Skocz do zawartości


Zdjęcie

Węsiory - kamienna zagadka na Kaszubach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kamienne kręgi w kaszubskich Węsiorach nadal spowija aura tajemnicy. Najpewniej zbudowali je Goci, choć nie brak i takich, którzy wskazują na przybyszów z odległych galaktyk. Czym były? Fragmentem cmentarza? Miejscem sądów plemiennych? Obserwatorium astronomicznym? A może częścią lądowiska statków kosmicznych?

 

hGlktkpTURBXy8wMDIyOWQ2YTFjMGI3ZTEzMGFiYmJjZDJmZTQ3OGEzMS5qcGeSlQMAX80Dg80B-ZMFzQMgzQHC.jpg

fot/onet

 

O tym miejscu wiele osób mówi "polskie Stonehenge". I choć kamienny kompleks w Węsiorach nie jest ani tak znany, ani tak okazały, jak jego celtycki odpowiednik niewątpliwie robi wrażenie. Wśród sosnowego lasu, który rozciąga się nad jeziorem Długim co i rusz natknąć się można na wzniesione z kamieni kurhany.

 

W sumie jest ich 20. Średnica największego sięga 16 metrów. W kompleksie archeolodzy odkryli grubo ponad sto grobów ciałopalnych oraz szkieletowych, a w nich doskonale zachowane ozdoby i biżuterię. Najciekawsze są jednak kręgi.

 

Untitled.png

Rezerwat archeologiczny - Kamienne Kręgi/mapy Google

 

Zostały ułożone z kamiennych stel, czyli prostokątnych płyt wysokich nawet na półtora metra. Obwód najbardziej okazałego wynosi 26 metrów. Do dziś w dobrym stanie zachowały się trzy, czwarty został częściowo zniszczony.

 

Idziemy. Cisza prawie idealna, w oddali pobłyskuje jezioro, czasem między drzewami mignie sylwetka człowieka. Każdy krok w głąb lasu jest niczym krok w inną rzeczywistość.

 

Goci szukają lepszego życia

 

To nie był dobry czas dla Gotów. Zimy nastały długie i surowe, wiosna zaś i lato skąpiły ciepłych dni. Pola nie rodziły już tak jak kiedyś, osady marniały, a w oczy ludzi począł zaglądać głód. Chcąc nie chcąc trzeba było opuścić ziemie przodków.

 

Na przełomie er Goci wyruszają z terenów dzisiejszej Skandynawii oraz bałtyckich wysp Olandia i Gotlandia na południe. Jak mogła wyglądać owa wędrówka ludów?

 

Ej1ktkqTURBXy9iZjQ1ZTFmNDFkYTRmYTBjOWVkZGY0ZWY5OTdmMmQ4NC5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM.jpg

fot/onet

 

Sześć wieków później gocki kronikarz Jordanes w dziele "Getica" opowiada: "Właśnie z owej wyspy Skandza, jak gdyby z kuźni plemion, lub raczej jakby z łona rodzącego plemiona, według podania wywędrowali niegdyś Goci z królem swoim imieniem Berig. Gdy tylko zeszli z okrętów i postawili stopę na ziemi, nadali jej swoją nazwę. Do dziś, jak się twierdzi, nosi ona nazwę Gothiskandza" (przekład Jerzy Strzelczyk, cyt. za "Goci - rzeczywistość i legenda", Warszawa 1984).

 

Gothiskandza to najpewniej dzisiejsze Pomorze. Goci mieszkają tam przez jakieś 250 lat. Zakładają osady, obsiewają pola, trudnią się hodowlą zwierząt i rzemiosłem. Tworzą kulturę, która po wiekach zyska miano wielbarskiej. Potem ruszają dalej na południe. Pozostawiają po sobie cmentarzyska - w okolicach dzisiejszych Węsior, Brąchówka, Grzybicy, Odry, który na długie wieki popadają w zapomnienie.

 

Kręgi sędziów

 

Kamienne kompleksy zainteresowały naukowców pod koniec XIX wieku. Wówczas to w okolice wsi Odry dotarł znany niemiecki archeolog Abraham Lissauer.

 

W Węsiorach prace archeologiczne na dobre ruszyły dopiero w latach 50. ubiegłego wieku. Naukowcy przebadali kolejne elementy cmentarzyska. Do dziś jednak przynajmniej kilka pytań z nim związanych nie doczekało się jednoznacznych odpowiedzi.

Najwięcej teorii i przypuszczeń narosło wokół kamiennych kręgów. Początkowo naukowcy sądzili, że stanowią one rodzaj nagrobków.

 

Hipotezę tę podważył jednak znawca kultury wielbarskiej prof. Ryszard Wołągiewicz. Przeanalizował on wyniki dotychczasowych badań, a także skandynawskie podania oraz legendy i doszedł do wniosku, że kręgi były miejscami zebrań plemiennej starszyzny. Tam właśnie, niejako pod opieką zmarłych przodków, zapadały decyzje dotyczące przyszłości wspólnoty, a także odbywały się sądy.

 

WfIktkqTURBXy9jMjBiZTBhYmVkZmFiNTZiNThjNzNmMTVkZWU1M2VmYS5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM.jpg

fot/onet

 

W Skandynawii podobne budowle nosiły nazwę "dommaringar", co przetłumaczyć można jako kręgi sędziowskie. Na tym jednak nie koniec. Według niektórych teorii kamienne kręgi miały być wykorzystywane jako obserwatoria astronomiczne, dzięki którym wyznaczano czas siewu i zbiorów.

 

Dalej są już tylko hipotezy balansujące gdzieś na granicy prawdopodobnego i niemożliwego do zweryfikowania, zapuszczające się w obszar, gdzie nauka przenika się z czymś, co jedni nazwaliby paranauką, zaś inni po prostu fantazją.

 

Obcy tu byli?

 

- Kręgi? To miejsce mocy emitujące tajemniczą energię - Eugeniusz Leciej nie ma wątpliwości. Pradawnymi kompleksami interesuje się od 16 lat, stoi na czele założonego w Gdyni Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów.

 

Moc, o której mówi ma przywracać równowagę pól energetycznych, a co za tym idzie wpływać kojąco na zmęczony organizm, na skołatany codzienną gonitwą system nerwowy, krótko mówiąc - leczyć.

- Nic pan nie poczuł? Nie szkodzi. Nie każdy czuje. Ale pana organizm pewnie i tak zareagował - przekonuje Leciej. Niektórzy ludzie wchodząc do kręgów odczuwali ponoć przeszywające ciało mrowienie. Wiara w ożywczą moc budowli na wielu działa niczym magnes.

 

PrdktkqTURBXy81ZTBkZmFjM2MzMjZkZjlmNjBkMjA3YzE0NzJmOTgzZC5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM.jpg

fot/onet

 

Pośród kurhanów i kamiennych kręgów można się natknąć na ludzi, którzy stoją w milczeniu, z zamkniętymi oczami i czekają na przypływ mocy. Tymczasem, jak przekonuje Leciej, to nie tylko kwestia wiary. - Promieniowanie to fakt. Można je zmierzyć choćby licznikiem Geigera, czy miernikiem pól magnetycznych - podkreśla.

 

Leciej skłania się ku teorii, że kręgi były obserwatorium astronomicznym. Wątpi jednak, by zbudowali je Goci. - Podobnych budowli nie ma na południu Europy, a przecież także tam Goci dotarli - tłumaczy. Według niego kamienne kręgi były w Węsiorach już wcześniej. I tu można rzucić na szalę argument naukowy.

 

- Kilka lat temu była u nas poświęcona kręgom konferencja. Jeden z jej uczestników dowodził, że porosty na kamieniach mają jakieś cztery tysiące lat. I na to właśnie powołują się zwolennicy teorii o starszym rodowodzie budowli - wspomina Ireneusz Korda z Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie (gmina, w której położone są Węsiory).

 

VD1ktkqTURBXy81YmM2OWRiZDA0ZjljMGJmZDgwNTIzZWM3NTFjZDA2Mi5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM.jpg

fot/onet

 

Jeśli więc nie Goci, to kto? Jedna z kaszubskich legend budowę kręgów przypisuje stolemom, mitycznym olbrzymom, które miały zamieszkiwać te ziemie.

 

Leciej: - Legend nie należy lekceważyć. Kiedyś jeden z mieszkańców Kaszub opowiadał mi, jak to służąc w wojsku wraz z kolegą pełnił służbę patrolową. W pewnym momencie zarwała się pod nimi ziemia i wpadli do czegoś, co przypominało grobowiec. Miały się w nim znajdować potężne szkielety. Było to w latach 50. Żołnierzom nakazano milczeć, wysłano ich na urlop. Potem o wydarzeniu nikt już nie wspominał.

 

Od opowieści o stolemach już tylko krok do teorii szwajcarskiego pisarza Ericha von Dänikena. Od lat przekonuje on, że za rozkwitem starożytnych cywilizacji stali kosmici. W jednej ze swoich książek von Däniken wspomina o Węsiorach. Według niego kamienne kręgi to pozostałość lądowiska statków kosmicznych.

 

Pradawni turyści

 

- To, że nie do końca wiadomo, czym były kręgi, stanowi ich wielką zaletę - uważa Tomasz Jakubowski, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Węsiory.

 

- Aura tajemnicy przyciąga turystów - dodaje. Skwapliwie korzystają z tego choćby okoliczne pensjonaty i hotele, które na swoich stronach wspominają o kompleksie jako jednej z miejscowych atrakcji.

 

- Nasze stowarzyszenie stara się popularyzować historię regionu, w tym oczywiście kręgów wśród mieszkańców. W tym celu zorganizowaliśmy cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci - tłumaczy Jakubowski.

 

l_uktkqTURBXy9iN2Q2Y2JjZWFiMzJhMTE4MjIyNTVmNTYwYWM5MzcxMi5qcGVnkpUCzQJsAMLDlQIAzQJYwsM.jpg

fot/onet

 

Kompleks w Węsiorach można odwiedzić chociażby przy okazji podróży nad morze. Jest on położony nieopodal drogi wojewódzkiej nr 228, pomiędzy Kartuzami a Bytowem. Zalicza się do Szlaku Kamiennych Kręgów, który łączy podobne budowle znajdujące się na Pomorzu.

- Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny. Przy wejściu jest parking oraz niewielki punkt gastronomiczny, w którym można coś zjeść i wypić - wylicza Korda. Zwiedzanie kompleksu można dopełnić wizytą w gdańskim Muzeum Archeologicznym, gdzie wyeksponowane zostały liczne przedmioty odkryte podczas prac badawczych na cmentarzysku.

 

- Marzy nam się, by niewielkie muzeum powstało także u nas - zaznacza Korda. - Goci byli pierwszymi turystami, którzy dotarli na te ziemie. Mamy nadzieje, że uda nam się przyciągać kolejnych - żartuje.

 

Autor: Łukasz Zalesiński

 

Źródło: 345012cf41ebd41b8bf9394146fdca33.jpg





#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Byłem kiedyś w weekend majowy w Odrach i Węsiorach. Węsiory były ładnym miejscem, nawet mniej odwiedzanym, Węsiory były natomiast mocno zadeptane.


  • 0



#3

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

- Kilka lat temu była u nas poświęcona kręgom konferencja. Jeden z jej uczestników dowodził, że porosty na kamieniach mają jakieś cztery tysiące lat. I na to właśnie powołują się zwolennicy teorii o starszym rodowodzie budowli

 

Niestety to o niczym nie świadczy. Na północy Polski pełno jest mniejszych i większych głazów narzutowych. Twórcy kręgów najzwyczajniej w świecie pozbierali rozrzucone przez lodowiec po tamtejszych lasach kamienie i poukładali je wedle uznania. Można więc przyjąć, że leżały one tam od czasów ostatniego zlodowacenia, czyli od jakichś 12 tysięcy lat. Tak więc porosty, czy co jeszcze się tam na nich znajduje, mogłyby mieć nie 4, a nawet 6, 8 czy 10 tysięcy lat. W żaden sposób nie przeszkadzałoby to Gotom, którzy 1000 lat temu podnieśli je w jednym miejscu i zostawili w drugim.


  • 1



#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardziej mnie ciekawi skąd ta informacja. O ile dobrze pamiętam przewodnik po rezerwacie pisał, że najstarsze porosty miały 2 tysiące lat,


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych