Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ktoś coś słyszał o wędrującej figurce w Balicach?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Xotteva.

    Aspołeczny Introwertyk

  • Postów: 249
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Kilka lat temu usłyszałem historię o figurce matki boskiej z krzyżem, która samoistnie przemieszcza się między dwiema stronami ulicy (normalnie jest w kapliczce). Miało się to dziać w Balicach, koło Krakowa. Ponoć cała wieś, czy czym to jest, o tym mówiła. Słyszałem to od koleżanki, która słyszała to od koleżanek, które mieszkają w Balicach, więc wiadomo jak traktować takie historie :roll:

Ktoś coś wie? Ktoś coś słyszał? Może sam tam mieszka? Jakoś ta historia utknęła mi w pamięci, więc się tak tylko z ciekawości pytam.


  • 0

#2

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale w jaki sposób owa figurka miałaby się przemieszczać, skoro nie ma nóg? Lewitowała? 


  • 0



#3

Xotteva.

    Aspołeczny Introwertyk

  • Postów: 249
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Któż wie ;) Chciałem się bardziej dowiedzieć, gdzie ta kapliczka jest, czy faktycznie było o tym głośno, czy faktycznie takie pogłoski chodziły po tej okolicy, czy to wszystko tylko wyobraźnia koleżanek. Dziś na taką plotkę machnąłbym ręką, ale ta historyjka od lat gdzieś mi chodzi po głowie i chciałem po prostu się dowiedzieć więcej. Ponoć było tak, że przesuwała się, kiedy nikt nie patrzył. Coś jak płaczące anioły z Dr. Who ;) Nie wiem, mogło być tak, że figurka była bardzo lekka i jak mocniej zawiało, to wędrowała, a tubylcy ubarwili historię ;)


  • 0

#4

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

...  takie pogłoski chodziły po tej okolicy, czy to wszystko tylko wyobraźnia koleżanek. Dziś na taką plotkę machnąłbym ręką, ale ta historyjka od lat gdzieś mi chodzi po głowie i chciałem po prostu się dowiedzieć więcej. Ponoć było tak, że przesuwała się, kiedy nikt nie patrzył.

 

 

Jak sam napisałeś że historyjka chodzi ci po głowie i pogłoski również chodzą po okolicy powinno to zaspokoić wielu wielbicieli pieszych wycieczek, a propos Balic jest tam port lotniczy więc tam pewnie by latała^^,


Użytkownik Aidil edytował ten post 20.04.2017 - 16:07

  • 0



#5

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z tą wędrującą figurą to taka sama ściema jak z tym grzybem na ścianie co wyrośnie na kształt Matki Boskiej a gawiedź organizuje pielgrzymki do domu objawionej.

Ktoś puści jakąś plotę, ktoś coś nie dosłyszy inny ktoś dopowie coś od siebie i tak powstaje wiejska legenda. Założę się że w tym przypadku było podobnie. Pewnie kościelny wraz z księdzem i ministrantami przenosili figurkę w inne miejsce a niedowidząca babcia uznała to za wędrówkę figurki otoczonej orszakiem aniołów :D puściła famę w świat i stąd ta historia.


  • 0



#6

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z tą wędrującą figurą to taka sama ściema jak z tym grzybem na ścianie co wyrośnie na kształt Matki Boskiej a gawiedź organizuje pielgrzymki do domu objawionej.

Ktoś puści jakąś plotę, ktoś coś nie dosłyszy inny ktoś dopowie coś od siebie i tak powstaje wiejska legenda. Założę się że w tym przypadku było podobnie. Pewnie kościelny wraz z księdzem i ministrantami przenosili figurkę w inne miejsce a niedowidząca babcia uznała to za wędrówkę figurki otoczonej orszakiem aniołów :D puściła famę w świat i stąd ta historia.

 

... itaa ... babcia powiadasz z pewnością był to wracający z baru nie dopity facet :diabel:


  • 0



#7

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

^  podałem za przykład babcię a to w ramach równouprawnienia i walki z patriarchatem.


  • 0



#8

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

^  podałem za przykład babcię a to w ramach równouprawnienia i walki z patriarchatem.

 

a ja przywołałam niedopitego w kwestii promocji %.


  • 0



#9

Herudin.
  • Postów: 50
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Taka sama bajka jak inne o "chodzących" rzeźbach. W górach Świętokrzyskich jest rzeźba "Pielgrzyma", która co roku ma się poruszać odrobinę w kierunku kościoła św. Trójcy na Łysej Górze. 


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych