Skocz do zawartości
Ruszyła tegoroczna edycja Złotych Szaraków. Tu się nie ma co wymigiwać, tu trzeba zagłosować!


Zdjęcie

Uwaga na palce! Cyberzłodzieje kradną linie papilarne na podstawie twoich zdjęć


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Endinajla

  Empatyczny Demon

 • Postów: 1992
 • Tematów: 143
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uwaga na palce! Cyberzłodzieje kradną linie papilarne na podstawie twoich zdjęć

 

Znak pokoju czy jak kto woli zwycięstwa (palce ułożone w literę „V”) oznajmia światu, że czujemy się świetnie i rozpiera nas duma. Niestety szybko możemy poczuć się gorzej, jeśli fotkę haker wykorzysta do swych niecnych celów. Cyberzłodzieje potrafią już odwzorować twoje linie papilarne na podstawie zdjęć zamieszczonych w sieci.

 

W styczniu ekipa naukowców z japońskiego Narodowego Instytutu Informatyki udowodniła, że skopiowanie odcisków palców ze zdjęcia o wysokiej rozdzielczości wcale nie jest trudne. Linie papilarne odwzorowane metodą Japończyków stanowiły wierną kopię oryginału, nawet jeśli fotografowana osoba stała w odległości 3 merów od obiektywu.

 

Na razie jednak nie musimy panikować. – Szansa, że złodziej ukradnie akurat twoje odciski jest niewielka – mówi specjalista od biometrii Anil Jain. – Aby było to możliwe trzeba zgrać równocześnie kilka czynników: oświetlenie, dystans, kąt ekspozycji itp. Z drugiej strony okazuje się, że każdy system bezpieczeństwa ma swoje wady.

 

Linie papilarne służą jako klucz do smartfonów, bankomatów, sieci komputerowych, alarmów, szafek w przebieralniach basenu czy lunaparku. Strażnicy graniczni i agenci Secret Service w budynkach rządowych weryfikują naszą tożsamość fotografując tęczówkę oka.

„Blokady biometryczne są kompromisem między bezpieczeństwem a wygodą – pisze autor książki „Technocreep: The Surrender of Privacy and the Capitalization of Intimacy” Thomas Patrick Keenan. – Najbardziej niepokoi mnie fakt, że danych biometrycznym nie da się zmienić jak numeru karty kredytowej czy zamka w drzwiach”.

 

W ostatnich latach firmy produkujące czytniki poprawiły jakość swoich wyrobów. Urządzenia nowej generacji potrafią rozpoznać, czy palec należy do żywego człowieka, czy też został wykonany z siliconu lub odcięty.

 

Skanery dłoni wykonują trójwymiarowe zdjęcie, rejestrując długość, szerokość i grubość czterech palców oraz odstępy między kostkami. Łącznie wykonują około 90 pomiarów różnych cech charakterystycznych, a wynik przechowują w postaci 9-bajtowego wzorca, co daje ponad 4 tryliardy możliwych kombinacji. Identyfikator ów jest praktycznie unikatowy.

 

nna bezpieczna (na razie) metoda uwierzytelniania polega na odwzorowaniu układu naczyń krwionośnych dłoni – innego u każdego człowieka. Aby urządzenie mogło wykonać zdjęcie w podczerwieni i porównać z wzorcem, przez skanowane naczynia musi płynąć krew.

Ponieważ zapis jest dwukrotnie szyfrowany, bardzo trudno wykraść wzorzec przechowywany w bazie danych. Natomiast możliwość błędnej autoryzacji osoby nieuprawnionej szacowana jest na 1:10 000 000. Inne systemy autoryzacji biometrycznej mają znacznie gorszy wskaźnik FAR (False Acceptance Rate).

Z kolei kanadyjski start-up Nymi opatentował bransoletki, które mierzą rytm pracy serca i porównują z oryginalnym zapisem EKG. Inne nowe technologie analizują unikatowy sposób chodzenia lub używania klawiatury, a także indywidualny zapach ciała.

 

Historia dowodzi, że dotychczas każdy szyfr udawało się złamać, a każdy klucz podrobić. Dopiero gdy wymyślimy zabezpieczenie nie do pokonania, będziemy mogli pokazywać znak zwycięstwa bez obawy, że przyniesie nam zgubę.

źródło


Użytkownik Endinajla edytował ten post 14.04.2017 - 22:34

 • 3#2

szczyglis
 • Postów: 1173
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sposoby na odciski wg https://niebezpieczn...ii-papilarnych/

 

- Prostym rozwiązaniem, pokrywającym wszystkie trzy przypadki, jest podpięcie się pod transmisję między czytnikiem a jego kontrolerem, zarejestrowanie sygnału, który się pojawi po autoryzowanym wejściu, a następnie wyemitowanie tego samego sygnału (por. Szyfrowanie bezpiecznych pendrive’ów złamane) — Adam Kleszczonek

 

- Należy odciąć palec osobie, o której wiemy, że ma dostęp do zasobów chronionych takim czytnikiem. Dla pewności najlepiej odciąć całą dłoń, należy pilnować aby palec nie pobrudził się krwią i nie był uszkodzony. Najlepiej przykładać jeszcze ciepły i nie zesztywniały. Należy uważać aby nie pomylić dłoni (najlepszym lekarzom zdarza się pomylić lewą z prawą). Warto po użyciu zapakować do lodu i odesłać właścicielowi. Może uda się przyszyć. — Jakub Stępniak

 

- Wejście przez okno (po co męczyć się z drzwiami, skoro okno jest otwarte?) — wiele osób

- Podpięcie się do tej samej sieci elektrycznej, co czytnik i próba “elektrycznego sniffingu” oraz analizy sygnału — jasisz

- Położyć bibułę na czytniku i przycisnąć ją swoim palcem. Tłuszcz po odcisku ostatnio używającej czytnika osobie zotanie dociśnięty i w ten sposób zasymulujemy próbę użycia czytnika przez tę osobę — Piotr Zajączkowski

- Sensory poddźwiękowe są w stanie odczytać odcisk palca osoby w rękawiczce, co sprawia że dość trudno je oszukać — gedymeith

- Odlew w jakims kleju i za pomoca obrabiarki typu CNC rzezbimy linie papilarne oczywiscie w srodek montujemy uklad, ktory utrzymuje temperature 36,6 stopni Celsjusza (normalnie istne SF ;) — Jędrzej Krysztofiak

- Nakarmienie ofiary pączkami: tłuste dłonie zostawiają wyraźniejsze ślady — Adam Kleszczonek

- Polizanie kserokopii odcisku jako symulacja potu — Łukasz

- Upicie danej osoby do nieprzytomności (lub ogłuszenie), a następnie wykorzystanie jej palców (bez skojarzeń!), chociaż w przypadku gdy trzeba transportować osobę do czytnika, jest to rozwiązanie mało wygodne (prościej przetransportować sam odłupany palec) — uploadeded

 

I więcej: https://niebezpieczn...?s=odcisk palca

 

PS. Podałaś chyba złe źródło.


 • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u