Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niezwykłe odkrycie pod Warszawą. Dwa tysiące lat temu produkowano tu broń.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To było przed wiekami jedno z największych zagłębi metalurgicznych w Europie. W Kaniach na Mazowszu archeolodzy odkryli osadę starożytnych hutników sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Wytapiano tutaj żelazo i wyrabiano doskonałą broń. Wyniki zakończonych właśnie analiz znaleziska rzucają nowe światło na znaczenie ziem dzisiejszej Polski w okresie dominacji starożytnego Rzymu.

 

- Odkryta na Mazowszu osada ma ponad dwa tysiące lat
- Wytapiano tutaj żelazo w specjalnych piecach zwanych dymarkami
- Znaleziono tu także dwa tysiące fragmentów glinianych naczyń i innych przedmiotów

 

Osadę starożytnych hutników odkryto w miejscowości Kanie w powiecie pruszkowskim niedaleko Warszawy. Natknięto się na nią podczas wykopalisk archeologicznych, poprzedzających budowę osiedla mieszkaniowego.

 

Mieszkali tu Wandalowie

 

- Podejrzewaliśmy, że w tym rejonie możemy coś odkryć, bo to stanowisko znajduje się w obrębie tzw. Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego. Tak ten teren, rozciągający się na zachód od dzisiejszych rogatek Warszawy, na przestrzeni około 300 km kwadratowych, nazywają archeologowie i historycy, ponieważ jakieś dwa tysiące lat temu było to jedno z największych zagłębi hutniczych ówczesnej Europy. Jednak to, co znaleźliśmy, przerosło nasze oczekiwania – mówi Onetowi dr Tomasz Kołomański z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej w Warszawie, który kierował prowadzonymi tutaj badaniami.

 

Jak się okazało, odkryta osada funkcjonowała w tym miejscu prawdopodobnie od II wieku przed Chrystusem do II wieku po Chrystusie. Zamieszkująca ją ludność należała do tzw. kultury przeworskiej, identyfikowanej ze słynnym ludem Wandalów.

- Produkowano tutaj żelazo, z którego wyrabiano przede wszystkim doskonałą broń. Ogromny popyt na nią powodowany był nieustającymi walkami toczonymi pomiędzy legionami Imperium Rzymskiego, a plemionami "barbarzyńskiej" Europy – wyjaśnia Tomasz Kołomański.

 

Sensacyjne odkrycie

 

W wyniku badań w Kaniach odkryto i zinwentaryzowano 130 obiektów archeologicznych, w tym m.in. cztery wsparte na potężnych słupach spore pomieszczenia gospodarcze o powierzchni współczesnych kawalerek, czyli ok. 23 metrów kwadratowych, głęboką na ponad cztery metry studnię o drewnianej cembrowinie oraz 76 dymarek, czyli starożytnych pieców do wytopu żelaza. W czasie wykopalisk pozyskano również prawie dwa tysiące fragmentów naczyń glinianych, przęśliki, ciężarki tkackie, niezwykle rzadko spotykane gliniane łyżeczki.

 

- Znaleźliśmy także ułamki szybów pieców dymarskich. Można to uznać za prawdziwą sensację, gdyż gliniany szyb pieca dymarskiego był po zakończeniu procesu wypału rozbijany i jego pozostałości zazwyczaj nie zachowują się do naszych czasów – podkreśla dr Kołomański.

Poza tym natknięto się na kilkaset fragmentów kości zwierzęcych. Wśród nich wyróżniają się trzy kompletne poroża sarny oraz jeleni, które uważane były za rodzaj totemu, bądź talizmanu. 97 proc. kości pochodziło od zwierząt udomowionych, takich jak bydło, świnia, owca, koza czy koń. Jedynie trzy procent to części ciała ssaków dzikich, takich jak sarna czy jeleń.

 

Materiał kostny miał charakter pokonsumpcyjny. Wskazują na to stwierdzone na szczątkach ślady po nożu oraz ślady rąbania. Poza tym liczne kości noszą ślady gryzienia przez zwierzęta mięsożerne, najprawdopodobniej przez psy. Na dwóch szczątkach zaobserwowano ślady o charakterze rzemieślniczym. Jednym z nich jest fragment poroża jelenia ze śladami wyświecenia. Drugi to fragment kości piszczelowej świni, używany jako skrobacz.

 

Dieta mieszkańców osady

 

Specjalistycznym badaniom poddano próbki nagaru, czyli zachowanych resztek pokarmu, widocznego na kilku fragmentach ceramiki. Ustalony skład tych substancji pozwolił częściowo odtworzyć dietę społeczności zamieszkującej osadę.

- Na podstawie szeregu interdyscyplinarnych analiz ustalono, że w pierwszym okresie funkcjonowania, mieszkańcy osady zajmowali się prostą wytwórczością rękodzielniczą, m.in. przędzalniczą i tkacką. Dopiero później powstał szereg pieców do wytopu żelaza. Potwierdza to również analiza układu przestrzennego przebadanej części osady, gdzie strefa produkcyjna reprezentowana przez piece hutnicze wyraźnie nasuwa się na wcześniej użytkowany, a następnie opuszczony sektor gospodarczy – tłumaczy właściciel Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej.

 

Dodajmy, że prace terenowe sfinalizowano już jakiś czas temu, ale pracochłonne analizy zakończyły się dopiero przed kilkoma dniami. Ich wyniki przyczyniły się do poszerzenia wiedzy na temat rozplanowana, rozwoju i funkcjonowania osad kultury przeworskiej, jak również w zakresie zwyczajów i diety zamieszkującej je ludności. Rzucają też nowe światło na znaczenie ziem dzisiejszej Polski w okresie potęgi i dominacji starożytnego Rzymu.

 

00aa6c96b25048cd8c4115a055bcf864.jpeg 6ca7a7f424f23f7fbe0c4359e5c20baf.jpeg 17d8d35504073ae4e1cd35fcc9c6ae6d.jpeg 25aea978d613e50e036f468472ab748c.jpeg 58e9132b2f716ca47039b73304ed4523.jpeg 72e5d812dc67e7921393e79e930be4a2.jpeg 285d41bf5f043caa6513b9a7b30ecd1b.jpeg 00601517565b59c52590a1d83b3207e5.jpeg

 

Źródło


  • 0



#2

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

- Produkowano tutaj żelazo, z którego wyrabiano przede wszystkim doskonałą broń. Ogromny popyt na nią powodowany był nieustającymi walkami toczonymi pomiędzy legionami Imperium Rzymskiego, a plemionami "barbarzyńskiej" Europy – wyjaśnia Tomasz Kołomański.

 

Kiedyś gdzieś czytałem że wbrew pozorom podstawowym odbiorcą tego żelaza z tego ośrodka byli sami Rzymianie. Do produkcji surówki ,tzw buł żelaznych z dymarek trzeba było gigantycznych ilości węgla drzewnego . Aby mieć taki węgiel i to w odpowiednich ilościach  trzeba było wycinć gigantyczny areał lasów. W imperium rzymskim takiego areału puszczy nie było . Te buły czy kęsy dymarkowe były karawanami wworzone przez limes do imperium rzymskiego o i tam przerabiane na finalne narzędzia.Tak naprawdę Wojny Markomańskie były wojnami o kontrole nad trasami tranzytowymi z wnętrza Barkbaricum (właśnie żelazo ,bursztyn, dziegć , smoła i dziesiatki innych strategicznych surowców)

 

https://pl.wikipedia...y_markomańskie


  • 0



#3

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To ma być potężna osada ? 4 tysięce lat temu w Trzcinicy pod Jasłem istniała prężna osada z dwoma podgrodziami I kilkoma kowalami. Znaleźli tam nawet destylarnie do alkoholu :) A nie tam jakieś żelazo dla rzymian...
  • 2



#4

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polska nie leży na wschodzie Europy. Polska to centrum naszego kontynentu. Nie jesteśmy zaściankiem, i zawsze byliśmy w środku wszelkiego rodzaju zdarzeń. Różnego rodzaju propaganda, wbiła Polakom do głów że nasz kraj nie ma znaczenia. Prawda jest taka, że zawsze, Polska była na linii ognia.  Wszystko co najważniejsze, w historii Europy zdarzyło się w Polsce. Dwie światowe wojny upadek Ruskiego  komunizmu. To historia najnowsza. Był czas że Polska była imperium. Był czas że ruscy i niemieccy władcy składali hołd Polskiemu królowi.

 

 Nie ma się co dziwić, że na Polskich terenach można znaleźć centrum,  rozwoju zaawansowanych  (jak na owe czasy) technologii.


  • 4



#5

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To ma być potężna osada ? 4 tysięce lat temu w Trzcinicy pod Jasłem istniała prężna osada z dwoma podgrodziami I kilkoma kowalami. Znaleźli tam nawet destylarnie do alkoholu :) A nie tam jakieś żelazo dla rzymian...

Hmm . W mojej okolicy (na Pd Wsch od Ślęży) 6000 lat temu istniała osada otoczona wałem obronnym. Łączna powierzchnia  osady ok 6ha. Dla porównania najwieksze osiedle pre sumeryjskie w tym okresie miało ok 10 ha Na terenie obecnej Polski za to juz istniały pierwsze kopalnie z szybami. Istaniały tez j najprawdopodobniej pierwsze drogi i istniał transport drogowy. Słynna Waza Z Broncic (najstarsze przedstawienie wozu i drogi ) powstała 5400  lat temu!


  • 0



#6

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dokładnie, a KP jak zwykle tylko Warszawa I Warszawa...

"Karpacka Troja" (o niej mówiłem wcześniej).

"W początkach epoki brązu zbudowano tu osadę warowną. Broniona była ona wałem drewniano-ziemnym z palisadą, palisadą, fosą i samą stromizną stoków. Mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej (2100-1650 p.n.Ch.) pozostająca pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem w latach 1650-1350 p.n.Ch. żyła tu zakarpacka ludność kultury Otomani-Füzesabony, o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym. Zbudowała ona drogę i bramę wjazdową do grodu, wzmocniła obwarowania, a po ich pożarze odbudowała fortyfikacje i powiększyła osadę do powierzchni prawie 2 ha, zabezpieczając ją palisadą i fosą od strony najłatwiejszego dostępu. W tym czasie spotykamy tu oddziaływania kulturowe idące od strony wielkich cywilizacji basenu Morza Śródziemnego, ale także od północy docierały tu wpływy kultury trzcinieckiej. Było tu znaczące pradziejowe centrum kulturotwórcze.
W okresie wczesnego średniowiecza (780-1031 r. n. e.) znajdował się tu ośrodek lokalnej władzy, a potężny, wieloczłonowy gród zajmował ponad 3 ha powierzchni opasanej wałami o łącznej długości 1250 m. Umocnienia grodu w Trzcinicy były wielkimi konstrukcjami inżynieryjnymi naszych przodków."
http://www.karpackat...jtroi_10_0.html

Co prawda mniejsza niż 6 ha, ale wysoki wał obronny odporny na podpalenie był.

Edit: Nadal szukają miejsca pochówków najwczesniejszej osady w tym miejscu.

Użytkownik Post edytował ten post 11.12.2016 - 21:57

  • 0



#7

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale co Warszawa, Warszawa? Przeciez nie ja pisalem ten artykul, tylko go wam przedstawilem. O co Ci chodzi?
  • 0



#8

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Edit: Piszesz o stolicy, bo w niej mieszkasz. Taka próba szukania dobrego w worku śmieci. Sam wybierasz tematy, które chcesz dodać, jest to twoj świadomy czyn. Próbuję się w nim doszukać podświadomych przyczyn.

Użytkownik Post edytował ten post 11.12.2016 - 22:42

  • 0



#9

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gosciu, jak pijesz to nie pisz. Nadal ni w zab nie kumam o co ci biega. Pisz wprost.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych