Skocz do zawartości


Zdjęcie

5 najbardziej tajemniczych kapsuł czasu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Alis.

    "Zielony" uspokaja ;)

  • Postów: 690
  • Tematów: 171
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kapsuły czasu to nie tylko pamiątki z dawnych czasów. To także wiadomości "wysyłane" w przyszłość dla pokoleń, które pojawią się nawet setki lat po nas. W tym zestawieniu przyglądamy się najciekawszym "zakopaliskom". Część z nich dopiero czeka na otwarcie!

 

 

 

1. Krypta Cywilizacji

 

1.jpg

W 1936 r. Dr. Thornwell Jacobs z Oglethorpe University w stanie Georgia wpadł na pomysł, aby zbudować pomieszczenie gromadzące współczesne przedmioty, które zostanie szczelnie zamknięte na okres kilku tysięcy lat. Do swojej koncepcji zdołał on przekonać władze uczelni. Przez następne miesiące zbierał on pamiątki dla ludzi z przyszłości. Pokój o pojemności 57 metrów sześciennych umiejscowiony pod budynkiem uniwersytetu upamiętniającym Phoebe Hearst, znaną działaczkę feministyczną i filantropkę.

 

W 1940 przygotowania do zamknięcia Krypty Cywilizacji dobiegły końca. Najbardziej wrażliwe artefakty zostały zapakowane do pojemników ze szkła i stali nierdzewnej. Po zatrzaśnięciu wrót z pomieszczenia zostało wypompowane powietrze. 50 lat po tej "operacji" inicjatywa Jacobsa została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa jako "pierwsza udana próba zachowania śladów obecnej kultury dla przyszłych pokoleń i innych istot odwiedzających naszą planetę.

 

Co takiego znajduje się za zamkniętymi drzwiami? Wśród pamiątek są między innymi dokumenty, "standardowa" zawartość damskiej torebki z drugiej połowy lat 30. XX wieku, plastikowe zabawki z podobiznami Kaczora Donalda i Jeźdźca Znikąd, kasa sklepowa, matryca gazety dokumentującej wybuch II wojny światowej, 800 dzieł światowej literatury na mikrofilmach (wraz z aparaturą do ich obejrzenia), kopia scenariusza do przeminęło z wiatrem i... nagrane wypowiedzi najważniejszych głów państw - Franklina Roosevelta, Adolfa Hitlera, Józefa Stalina i Benito Mussoliniego.

 

Krypta Cywilizacji ma zostać zamknięta aż do roku 8113.

 

 

 

2. Kapsuła czasu z MIT

 

2.jpg

Instrukcja, którą do niej załączono mówi wprost: nie otwierać do roku 2957! Kapsuła czasu, którą zakopano na terenie kampusu amerykańskiej uczelni MIT (Massachusetts Institute of Technology) została zaprojektowana tak, aby wytrzymać całe milenium!

Szklane opakowanie trafiło do ziemi w 1957 roku. Znalazły się w nim notatki oraz listy wykładających ówcześnie profesorów, kilka mniejszych drobiazgów oraz kriotron. Ten ostatni to wynalazek inżynierów z MIT, który miał być konkurencją dla drogich w produkcji tranzystorów.

 

- Nie możemy nawet próbować odgadnąć co przyniesie następne tysiąc lat i czy będziecie uważać nasze dokonania za część waszej nauki. Jesteśmy jednak pewni, że będziecie posiadali większą wiedzę o wszechświecie, który my też staraliśmy się zrozumieć. Życzymy wam, abyście kontynuowali pościg za wiedzą - napisały w liście włożonym do kapsuły osoby odpowiedzialne za ten, James R. Killian Jr i Harold Edgerton.

 

Kapsuła została zupełnie przypadkowo odkopana pod koniec 2015 r., podczas budowy nowego budynku na terenie MIT. Według planów do roku 2018 będzie się ona znajdować na wystawie, a następnie z powrotem trafi pod ziemię. Niewykluczone, że towarzyszyć jej będzie zupełnie nowa pamiątka dla przyszłych pokoleń.

 

 

3. Nazistowska kapsuła czasu z Ordensburga

 

W przygotowanym przez nas zestawieniu nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. Jest nim kapsuła czasu z nazistowskiego ośrodka szkoleniowego Ordensburg, który znajdował się na terenie rodzimego miasta Złocieniec (dawniej Falkenburg).

Wydobyto ją 6 września 2016 roku. Przeleżała ona w ziemi ponad osiem dekad. Krzysztof Zachrzewski, burmistrz Złocieńca, chciał ją odnaleźć, gdyż według źródeł historycznych w kapsule miał znajdować się film dokumentujący obchody 600-lecia miasta, które odbyły się w 1933 r. Niestety, odnaleziony przez grupę archeologów i specjalistów pojemnik nie zawierał rzeczonego nagrania.

Nie oznacza to jednak, że kapsuła czasu była zupełnie bezwartościowa. Wręcz przeciwnie! Badacze wyciągnęli z niej listy, pieniądze, zdjęcia, a nawet dokument Festschrift zur 600 Jahrfeier der Stadt Falkenburg Pom. 1333-1933. Opisano w nim... szczegóły niesfilmowanej uroczystości! Ciekawostkę stanowi fakt, że adresatami zakopanych listów byli przyszli władcy III Rzeszy.

 

 

4. Helium Centennial Time Columns Monument

 

4.jpg

W Centrum Odkryć im. Dona Harringtona w Teksasie znajduje się nie jedna, ale aż cztery kapsuły czasu. Umiejscowione tam w 1968 r. pojemniki miały zostać po kolei otwarte po upływie ćwierćwiecza, półwiecza, wieku i całego milenium.

W 1993 r. rozpieczętowano pierwszą kapsułę. Znajdowały się w niej małe eksponaty, które nie były udostępnione zwiedzającym Centrum Odkryć. W przyszłym roku zostanie otwarty kolejny pojemnik.

 

Najciekawsze jest jednak to, co znajduje się w kapsule, którą otworzą osoby żyjące w roku 2968. Jednym z zapakowanych do niej przedmiotów jest książeczka oszczędnościowa, na której zapisano 10 dolarów z rocznym oprocentowaniem w wysokości 4 proc. Policzono, że za tysiąc lat znalazca kapsuły będzie mógł wyciągnąć z banku aż ponad 1000000000000000 "zielonych", czyli cały biliard (tysiąc bilionów)!

 

 

5. Pozaziemskie kapsuły czasu

 

5.jpg

Nie wszystkie wiadomości dla przyszłych pokoleń znajdują się na naszej planecie. Część z nich opuściło Ziemię na pokładach kosmicznych sond i pojazdów, które wysłaliśmy w kosmos. W tym miejscu trzeba wspomnieć między innymi o tak zwanych płytkach Pioneera, czyli wygrawerowanych na aluminiowych plakietkach pokrytych warstwą złota informacjach o wyglądzie ludzi, położeniu Ziemi i pierwiastku jakim jest wodór.
Płytki te trafiły do sond Pioneer 10 i Pioneer 11, które wysłano na początku lat 70. ubiegłego wieku z misją przyjrzenia z bliska Jowiszowi. Obiekty te zbliżyły się do zewnętrznych obszarów Układu Słonecznego i wszystko wskazuje na to, że mają szanse go opuścić.
Należy też wspomnieć o "złotych nagraniach", które w drogę do gwiazd zabrały ze sobą sondy Voyager I i Voyager II. Były to zbiory obrazów i dźwięków dokumentujących kulturę życia na Ziemi oraz stan naszej ówczesnej wiedzy. Ciekawostką jest fakt, że płyty zawierają nagrane pozdrowienia w kilkudziesięciu językach w tym polskim.

Także na sondzie Rosetta - tej, której lądownik został osadzony na powierzchni pędzącej w przestrzeni kosmicznej komety - znajduje się mały niklowy dysk z informacjami w ponad 1000 językach.

 

 

 

6. Polska kapsuła czasu 2017

 

 

W jaki sposób możesz osobiście uczestniczyć w jednym z takich projektów? To samo pytanie postawiła sobie firma Papiery POL, które postanowiła stworzyć kapsułę czasu i umożliwić każdemu chętnemu wysłanie informacji do przyszłości. Jedyne do trzeba zrobić to wejść na stronę i zostawić wiadomość, która zostanie wydrukowana na papierze i umieszczona w specjalnie do tego przygotowanej kapsule czasu.

Celem projektu jest umożliwienie każdemu stworzenia dowolnego przesłania, dlatego ani Papiery POL, ani organizatorzy akcji nie będą czytali, gromadzili, czy w jakikolwiek inny sposób wpływali na treść drukowanych informacji - jako pierwsi z zawartością kapsuły zapoznają się z jej odkrywcy.    
Nie czekaj i już teraz wyślij swoją wiadomość do przyszłości na www.papierypol.pl. Niech twoja wiadomość przetrwa wieki i pozwoli przyszłym pokoleniom dowiedzieć się, jak wyglądał świat w roku 2017.

 

 

 

źródło

 


  • 0



#2

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To może ja coś dodam od siebie. Jak niektórzy z forumowiczów wiedzą mieszkam od ponad 10 lat w maleńkiej wsi pod Wrocławiem.
 Od początku  gdy zamieszkałem w moim domku zafascynował mnie XIII wieczny kościół przylegający prawie do mojego ogrodu. Jego wieża a dokładniej krzyż wieńcząncy ją przyciągał mnie w niewytłumaczony sposób. Sam fakt że wykonałem kilkadziesiąt jeśli nie kilkaset zdjęć tego krzyża. Więcej niż jakiegokolwiek elementu budowlanego we okolicy. Część ze zdjęć opublikowałem nawet tu na forum.

 

MaJsiZa.jpg

 

HgFvtuP.jpg

 

RGy8DeB.jpg

 

 

CkOjTMz.jpg

 

3Dgqt73.jpg

 

Boj3uiP.jpg

 

Jesienia 2012r zdecydowano o zmianie krzyża na wieży z „imperialnego” używanego przez minnymi templariuszy na taki „neutralny” . Krzyż ten starszy  wg  oficjalnej wersji umieszczono w tuż po wojnie na świerzo dobudowanym szpiczastym dachu- hełmie. Nawet znaleźli się ludzie twierdzący że zrobił to osobiście (już nie żyjący) taki wioskowy „złota rączka” w 1946 roku.
Wersja o  zwieńczeniu wieży kościelnej po 1945 roku była oficjalnie potwierdzana licznymi zdjęciami choćby na potalu hydralowskim

"Bomba wybuchła” w czasie demontażu konstrukcji. :) W kuli pod krzyżem coś grzechotało -okazało się że jest to kapsuła czasu z listem, dokumentami , gazetą i monetami. Wszystko z  roku … 1939r.  Dokumenty ostatecznie potwierdzaja zakończenie budowy spiczastego ukoronowania wieży w 21 listopada 1939 . Czyli o kilka lat wcześniej niż "oficjalne"zeznania świadków.
Dziwny jest fakt przetrwania kapsuły . W samej kapsule , w miedzianym płaszczu  zewnętrznym  znaleziono przestrzelinę po kuli karabinowej zaś pomiedzy płaszczem a właściwą kapsułą znaleziono kule .Wewnętrzny płaszcz kapuły przetrwał tylko  odgniótł się gdy kula ześlizgnęła sie po blaszce miedzianej. Miejsce przestrzeliny wskazuje że do kuli z kapsuła strzelano od dołu tak jakby ktoś chciał sobie postrzelać do krzyża.W okolicy toczyły się ciężki walki, linia frontu ustabilizowała się na kilka miesięcy dosłownie półtora kilometra od tego kościoła. Większość okolicznych wież kościołów , a nawet kominów  została zniszczona, wysadzona podpalona lubi poważnie ostrzelana. Wszelkie wyniesione stanowiska obie strony wykorzystywały do umieszczenia obserwatorów kierujących ogniem artyleryjskim czy po prostu snajperów. Kościół na wzgórzu górujący nad strategicznym skrzyżowaniem dróg , stanowił z jednej strony cenny łup z drugiej warto było by go spalić czy inaczej zniszcyć jego wieżę . Jednak w przeciwieństwie okolicznych kościołów uniknął takiego losu. O zaciętości walk niech świadczy casus załogi rozbitej  w okolicy "latajacej fortecy" B17G wracającej na 1 silniku z bombardowania  celu w Rzeszy. Mimo  lądowania awaryjnego tylko 200 m od Rosjan dopiero po 4 dniach udało im się dotrzeć do bezpiecznego miejsca. Piloci zostali dosłownie  przyziemieni ogniem snajperskim sterowanym meldunkami z okolicznych wież.

Ziemia niczyja
Ocalała część załogi nie zdawała sobie sprawy, że jej nowe problemy dopiero się rozpoczęły. Amerykanie nie chcieli (nie mogli) się poddać, ich oręż był bezwartościowy, a nieprzyjaciel był coraz bliżej, strzelając coraz intensywniej. Lotnicy obawiali się, że po chwili benzyna się zapali i uwięzi wszystkich w pułapce ognia. Kiedy kolejny pocisk rozbił ogon bombowca, czterech lotników uroczyście uścisnęło sobie dłonie – postanowiono się rozdzielić. Znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ wylądowali dokładnie miedzy liniami przeciwników, na ziemi niczyjej. Niemcy byli tuż obok, o kilkadziesiąt metrów, Rosjanie byli dwieście metrów dalej, po drugiej stronie.
– Wskoczyłem jak przerażony królik w pierwszą wypatrzoną mała kępę krzaków – wspomina porucznik Robinson. – Zasypywał mnie grad pocisków.

 

W czasie walk zniszczono inne stanowiska obserwacyjne , a ten kościółek jakoś ocalał praktycznie niedraśnięty , nawet tynk z czasu renesansu (sgrafiti)z zegarem słonecznym przetrwał nie zniszczony i bez ryski

Jakie są wnioski z tej historii :
Nie wierzcie historykom :), nie wszystko co opisuje oficjalna historia i niezależni świadkowie to prawda.
I drugi wniosek.

Ciekawe ile z tych „kapsuł czasu” dotrwa do czasów gdy ktoś zechce je otworzyć. Kilka kapsuł w okolicy dotrwało niestety jako puste skorupy z miedzi.Kilka całkowicie zagineło Wystarczy przestrzelina czy pęknięcie na wylot w górnej części kapsuły i gromadząca  się woda zamieni zawartość kapsuły  w kompost nadziewany zaśniedziałymi monetami.

 

Katalog z opisem znaleziska.

 

https://www.facebook...316964978415802

 

 

Mój dom jest po drugiej stronie wzgórza

 

ouO1WOP.jpg

 

Tak wygląda obecnie czubek wieży.

 

W nowej kapsule są nowe dokumenty , repliki starych , część starych i nowe, współczesne monety.

 

 

j00Reps.jpg


  • 3



#3

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To ja się pochwalę, że moje pozdrowienie prawdopodobnie zostało wysłane w Kosmos w okolicach 2007 roku. Była wtedy akcja związana z wystrzeleniem satelity KEO i przez internet, lub pocztą można było wysłać swój tekst, który zostanie umieszczony w kapsule czasu razem z pozostałymi tekstami na szklanej płycie DVD umieszczonej następnie na pokładzie satelity. Nie wiem, czy mój tekst się załapał na "podróż", ale z tego co wiem, to załapały się prawie wszystkie przysłane, gdyż pojemność nośnika na to pozwalała. Jeśli się udało, to gdzieś w Kosmosie krąży sobie teraz płyta DVD z bardzo ambitnym i twórczym zapisem "Pozdrowienia od Szczyglisia z roku 2006" :D


  • 1



#4

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

O kapsułach czasu było tez na paranormalnych z rok temu http://www.paranorma...-kapsule-czasu/

 

 

To ja się pochwalę, że moje pozdrowienie prawdopodobnie zostało wysłane w Kosmos w okolicach 2007 roku. Była wtedy akcja związana z wystrzeleniem satelity KEO i przez internet, lub pocztą można było wysłać swój tekst, który zostanie umieszczony w kapsule czasu razem z pozostałymi tekstami na szklanej płycie DVD umieszczonej następnie na pokładzie satelity. Nie wiem, czy mój tekst się załapał na "podróż", ale z tego co wiem, to załapały się prawie wszystkie przysłane, gdyż pojemność nośnika na to pozwalała. Jeśli się udało, to gdzieś w Kosmosie krąży sobie teraz płyta DVD z bardzo ambitnym i twórczym zapisem "Pozdrowienia od Szczyglisia z roku 2006" :D

 

Szczyglis , chyba nasze podpisy lecą tym samym statkiem.:)

noxili, dnia 21 Lut 2016 - 02:34, napisał:
 

Wysłałem już swoje dane na Księżyc ( w LRO) i w kosmos na jakiejś tam sondzie Nasa. Jak się  rejestrowałem (przed 2010r) to nie musiałem mieć niczego poza mailem. Signum tempori.

 

 


  • 1



#5 Gość_.Uzurpator.

Gość_.Uzurpator..
  • Tematów: 0

Napisano

Z innej beczki.

 

W ISLANDII POWSTANIE POMNIK NA CZEŚĆ GRACZY EVE ONLINE

 

Twórcy z gry, studio CCP, zapowiedzieli, że 30 kwietnia tego roku (czyli trochę mniej niż trzy miesiące) odsłonią w Reykjaviku pomnik poświęcony graczom EVE Online. Dzień później rozpocznie się zaś Fanfest 2014, impreza dla fanów MMO EVE Online.

 

Wysoki na 5 metrów pomnik, zaprojektowany przez artystę Sigurðura Guðmundssona we współpracy z twórcami gry Börkurem Eiríkssonem i Ásgeirem Jón Ásgeirssonem, będzie składał się z trzech elementów. Z lewej znajdzie się konstrukcja z czarnego aluminium opatrzona cytatem z EVE Universe, z prawej granitowy monument reprezentujący graczy, a pomiędzy nimi znajdzie się wypolerowany stalowy blok, który będzie odbijał otoczenie.

 

Wszystko to zostanie postawione na powlekanej metalem betonowej płycie z wypisanymi imionami „głównych postaci” wszystkich aktywnych graczy tego MMO. Lista zostanie pobrana przez twórców gry w dniu 1 marca. Uhonorowani zostaną także fani EVE Online, którzy zmarli. Pod monumentem zostanie zakopana kapsuła czasu – laptop z filmami, wiadomościami czy życzeniami graczy i twórców.


  • 0

#6

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

 

O kapsułach czasu było tez na paranormalnych z rok temu http://www.paranorma...-kapsule-czasu/

 

No ja właśnie w tym wziąłem udział(mój temat zresztą). Mam nadzieje, że wzięli mnie na ten pokład ;)
 


  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych