Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przyszłość na wyciągnięcie ręki


  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#16

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Ale z 2 strony patrząc na to co  było u mnie  20  lat temu a teraz to powiem szczerze dużo sie nie zmieniło, komputer od urodzenia, internet od kiedy pamiętam...

No ale rozmawiamy o czasie 30 lat temu, czy 20 lat temu? Bo, różnica tych 10 lat jest dość istotna.

Istotna jest również powszechność dostępności do nowinek technologicznych - nawet uwzględniając ich przaśność wtedy.

No i kwestia wyobrażeń ludzi.

Diabeł tkwi w szczegółach i moim zdaniem, to właśnie te szczegóły, gdyby się w nie wgłębić potwierdzają fakt, że jednak zmieniło się i dużo i zasadniczo.

 

Natomiast jedno trzeba jednak zauważyć.

Patrząc na to jak technologia szła do przodu przez ostatnich trzydzieści lat i porównując to do kierunku, w jakim obecnie zmierza, trzeba stwierdzić, że wiele obecnych kierunków to już szukanie dziury w całym, czyli tworzenie sztuki dla sztuki.

Te przykładowe spodnie podpięte do internetu, czy wszczepiane telefony, to moim zdaniem, wymyślanie na siłę czegoś, co, przynajmniej na dzień dzisiejszy, nie znajduje jakiegoś szczególnego uzasadnienia - czyli robi się to w zasadzie tylko dlatego, że po prostu można.

Że technologia daje takie możliwości

 

Dawniej, robiło się coś w konkretnym celu - po to żeby ludziom ułatwić życie. I to był wystarczający powód, żeby pokonywać ułomności technologiczne.

Teraz jest jakby odwrotnie.

Technologia daje możliwości, więc wymyśla się cuda na kiju.

Ale to po części jest efekt nastawienia ludzi, przesyconych gadżetami otaczającymi ich na co dzień.


  • 0



#17

Pionier.
  • Postów: 52
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

 Ale z 2 strony patrząc na to co  było u mnie  20  lat temu a teraz to powiem szczerze dużo sie nie zmieniło, komputer od urodzenia, internet od kiedy pamiętam...

No ale rozmawiamy o czasie 30 lat temu, czy 20 lat temu? Bo, różnica tych 10 lat jest dość istotna.

   Nie wiem dokładnie co w których latach powstawało itd wiec nie chcialem tutaj określać dokladniej lat o ktorych rozmawiamy, Chodziło mi  raczej o ogólny zamysł postrzegania przyszłości która jest inna  niz ludzie to sobie wyobrażali. Co do reszty sie zgodze ludzie zamiast zajmować sie ważnymi sprawami, bawią sie i nie potrafią wykorzystać technologi jaką posiadają


  • 0

#18

Zuzełka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Dawniej, robiło się coś w konkretnym celu - po to żeby ludziom ułatwić życie. I to był wystarczający powód, żeby pokonywać ułomności technologiczne.

Teraz jest jakby odwrotnie.

Technologia daje możliwości, więc wymyśla się cuda na kiju.

Ale to po części jest efekt nastawienia ludzi, przesyconych gadżetami otaczającymi ich na co dzień.

Wciąż wszystko jest wymyślane w celu ułatwienia życia ludziom. Zależy jak co się użyje... Nóż też może zabić, albo posłużyć do ukrojenia chleba, czy do obrony... To chyba kwestia różnych możliwości. A jest ich na pewno cała masa. Tylko ludzie często źle wykorzystują dane im możliwości... 


  • 0

#19

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No, tak - oczywiście, podłączenie spodni, czy koszulki do internetu ma z pewnością głęboki sens (którego pewnie tylko ja nie dostrzegam) i zdecydowanie ułatwi życie wszystkim, którzy tego dobrodziejstwa doświadczą, jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że bez tej możliwości ludzie bez problemu i nieszczególnie narzekając na trudy życia mogliby nadal jakoś funkcjonować.

No ale co to byłoby za życie? Wegetacja raczej :D


  • 0



#20

Zuzełka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No, tak - oczywiście, podłączenie spodni, czy koszulki do internetu ma z pewnością głęboki sens (którego pewnie tylko ja nie dostrzegam) i zdecydowanie ułatwi życie wszystkim, którzy tego dobrodziejstwa doświadczą, jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że bez tej możliwości ludzie bez problemu i nieszczególnie narzekając na trudy życia mogliby nadal jakoś funkcjonować.

No ale co to byłoby za życie? Wegetacja raczej :D

Oj Pishor, nie musisz sarkać od razu ;) Nie znam celu podłączenia ubrań do internetu. Ale gdybam i uruchamiam wyobraźnię... Może mają mierzyć funkcje życiowe, by w razie potrzeby, bez dzwonienia na pogotowie, można było wezwać natychmiastową pomoc? Lub może będą miały funkcję samopomocy w takim przypadku? Np. ludzi chorych na serce, cukrzycę itp. Brzmi to zabawnie, ale staram się szukać pozytywów. Z drugiej strony racją jest, że naukowcy nie wynajdują, czy nie odkrywają rzeczy na bazie moralności. Myślę, że robią to, bo po prostu mogą to zrobić. Jeśli da się coś wynaleźć, zapewne zostanie to wynalezione. O to chodzi w tym wszystkim. 


  • 0

#21

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Myślę, że robią to, bo po prostu mogą to zrobić. Jeśli da się coś wynaleźć, zapewne zostanie to wynalezione.

Dokładnie o tym pisałem - bo mogą.

A później się to jakoś uzasadni.

A dawniej było tak, że najpierw był powód, a dopiero później szukało się możliwości jego realizacji.

Tak na przykład było z telefonami komórkowymi, a wcześniej z telefonami. I wieloma innymi wynalazkami.

A teraz - podłączmy spodnie do internetu. A czemu nie? :D


  • 0



#22

Zuzełka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie wiem czy z tymi ubraniami podłączanymi do internetu, ma z założenia nie być tak jak z ową bransoletką, która jest tylko jedna, ale ma potrafić zmieniać swój wzór na dowolny, każdy inny. Nie potrafię znaleźć więcej informacji o tych e- ubraniach, ale być może będzie to miało znaczenie jedynie modowo - designersie. 


  • 0

#23

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dokładnie jak powiedział Urgon, Ludzie  30 lat temu myśleli ze w dzisiejszych czasach ludzie będą latać samochodami, a świat będzie wyglądał jak z dobrego filmu sci fi. A co się okazało ? a no wlaśnie prawie nic,

 

 A może jednak trochę? proponuje jeden a w zasadzie dwa odcinki Sondy sprzed około 30lat, dotyczące komputerów i przesyłu informacji.

 

https://www.youtube....h?v=jPfx2R08uIY

https://www.youtube....h?v=nklY1jPjUqk


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 16.12.2016 - 20:32

  • 2



#24

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Rządy z pewnością znajdą zastosowanie w takich telefonach wszczepionych w skórę, chociaż bardziej przydatne były chipy.

Zabawne, że zastanawiamy się nad sensem czegoś, co każdy może zrobić sam i to już dziś. W końcu telefon, to dzisiaj podstawowa część ubrania. Nie widzę powodu, dla którego ktoś ma robić krawat z Wi-Fi, czy tupecik dla stolarzy z funkcją robienia na drutach. Ale w sumie czemu nie, skoro można... Co tam lekarstwo na raka czy perpetum mobile, lepsza peruka z internetem...
  • 0



#25

Pionier.
  • Postów: 52
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Dokładnie jak powiedział Urgon, Ludzie  30 lat temu myśleli ze w dzisiejszych czasach ludzie będą latać samochodami, a świat będzie wyglądał jak z dobrego filmu sci fi. A co się okazało ? a no wlaśnie prawie nic,

 

 A może jednak trochę? proponuje jeden a w zasadzie dwa odcinki Sondy sprzed około 30lat, dotyczące komputerów i przesyłu informacji.

 

https://www.youtube....h?v=jPfx2R08uIY

https://www.youtube....h?v=nklY1jPjUqk

 

Troche żle to napisałem, zmiany i postęm w dziedzinie komputerów internetu itd, sa bardzo duże, wiem i rozumiem to. Ale ludzkość oczekiwała całkowicie innej wizji świata za kolejne 30 lat niż to co mamy teraz, widzieli oni swiat jako o wiele bardziej futurystyczny pełny technologi i wynalazków które można byłoby dostrzec na co dzień  i z nich korzystać. A nie jak teraz ze technologie i wynalazki jako takie  istnieją lub powoli są  tworzone, ale nie są osiagalne dla ludzi przez wiele kolejnych lat


  • 0

#26

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Troche żle to napisałem, zmiany i postęm w dziedzinie komputerów internetu itd, sa bardzo duże, wiem i rozumiem to. Ale ludzkość oczekiwała całkowicie innej wizji świata za kolejne 30 lat niż to co mamy teraz,

 Nie wiem jak Ludzkość, ale ja jestem zadowolony :) Wprawdzie wiele rzeczy wyśnionych trzydzieści lat temu to nadal fikcja, ale jest też cała masa przedmiotów codziennego użytku o których trzydzieści lat temu nawet Pan Stanisław Lem nie myślał.


  • 0



#27

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale ludzkość oczekiwała całkowicie innej wizji świata za kolejne 30 lat niż to co mamy teraz, widzieli oni swiat jako o wiele bardziej futurystyczny pełny technologi i wynalazków które można byłoby dostrzec na co dzień  i z nich korzystać.

Czy ja wiem?

"Ludzkość" to dość szerokie pojęcie i problem z nią jest taki, że składa się ona z całkiem indywidualnych jednostek. A te cechują się głównie tym, że każda ma inne oczekiwania.

Cytując klasyka :"Jeden lubi jak mu Cyganie grają, a drugi jak mu buty śmierdzą".

 

Więc byłbym ostrożny w precyzowaniu oczekiwań ludzkości - szczególnie w kwestii futurystyczności świata za ileś tam lat.

Inna sprawa, że oczekiwania te są inicjowane głównie przez kulturę masową, a ta ma różny wpływ na różnych ludzi.

A także prezentuje sobą różną wartość.


  • 1



#28

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Eh te futurystyczne wizje. Jak ludzie wyladowali na ksiezycu to zaczeto mowic, ze juz w latach 80 beda wyprawy na marsa.


  • 0

#29

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 up@

 

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. W latach dziewięćdziesiątych, Pluton był zaledwie kropką na nieboskłonie generowanym przez najnowocześniejsze urządzenia. Dzisiaj możemy wrzucić na tapetę zdjęcie jego powierzchni.

 Postęp technologii jest niesamowicie dynamiczny.  To co dla moich rodziców było czystą fantastyką, dla mojego syna jest powiewem przeszłości. 

 

Co do lotów załogowych, na inne obiekty układu słonecznego,  problem polega na tym, że od dawna nie było żadnej klasycznej wojny.  A przecież to wojna wysłała ludzi na Księżyc.

Dzisiejsze wojny, hybrydowe, terrorystyczne, jak zwał tak zawał,  nie są konstruktywne. Największa wojna współczesnego świata to walka o kasę Czego pokłosiem są problemy na bliskim wschodzie, które nie motywują do rozwoju. To krok wstecz.


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 17.12.2016 - 21:48

  • 0



#30

TheToxic.

    Faber est quisque suae fortunae

  • Postów: 1627
  • Tematów: 59
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Świat się zmienia to fakt.
Popatrzmy na to z boku. Mój ojciec urodził się w latach pięćdziesiątych gdzie na całą wieś był jeden telewizor. W domu radio i tylko na biurku w specjalnym miejscu do tego wyznaczonym. Nie było telefonów ani internetu. Dla moich rodziców nauka oraz technika poszła strasznie do przodu. Z biegiem czasu nauczyli się korzystać z nowości ucząc mnie ich obsługi.
Dziś to ja ich uczę, jak korzystać z komputera, co to jest adblock czy jak zrobić przelew żeby nie musieli zjeżdżać na pocztę opłacić rachunki. Dziękuje im za wiedzę i naukę którą mi przekazali lecz przyszedł czas odwetu i teraz to Oni mi dziękują. Tak samo jak ja uczyłam swoje dziecko korzystać z różnego rodzaju sprzętu tak teraz nie raz i nie dwa pytam się i proszę o pomoc. Tak to działa.
Świat i technika idzie w dobrym kierunku, ułatwiając nam życie. Nasze babcie prały na waszbretach (tarka) my pierzemy w automatach ba! Nawet wyciągamy suche pranie.
Co będzię dalej? Sądzę, że na pewno łatwiej. Tylko żebyśmy po drodze nowych gadżetów nie zapomnieli co w życiu ważne.




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych