Skocz do zawartości


Zdjęcie

3 obiekty na niebie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1

Rozgwiazda.
  • Postów: 251
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Witam

 

Jakieś 2 miesiące temu pojechałem przejechać się rowerem wokół rzeki. Przysiadłem na ławce i patrzyłem w niebo. 

Niebo było przejrzyste z pojedynczymi chmurami. Nagle mignęły 3 światła układające się w kształt trójkąta (błysk biały), przesunęły się kawałek po niebie (w totalnie szybki tempie), ja wiem, kilkadziesiąt metrów i zniknęły. Było dość późno, około 23/24.

 

Miejsce obserwacji: Rzeszów

 

Dziwne, że wcześnie o tym nie napisałem. Może ktoś z okolic miał możliwość obserwacji.


  • 0



#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może jakieś samoloty wojskowe ćwiczące formację? Jest koło Rzeszowa lotnisko wojskowe?


  • 0



#3

Rozgwiazda.
  • Postów: 251
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Znam jedynie Jasionke i jedno "dzikie" gdzieś na północ bardziej o ile mi wiadomo. 

Totalna cisza na niebie a "przelot" tych światełek był nienaturalnie szybki po czym zniknęły. Przypadkiem je zauważyłem to może jeszcze będzie okazja je zobaczyć je ponownie. 

Równie dobrze mogły być to flary/naturalne zjawisko na niebie/inne. Mimo to podaję informację w razie gdyby ktoś też zauważył a o tym nie napisał.


  • 0



#4

Zuzełka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A ja znam akurat kogoś kto mieszka blisko Jasionki, opowiadał mi podobną historię. Jednak to było jakieś trzy lata temu. Pojawił się na niebie trójkąt świateł około godziny 21.00. Znajomy opowiadał, że towarzyszyły mu dwie koleżanki, które zupełnie zbagatelizowały zjawisko, stwierdzając właśnie, że to samoloty. Moim zdaniem mogły być to jeszcze lampiony. Mają dziwną tendencję do ustawiania się w kształt litery "V" . 


  • 0

#5

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Akurat jeśli chodzi o Jasionkę i lampiony, to tam wokół jest od groma takich małych lokali, w których organizowane są wesela, na których to weselach często państwo młodzi wymyślają sobie puszczanie lampionów.

 

3-4 lata temu byłem na takim weselu (okolice Nowej Wsi), a że pani młoda była moją kuzynką, więc z pierwszej ręki wiedziałem, że planowane na bodajże 22 -gą puszczanie lampionów trzeba było przesunąć w okolice północy, właśnie ze względu na informacje z lotniska, że w tym wcześniejszym terminie mogłoby to być niebezpieczne dla lądujących, czy tam startujących samolotów.

 

To taka uwaga natury ogólnej - proszę nie uznawać jej za głos w dyskusji, mający świadczyć o tym, że obserwowana "formacja" właśnie lampionami była.

Choć - i tu pytanie do wiktora - to aby nie była sobota, kiedy widziałeś te światełka?


Użytkownik pishor edytował ten post 13.01.2017 - 11:30

  • 0



#6

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiktor napisał o "totalnie szybkim tempie" i "nienaturalnie szybkim" przelocie, o ile jest to ocena arbitralna i szybkość to pojęcie względne, o tyle myślę że ciężko uznać ruch jakim z reguły poruszają się wypuszczone lampiony czy balony za tak szybki aby był warty takiego podkreślenia. W związku z czym, ufając relacji Wiktora, wątpię żeby to były lampiony. Nie były to też raczej odrzutowce jeśli, zgodnie z relacją, panowała totalna cisza. Mieszkam przy drodze krajowej i nawet w środku dnia przy wszystkich miejskich dźwiękach i zamkniętym oknie słychać z mieszkania dosyć wyraźnie kiedy przelatują w pobliżu myśliwce z pobliskiej bazy. Natomiast najbliższa do Rzeszowa baza jest pod Łodzią. Wątpię też we flary, bo one również nie poruszają się zbyt szybko i raczej opadają w dół, a przede wszystkim coś musiałoby je wystrzelić więc zakładając, że te 3 światła były flarami musiałyby być jeszcze światła jakiegoś samolotu.
  • 0



#7

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie były to też raczej odrzutowce jeśli, zgodnie z relacją, panowała totalna cisza.Mieszkam przy drodze krajowej i nawet w środku dnia przy wszystkich miejskich dźwiękach i zamkniętym oknie słychać z mieszkania dosyć wyraźnie kiedy przelatują w pobliżu myśliwce z pobliskiej bazy.

 

A ja mieszkam na pustkowiu , jest tu dość cicho ,ptaki drą  dzioby, trochę samochodów,(np przejazd  pociągu słyszę z dystansu prawie 7km). I wierz mi, przelot odrzutowca na przelotowej słychać  mniej więcej tyle ile zegarek na nadgarstku. Czyli wcale.Odrzutowca usłyszysz jak jest tylko dość nisko -max 2-3 km. Jak leci na wysokiej przelotowej nie słyszysz praktycznie nic. :) Np kanał Warszawa - Nowy-Jork: 9753m  (FL 320) czyli prawie 10 km.Kanał przelotowy FL 430 to już np prawie 14 km wysokości.

 

Abstrachując od "odprysków" świetlnych, króre wskazują na nie wiadomo co.


  • 1



#8

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie były to też raczej odrzutowce jeśli, zgodnie z relacją, panowała totalna cisza.Mieszkam przy drodze krajowej i nawet w środku dnia przy wszystkich miejskich dźwiękach i zamkniętym oknie słychać z mieszkania dosyć wyraźnie kiedy przelatują w pobliżu myśliwce z pobliskiej bazy.

A ja mieszkam na pustkowiu , jest tu dość cicho ,ptaki drą  dzioby, trochę samochodów,(np przejazd  pociągu słyszę z dystansu prawie 7km). I wierz mi, przelot odrzutowca na przelotowej słychać  mniej więcej tyle ile zegarek na nadgarstku. Czyli wcale.Odrzutowca usłyszysz jak jest tylko dość nisko -max 2-3 km. Jak leci na wysokiej przelotowej nie słyszysz praktycznie nic. :) Np kanał Warszawa - Nowy-Jork: 9753m  (FL 320) czyli prawie 10 km.Kanał przelotowy FL 430 to już np prawie 14 km wysokości.
 
Abstrachując od "odprysków" świetlnych, króre wskazują na nie wiadomo co.

Dla jasności - pisałem oczywiście o odrzutowcach wojskowych, nie pasażerskich, bo te nie latają w formacjach, a takie wyjaśnienie proponował Zaciekawiony. Jeden samolot natomiast musiałby lecieć jednak dosyć nisko żeby jego światła dało się ujrzeć jako formację trzech odrębnych świateł, nie zlewające się w jeden świecący punkt wysoko w niebie, no i jeszcze musiałoby być migające światło czerwone. Musiałby lecieć także zdecydowanie nisko żeby jego ruch można było uznać za bardzo szybki choć i to niekoniecznie, bo choć według naziemnych standardów poruszają się szybko, ich ruch na niebie z prędkością przelotową sprawia wrażenie bardzo powolnego, nawet na stosunkowo niedużej wysokości. Biorąc pod uwagę bliskość Jasionki można uznać, że jest to jakiś trop, ale na niskiej wysokości (na ścieżce zejścia lub wznoszenia) przy totalnej ciszy jaka miała panować według autora na pewno byłoby słychać silniki i, przy dobrej widoczności, widać sylwetkę samolotu. Odrzutowce wojskowe na wysokości z której silników mogłoby nie być słychać znowu nie przemierzałyby nieba zbyt szybko z perspektywy naziemnego obserwatora, na niskiej byłoby je słychać nawet przy prędkości przelotowej, bez "dopalaczy". Choć mogę błędnie interpretować opis Wiktora pod kątem prędkości, no ale uznałem że wyobrażenie "totalnie szybkiego tempa" i "nienaturalnie szybkiego" przelotu nie powinno być o różnych ludzi zbyt rozbieżne przy opisie takiej sytuacji jak ta. Może niech Wiktor się wypowie co sądzi na ten temat.
  • 1



#9

Rozgwiazda.
  • Postów: 251
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam wrażenie, że "obiekty" były na wysokości chmur (ale mogę się mylic, bo wtedy lepiej zobaczyłbym obiekty) bo jak nastąpił rozbłysk światła to można było zauważyć poświatę wokół nich. Coś w stylu: jak zapalimy latarkę we mgle to zobaczymy poświatę wokół promienia. Realnie stwierdzam, że było to wyżej.

Wtedy było wyjątkowo zimno i w zasadzie to ja jeden głupi pojechałem się przejechać i innej zywej duszy nie widziałem. Była totalna cisza, poza autami w oddali i wiatrem.

Jasionka jest około 12km od Rzeszowa i czasami nad głową latały mi wojskowe samoloty, ale to rzadko i było je słychać niemiłosiernie. 

Sytuacja działa sie tak szybko, że jedyne co zrobiłem to wyciagnąłem telefon i czekałem na ponowny rozbłysk, ale nic z tego. 

 

1. Pojawienie się 3 punktów, białe światło (takie jak większe widoczne gwiazdy)

2. Przesunięcie po niebie, ja wiem w realnej skali to pewnie z kilkaset metrów

3. Rozbłysk, nie tak jasny, że rozświetliło niebo, ale w obrębie tych obiektów. Mógłbym powiedzieć nawet, że rozbłysk był taki mglisty.

4. Czas trwania około 2 sekundy.

 

Może to jakieś flary, iridium czy jak to sie nazywa. Gdybym dokładnie pamiętał datę to można by sprawdzić, tylko dziwne, że 3 na raz, ale ja się nie znam, może ktoś wie coś na ten temat.

 

Załączę zdjęcie z widokiem z mojego okna. Tam gdzie byłem to dosłownie 500m od mojego domu, blisko rzeki i zaznaczę w bardzo prymitywny sposób jak to wyglądało. Biały okrąg oznacza mnie więcej epicentrum rozbłysku. Oczywiście było to nieco mniejsze niż na fotce. W rzeczywistości, jakby się na to popatrzeć raz jeszcze to było wielkości księżyca w pełni. Inaczej nie potrafie tego zobrazować.

 

ps. Nie jestem w stanie stwierdzić jak to był dzień tygodnia.

pps. prędkość przesunięcia obiektów była porównywalna z zamknięciem powiek i otworzeniem ich. Tak to mogę ująć

http://imgur.com/a/c1x6L


Użytkownik wiktor_44 edytował ten post 16.01.2017 - 01:06

  • 0



#10

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mógłbyś jeszcze zaznaczyć na zdjęciu w przybliżeniu fragment nieba jaki te światła pokonały w przeciągu całej obserwacji? Zrozumiałem tyle, że w ciągu 2 sekund pokonały z kilkaset metrów, zaznaczenie jeszcze tego ruchu na zdjęciu (wiem, że obserwacji dokonano z miejsca innego niż zrobiono zdjęcie, ale chodzi o porównywalny odcinek nieba) dałoby już bardzo dobre wyobrażenie obserwacji.


  • 0



#11

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

wiktor - jedno pytanie.

Gdzie, mniej więcej (w stosunku do widoku z okna na zdjęciu) znajduje się Millenium Hall i czy jesteś pewien, że w tym dniu nie odbywała się tam jakaś impreza z pokazami laserów? Albo - czy nie odbywała się ona do kilku dni po tej obserwacji?

Pytam,bo oni często odstawiają jakieś pokazy świetlne i już parę razy (z drugiego końca miasta) widziałem "ufo" na chmurach, które było efektem ich zabaw ze światłem.

 

Tak w ogóle - ten widok to z Nowego Miasta. Bo widzę zamek ale jakoś nie mogę zlokalizować miejsca, z którego cykałeś fotkę.

W każdym razie kierunek ujęcia wskazywałby na Nowe Miasto albo te okolice (może te wysokie bloki na Rejtana?)


  • 0



#12

Rozgwiazda.
  • Postów: 251
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

http://imgur.com/a/VqJvk

Czerwona kropka widok z mojego okna, żółta kropka miejsce w którym byłem.

 

Tutaj udało mi się (w dość nieładny sposób) pokazać jak to mniej więcej wyglądało.

http://imgur.com/a/KiiyG

 

No wiem właśnie, że w Millenium są pokazy świateł, ale o ile mi wiadomo mają same te wielkie światła. Mogłoby się wszystko zgadzać poza tym rozbłyskiem. 

Tak czy siak, rozglądajcie się po niebie wieczorami, może w innym mieście zobaczycie coś podobnego i można to do czegoś porównać.

 

ps. tak, Nowe Miasto, bloki koło Asklepiosa/Lidla

pps. jak mnie pamięc nie myli to żadnej (przynajmniej takiej dużej imprezy) nie było. Może jakieś kawalerskie, kameralne; to nic mi nie wiadomo. 

Poszperam jeszcze z ciekawości, ale teraz to już po ptokach.

Sam bije się w pierś, że nie zainteresowałem się od razu.


Użytkownik wiktor_44 edytował ten post 16.01.2017 - 20:48

  • 1



#13

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ps. tak, Nowe Miasto, bloki koło Asklepiosa/Lidla

 To pewnie się nieraz minęliśmy, bo stosunkowo często tam bywam :D A ten blok, co go widać z przodu, to jaki ma numer? Tak z ciekawości

 

No wiem właśnie, że w Millenium są pokazy świateł, ale o ile mi wiadomo mają same te wielkie światła.

Zgadza się - ja widywałem głównie te harce reflektorów właśnie - ale kto wie, może poszli z duchem czasu i zamówili jakieś nowocześniejsze zabawki?

 

Inna sprawa, że jest tu gdzieś na forum temat, w którym wrzucałem relację z obserwacji UFO nad Olszynkami (przy tej nieużywanej fontannie, gdzie teraz często pikniki organizują). Więc... może wrócili? :D

 

edit; @down

 

wiktor, no właśnie ja też szukałem i też nie znalazłem tego tematu.

To jest o tyle dziwne, że na 100% wrzucałem w nim relację o obserwacji w ufo na Olszynkach, po dyskusji na SB (chyba z początku tamtego roku albo końcówki 2015) o tym, że w Rzeszowie, w kwestii obserwacji UFO, wiele się działo.

 

Specjalnie wtedy grzebałem w sieci żeby znaleźć coś fajnego.

 

Wygląda na to, że temat został usunięty, bo wpisywałem kilka różnych fraz w wyszukiwarkę (również w Google) i gdyby był w archiwum, to by go pokazało.

Dziwna sprawa.


Użytkownik pishor edytował ten post 16.01.2017 - 21:32

  • 0



#14

Rozgwiazda.
  • Postów: 251
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnie nie raz, przybiję piątkę jak zauważę :D

 

Musze wygrzebać ten temat i poczytać z ciekawości.

A ten blok to 12.

 

Edit: nie mogłem doszukać się tematu, jak gdzieś się natkniesz, wyślij mi. Dzięki


Użytkownik wiktor_44 edytował ten post 16.01.2017 - 21:10

  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych