Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niebieski Wieloryb - Gra która zabija

samobójstwo okaleczenia zakazana gra Rosja

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

#1

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przed tą grą rodzice ostrzegają dzieci. Czy NIEBIESKI WIELORYB może je zabić?

 

"Blue whale" (niebieski wieloryb, czy raczej płetwal błękitny) to fenomen, który rozpoczął się w Rosji. Gra, której finałem ma być samobójstwo uczestnika szybko stała się głośna na całym świecie. Jak wiele jest tu prawdy, a ile miejskiej legendy?

 

W miastach Kirgistanu i Kazachstanu dochodzi do przypadków samobójstw młodych ludzi. Wszystkie mają względnie podobne scenariusze. W tym samym czasie w Sankt Petersburgu 10-letnia dziewczynka dokonuje próby samobójczej, na szczęście zakończonej niepowodzeniem. Rosyjska służba bezpieczeństwa - FSB - otwiera bazę danych dotyczącą samobójstw dzieci i nastolatków. O co chodzi?

 

wieloryb.jpg

 

 

Tajemnicza gra

 

Wraz z doniesieniami o tragediach lokalne rosyjskie media natychmiast szybko wiążą je z tajemniczą internetową grą i serią nawiązujących do niej hasztagów.  Artykuły klikają się doskonale. Kolejne media ostrzegają przed "morderczą grą Niebieski Wieloryb", która miała pochłonąć już młodocianych 130 ofiar. Z czasem sprawa wychodzi poza granice i coraz chętniej podejmują ją media całego świata (w tym polskie) oraz blogerzy i youtuberzy.

 

Gra polegać ma na wypełnianiu serii zadań wyznaczanych uczestnikowi przez mentora, nazywanego kuratorem lub wielorybem. Zadania to między innymi samookaleczanie się. Ostatnią z misji ma być popełnienie samobójstwa, a każda poprzednia "misja" ma być udokumentowana zdjęciem przesłanym kuratorowi.

 

Radio mówi "sprawdzam"

 

Dziennikarze radia RFE/RL przeprowadzili śledztwo próbując dowiedzieć się kto stoi za ideą gry Niebieski Wieloryb. Kilkukrotnie udawało im się nawiązać kontakty z kuratorami, jednak zwykle po wymianie pierwszych misji i odpowiedzi kontakt się urywał, a konta mentorów znikały z portali społecznościowych.  Niektórzy obiecywali kontakt w innym terminie, ale także znikali. Za każdym razem dziennikarze ostrzegani byli, że gdy już rozpoczną grę nie będzie można się wycofać, ponieważ "oni" mają ich dane i mogą ich dopaść.

 

Dziennikarze zapytali także ile z samobójstw powiązywanych z grą okazało się w istocie przez nią inspirowanych. Nie udowodniono ani jednego przypadku bezpośredniej inspiracji do samobójstwa niebieskim wielorybem. Nie znaczy to jednak, że fenomen należy lekceważyć.

 

Niebieski wieloryb czy raczej rekin?

 

Przypadek medialnej paniki wokół gry to realne niebezpieczeństwo, gdyż nagłaśnianie problemu w tonie sensacyjnym i tajemniczym uruchamia ciekawość. Tą natomiast z radością mogą wykorzystać przestępcy, którzy pod pozorem "zadań" chętnie będą wyłudzać wrażliwe dane (i na przykład brać na kogoś kredyt) albo żerować na nieostrożnych zalewając ich telefony reklamami, a komputery złośliwym oprogramowaniem. Wszystko dlatego, że poszukujący wstępu do tajemniczej gry ciekawscy są łatwym celem.

 

Portale i gazety powielające bezrefleksyjnie informacje o dziesiątkach zgonów spowodowanych przez "modę" czy grę robią tak naprawdę dobrą reklamę dla każdego, kto będzie chciał wykorzystać panikę przeciwko załamanym i wrażliwym ludziom.

 

W tej całej sprawie chodzi o jeszcze jedno. Tworzenie mód, "zajawek", "hype'ów" w internecie jest znacznie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej, a wrażliwych osób z problemami (szczególnie młodych) nie brakuje. Łatwo jest żerować na ich alienacji i depresji.

 

Dlatego fenomenu błękitnego wieloryba i innych podobnych zjawisk nie można lekceważyć ani z niego żartować. Wskazują one na fakt, że wielu młodych ludzi cierpi psychicznie w samotności i nie może znaleźć oparcia, które przywróciłoby im radość życia. Błękitny wieloryb jest ułudą, że ktoś ich słyszy i rozumie.

 

Liczba samobójstw wśród młodzieży, zarówno w Rosji jak i w innych miejscach świata, jest alarmująca, tym bardziej nie powinno się jej rozmywać zrzucając winę na tajemniczą modę.

 

Panika wokół niej wzbudzona na zasadzie sprzężenia zwrotnego może doprowadzić do tragedii - wśród miliardów ludzi znajdą się chętni do przyjęcia roli kuratora oraz pogrążeni w depresji, którymi tamci mogliby manipulować.

 

Przypomina to trochę historią polskiego "słoneczka", które stało się legendarne i choć na początku było tylko mitem - fakt, że stało się filarem masowej paniki mógł doprowadzić do tego, że ktoś w końcu go spróbował.

 

Internautom proponuję po prostu nie zasilać tej fali. To prawda, takie tematy są fascynujące i rozbudzają mroczną ciekawość - ale tu należy zacytować trafną konkluzję opublikowaną przez Mitologiawspolczesna.pl:

 

"Nim więc udostępnicie na swojej ścianie kolejny sensacyjny artykuł z instrukcją obsługi, jak zabić się w internecie, zastanówcie się dwa razy, jaki wpływ na rzeczywistość chcecie w ten sposób wywrzeć."

 

 

Błękitne lustro popkultury

 

Niebieski wieloryb do złudzenia przypomina grę z serialu "Black Mirror". W odcinku "Shut up and dance" bohaterowie dostają do wykonania zadania od anonimowych szantażujących ich ludzi. Choć tutaj celem gdy nie jest śmierć, a uczestnik nie dostaje się do niej dobrowolnie - mechanizm jest identyczny.

 

Odcinek "Shut up and dance" miał swoją premierę 21 października 2016 roku, pierwszy artykuł o błękitnym wielorybie pojawił się w Rosji w lutym tego samego roku. Przypadek? Raczej tak, bo wysyp doniesień innych mediów o grze to początek 2017. Scenarzyści "Black Mirror" nie pierwszy raz pokazali swoje wyczucie i wrażliwość na nowoczesne media i siłę internetowych mód i zrywów. Szczególnie, że błękitny wieloryb nie jest pierwszą tego typu historią.

 

O modzie na samobójstwa opowiadał choćby doskonały japoński film "Suicide circle", który dotykał tematyki podprogowej komunikacji w popkulturze, która zachęcała młodych ludzi do grupowych samobójstw. W Polsce podobny temat podejmuje film "Sala samobójców".

 

źródło

 

P.S

O godzinie 0.40 do córki kolegi z pracy dzwonił tajemniczy głos z zapytaniem czy przyłączy się do gry?

Co zrobić w takim wypadku? Policja?





#2

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Policja. Zgłosić, że córkę złośliwie nęka koleś namawiający do samobójstwa...
Jeśli udałoby się go namierzyć bez udziału policji, to można mu zademonstrować alternatywne zastosowania kilku narzdzi domowych, warsztatowych czy ogrodniczych...
  • 1



#3

asbiel.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@Urgon

No wysoki poziom reprezentujesz. Kata na poziomie psychologicznym chcesz okaleczać fizycznie. Kto tutaj ma problemy ze sobą?

 

#temat

Bardzo interesująca sprawa. Będę to analizował głębiej. Widocznie zjawisko się nasila a gra staje się sukcesem. Ogólnie ciekawy system został w niej opracowany, może mocno utrudniać namierzenie autorów i osób zaangażowanych po drugiej stronie. Ponieważ ja osobiście nie mogę zagrać... nie wykonam żadnego zadania a chciałbym żeby zaczęli mi grozić. Spodziewają się tego więc wiele analityków odpuści potyczki z tymi ludźmi ponieważ pierwszy etap już zmusza do głupoty.

 

W swoim czasie temat samobójstw mnie bardzo interesował i nadal jest moim dużym obiektem zainteresowania. Chociaż ja działałem głównie w sferze złamanych serc i narkotyków. Może kiedyś udostępnie artykuł na paranormalne na czym polegały moje badania w tym aspekcie. Byłem sam w sobie królikiem doświadczalnym, czyli zakochiwałem się w dziewczynach, które wiedziałem, że są "lotne" a następnie obserwowałem co robią ze mną ludzie z otoczenia zażywając jakiś okres narkotyki aż doprowadzałem do stanu myśli samobójczych. Mam bardzo silna psychikę, na dzień dzisiejszy nie biorę nic i po każdej wyprawie robiłem odpowiednią detoksykację i przywracałem stan psychiczny do stanu z dzisiaj. Wiadomo na pewno zostały jakieś rysy na głowie.

 

Chcę z czasem napisać o tym książkę, mam sporo notatek często pisanych na haju i mocno potarganym sercu. Wczoraj przeglądałem część z nich a dzisiaj taki smaczek.


  • 0

#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda mi na miejski mit powstały jako próba łatwego wyjaśnienia czemu jest tyle samobójstw. Nie szukamy problemów rodzinnych, alienacji w szkole itp. wszystko zwalamy na grę, co do której nie można znaleźć ani jednej osoby, która by w nią faktycznie grała.

 

Scenariusz przypomina nieco "Salę samobójców" - tam też było nakłanianie do wypełniania różnych zadań przez nieznajomych z internetu.

 

Tutaj prawdopodobnie źródło plotki - zamknięte grupy internetowe dla ludzi z myślami samobójczymi:

http://www.rp.pl/Swi...ojcow.html#ap-2

W zeszłym roku w świat poszła wieść, że grupy nakłaniają dzieci do samobójstw. Powtarza się nawet liczba 130 namówionych, nie wiadomo skąd wzięta bo ponoć wszystko było tajne.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 17.03.2017 - 12:47

  • 0



#5

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Up.

To nie jest żaden mit.

 

Wszczęto śledztwo w sprawie trzech przypadków samookaleczeń, które dokonali szczecińscy uczniowie pod wpływem internetowej "gry niebieski wieloryb" - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie prok. Małgorzata Wojciechowicz.

 

Czytaj więcej: klik

 

Dzwonią zazwyczaj nocą gdy człowiek jest zaspany i nie myśli racjonalnie. Nr prywatny oczywiście.

P.S

Pytam właśnie kolegi dlaczego córa nie zgłosi się na policję? Odp. "I co im powiem? Że ktoś do mnie dzwonił w nocy?" :/





#6

asbiel.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Pytam właśnie kolegi dlaczego córa nie zgłosi się na policję? Odp. "I co im powiem? Że ktoś do mnie dzwonił w nocy?"

 

Dobrze, ale jak ten ktoś zdobył numer? Przecież to jest numer "targetowany" czyli osoba zainteresowana atakiem na poziomie psychologicznym wie do kogo dzwoni i w jakim celu.

 

Nie lubię trochę podejścia ludzi do swoich dzieci... jest zrozumiałe, ale tłumaczenie swojego dziecka jest czasem bardzo wadliwe. Niech zapyta się jej skąd może ta osoba mieć numer, w jakich miejscach w internecie go podała, czy mogli to zrobić jej znajomi, może to kawał.

 

Niech on jako ojciec zrobi najpierw wywiad. Dlaczego policja ma to za niego robić skoro to jest problem do rozwiązania na poziomie rodzinnym.

 

Raz, że można zmienić numer, dwa zablokować połączenia prywatne, trzy nie odbierać takich telefonów co nie mają numeru. Jest pełno możliwości zablowania takich działań osoby trzeciej. Przecież chyba jesteście dorosłymi ludźmi, wypada myśleć racjonalnie i zacząć analizę problemu od siebie... gdzie jest wasza wina, jak numer dostał się w kogoś ręcę i dlaczego ten ktoś uważa, że może przeprowadzić na niej taki stalking. Coś ona przemilczała.


  • 0

#7

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Poprawka.

Numer się wyświetla i zaczyna na 881, jest dodany do numerów blokujących, pełen numer będę miała w poniedziałek.

Córa to dorosła panna (19lat), w słuchawce był męski gruby głos. Zadałam więc te pytanie ojcu:

Dobrze, ale jak ten ktoś zdobył numer?

Odp:

To jest bardzo dobre pytanie

 

Też mam córę w tym wieku i dlatego chcę poznać jak najwięcej szczegółów aby ją przestrzec przed tym.





#8

asbiel.
  • Postów: 394
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Córa to dorosła panna (19lat), w słuchawce był męski gruby głos.

 

To trzeba mieć na uwadzę jakie działania ona prowadzi w internecie i nie tylko. Może być nieszczera. Dla mnie osobiście to nie jest dorosła panna a jeszcze małolata - czyli dziewczyna, która dokładnie nie ma określonych wytycznych w swoim życiu. Banalnie mówiąc - jest jeszcze za głupia na pewne sprawy.

 

Obracałem się wśród tak młodych dziewczyn i ze względu na to, że jestem osobą otwartą na relacje na poziomie znajomości i pewnego poznania psychologii osób w danym wieku wiem, że takie dziewczyny o ile są atrakcyjne mają znajomych starszych nawet 30 parolatków i to nie jest jakiś przypadek 1 z 10, tylko 9 z 10. Chcę uświadomić Ci skalę jak młodę osoby szukają pewnego oparcia.

 

Młode dziewczyny często uważają się za inteligentniejsze niż są. Jeżeli są atrakcyjne uważają, że im nic nie grozi a ich starsi koledzy są radą na wszystko bo myślą za pomocą przyrodzenia. To są sprytne manipulacje nie zrozumiałe w konsekwencjach dla młodej "panny".

 

Dlatego ja bym raczej nie mieszał w to gościa bezpośrednio i nie robił z niego wariata. Na początek dokonałbym obserwacji córki oraz dowiedział się czy jest wstanie otwarcie ukazać co robi w internecie, jakimi chłopakami się interesuje, czy lubi starszych, czy miała sytuacje, że starsi mężczyźni jej oferowali luksusy i jak ona na to reaguje.

 

Sam byłem świadkiem jak młoda dziewczyna, która w domu jest uważana za córeczkę i ma zdjęcie na instagramie z kochaną babcią w rzeczywistości zagranicą prostytuuje się za pieniądze i lata z marginesem.

 

Ten facet nie znalazł numeru w gazecie, na ulicy tylko w 98% szansy na kontakt do niej zdobył to od niej lub od znajomego swojego, który ma z nią jakieś doświadczenia.

 

Dlatego mówię... nie lubię zaślepionej miłości u rodziców bo wprowadza w błąd.


  • 0

#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Inna ewentualność to dzwonienie na przypadkowe numery z możliwych dla danej sieci. Jeśli odezwie się młoda dziewczyna, to można złożyć dziwną propozycję, jeśli facet to wystarczy powiedzieć, że pomyłka.


  • 0



#10

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Miejska legenda moim zdaniem. Już nawet na naszym forum był temat o jakiejś grze, gdzie jej gracze popełniają samobójstwo. Nie wierzę we wpływ jakiejkolwiek gry na psychikę ludzką, doprowadzający do targnięcia się na swoje życie.

Poproszę o grę i poczekam, aż ktoś do mnie zadzwoni. Tylko skąd zdobędzie mój numer...





#11

hix.
  • Postów: 1
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem na ile prawdziwa jest ta cała gra, ale natknąłem się na zadania przekazywane przez "opiekunów":

Spoiler

  • 0

#12

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Za długa ta gra. Można przejść ją szybciej, wybieram punkt 1 potem ostatni i już przeszedłem całą. proste.


  • 1



#13

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@hix

Dokładnie o to chodzi, dziękuję za opis gry. Właśnie dziś w radio podawali o tych punktach lecz nie z taką dokładnością.

 

@Wszystko

Reguły gry ustala mentor, o ile można go tak nazwać.





#14

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może i miejska legenda. Tylko dla czego mówią o tym w BBC? http://www.bbc.co.uk...04-38513e43c295


  • 1



#15

tick3t.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie tylko BBC. Ostrzegają również o tym w Polsce

Pamięta ktoś creepypaste napisana kawałek czasu temu na forum? W niej również pewien facet "nakłaniał" ludzi (głównie młodocianych) do samobójstw. Ident fident.

Użytkownik tick3t edytował ten post 17.03.2017 - 23:35

  • 0


 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: samobójstwo, okaleczenia, zakazana gra, Rosja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych