Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niebieski Wieloryb - Gra która zabija

samobójstwo okaleczenia zakazana gra Rosja

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

#46

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

15-latek pociął się grając w "Niebieskiego wieloryba". Facebook nie pomógł ustalić, kto go do tego nakłonił.

 

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie nakłaniania 15-latka z Gliwic do popełnienia samobójstwa poprzez internetową grę "Niebieski wieloryb". Śledczym nie udało się ustalić, z kim chłopak korespondował, bo Facebook nie odpowiedział na pytania prokuratury.

 

Z kolei Facebook w ogóle nie odpowiedział na pismo śledczych. Spółka zwyczajowo nie udziela informacji o użytkownikach powołując się na klauzulę dobrej wiary. To oznaczało, że prokuratura dotarła do technologicznej ściany: w inny sposób nie można ustalić kto w sieci wydawał chłopakowi polecenia.

 

źródło

 

No proszę. A ja nie dawno tu na forum czytałem od paru użytkowników, że policja i służby to nas tak inwigilują, że czytają nasze smsy, meile, wiadomości, wchodzą nam na fejsbuka, przeglądają go, a w ogóle to tajne hiper służby to nawet wiedzą co napiszesz zanim wyślesz i jak chcą to cię namierzą w 5 sekund. :)

Czyli tak jak pisałem, nie ma możliwości dotarcia do takich rzeczy. Jak widać problemem jest nawet najzwyklejsze dotarcie do fejsbukowych wiadomości, nie mówiąc o innych bardziej anonimowych wpisach i portalach. No, ale to wydaje się raczej logiczne dla każdego.

Edinajla gdzie ta twoja inwigilacja w tym przypadku? Co zawiodło? ;)


  • 2



#47

Bohun.
  • Postów: 229
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Polscy śledczy, to polscy śledczy, ale wywiad amerykański to już zupełnie inna bajka. Jeśli ktoś miałby się posługiwać Facebookiem do inwigilacji to przede wszystkim oni.


  • 0

#48

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polscy śledczy, to polscy śledczy, ale wywiad amerykański to już zupełnie inna bajka. Jeśli ktoś miałby się posługiwać Facebookiem do inwigilacji to przede wszystkim oni.

Na pewno Amerykański wywiad interesuje co randomowy Polski Kowalski wypisuje na fejsbuku, skoro fejsbuk olał nawet prokuraturę i sprawę nakłaniania do samobójstwa to nie wiem co musiałoby się stać, żeby zainteresowali się jakimś przeciętnym Polakiem. Mają tylko co najwyżej kilka osób z tzw "podwyższonego ryzyka", którym się przyglądają i to wszystko i wątpię, że w kręgu zainteresowań jest w ogóle ktoś z Polski.


Użytkownik Daniel. edytował ten post 31.12.2017 - 16:30

  • 0



#49

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Amerykańskie służby mogłyby się zainteresować w sytuacji gdyby jakiś typek na fejsbuku prowadził działalność terrorystyczną czyli groził zamachami, atakami na ważne instytucje państwowe itp. a nie gdy jeden koleś nakłania drugiego ziomka żeby ten zrobił sobie coś niefajnego.


  • 0



#50

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co innego znalezienie dostępu na konto FB, co innego ustalenie danych użytkownika. Ja mogę założyć na FB profil Angielska Królowa i namawiać ludzi do wyrzucania arbuzów przez okno, a gdy policja po kilku przypadkach zranienia przechodniów zacznie szukać kto zaczął tą akcję, to po przejrzeniu profili dowie się tylko, z jakiego konta do tego ludzi zachęcano ale nie kim jest użytkownik o danym pseudonimie. Bo dane osobowe są podawane FB i firma nie ma obowiązku ich ujawniać.


  • 0



#51

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Co innego znalezienie dostępu na konto FB, co innego ustalenie danych użytkownika. Ja mogę założyć na FB profil Angielska Królowa i namawiać ludzi do wyrzucania arbuzów przez okno, a gdy policja po kilku przypadkach zranienia przechodniów zacznie szukać kto zaczął tą akcję, to po przejrzeniu profili dowie się tylko, z jakiego konta do tego ludzi zachęcano ale nie kim jest użytkownik o danym pseudonimie. Bo dane osobowe są podawane FB i firma nie ma obowiązku ich ujawniać.

No tak, ale tu na forum ostatnio niektórzy pisali, że jak znają twój profil to możesz się nazywać nawet Pęknięty Jeż i podać fałszywe dane, a policja ma taki wgląd, że i tak cię namierzy po IP i nie wiadomo czym jeszcze, a jak będą chcieli to wejdą ci na profil i zaczną czytać wiadomości, to samo na innych portalach, czy nawet jak chcą to mogą czytać ci smsy i jacy to my jesteśmy inwigilowani, że aż strach coś prywatnego w ogóle pisać. Prawda jest natomiast taka, że nie ma takiej możliwości, a jeśli nawet występuje to jest to bardzo trudne i nikt tego nie robi. Ostatnio na jednym forum był problem ze stalkerem i znajomy policjant powiedział mi, że jedyne co można zrobić to administrator strony może go poblokować na wszystkie możliwe sposoby, bo policja nic więcej w takiej sytuacji nie może zrobić. Podobny problem miała kiedyś moja koleżanka - chyba już o tym nawet pisałem w którymś temacie, jak gościu na gadu gadu ciągle do niej pisał, sugerował że wie gdzie się uczy, etc i jak poszła z tym na policje to usłyszała, że dla spokoju i bezpieczeństwa lepiej będzie jak usunie swój profil, to była cała reakcja.

Ludzie uważają, że są inwigilowani i chyba w tej całej paranoi zapominają, że to oni sami udostępniają publicznie większość swoich danych, a potem są zdziwieni, że ten czy tamten tyle o nich wie. A na fejsbuku czy instagramie podają cały swój harmonogram dnia, gdzie każdy o każdym wszystko wie. Tym się jakoś nie przejmują, tylko wymyślonymi problemami jakoby jakieś wyimaginowane tajne służby śledziły każdy nasz krok.


  • 0



#52

Master Zgiętonogi.

    Capo di tutt'i capi

  • Postów: 416
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

...

 

Wielu ludzi nie rozumiejac polityki cookies ma wrazenie, ze sa inwigilowani. No bo jak to - dzis na telefonie sprawdzalem ceny deskorolek, a tu nagle wszedzie wywala mi reklamy jakichs skateparkow i innych skejtszopow.

Nie pamietam czy wtedy wlaczalem sie w ta dyskusje, czy nie - w kazdym razie przesylanie poufnych wiadomosci czy chocby bardzo prywatnych przez portale typu facebook, komunikatory jak gg, maile czy inne fotki nie jest madre i nigdy nie bedzie. O ile moze przejecie tego przez Janusza z Policji nie jest jakims mega latwym zadaniem tak te informacje/wiadomosci moga bez problemu trafic w inne niepowolane rece. Chocby stale elementy forow na TORze takie jak dzialy z "profilami" kobiet/mezczyzn zawierajace wszelkie dane osobowe, nagie zdjecia, prywatne filmy, skany dowodow osobistych i inne tego typu rzeczy dosc dobrze obrazuja co mam na mysli.

 

A co do wyciagania konsekwencji prawnych jest to o tyle trudne, ze samo ustalenie IP nie zawsze cokolwiek pomoze. Polskie prawo jest tak skonstruowane, ze Policja naprawde ma zwiazane rece. Przez pewien czas uwazalo sie, ze zlapanie hakera/stalkera/kogokolwiek kto bruzdzi w necie to bulka z maslem. Ustalamy IP i cyku cyku gosciu leci do pierdla. Prawda jest taka, ze ustalenie komputera nic nie da bo wg. polskiego prawa czesto IP nie wskazuje na konkretna osobe (a jednoczesnie w wielu sytuacjach moze byc dana osobowa!). Nawet jezeli tylko ja uzywam jednego danego adresu IP i tylko ja korzystam z komputera, z ktorego dokonano jakiegos przestepstwa i wykroczenia nie jest jednoznaczne z tym, ze to ja ten czyn popelnilem. Dlatego w przypadku kolezanki tak poradzili bo nic nie moga zrobic. Nawet jak go namierza to powie "ale to nie ja zrobilem bo hehe skad wiecie to tylko IP moze ktos mi sie zakradl do komputera?" i jest czysty.

W ogole jezeli chodzi o stalking to polskie prawo mocno kuleje. Takie wiadomosci na gg to jest nic, niejednokrotnie byly i sa sytuacje gdzie gosc np. nachodzi kobiete w domu, chodzi za nia, puka w szyby calymi tygodniami, a policja nie podejmuje zadnych dzialan bo nie moze.

 

Duzo mozna poczytac o tym np. na Forum Prawny. Tam tez swoja droga, swojego czasu spieralismy sie o adres IP oraz czy jest to dana osobowa i czy jezeli administrator np. forum internetowego udostepni czyjs adres IP osobie trzeciej to czy moze poniesc w zwiazku z tym jakies konsekwencje. To tez nie jest tak jasny temat jakby sie niektorym wydawalo.

 

No i juz tak abstrahujac od tego wszystkiego Policjant nie jest od takich rzeczy, jezeli juz to najpredzej nalezy udac sie do sadu.

 

Jeszcze co do Facebooka - byc moze dane nie sa tak latwo dostepne, ale:

 

 

We may access, preserve and share your information in response to a legal request (like a search warrant, court order or subpoena) if we have a good faith belief that the law requires us to do so. This may include responding to legal requests from jurisdictions outside of the United States where we have a good faith belief that the response is required by law in that jurisdiction, affects users in that jurisdiction, and is consistent with internationally recognized standards. We may also access, preserve and share information when we have a good faith belief it is necessary to: detect, prevent and address fraud and other illegal activity; to protect ourselves, you and others, including as part of investigations; or to prevent death or imminent bodily harm. For example, we may provide information to third-party partners about the reliability of your account to prevent fraud and abuse on and off of our Services. Information we receive about you, including financial transaction data related to purchases made with Facebook, may be accessed, processed and retained for an extended period of time when it is the subject of a legal request or obligation, governmental investigation, or investigations concerning possible violations of our terms or policies, or otherwise to prevent harm. We also may retain information from accounts disabled for violations of our terms for at least a year to prevent repeat abuse or other violations of our terms.

 

Warto o tym pamietac.

(inna sprawa, ze FB zazwyczaj odpowiada zeby skierowac sprawe do sadu w USA)


Użytkownik Master Zgiętonogi edytował ten post 02.01.2018 - 11:50

  • 1

#53

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dodajmy do tego, że IP może być zmienne, używając pewnych sieci internetowych. Miałem z tym kiedyś problem na forach. Używałem lokalnej sieci, w której na jeden numer przypadało ileś komputerów, a numer zmieniał się w pewnej puli. Jeśli trafiło akurat na IP z którego ktoś wysyłał spam, to na pewnych stronach nie mogłem dodać komentarza.


  • 0



#54

szatkus.
  • Postów: 258
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dodajmy do tego, że IP może być zmienne, używając pewnych sieci internetowych. Miałem z tym kiedyś problem na forach. Używałem lokalnej sieci, w której na jeden numer przypadało ileś komputerów, a numer zmieniał się w pewnej puli. Jeśli trafiło akurat na IP z którego ktoś wysyłał spam, to na pewnych stronach nie mogłem dodać komentarza.

Zdziwiłbym się gdyby ISP nie trzymali informacji, który klient używał danego IP w poszczególnych okresach.


  • 0



#55

ShadowPath.
  • Postów: 25
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zdziwiłbym się gdyby ISP nie trzymali informacji, który klient używał danego IP w poszczególnych okresach.

Bo oczywiście te dane trzymają - w Eu przez okres pomiędzy 6 miesięcy a 2 lata

https://en.wikipedia...#European_Union

 

Odnośnie polskich śledczych -to smiech na sali, bo to jasne że FB może ich olewać z góry na dół. może to robić gdyż FB zwyczajnie nie leży w polskiej jurysdykcji.

prawidłowa ścieżka którą ci "śledczy" powinni podjąć powinna wyglądać tak: kontakt z odpowiednimi służbami w USA z prośbą o nakaz, dostają nakaz dla Fb o wydanie danych, Fb wydaje dane.

Tyle że, wicie rozumicie -USA także obecnie olewają Polskę z pewnych wiadomomych powodów kaszel.. "praworządność"

 

Ta kwestia jest też dyskusyjna - bo po pierwsze nie doszło do przestepstwa, po drugie samobójstwo NIE JEST przestepstwem(w korei północnej jest -karana jest rodzina), a po trzecie "namowa do samobójstwa" nie jest przestępstwem w każdym kraju - o ile w Polsce jest to karalne, to nie wiem jak wygląda to w USA. W  wypadku gdy np nie jest to tam przestępstwem federalnym -to służby by się NIGDY nie zgodziły pomóc innemu krajowi w tej sprawie

 

 

Gdyby to było coś poważnego (jakieś grube mafijne wałki) to zapewne by ewentualnie się łaskawie zgodzili na pomoc i dostep do danych byłby zapewniony

 

Takie sprawy pomaga też rozwiązywać Interpol - myślę że Polska policja ma o wiele łatwiej w sytuacjach mających miejsce np wewnątrz EU.

Warto tez dodać że Interpol ma też układ np z Microsoftem

https://pl.wikipedia.org/wiki/Interpol


  • 0


 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: samobójstwo, okaleczenia, zakazana gra, Rosja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych