Skocz do zawartości



  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1

Alis.

    "Zielony" uspokaja ;)

  • Postów: 690
  • Tematów: 171
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy ludzie wyczuwają strach za pomocą węchu?

 

 

0.jpg

 

 

Czy zdarzyło Wam się kiedykolwiek poczuć za pomocą węchu emocje innych ludzi? Zgodnie z nowymi badaniami, ludzie podobno potrafią wyczuwać strach i obrzydzenie, a emocje te są zaraźliwe.

 

 

Nowe odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Psychological Science i sugerują one, że ludzie potrafią komunikować się między sobą poprzez zapach – tak, jak robią to zwierzęta.

 

„Wyniki te są sprzeczne z powszechnie przyjętym założeniem mówiącym, że komunikacja ludzka działa wyłącznie za pośrednictwem języka lub kanałów wizualnych” – napisał w wydanym oświadczeniu Gun Semin, który wraz ze swoimi kolegami z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii był autorem tego doświadczenia.

 

Większość zwierząt komunikuje się ze sobą za pomocą zapachu, a ludzie nie posiadają tych samych narządów rozpoznawania woni, więc naukowcy myśleli, że już dawno utraciliśmy zdolność rozpoznawania zapachu strachu oraz innych emocji.

 

Aby ustalić to doświadczalnie, zespół zebrał pot spod pachy 10 mężczyzn, podczas gdy oglądali oni przerażające sceny z horroru Stanleya Kubricka „Lśnienie” lub odpychające klipy MTV z serii „Jackass”.

 

 

1.jpg

 

Następnie naukowcy zaprosili 36 kobiet na egzamin wizualny, podczas którego nieświadomie wdychały one zapach męskiego potu. Kiedy kobiety powąchały „pot strachu”, otwierały szeroko oczy i przyjmowały przerażony wyraz twarzy, podczas gdy doświadczały zapachu potu od rozczarowanych ludzi – marszczyły swoje twarze w odparty grymas. Badania sugerują, że kobiety są bardziej wrażliwe na zapach męskiego potu niż na odwrót.
Wyniki doświadczenia sugerują, że ludzie mogą komunikować się ze sobą przynajmniej poprzez niektóre emocje wyrażone przez zapach, które mogą okazać się przydatne w zatłoczonych miejscach.
„Nasze badania sugerują, że emocjonalne chemio-sygnały mogą być potencjalnymi czynnikami przyczyniającymi się do emocjonalnego przeniesienia ich na inne osoby w sytuacjach, w których przebywają gęste tłumy” – donoszą autorzy badania.

 

 

Naukowcy wykazali, że psychopaci mają gorszy węch

 

 

2.jpg

 

 

Pamiętacie Grenouille’a – mordercę o wrażliwym powonieniu z powieści Patricka Suskinda – „Pachnidło”? Najnowsze badanie australijskich naukowców wykazało, że poza literacką fikcją, postać ta nie miałby racji bytu, ponieważ jedną z charakterystycznych cech psychopatów jest… bardzo słaby węch.

 

Psychopatia, a poprawniej – osobowość antyspołeczna, nie ma dobrej prasy. I trudno się dziwić, skoro jej sztandarowe cechy to chłód emocjonalny, brak empatii, skłonności do manipulowania innymi i aspołeczne zachowanie. Naukowcy z Uniwersytetu Macquarie w Australii przebadali ponad 70 osób w wieku studenckim, które w testach psychologicznych wykazywały cechy psychopatyczne. Okazało się, że poza podobnymi cechami osobowości, grupę tę łączyło coś jeszcze – wszyscy słabo wypadli w testach na rozpoznawanie i różnicowanie zapachów.

 

Dzięki temu nietypowemu odkryciu, naukowcy nie tylko poznali kolejną cechę pomocną w diagnozie osobowości antyspołecznej, ale też zbliżyli się do ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy osobowość antyspołeczna ma związek z uszkodzeniem mózgu. Zaburzone u psychopatów funkcje przewidywania i planowania, przestrzegania norm społecznych i kontroli impulsów, są bowiem zlokalizowane w przedniej części mózgu, bardzo blisko miejsca, gdzie znajduje się nasz ośrodek węchu.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Chemosensory Perception”.

 

 

 

 

źródła:

http://www.livescien...gn=related_test

http://www.livescien...tudy-finds.html

 


  • 0



#2

Ożywieniec.
  • Postów: 67
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie zdziwiłbym sie gdyby było to prawdą, według mnie człowiek jest w stanie odczuwać strach za pomocą wszystkich zmysłów. Ciekawym zjawiskiem u zwierząt prowadzonych na rzeź jest właśnie strach, tak jakby miały świadomość tego co się z nimi stanie. Moim zdaniem zwierzęta są w stanie wyczuć znanym lub nieznanym nam zmysłem miejsca w których stało się coś złego, strach innych ludzi. Mało tego uważam, że człowiek nie do końca został pozbawiony tego zmysłu w procesie ewolucji. Ilu z was spotkało się z sytuacją w której po przechadzce po lesie nagle w pewnym miejscu zaczynacie odczuwać dziwny niepokój związany z tym miejscem? Zatrzymujecie się żeby zbadać sprawę, rozglądacie się po okolicy próbując uchwycić coś wzrokiem. Ale nic takiego w tym miejscu nie ma, czujecie za to dziwne uczucie nawet jeśli miejsce nie jest w ogóle straszne i przerażające. Po powrocie do domu i opowiedzeniu tej historii rodzicom dowiadujecie się, że w tym miejscu miało miejsce ludobójstwo ludności cywilnej przez oddziały niemieckie. Wracacie na miejsce, gdzie zauważycie lekko podniszczony pomnik poświęcony tej zbrodni. Miałem w życiu kilka sytuacji w których napotkałem się na miejsca w których bardzo dziwnie się czułem. Czasami okazywało się, że miało tam miejsce kilka lat temu samobójstwo. Innym razem dowiadujecie się, że w kolejnym miejscu działo się znów coś innego. Naprawdę dziwne uczucie, ale jak tak podpytać znajomych czy czuli kiedyś coś podobnego okazuje się, że również doświadczyli chociaż raz tego zjawiska. A z tym wyczuwaniem strachu u innych ludzi musi być tak, że kiedy pocimy się ze strachu wyczuwalny jest w naszym smrodzie jakiś charakterystyczny zapach. Kiedy ktoś go wyczuje skojarzy go ze strachem, nie wiem sam w jaki sposób. Często też widziane jest u kobiet, że po wyczuciu zapachu potrafią dużo powiedzieć o człowieku. Na przykład to w jakich warunkach ktoś pracuje, czy spożywało się alkohol w ostatnich tygodniach (mimo braku smrodu alkoholu, przyjemnym wyglądzie, żadnych poszlak w wyglądzie.) Dodałem to wyczuwanie niepokojących miejsc w to miejsce ponieważ myślę, że może mieć to jakiś związek.

Użytkownik Ożywieniec edytował ten post 05.04.2017 - 16:58

  • 0




Also tagged with one or more of these keywords: strach, lęk, węch, wyczuwanie emocji, węch u psychopatów, Chemosensory Perception, emocje innych ludzi, zapach strachu, zapach emocji

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych