Skocz do zawartości
Zdjęcie

W slumsach Kairu wykopano olbrzymi posąg faraona

posąg Faraona w slumsach popiersie 8-metrowego posągu wschodnia część Kairu Ramzes II Ramzes WIelki

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Alis

  "Zielony" uspokaja ;)

 • Postów: 690
 • Tematów: 171
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

1.jpg

 

 

W slumsach we wschodniej części Kairu, zespół archeologów z Egiptu i Niemiec odkrył ostatnio ogromny posąg jednego z najsłynniejszych władców Egiptu. Kwarcytowa rzeźba zakopana była głęboko pod warstwą ziemi i liczy około 3000 lat. Przedstawia starożytnego egipskiego faraona Ramzesa II, znanego również jako Ramzes Wielki.

 

Odkrycia, które, według Reutera, jest uważane za jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat, dokonano w pobliżu ruin świątyni Ramzesa, we wschodniej części miasta.

 

Ramzes II – trzeci faraon z XIX dynastii, syn i następca Seti I, był jednym z najwybitniejszych i najdłużej żyjących władców starożytnego Egiptu okresu Nowego Państwa. Panował w latach od 1279 do 1213 p.n.e., a więc przez 66 lat. Osiągnął wiek ponad 91 lat. Spłodził około 100 synów i 50 córek. W czasie swojego panowania, znacznie rozszerzył granice państwa egipskiego, za co otrzymał po śmierci honorowy tytuł „Ramzesa Wielkiego”. Ogromne posągi króla-wojownika można zobaczyć w Luksorze, a jego najbardziej znanym zabytkiem jest słynny posąg w Abu Simbel, w południowym Egipcie.

 

 

„Znaleźliśmy popiersie 8-metrowego posągu, a także część głowy – koronę, prawe ucho i fragment prawego oka”

 

– powiedział egipski minister starożytności Khaled al-Anani.

 

 

Egiptolog Khaled Nabil Osman powiedział, że posąg jest „imponującym znaleziskiem”, a obszar, w którym go odkryto, jest prawdopodobnie pełen wielu innych zabytków zatopionych głęboko pod ziemią.

 

 

„To było głównym miejscem kulturalnym starożytnego Egiptu. Wspomina o tym nawet Biblia”

 

 

– mówi Khaled Nabil Osman.

Egipt jest pełen starożytnych skarbów, z których wiele wciąż pozostaje zakopanych pod ziemią. W trakcie swoich prac, egipsko-niemiecki zespół badawczy odkrył również górną część naturalnej wielkości wapiennego posągu faraona Seti II, wnuka Ramzesa II.

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 

6.jpg

 

 

 

źródło


 • 0#2

Blantinho
 • Postów: 316
 • Tematów: 34
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Taka mi się nasunela refleksja ze gdyby cały Egipt rozkopac to by się znalazło coś przełomowego, może np. miejsce przechowywania koron Dolnego i Górnego Egiptu, kto wie...
 • 0

#3

Anunnaki
 • Postów: 380
 • Tematów: 8
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

oj tam korony dolnego i górnego egiptu chyba nie znajdą  w egipcie po śmierci jednego z faraonów ponoć miały zostać wywiezione.

ale mnie raczej interesują puste komory pod sfinksem. samych  posągów faraonów było sporo niektórych nawet nie dostarczono na miejsce toteż można natrafić na takie zagrzebane perełki.

 

choć bardziej mnie zastanawia  czy jeśli piramidy mogły być budowane z odlewanych bloków czy nie prościej było zrobić posąg tą samą techniką co piramidy anieżeli ciąć skały metodą na pióro? (robienie nacięcia w skale wtykanie w nacięcie drewnianego klina polewanie go wodą,klin puchnąc  powodował rpzecięcie bloku)


Użytkownik TheToxic edytował ten post 14.03.2017 - 13:54

 • 0

#4

Panjuzek
 • Postów: 1666
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Słabo to widzę. Takie znalezisko, a naokoło przypadkowi ludzie, dodatkowo koparką to wyciągali razem z kupą błota. Ciekawe ile rzeczy przy okazji zadeptali i zniszczyli.


 • 0#5

Alis

  "Zielony" uspokaja ;)

 • Postów: 690
 • Tematów: 171
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Posąg wyciągnięty z błota – jednak to nie Ramzes

 

Naukowcy ogłosili, że odnaleziono pomnik faraona Ramzesa II, późniejsze badania dowiodły jednak, iż figura przedstawia innego władcę starożytnego Egiptu – Psametycha I. Pomyłkę odkryto dzięki zaledwie jednemu wyrazowi.

 

Na odnalezionym przez niemieckich i egipskich archeologów posągu odczytano sformułowanie „Nebaa". – Jedynym faraonem, który otrzymał taki przydomek, był Psametych I. Był on faraonem z dwudziestej szóstej dynastii – powiedział przedstawiciel Ministerstwa Starożytności Khaled al-Anani. Początkowo sądzono, że pomnik przedstawia Ramzesa II, jednak on rządził Egiptem około sześciu wieków wcześniej.

 

Po kompleksowych badaniach rzeźba trafi najprawdopodobniej do Wielkiego Muzeum Egipskiego i zostanie pokazana światu w 2018 roku. Znalezisko z kwarcytu zanurzone było w wodach gruntowych starożytnego miasta Heliopolis, które znajduje się we wschodniej części obecnego Kairu w pobliżu ruin świątyni Ramzesa II, która została zniszczona w czasach grecko-rzymskich.

 

– Znaleźliśmy popiersie posągu i dolną część głowy, a po jej usunięciu odkryliśmy jeszcze koronę, prawe ucho i fragment prawego oka – powiedział Khaled al-Anani. Odkrycie już okrzyknięto jednym z najważniejszych w historii.

 

 

Psametych I był faraonem i założycielem XXVI dynastii zwanej Saicką. Prawdopodobnie panował on w latach 664 p.n.e.– 610 p.n.e. Oprócz jego posągu badacze znaleźli także górną 80-centymetrową część wapiennego posągu faraona Seti II, wnuka Ramzesa II.

 

 

Źródło: The Guardian


 • 0#6

Alis

  "Zielony" uspokaja ;)

 • Postów: 690
 • Tematów: 171
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wybaczcie post pod postem, ale nie chciałam zakładać następnego tematu, bo naukowcy znów coś odkryli niedaleko Kairu.

 

Szczątki piramidy na cmentarzu w Egipcie

 

Na południe od Kairu dokonano niezwykłego odkrycia. Na terenie cmentarza w Dahszur znaleziono szczątki piramidy, która ma 3700 lat.

 

Szczątki obejmują korytarz wewnętrzny piramidy oraz blok skalny z wyrytymi hieroglifami. Blok jest z alabastru (odmiana gipsu). Widnieje na nim dziesięć pionowych linii hieroglifów.
Muzeum Starożytności w Egipcie podało, że znalezione części budowli są w bardzo dobrym stanie. Prace przy wykopalisku będą dalej prowadzone, może uda się wtedy odkryć więcej i ustalić rozmiar piramidy.

Przypuszcza się, że piramida została wybudowana podczas panowania XIII dynastii faraonów.

 

 

Czerwona Piramida i Piramida Cheopsa

W Dahszur władca Egiptu Snefru, założyciel IV dynastii rozkazał 4600 lat temu wybudować Czerwoną Piramidę o wysokości 104 metrów.
Syn Snefru - Khufu (Cheops) wybudował słynną Wielką Piramidę w Gizie (Piramida Cheopsa). Jest ona uznawana za jeden z siedmiu cudów świata.

 

 

1.jpg

 

 

2.jpg

 

 

3.jpg

 

 

 

źródło

 


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u