to definiować)ale... co to są "wskazówki związane z imionami"?

W sensie, że jak Janusz, to brzuszek, sumiasty wąs i sandały na skarpety, czy jak?

 

Ludzie wyobrażają sobie na przykład, że ktoś o imieniu Bob z większym prawdopodobieństwem będzie mieć okrągłą twarz niż osoba o imieniu Tim.

 

To ja chyba jakiś głupi jestem, bo dla mnie i Bob i Tim, z twarzy podobni są całkiem do nikogo.

 

...imię jest reprezentowane nawet w pojedynczej, ale za to najbardziej kontrolowanej przez właściciela cesze wyglądu, a mianowicie we fryzurze.

 

Tak jakby człowiek całe swoje życie chodził tak samo uczesany.

Choć w sumie, jeden Adolf był faktycznie przywiązany do swojego wąsika. Ale wąsik, to nie fryzura jeszcze.


  • 3



#3

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ej ale coś w tym jednak jest, bo sam zauważyłem takie zależności, że osoby o tym samym imieniu podobnie się zachowują etc.


  • 2



#4

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Możesz podać jakiś konkretny przykład?


  • 0



#5

Universe24.
  • Postów: 831
  • Tematów: 54
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zdecydowanie popieram wnioski, bo sam często widuje że osoby o konkretnych imionach maja bardzo duże podobieństwo. Coś w tym jest. I tu nie chodzi o kulture tylko o samą twarz


Użytkownik Universe24 edytował ten post 23.04.2017 - 20:48

  • 0



#6

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przykład? Znam pare Patrycji i każda jest na pozór słodka i głupiutka , Krzyśki to przeważnie ciapy ze słabym charakterem. No i Adriany są strasznie irytujące przez co często ktoś jedzie im po rajtach, bądź dostaje lepe za zachowanie. Tak na szybko, krótkie obserwacje z mojego otoczenia. Aaaa i każda Roksana jest fajna i ma klase :)


  • 1



#7

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Blantinho, z tymi Krzyśkami, Patrycjami i Roksanami uderzyłeś w samo sedno moich obserwacji :D :gold:


  • 1



#8

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może wtrącę nieśmiało, że ja też przychylam się do tej dziwacznej teorii.

Może to moje głupie szczęście ale w moim otoczeniu każda Magda jest panną lekkich obyczajów. Nie w sensie zarobkowym lecz śmiało używającą życia. 





#9

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja zauważyłam, za to,że Doroty, to dziewczyny o nieco fałszywej naturze, podstępne i wkurzające.


  • 0



#10

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przykład? Znam pare Patrycji i każda jest na pozór słodka i głupiutka

Patrycja Markowska

 

Krzyśki to przeważnie ciapy ze słabym charakterem.

 

Krzysztof Zimnoch

 

No i Adriany są strasznie irytujące przez co często ktoś jedzie im po rajtach, bądź dostaje lepe za zachowanie.

 

Adrian Tekliński

 

Aaaa i każda Roksana jest fajna i ma klase [:)]

 

Roksana

 

A wszystkie Ryśki to fajne chłopy.

Ale spoko luz...


  • 0



#11

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Markowska jest taka wredna z ryja czyli wpisuje się w schemat w Patrycji, bo pisałem że są na pozór głupiutkie. Na pozór bo naprawdę są interesownymi (thx za zamiennik Alis :D ) manipulantkami :)

 

Zimnoch raczej taki spokojniejszy, opanowany typek, żaden narwaniec

 

Ten Tekliński wygląda irytująco i moge się założyć że zdążyłby mnie wkurzyć jeszcze tego samego dnia w którym bym go poznał, a z tą Roksaną to przeszedłeś sam siebie haha :D Ale jak pokażesz mi że w dowodzie ma Roksana to przyznam racje ;)

 

Poza tym nie uważam tego za sztywną regułę, a delikatną zależność, która nie zawsze musi wystąpić ale patrząc na swoje otoczenie trudno mi jej nie zauważać

 

A tutaj wrzucam typowa Pati beng: https://www.google.p...MllSd3bywMfXGM:


Użytkownik Blantinho edytował ten post 23.04.2017 - 21:50

  • 1



#12

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ilosc imion w stosunku do liczby ludzi jest po prostu zbyt mala i sila rzeczy tworza sie grupy i schematy. Jak dodamy do tego chwilowy boom na jakis pakiet imion to jeszcze bardziej to zaciesniamy. Reszta to nasze umysly i dopasowywania.
  • 0



#13

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ja nadal nie wiem, co to są te "wskazówki związane z imionami"?

Ktoś, coś?

Cokolwiek?


  • 0



#14

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Myślę, że coś w tym jednak może być. Statystyka pokazuje, że zależność jest raczej słaba, ale jednak - jakaś jest, wyższa niż dla samego przypadku.

W sumie to wydaje się to nawet na logikę dosyć prawdopodobne. Sam już kiedyś zauważyłem, że osoby o rzadkich imionach często się wyróżniają, czy to charakterem, czy ubiorem itp. Fizyczne, podświadome dopasowywanie twarzy do imienia wydaje się nieco naciągane, ale w kształtowanie charakteru i sposobu bycia poprzez imię jestem skłonny uwierzyć.


  • 0



#15

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

... w kształtowanie charakteru i sposobu bycia poprzez imię jestem skłonny uwierzyć.

Co konkretnie rozumiesz poprzez to "kształtowanie charakteru i sposobu bycia"?

Jak się kształtuje charakter w zależności od posiadanego imienia? Jak od niego uzależnia sposób bycia?

Dotyczy to tylko rzadkich imion, czy wszystkich?


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych