Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie odnośnie satelit latających wokół ziemii.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1

chodzewczapce.
  • Postów: 33
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam. Ostatnimi czasy mam niezłą fazę na obserwacje kosmosu. Wiecie o co chodzi gwiazdozbiory, wyłażenie na podwórko o 2 w nocy żeby popatrzeć w gwiazdy itp... Podczas tych obserwacji wiele razy zaobserwowałem poruszające się obiekty, które leciały mniej więcej tak ja satelita, ale jednak coś je odróżniało od takiej typowej satelity. Otóż owe obiekty zmieniały jasność z bardzo dużej myślę rzędu -6mag do całkowitego zniknięcia. Drugą rzeczą którą zauważyłem było pulsowanie tego światła coś w stylu swiatełek w samolocie. Tyle że nieregularne co do czasu i jasności. I mimo że były już daleko na horyzoncie to wciąż były bardzo dobrze widoczne i mocno świeciły. Leciały prosto. I teraz moje pytanie do drogich forumowiczów czy jest to możliwe, aby satelita zachowywała się w podobny sposób, to znaczy zmieniała swoją jasność, znikala a nagle pojawiała się na niebie oraz emitowała pulsujace światło? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam ;)
  • 0

#2

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2570
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnie o flary irydium chodzi.


  • 2



#3

chodzewczapce.
  • Postów: 33
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak dokładnie coś takiego widziałem. A można wiedzieć skąd takie cudo się bierze?
  • 0

#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Satelity Irydium służą do komunikacji sieci komórkowych. Mają na sobie duże kierunkowe anteny odbijające fale radiowe. Odbijają one też światło, tworząc "zajączek" widziany z ziemi jako błysk. Jeśli znajdziesz się w centrum odbłysku to widzisz taki właśnie obiekt szybko zwiększający i zmniejszający jasność. 10 km dalej może być już niewidoczny.


  • 2



#5

chodzewczapce.
  • Postów: 33
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Okej teraz rozumiem. Szczerze powiedziawszy myślałem że jest to jakiś naturalny byt,a tu satelita. Dzięki za odpowiedź.
  • 0

#6

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziękuję również za odpowiedź , byłam pewna że to Ruskie sputniki a tu miła niespodzianka ;)





#7

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

tutaj można, po wprowadzeniu swojej lokalizacji, sprawdzić kiedy i w którym punkcie nieba, będą widoczne flary.

Dostępne są również aplikacje mobilne.


  • 0

#8

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Satelita - czyli  -  ten SATELITA  a nie - "ta satelita".


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych