Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Silkhenge spider" - niezwykły inżynier


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1

Xotteva.

    Aspołeczny Introwertyk

  • Postów: 249
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Chciałbym przedstawić wam niezwykłego, mało poznanego pająka, zamieszkującego Amerykę południową, a zwłaszcza jego niezwykłą, pajęczynową strukturę, do złudzenia przypominającą Stonehenge ;)

Załączone grafiki

  • 3BDEC3D000000578-4091624-image-a-1_1483633345537.jpg
  • Spider.jpg
  • C2O0Z6wXcAEHXM5.jpg
  • Spider-3.jpg
  • 5746-silkhenge-spider-spins-complex-web-to-protect-single-egg.jpg
  • Silkhenge-Spider1.jpg
  • structure-tile.jpg

  • 3

#2

Shad.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Fenomenalne. A mógłbyś coś więcej napisać na ten temat, dlaczego te pająki budują takie konstrukcje, jakie jest ich przeznaczenie?

Sent from my HUAWEI ATH-UL01 using Tapatalk
  • 0

#3

Xotteva.

    Aspołeczny Introwertyk

  • Postów: 249
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ciężko jest napisać coś konkretnego. Struktura została odkryta w Peru w 2013r. przez pewnego studenta, który zaintrygowany wrzucił  zdjęcie na reddita, lecz nikt nie wiedział jaki gatunek za to odpowiada. Tego samego roku "grupa poszukiwawcza" znalazła w pobliskich lasach dziesiątki podobnych gniazd. Do dziś niewiele wiadomo o tym pająku i z tego co się orientuję, nawet jeszcze nie został sklasyfikowany. W zeszłym roku pierwszy raz zaobserwowano wylęg tego gatunku/rodzaju.

Co do samego przeznaczenia ów struktur, mają one cele obronne. Środkowa "wieża" jest właściwym gniazdem, w którym mieszczą się kokony. "Płot" dookoła, to faktyczny płot mający chronić samo gniazdo przed małymi stworzeniami, a także je łapać. Podobne zastosowanie ma sam szpic "wieży". Można więc powiedzieć, że to prawdziwa twierdza.


Użytkownik Xotteva edytował ten post 08.04.2017 - 18:43

  • 0

#4

Shad.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem pod wrażeniem, to jest kolejny dowód na to, że pająki to jednak inteligentne stworzenia, mało tego, w wielu przypadkach mają niebywałe poczucie estetyki.

Sent from my HUAWEI ATH-UL01 using Tapatalk
  • 0

#5

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pajęczyna jest faktycznie fenomenalna, nigdy nie przyglądam się z bliska pajęczynie i pająkom. Biorę lacia i tłukę aż zostanie plama a pajęczynę wciągam odkurzaczem i choć nie wiem jak pięknie estetycznie by utkał swą sieć i tak kończy żywot pod kapciem.





#6

Shad.
  • Postów: 34
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pajęczyna jest faktycznie fenomenalna, nigdy nie przyglądam się z bliska pajęczynie i pająkom. Biorę lacia i tłukę aż zostanie plama a pajęczynę wciągam odkurzaczem i choć nie wiem jak pięknie estetycznie by utkał swą sieć i tak kończy żywot pod kapciem.

Sadysto, nie zabija się tego cudu natury, przeca ich pajęcza sieć ma multum zastosowań, m.in. łapie komary, które nieubłaganie od setek tysięcy lat są jak wrzód na tyłku gatunku ludzkiego

Sent from my HUAWEI ATH-UL01 using Tapatalk
  • 1

#7

Xotteva.

    Aspołeczny Introwertyk

  • Postów: 249
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

U mnie nasoszniki są integralną częścią domu i nigdy ich nie wyrzucam, ew. przesiedlam do mniej używanych zakamarków, dzięki temu muchy i komary mi nie straszne ;]

Poza tym mam w terrarium grammostolę roseę :]

 

Co do silkhenge pająka, oto nagranie z pierwszego udokumentowanego wylęgu:


Użytkownik Xotteva edytował ten post 09.04.2017 - 18:49

  • 2

#8

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sadysto, nie zabija się tego cudu natury, przeca ich pajęcza sieć ma multum zastosowań, m.in. łapie komary, które nieubłaganie od setek tysięcy lat są jak wrzód na tyłku gatunku ludzkiego

Sadystko jak już ;)

 

To niech ten cud natury będzie w lesie a nie u mnie w domu. Dziękuję postoję.





#9

Xotteva.

    Aspołeczny Introwertyk

  • Postów: 249
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Nawet nasoszniki trafiają pod laczka? To to jakby chciało to i tak by szkód nie narobiło.


  • 0

#10

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nieustannie staram się aby ten "cud natury" nie występował u mnie w domu. W ogóle dziwię się, że udzielam się w temacie o pająkach jak ich nienawidzę, ale zafascynował mnie kształt tej pajęczyny, faktycznie wygląda jak twierdza tylko fosy brakuje xD.

 

@Xotteva

Każdy, bez wyjątków nawet nasosznik, pieszczotliwie nazywamy go z mamą "niciak".

 

Kolega miał kilka ptaszników to jest dopiero bydlę. Bałam się filmu oglądać a co dopiero na żywo zobaczyć, ale jego znajomy ma już hodowlę. Nie chcę pisać szczegółowo bo zagląda tu jako gość więc napiszę, że raz przyszedł z dworu i nastawił lampę, w tym czasie zadzwonił domofon i wyszedł przed blok. Wiadomo piwo, gadka a lampa się grzała i grzała. Była jakoś tak niefortunnie nastawiona, że gdy wrócił do domu to zobaczył terrarium w kawałkach, tzn. jedna szyba poszła i pająki wyszły na spacer po mieszkaniu. Znaleźli 7 z 11. Cieszy mnie tylko fakt, że to dziadostwo żyje tylko w ciepłych warunkach, chcesz zabić ptasznika? Włóż go do lodówki. Można się też przestraszyć jak zmieniają skórę. Aha i każdy ptasznik jest jadowity, każdy, nawet jeśli mówią, że nie jest to i tak jest.

 

Jeśli znajdziesz więcej info na temat silkhenge spider wstawiaj śmiało. Ciekawa informacja.





#11

Xotteva.

    Aspołeczny Introwertyk

  • Postów: 249
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Na obecną chwilę raczej temat wyczerpany. Przeglądałem wiele stron, ale praktycznie wszystko najważniejsze już napisałem. Jest to tak mało poznany pająk, że nawet jeszcze niema oficjalnej nazwy i klasyfikacji. W świetle zoologii jeszcze nie istnieje xD Nie wiadomo nawet czy to zaledwie gatunek, czy cały rodzaj. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na dalsze odkrycia i badania.

 

Kiedyś przyniosłem do szkoły (liceum) wylinkę mojej grammostoli i pani biolożka była tak zachwycona, że pożyczyła ją na kilka lekcji :szczerb: Jak wyjąłem ją by pokazać koleżance, odskoczyła na metr, bo pomyślała, że to żywy pająk, ale potem ją nawet wzięła do ręki. Bydlak jest już jak pół dłoni, a to dopiero młoda samica. Moja Rózia <3

Też jak byłem na wystawie zwierząt egzotycznych, jeden z organizatorów wziął dorosłą samicę i spytał czy ktoś chce potrzymać. Oczywiście ja pierwszy i jedyny ;)


  • 0

#12

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do odważnych świat należy.

Pokaż tą Rózię. A z tego tematu można zrobić temat zbiorczy o pająkach ;)





#13

Alucard.

    Unhuman


  • Postów: 260
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Swego czasu zastosowałem u siebie mini terapię na moją arachnofobię. Mianowicie kupiłem sobie ptasznika. Po roku miałem ich 10, z czego jakieś 5 to były już niezłe bydlaki. Ptaszników już nie hoduję ale sama fobia przed pająkami zniknęła w jakichś 80%. Polecam. :D


  • 0



#14

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Alucard

Że co proszę? Terapia szokowa? :o :o U mnie by to nie przeszło, jeśli wyjdzie mi skądś jakiś potwór słyszy mnie cały blok i pół osiedla a głos mam donośny. Uwierzcie mi.

Nie zdecydowałabym się na taką terapię.





#15

Alis.

    "Zielony" uspokaja ;)

  • Postów: 690
  • Tematów: 171
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

10 ptaszników w domu?!?!?! :o  Przynajmniej już wiesz że obie moderatorki by Cię nie odwiedziły :D


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych