Skocz do zawartości
Zdjęcie

Przyszłość na wyciągnięcie ręki


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1

pishor.

  sceptyczny zwolennik

 • Postów: 4740
 • Tematów: 275
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

19 niewiarygodnych technologii, które staną się częścią naszego życia do 2030 roku

Cadie Thompson , BusinessInsider.com

 

 

Od autonomicznych samochodów po pracowników-robotów. Przyszłość przybędzie szybciej, niż nam się wszystkim wydaje. Wiele technologii, o których słyszymy dziś po raz pierwszy, spowszechnieje w ciągu najbliższych lat. To wnioski z raportu przygotowanego przez Global Agenda Council on the Future of Software & Society – grupy doradców działających przy Światowym Forum Ekonomicznym.

 

Przeprowadzili badanie wśród 800 menadżerów wysokiego szczebla i ekspertów z sektora technologicznego, którzy podzielili się prognozami na temat tego, kiedy konkretna technologia może stać się częścią naszego życia

 

Oto zmiany, jakich możemy oczekiwać w ciągu najbliższych 14 lat:

 

 

1. Do 2018 r. 90 proc. populacji będzie mogło w sposób nieograniczony i za darmo przechowywać swoje dane

 

technologie%20przyszlosci%201.jpg

 

Usuwanie plików po to, by zrobić miejsce dla nowych, odejdzie do lamusa. W niecałe 3 lata większość globalnej populacji nie będzie musiała tego robić. Będziemy mogli gromadzić swoje dane bez żadnych ograniczeń, choć zapewne będziemy musieli "zapłacić" za to naszą zgodą na reklamy.

Już w tym momencie część firm oferuje nielimitowany dostęp do takiej usługi. Google Photos pozwala przechowywać zdjęcia za darmo, a Amazon gromadzić dowolną ilość danych za 60 dolarów rocznie. Choć z drugiej strony Microsoft ostatnio wycofał się z planu, by oferować nielimitowaną usługę przechowywania plików w ramach OneDrive.

 

 

2. Do 2021 r. pierwszy robotyczny farmaceuta pojawi się w USA

 

technologie%20przyszlosci%202.jpg

 

Już teraz w niektórych halach produkcyjnych łatwiej spotkać maszynę niż człowieka. Tymczasem ludzie pracują nad tym, by roboty były coraz bardziej sprawne – przede wszystkim "intelektualnie". Wkrótce będą wykonywać też prace w firmach dostarczających nie tylko fizyczne produkty, ale i usługi. Respondenci przewidują, że do 2021 r. w amerykańskiej aptece będzie można spotkać farmaceutę-robota.

 

 

3. Do 2022 r. do internetu będzie podłączonych billion czujników

 

technologie%20przyszlosci%203.jpg

 

Koszty czujników spadają, a moc obliczeniowa komputerów rośnie, zatem do internetu podłączonych będzie coraz więcej sensorów. Od ubrań, które nosimy do ziemi, po której chodzimy – wszystko będzie w pewien sposób połączone z internetem.

- Może być tak, że każda materialna rzecz będzie podłączona do wszechobecnej struktury służącej do komunikacji, a czujniki pozwolą ludziom w pełni poczuć i poznać otoczenie, w którym przebywają – czytamy w raporcie.

 

 

4. Do 2022 r. 10 proc. światowej populacji będzie nosiła ubrania podłączone do internetu

 

technologie%20przyszlosci%204.jpg

 

Już teraz mamy na rynku samochody, artykuły gospodarstwa domowego, a nawet zegarki czy biżuterię, które łączą się z internetem.

A w niedalekiej przyszłości do tej grupy dołączą ubrania. Eksperci przewidują, że w ciągu 6 lat pojawią się koszule, spodnie i T-shirty z chipami, które będą łączyć ubrania z siecią.

 

 

5. Do 2025 r. na rynku pojawi się pierwszy wszczepiany telefon komórkowy

 

technologie%20przyszlosci%205.jpg

 

Stwierdzenie, że jest się przywiązanym do telefonu, może nabrać wkrótce nowego znaczenia. Około 80 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, przewiduje, że w ciągu 7 lat na rynku pojawi się pierwszy telefon wszczepiany do ciała. Najprawdopodobniej takie urządzenie będzie mogło z większą precyzją śledzić parametry zdrowotne właściciela, a także umożliwi komunikację za pomocą… fal mózgowych.

Implanty słuchowe czy rozruszniki serca dziś nikogo nie dziwią. I jest bardzo prawdopodobne, że do roku 2025 pojawi się więcej takich technologii.

 

 

6. Do 2023 r. pierwszy rząd zastąpi powszechny spis ludności technologiami opartymi na big data

 

technologie%20przyszlosci%206.jpg

 

Zbieranie, zarządzanie i rozumienie dużych zbiorów danych sprawia coraz mniej trudności, więc jest prawdopodobne, że rządy będą odchodzić od starych metod pozyskiwania informacji o swoich obywatelach i zaczną polegać na technologiach big data.

Zgodnie z raportem prędzej czy później to nastąpi. Ponad 80 proc. badanych wskazuje na rok 2023. Niektóre kraje, takie jak Kanada, zaczęły już eksperymentować z nowymi metodami pozyskiwania danych o obywatelach, ale żadne państwo nie zdecydowało się całkowicie odejść od tradycyjnych metod.

 

 

7. Do 2023 r. 10 proc. okularów korekcyjnych będzie podłączonych do internetu

 

technologie%20przyszlosci%207.jpg

 

Interakcje z otoczeniem będą wyglądać zupełnie inaczej, gdy okulary podłączone do sieci staną się powszechne. 86 proc. respondentów uważa, że stanie się to w ciągu najbliższych 7 lat. Dzięki takim okularom będzie można połączyć się w dowolnym momencie z aplikacjami i "włączyć" rzeczywistość rozszerzoną. Technologia śledzenia ruchu oczu pozwoli na obsługę interfejsu bez konieczności używania rąk.

Google testował tę technologię w Google Glass, a teraz pracuje nad inteligentnymi soczewkami.

 

 

8. Do 2023 r. 80 proc. ludzi na Ziemi będzie miało "cyfrowego odpowiednika"

technologie%20przyszlosci%208.jpg

 

Eksperci zwracają uwagę, że coraz trudniej rozdzielić życie wirtualne (czy też cyfrowe) od tego w świecie rzeczywistym. A w przyszłości będzie to jeszcze trudniejsze. Zarówno Google, jak i Facebook, dążą do tego, by podłączyć do internetu nawet najodleglejsze regiony świata, co oznacza, że w cyfrowym świecie będzie nas coraz więcej.

 

 

9. Do 2023 r. rząd będzie zbierał podatki za pośrednictwem technologii blockchain

 

technologie%20przyszlosci%209.jpg

 

Blockchain (łańcuch bloków) to rodzaj matematyczno-kryptograficznego algorytmu, "zasilanego" mocą obliczeniową uczestniczących w nim komputerów. To technologia, na której opiera się kryptowaluta bitcoin. Ale blockchain stwarza znacznie większe możliwości.

Niektórzy proponują wykorzystanie tej technologii do publicznych baz danych, a jak pisał niedawno "Economist", szefostwo amerykańskiej giełdy NASDAQ zastanawia się nad wykorzystaniem go do rejestrowania transakcji na papierach wartościowych prywatnych firm.

 

 

10. Do 2023 r. 90 proc. globalnej populacji będzie nosiła w kieszeni superkomputer

 

technologie%20przyszlosci%2010.jpg

 

Coraz więcej ludzi częściej korzysta ze smartfonów niż z pecetów, a w krajach rozwijających się rośnie liczba osób mających swobodny dostęp do internetu za pośrednictwem komórki. Telefony stają się coraz szybsze, a ich ceny spadają. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości większość populacji, by skorzystać ze wsparcia szybkiego komputera, będzie po prostu sięgać do kieszeni.

 

 

11. Do 2024 r. dostęp do sieci stanie się podstawowym prawem

 

technologie%20przyszlosci%2011.jpg

 

79 proc. osób, które przepytała grupa doradców działających przy Światowym Forum Ekonomicznym, uważa, że w ciągu ośmiu lat większość globu będzie "pokryta" internetem. Jak już wspominaliśmy Google i Facebook robią wszystko, by dostarczyć internet nawet 4 miliardom ludzi, którzy wciąż nie mają do niego dostępu.

Facebook zamierza to zmienić dzięki projektowi Internet.org – chce dostarczać internet dronami zasilanymi energią słoneczną, a Google w ramach projektu Loon testuje gigantyczne balony.

 

 

12. Do 2024 r. przeprowadzony zostanie pierwszy "przeszczep" wątroby z wykorzystaniem organu wydrukowanego w 3D

 

technologie%20przyszlosci%2012.jpg

 

Po drukarki 3D sięgają nie tylko firmy motoryzacyjne, pomagają także branży medycznej. Trwają prace nad kością wydrukowaną w 3D czy ludzkimi organami. Lekarze wykorzystali do tej pory trójwymiarową drukarkę, by odtworzyć klatkę piersiową pacjenta czy implanty kostne. A biodruk, czyli połączenie bioinżynierii z drukiem 3D, może w przyszłości ułatwić naukowcom hodowanie sztucznych organów.

 

 

13. Do 2024 r. ponad połowa ruchu internetowego w domach będzie generowana przez AGD i inne urządzenia, z których korzystają domownicy

 

technologie%20przyszlosci%2013.jpg

 

Obecnie większość ruchu generuje komunikacja i rozrywka. Ale zmieni się to, gdy w coraz większej liczbie domów zaczną pojawiać się inteligentne lodówki i pralki.

 

 

14. Do 2025 r. sztuczna inteligencja będzie przeprowadzać 30 proc. wszystkich audytów w korporacjach

 

technologie%20przyszlosci%2014.jpg

 

SI będzie zastępować coraz więcej ludzi, także pracę wykonywaną przez tzw. białe kołnierzyki. W raporcie możemy przeczytać, że jest ona niezwykle efektywna, jeśli chodzi o automatyzację procesów i świetnie sprawdza się, gdy trzeba przeprowadzić wiele zadań w jednej, dużej organizacji.

Według jednego z ostatnich badań zrealizowanych przez McKinsey Global Institute około 45 proc. prac, za które dzisiaj płaci się ludziom, może zostać zautomatyzowanych poprzez zaadaptowanie już istniejących technologii.

Według wspomnianego badania automatyzacja grozi nie tylko słabo wykwalifikowanym pracownikom. Już teraz można zautomatyzować znaczną część pracy, którą wykonują menadżerowie ds. finansowych, dyrektorzy, a nawet prezesi.

 

 

15. Do 2026 r. pierwsza sztuczna inteligencja dołączy do rady nadzorczej

 

technologie%20przyszlosci%2015.jpg

 

SI będzie odgrywać coraz większą rolę w światowym biznesie i w procesie odejmowania decyzji. Ponieważ sztuczna inteligencja potrafi czerpać naukę z poprzednich doświadczeń i "pracować" na ogromnych zbiorach danych, może wnieść dużą wartość do procesu podejmowania decyzji.

Jest więc bardzo prawdopodobne, że SI będzie zastępować wielu ludzi, którzy dziś zajmują wysokie stanowiska dzięki zdobytemu wykształceniu i doświadczeniu.

 

 

16. Do 2022 r. zacznie się produkcja pierwszego samochodu wydrukowanego na drukarce 3D

 

technologie%20przyszlosci%2016.jpg

 

Drukarki 3D są zdolne do drukowania obiektów z bardzo różnych materiałów. Wiele firm już w tym momencie korzysta z nich, by stworzyć prototypy lub niektóre części auta. Nie tak dawno Audi pokazało miniaturowy samochód, który powstał dzięki pracy trójwymiarowej drukarki, drukującej części z metalu.

Startup Local Motors przymierza się do tego, by w ciągu kilku najbliższych lat na drukarce 3D wydrukować samochód normalnego rozmiaru i wprowadzić go do sprzedaży. Firma stworzyła już kilka prototypów (jeden z nich na zdjęciu).

 

 

17. Do 2025 r. ludzie częściej będą wyjeżdżali na wycieczki, korzystając z usług car sharingu (współdzielenia samochodu) niż z własnych pojazdów

 

technologie%20przyszlosci%2017.jpg

 

Tzw. ekonomia współdzielenia rozwinęła się dzięki różnym, szeroko dostępnym platformom i aplikacjom mobilnym. A najlepiej obserwować ten rozwój na przykładzie sektora transportu. Usługi takie jak Uber, Lyft czy Zipcar zmieniły sposób, w jaki ludzie myślą o transporcie i posiadaniu auta. Zmusiły też producentów do tego, by przemyśleli swoje modele biznesowe.

67 proc. badanych uważa, że w ciągu 9 lat ekonomia współdzielenia urośnie tak bardzo, że większość podróży będziemy wykonywać w samochodach wypożyczanych od firm czy osób oferujących usługę car sharingu.

 

 

18. Do 2026 r. samojeżdżące samochody będą stanowić 10 proc. wszystkich aut w Stanach Zjednoczonych

 

technologie%20przyszlosci%2018.jpg

 

Autonomiczne samochody mają potencjał, by znacznie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery i zmienić sposób, w jaki podróżujemy.

Giganci technologiczni: Google, Uber, a także znani producenci tacy jak Toyota, General Motors czy Volkswagen – wszyscy pracują obecnie nad własnymi modelami autonomicznych samochodów.

 

 

19. Do 2026 r. pojawi się miasto z ponad 50 tys. mieszkańców i bez sygnalizacji świetlnej

 

technologie%20przyszlosci%2019.jpg

 

Według ekspertów w przyszłości zmieni się też infrastruktura miejska, a miasta staną się bardziej "inteligentne". Wszystko – od chodników przez ulice po sygnalizację świetlną będzie podłączone do sieci.

Zautomatyzowane inteligentne miasta, tak jak inteligentne domy, będą samodzielnie będą zarządzać energią, logistyką i ruchem drogowym.

 

źródło

Wykorzystane zdjęcia pochodzą z artykułu.

 

 

 


 • 5#2

TheToxic.

  Faber est quisque suae fortunae

 • Postów: 1417
 • Tematów: 56
 • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Permanentna inwigilacja!

A czy robot - kochanek też będzie produkowany?

 

Nie wiem czy to taki dobry pomysł, sztuczna inteligencja wyprze ludzi na dalszy tor. Do czego wówczas będziemy potrzebni? Co się z nami stanie? Wyginiemy jak mamuty? Czy świat idzie w dobrym kierunku?

#3

pishor.

  sceptyczny zwolennik

 • Postów: 4740
 • Tematów: 275
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mnie bardziej interesuje po kiego miałbym podłączać swoje spodnie lub T-shirt do internetu? Bo jakoś nie bardzo widzę korzyści z tego płynące.

Co zaś do tego wszczepianego w ciało telefonu.

Śledzenie parametrów zdrowotnych właściciela - no, powiedzmy, że jest jakimś pomysłem (chociaż zastanawiam się, czy akurat to właśnie telefon powinien się tym zajmować) ale jak sobie pomyślę, że wyłączę dzwonek w takim telefonie, a zapomnę o wyłączeniu wibracji i ktoś zadzwoni w nieodpowiednim momencie, to... no, może być różnie, bo takie wibracje w momencie kiedy się człowiek skupia na jakiejś czynności (a moja wyobraźnia podpowiada mi szereg czynności wymagających skupienia, w których nie chciałbym żeby zaskoczyły mnie wibracje 8) ) mogą nieźle namieszać :szczerb:


 • 0#4

Endinajla.

  Empatyczny Demon

 • Postów: 2066
 • Tematów: 152
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A czemu nikt nie wspomniał o soczewkach internetowych na których wyświetlany jest obraz.  Dla mnie to było by fajniejsze, bo można by było śledzić wiadomości, pogodę, praktycznie nic nie robiąc. :D

 

 

Interakcje z otoczeniem będą wyglądać zupełnie inaczej, gdy okulary podłączone do sieci staną się powszechne. 86 proc. respondentów uważa, że stanie się to w ciągu najbliższych 7 lat. Dzięki takim okularom będzie można połączyć się w dowolnym momencie z aplikacjami i "włączyć" rzeczywistość rozszerzoną. Technologia śledzenia ruchu oczu pozwoli na obsługę interfejsu bez konieczności używania rąk.

Google testował tę technologię w Google Glass, a teraz pracuje nad inteligentnymi soczewkami.

 A tutaj jest. :D

Dobrze by było wspomnieć o elastycznym elektronicznym papierze, czyli super cienkich ekranach bazujących na OLED :D


 • 0#5

Maska.

  Entuzjastyczny sceptyk

 • Postów: 578
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jednym słowem, kontrola. Po ACTA, przymusowej rejestracji kart SIM oraz podatkowi radiowemu I limitach emisji CO2 .
 • -1

#6

TheToxic.

  Faber est quisque suae fortunae

 • Postów: 1417
 • Tematów: 56
 • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mnie bardziej interesuje po kiego miałbym podłączać swoje spodnie lub T-shirt do internetu? Bo jakoś nie bardzo widzę korzyści z tego płynące.

Co zaś do tego wszczepianego w ciało telefonu.

Śledzenie parametrów zdrowotnych właściciela - no, powiedzmy, że jest jakimś pomysłem (chociaż zastanawiam się, czy akurat to właśnie telefon powinien się tym zajmować) ale jak sobie pomyślę, że wyłączę dzwonek w takim telefonie, a zapomnę o wyłączeniu wibracji i ktoś zadzwoni w nieodpowiednim momencie, to... no, może być różnie, bo takie wibracje w momencie kiedy się człowiek skupia na jakiejś czynności (a moja wyobraźnia podpowiada mi szereg czynności wymagających skupienia, w których nie chciałbym żeby zaskoczyły mnie wibracje 8) ) mogą nieźle namieszać :szczerb:

Ano pomyślmy po co ?

Zjemy sobie groch z kapustą, do tego pulpety w sosie koperkowym, popijemy to wszystko piwem i nam brzuchy urosną.  System przy składaniu zamówienia kolejnej bluzki czy spodni wyśle nam  rozmiar większy. No tak na moje oko.

Gdzieś czytałam o nowoczesnych lodówkach, które działają na zasadzie "mini barku" które są w hotelach. Jeśli jakiś dany produkt nam się skończy, lodówka podłączona do internetu złoży zamówienie na brakujący produkt. Wiadomo, że potrzebna aplikacja i jej konfiguracja. 

 

Te wibracje wcale nie są takie głupie  :szczerb:  jakaś alternatywa dla samotnych ;) Haha.  

#7

D.K..

  Semper invicta

 • Postów: 2026
 • Tematów: 1528
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mnie bardziej interesuje po kiego miałbym podłączać swoje spodnie lub T-shirt do internetu? Bo jakoś nie bardzo widzę korzyści z tego płynące.

Co zaś do tego wszczepianego w ciało telefonu.

 

Może przemawia przeze mnie teraz nieco zgryźliwe podejście do otaczającej nas rzeczywistości, ale jak to mawia stare powiedzenie: "jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze". Po co spodnie podłączone do Internetu? Proste. Kupujesz nową parę Levisów, rejestrujesz je gdzie trzeba podając naturalnie e-maila, czy co to tam w przyszłości będzie robiło za identyfikator i heja... po trzecim praniu zaczniesz otrzymywać reklamy dotyczące zniżek na spodnie w Twoim rozmiarze i w interesującym Cię fasonie.

 

Tak z grubsza widzę rysującą się przed nami przyszłość :szczerb:


 • 0#8

pishor.

  sceptyczny zwolennik

 • Postów: 4740
 • Tematów: 275
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kupujesz nową parę Levisów, rejestrujesz je gdzie trzeba podając naturalnie e-maila, czy co to tam w przyszłości będzie robiło za identyfikator i heja... po trzecim praniu zaczniesz otrzymywać reklamy dotyczące zniżek na spodnie w Twoim rozmiarze i w interesującym Cię fasonie.

No ale tak, to już jest teraz - tzn jeśli ktoś chce oczywiście (i nie jestem pewien, czy akurat w sprawie spodni :D ale z pewnością w przypadku wielu innych zakupów).

Jeśli to "podłączenie spodni do internetu" miałoby być jakimś przełomem, to te maile z ofertami powinienem móc odbierać w kieszeni.

Czyli, znów wracamy do tego wibrowania w najmniej odpowiednim momencie, które tak mnie zaniepokoiło :D

 

Może przemawia przeze mnie teraz nieco zgryźliwe podejście do otaczającej nas rzeczywistości...

Zgryźliwe? A skąd tak absurdalne przypuszczenie? Czyżbyś nie lubiła dostawać ofert na maila? :D


 • 0#9

Daniel..
 • Postów: 3280
 • Tematów: 51
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

99% z tych wypisanych tutaj osiągnięć to totalny bezsens do niczego nie potrzebny.

Ja bym chciał takie informacje zobaczyć:

1.Do 2020r o 30% zmniejszy się zachorowalność na ciężkie choroby
2.Do 2022r wyleczalna będzie większość nowotworów
3.Do 2025r człowiek będzie mógł "wymienić" sobie każdy umierający organ na nowy
4.Do 2022r długość życia wydłuży się o kolejne 10 lat
5.Do 2025r lekarze będą potrafili "wyłączyć" uczucie bólu podczas wypadków/chorób

itp, itd. A nie jakieś pierdoły typu wstrzykiwany telefon, robot w radzie, bla bla...dokąd zmierzasz świecie.


 • 6#10

Staniq.

  In principio erat Verbum.

 • Postów: 4941
 • Tematów: 650
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 22
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

... po trzecim praniu zaczniesz otrzymywać reklamy dotyczące zniżek na spodnie w Twoim rozmiarze i w interesującym Cię fasonie.

Szybciej nakaz zmiany środka do prania. Gorzej, jak mailem przyjdzie informacja  o dziurze. Na części do siadania.


 • 0#11

Urgon.

  Młot na matolice

 • Postów: 1270
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Większość tych "proroctw" się nie sprawdzi. Choćby dlatego, że spora część ludzkości nie ma nawet komputerów czy smartfonów. Ba, jest spora grupa, która ma tylko radia na korbkę i lampy naftowe. I to ciut więcej, niż 10%, zatem na przykład przepowiednia o "Do 2018 r. 90 proc. populacji będzie mogło w sposób nieograniczony i za darmo przechowywać swoje dane" dotyczyć może najwyżej populację USA. Podobnie z "superkomputerami" w kieszeni - co trzeci człowiek nie ma dostępu do normalnej toalety, a co dziesiąty nie ma dostępu do wody zdatnej do picia - już widzę, jak biedni mieszkańcy Afryki i Azji lansią się z nowymi ajfonami.

Co do IoT to jest to jeden wielki hype nakręcany przez start-upy i megakorporacje na coś, co nie ma żadnego praktycznego zastosowania. A jak IoT jest połączone z Chmurą, to to jest po prostu model biznesowy do łatwego dymania klienta. Jest całkiem upadłych sporo firm, które sprzedawały termostaty i inne systemy domowej inteligencji w oparciu o IoT i używające chmury. Teraz ich klienci mają kosztowne przyciski do papieru i ozdoby strychu/piwnicy...

Użytkownik Urgon edytował ten post 16.12.2016 - 09:52

 • 2

#12

Pionier.
 • Postów: 51
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dokładnie jak powiedział Urgon, Ludzie  30 lat temu myśleli ze w dzisiejszych czasach ludzie będą latać samochodami, a świat będzie wyglądał jak z dobrego filmu sci fi. A co się okazało ? a no wlaśnie prawie nic, i tak będzię  tym razem. To co przedstawione jest w tym temacie będzię możliwe, ale dla bogatych lub wgl nie osiągalne na wiekszą skale przez  przynajmnije kilkanaście kolejnych lat.  Zwykli ludzie bedą żyć tak jak żyli, Zobaczcie jak dużo wynalazków czy technologi  już wynaleźli, ile udogodnień, i co gdzie to wszystko jest ?, nie ma  bo  ludzie tego nie potrzebują, albo ich na to nie stać


Użytkownik Pionier edytował ten post 16.12.2016 - 17:27

 • 0

#13

pishor.

  sceptyczny zwolennik

 • Postów: 4740
 • Tematów: 275
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dokładnie jak powiedział Urgon, Ludzie  30 lat temu myśleli ze w dzisiejszych czasach ludzie będą latać samochodami, a świat będzie wyglądał jak z dobrego filmu sci fi. A co się okazało ? a no wlaśnie prawie nic, i tak będzię  tym razem.

No, wiesz, jak sobie porównam to, co mogłem mieć 30 lat temu, a co mogę mieć teraz, w sensie - jak technologia poszła do przodu (a nie moich możliwosci nabywczych :D), to jednak nie powiedziałbym, że ta zmiana to "prawie nic".

 

Owszem, samochody nie latają po ulicach, (czy też raczej - nad nimi) ale to nie oznacza, że i w dziedzinie motoryzacji, wykonany skok technologiczny nie jest niesamowity.

Właściwie, gdyby porównać każdy, najdrobniejszy nawet aspekt naszego życia, to zmiany są wręcz szokujące - przynajmniej dla tych, którzy tamte lata pamiętają bardzo dobrze i są w stanie świadomie je ocenić pod tym kątem.

 

Co zaś do "dobrego filmu s-f", to powiem tak - w latach 80-tych nakręcono kilka naprawdę porządnych filmów ale tylko naprawdę nieliczne wytrzymały próbę czasu, więc należałoby się zastanowić, czy mówimy o dobrym filmie s-f z tamtych lat, czy z obecnych :D


 • 0#14

Pionier.
 • Postów: 51
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Dokładnie jak powiedział Urgon, Ludzie  30 lat temu myśleli ze w dzisiejszych czasach ludzie będą latać samochodami, a świat będzie wyglądał jak z dobrego filmu sci fi. A co się okazało ? a no wlaśnie prawie nic, i tak będzię  tym razem.

No, wiesz, jak sobie porównam to, co mogłem mieć 30 lat temu, a co mogę mieć teraz, w sensie - jak technologia poszła do przodu (a nie moich możliwosci nabywczych :D), to jednak nie powiedziałbym, że ta zmiana to "prawie nic".

 

Owszem, samochody nie latają po ulicach, (czy też raczej - nad nimi) ale to nie oznacza, że i w dziedzinie motoryzacji, wykonany skok technologiczny nie jest niesamowity.

Właściwie, gdyby porównać każdy, najdrobniejszy nawet aspekt naszego życia, to zmiany są wręcz szokujące - przynajmniej dla tych, którzy tamte lata pamiętają bardzo dobrze i są w stanie świadomie je ocenić pod tym kątem.

 

Co zaś do "dobrego filmu s-f", to powiem tak - w latach 80-tych nakręcono kilka naprawdę porządnych filmów ale tylko naprawdę nieliczne wytrzymały próbę czasu, więc należałoby się zastanowić, czy mówimy o dobrym filmie s-f z tamtych lat, czy z obecnych :D

 

 Może źle ująłem to "prawie nic", bo nie zaprzeczam technologia skoczyła w przeciągu tych lat do przodu na tyle, że większość naukowców nawet sobie tego nie wyobrażała. Ale z 2 strony patrząc na to co  było u mnie  20  lat temu a teraz to powiem szczerze dużo się nie zmieniło, Komputer od urodzenia, internet od kiedy pamiętam, oczywiście aktualne komputery  i internet przewyższają możliwości poprzedników o  100 kroć ale porównywać ich do latających somochodów sie nie da ^^.

 

Nie zostało wynalezione coś co zmieniło by nasze życie w ogromny sposób tak jak to ludzie sobie kiedyś wyobrażali(nie oszukujmy się  większość ludzi żyje tak jak żyła 20 lat temu, oprócz troche lepszych samochodów i smartfonów,komputerów ich życie nie uległo dużej zmianie). większa część tego co mamy teraz było dostepne i kiedyś (czyt. 20lat temu )  jedynie teraz, to wszystko jest o wiele bardziej rozpowszechnione, rozwinięte. Być może się mylę bo jednak nie pamiętam dokladnie lat 90.

 

 A co do filmów mówiłem o dobrych filmach  z lat ubiegłych ale  nie powiem ze aktualne tez nie są najgorsze ^^. Ludzie mimo tego ze mają możliwości nowych technologi w większości są ograniczeni  tak jak i 20 - 30 lat temu właśnie przez ceny,  to co powstało w latach 90  jest możliwe do nabycia dopiero w latach dzisiejszych.


Użytkownik Pionier edytował ten post 16.12.2016 - 18:22

 • 0

#15

Zuzełka.
 • Postów: 191
 • Tematów: 2
 • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie wiem czy to taki dobry pomysł, sztuczna inteligencja wyprze ludzi na dalszy tor. Do czego wówczas będziemy potrzebni? Co się z nami stanie? Wyginiemy jak mamuty? Czy świat idzie w dobrym kierunku?

Ja myślę, że poniekąd MY staniemy się sztuczną inteligencją. Złączymy się z maszynami i nie będziemy ludźmi w dzisiejszym sensie, ani też maszynami w dzisiejszym sensie. Myślę, że przestaniemy też w dalekiej przyszłości posiadać powłokę biologiczną. Jest to potrzebne do dalszej ekspansji. Ale nie nie wyginiemy. Będziemy inni i wszystko będzie inne, ale nie wyginiemy jak mamuty. :) Nie wiem natomiast czy to dobry kierunek, jednak, przyglądając się postępowi, chyba jedyny, który nas czeka.  Poza oczywiście, prognozą rychłego i spektakularnego końca świata. 


 • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u