Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak "starzeją" się psy? - temat zbiorczy

wiek psa starzenie się psów

  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1

Alis.

    "Zielony" uspokaja ;)

  • Postów: 690
  • Tematów: 171
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiem, że jest tu kilka osób, które lubią psiaki, więc oto temacik właśnie dla was :)

 

Czy siedem lat życia człowieka to rzeczywiście jeden rok życia psa?

 

 

22.jpg

 

 

Zapewne niejednokrotnie w swoim życiu słyszeliście twierdzenie, według którego jeden rok życia człowieka to tak jakby 7 lat życia psa. Okazuje się jednak, że taki przelicznik niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Jeśli faktycznie dojrzewaliby 7-krotnie wolniej od psów, to w przypadku niektórych ras człowiek powinien osiągać dojrzałość płciową w wieku 7 lat, a niektórzy ludzie powinni dożywać nawet 150 lat. Jak dobrze wiemy tak wcale nie jest. Jak więc to wszystko wygląda w rzeczywistości?

 

Psy na początku swojego życia „starzeją się” znacznie gwałtowniej, przez co dojrzałość płciową osiągają już w okolicach 12 miesiąca życia. Oczywiście nie w przypadku każdego psa przebiega to dokładnie tak samo. Zależy to m.in. od rasy, choć ściślej rzecz ujmując od wielkości psa. Małe psy żyją dłużej od dużych psów oraz nieco szybciej osiągają dojrzałość płciową. Wychodzi więc na to, że proces starzenia się na początku życia przebiega u nich nieco gwałtowniej.

 

Poniższa tabelka pokazuje, jak to wszystko się przedstawia po przeliczeniu na ludzkie lata. Zobaczcie sami:

 

 

23.png

 

 

Widzimy więc, że 9-letni mały pies – po przeliczeniu na ludzkie lata – ma teoretycznie 52 lata. W przypadku średniego psa jest to już 56 lat, a w przypadku dużego psa 61 lat.

 

 

 

A ile lat ma Twój pies? 

 

 

Źródło: Business Insider

 

 

 

 


  • 0



#2

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mój utyty pies ma 19 kg a powinien mieć około 10, no góra 12 kg, przynajmniej tak twierdzi weterynarz. Kupiłam u niego jakąś dietetyczną karmę ale nie chce jej jeść, cóż mogę poradzić na to, że najbardziej smakuje jej chappi albo pedigree. No więc jeśli wagowo mam obliczyć to mój pies ma 13 lat czyli na psie życie 74 lata ;)





#3

Alis.

    "Zielony" uspokaja ;)

  • Postów: 690
  • Tematów: 171
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up
Czyli emeryt :D
Moja Tekila zalicza się do dużej rasy i nie jest utyta, też ma 13 ludzkich lat czyli 82 psie lata :D


  • 0



#4

Zuzełka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

O jej to ja mam trzech pięćdziesięciolatków, choć każdy z nich tak różni się wiekiem i rozmiarem! :) 


  • 0

#5

Twoja stara.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ponoć wiek psa da się sprawdzić po jego zębach. Nie wiem ile lat ma mój pies, ktoś go wyrzucił, gdybym go nie przygarnął zostałby uśpiony. Strzelam na około 10 lat czyli już staruszek :)


  • 0

#6

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pytanie do forumowych właścicieli psów(wiem że jest ich paru na forum). W necie na różnych stronach twierdzą że nie należy psom dawać kości z kurczaka bo ich nie trawią a ostre kawałki mogą pokaleczyć przełyk. Ale u nas dajemy naszemu burkowi takie kości, on to zje prawie całe jedynie drobne kawałki zostawi. No i jakoś nic mu nie ma. Wasz kundelek też takie je? Czy nie dajecie z obawy?
Aha dane psa: około 6 miesięcy, waga 4 kilo, z wyglądu podobny do teriera ale dużo mniejszy.

Użytkownik Wszystko edytował ten post 12.06.2017 - 19:22

  • 0



#7

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie odważyłabym się z czystej miłości do psa. Oczywiście, że zje i nic mu nie ma, do czasu :/. To już od was zależy ile pożyje, chcesz aby był z wami długo zmień mu dietę na odpowiednio zbilansowaną. Jeśli chcesz dawać psu kości to tylko gnaty wołowe (w mięsnym u mnie rozdają za darmo) bądź w sklepie zoologicznym kupisz cały worek wędzonych gnatów dla psa za 10 zł. Karma brit - kurczak i pięć ziół worek za 80 zł, 15 kg. Na opakowaniu jest tabela ile waży pies tyle gramów karmy. Mój dostaje około 200 gram na dobę. 100 rano i 100 popołudniu. Żadnych przekąsek ani broń boże resztek z obiadu. Raz na tydzień w niedzielę staram się jej dawać żółtko aby miała piękną lśniącą sierść. 





#8

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dzięki za odp
Serio kości wołowe za darmo dają? Przecież wołowina jest droga. Nawet za kości wieprzowe chcą po 2-3 zł za kilo. Aha nie wiedziałem że w zoologicznych są gnaty i to nawet tanio.


  • 0



#9

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Owszem są. Jak masz jakiś zaprzyjaźniony sklep mięsny zapytaj się w jaki dzień tygodnia mają większe dostawy. Ja kupuję zawsze w czwartki większą ilość i przy okazji pani zawsze proponuje gnaty wołowe za darmo właśnie dla piesków. Leży kontener w rogu poza ladą i można brać do woli, jedna spokojnie starczy na tydzień i tak jej nie zje do końca, nie przegryzie jej, wyssie tylko szpik i poobgryza końce. Dobre dla psa są kurze łapy po 2 zł za kilogram. Kupisz pół kilo - ugotujesz z marchewką i pies zje ze smakiem, oprócz tego możesz kupić w zoologicznym przeróżne smaki jak uszy wędzone czy wędzone kurze łapy za śmieszne pieniądze. 

Piesek na pewno odwzajemni się dobremu właścicielowi. 

Nie musisz kupować od razu drogiego Royala za 350 zł. Smakołyki są zawsze tanie, wystarczy zawitać do dobrego zoologicznego. Piesek będzie zadowolony i jego żołądek cały i zdrowy a o to właśnie chodzi ;) 





#10

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oki to popytam sie o te gnaty czy można tutaj takie dostać (bo jestem tera gdzie indziej). Czytałem właśnie w necie że można dawać marchewe albo surową lub ugotowaną. Zobacze też czy te kurze łapy bedzie chciał jeść.

Tak przy okazji, co myślisz o szczepieniach, chyba warto szczepić nie tylko na wścieklizne ale na te inne typu nosówka to też.
  • 0



#11

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Polecam kupić pieskowi w zoologicznym wędzonego, byczego stukacza - będzie miał od metra zabawy...
Kurze (ogólnie ptasie) kości to głównie zagrożenie pokaleczenia flaczków ostrymi kawałkami, bo tak się łamią przy przegryzaniu...
  • 0



#12

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mój pies ma pełen pakiet szczepień. Teraz jako dziadek a raczej babcia już nie potrzebuje takiej ochrony co młody szczeniak.  Czy warto szczepić dodatkowo? Na pewno nie zaszkodzi, może tylko pomóc pieskowi. Trzeba pamiętać o odrobaczaniu szczeniaków jak również w sezonie wiosenno-jesiennym polecam obrożę przeciw kleszczom. Niestety to już wydatek około 100zł w zależności od wagi psa cena może wzrosnąć bądź zmaleć. 





#13

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

No i jakoś nic mu nie ma. Wasz kundelek też takie je? Czy nie dajecie z obawy?

 

Miałem dobermana. Lubił zajadać kości, dawaliśmy mu wszystkie - kurze też. Raz jednak było tak, że coś mu się po tych kościach zaczęło dziać, problemy żołądkowe mniejsze, większe itp. Weterynarz powiedział, żeby mu nie dawać kurzych, bo właśnie pękają na ostre kawałki. No to przestaliśmy dawać, ale czy te problemy były przez kości? Nie mam pojęcia, pies jak to człowiek - czasem mu się zdarza mieć problemy żołądkowe, z różnych przyczyn. Tak czy siak kości już nie dawaliśmy nigdy dla spokoju ducha, zastąpiliśmy to różnymi suszkami tak jak Urgon pisał - suszone uszy świńskie, bycze penisy itp.

 

Doberman sobie z tym dosyć szybko radził, ale dla małego psa będzie spoko.


  • 0



#14

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dobrze dzięki za pomysły. Te kości z kur należy w takim razie wycofać. Popytam sie o te kości wołowe. Bo w necie widze że mają płuca, serca itp.
Aha i trzeba sterylizacje zrobić bo już przyszła pora.
  • 0



#15

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W piątek tzn 9.06.2017 oddałam na sterylkę Bonusa. Pies 7 kg, 8 miesięcy, oddałam go o 9.30 a do odbioru był już o 14.00, trzeba pamiętać aby piesek był na czczo. Mosznę ma zostawioną, usunięte zostały tylko jąderka. Do dwóch tygodni piesek może mieć odruchy erekcyjne. Koszt 140 zł plus 15 zł kołnierz dla psa aby nie lizał splotu szwów.

 

Bonus

 

1hscn9.jpg

 

Oraz najmłodsza w rodzinie, nowy nabytek, kilkudniowa Czelsi

 

fp4djm.jpg






 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych