Skocz do zawartości


Zdjęcie

Era Rapu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
200 odpowiedzi w tym temacie

#61

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Trochę chyba jednak ta krytyka względem rapu ogólnie jest niezasłużona (i nietrafiona często).

 

Ogólnie rzecz biorąc, faktycznie, w moim odczuciu większość raperów, a co za tym idzie większość kawałków hiphopowych, to bardzo średnia, żeby nie powiedzieć niska półka muzyczna. Wtórne, proste podkłady, nieskomplikowane teksty na trywialne już, przerobione po 100 kroć tematy. Raczej nie przystaje to do miana "poetów" naszych czasów.

 

Ale - nie powinno to rzutować na odbiór rapu jako muzyki ogółem. To dosyć szeroko pojęty gatunek, korzeniami sięgający funku, i w takiej też estetyce znalazłoby się sporo kawałków - tak, z żywymi instrumentami również (choć to moim zdaniem nie jest tak ważny czynnik). W przypadku wielu raperów też nie ma się co czepiać tekstów, bo są naprawdę fajne i nie od jednej sztancy, jak spora część "ulicznego rapu". Choćby Łona, nawet w takim krótkim kawałku jak ten, pokazuje że da się z tej muzyki wykrzesać coś ciekawego i mieć na nią pomysł:

 

Więc ogólnie - tak, duża część kawałków hiphopowych to słabizna nie warta pochylenia się nad nią, ale chyba nie warto przez to skreślać od razu całego gatunku.

 

I w sumie z przykrością zauważam, że dla wielu miarą dobrej muzyki jest stopień trudności gry na danych instrumentach. Kompletnie nie tędy droga moim zdaniem. Dużo bardziej muzyczne jest dla mnie miarodajne uderzanie kropel wody o kamień przy akompaniamencie szumu wiatru niż nawet najbardziej skomplikowana, ale wykonana czysto rzemieślniczo, machinalnie, sekwencja instrumentalna. No ale to już pewnie kwestia osobistego odbioru i tego, czego się po muzyce oczekuje (i czego w niej szuka), ale tak jak mówiłem - dzielenie muzyki na "bardziej muzyczną" i "mniej muzyczną" ze względu na użyte instrumenty trochę mi jednak nie leży.


Użytkownik skittles edytował ten post 09.12.2016 - 00:06




#62

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Tutaj sobie strzeliłaś w kolano. Luxtorpeda, jest zespołem, który tworzą świetni muzycy, nie są twarzami komercyjnych stacji, i w tekstach jest przekaz,  niedostępny dla prostaczków. Pisałaś o poezji w rapie. Luxtorpeda to jest LVL 2 (Rap w tej skali to 0)

Wiem. :D Lubię Hansa z 52 Dębiec i tego Litze co grał kiedyś z Arką Noego też :D Ogólnie lubię LUXTORPEDĘ i byłam na ich koncercie :D Dają czadu i rewlka :D

 

 

Policja nie łapie i nie wsadza normalnych ludzi. Pochodzę z biednej rodziny. nigdy nie kradłem. Jako dziesiętnioletni gówniarz, ogarniałem okoliczne sklepy zbierając kartony, za które w skupie makulatury  dostawałem kasę potrzebną na utrzymanie Akwarium, i budowę kolejki TT.

 

Są dwa rodzaje biednych.

Ci, którym się nie udało,

I Ci którym się nie chce.

 

Rozumiem. Tylko, że wielu młodych albo nie ma dobrych wzorców w rodzinie, albo te wzorce sa gorsze niż można sobie wyobrazić. Dziecko wychowane w rodzinie, gdzie rodzice piją, biją się, a może nawet kradną etc. często nie ma wyboru i też to robi, albo jeszcze gorzej, bierze przykład z filmów i rośnie nam bezduszny bandzior, który nie wie co to miłość, odnoszący wrażenie, że na nikogo liczyć nie można - samowystarczalność. Bieda, prowadzi do frustracji, a ta, do agresji. W dzisiejszych czasach, to nawet po studiach, masz problem ze znalezieniem pracy. Niektórzy z nich piszą teksty, a potem poznają kogo trzeba, wydają nielegale i wzbijają się wyżej. Niektórym się udaje, inni tracą wenę. Wyjść z biedy z honorem, to nie to co wyjść z bagna z honorem. Ten świat jest tak skonstrułowaany , że pracę dostanie szybciej bogaty, pięknie ubrany, niż biedy, szary człowiek w łachach. Nie logiczne, prawda? Jednak prawdziwe.

 

 

https://www.youtube....h?v=jbjbfUlX2Vc

 

A i jeszcze takie życiowe.

https://www.youtube....h?v=pHyu1yH1kgs

https://www.youtube....h?v=-hqbkY1-iLQ

Znam to.

 

 

Miesiąc to zbyt krótko aby na jakimkolwiek instrumencie nauczyć się, prawidłowo wydobywać dźwięki. No chyba że chodzi o obsługę komputera, o nazwie " konsola didżejskia"

Wzorujesz się na programie muzycznym , ale obsługa konsoli, też nie jest prosta. Wiesz, zależy od pamięci. Musisz skumać, co do czego służy i co w danej chwili użyć.  Zależy od, tego czy osoba, która się uczy jest mułem czy szybko załapuje i zapamiętuje gdzie co jest, by na imprezie nie przydzwonić ludziom po uszach, piskiem czy nie pomylić tonów, zamiast mixa, nie zrobić bigosku. zauważ jak pracują didżeje . Oni są praktycznie przez cały czas zaabsorbowani konsolą i tam od czasu do czasu machną rękami do publiczności.

 

 

Reasumując. Rap czy tam chipchop to proste dźwięki muzykopodobne, przeznaczone dla prymitywnego słuchacza. Nie ma w tym nic wartościowego, oprócz kasy zarabianej przez cwaniaków na tępych gówniarzach.

Rap to przekaz. Podkład służy tylko do tego by zrobić jakiś tam klimat i nagrać płytę, by miło się słuchało. Takie teksty docierają do młodych, bardziej niż inne gatunki. Zresztą każda muzyka rządzi się własnymi prawami. Samo już składanie rymów na poczekaniu, jak w bitwach na rapy, jest pewną umiejętnością, którą nie każdy posiada. Teraz wyobraź sobie młodego człowieka, w którego domu aż piszczy biedą i odpowiedz sobie na takie pytanie. Czy stać go będzie na pobieranie lekcji gry na gitarze? Odpowiedź brzmi -- nie. W tym momencie łatwiej będzie mu iść do kumpla i stworzyć z nim jakiś podkład na darmowym programie, kupić sobie słuchawki z mikrofonem, zeszyt, długopis i zacząć przygodę z rapem. ;)

 

Nie powiedziałabym, że te utwory, to jakieś niskie półki

 

Zapodaję  Hansa - mojego faworyta :D


Użytkownik Endinajla edytował ten post 09.12.2016 - 17:16




#63

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kocham jak ludzie nie mający wiedzy w temacie najwięcej zawsze się wypowiadają.

Rap to muzyka, a nie że w USA to rap, a w Polsce to hip-hop. Hip-hop to kultura ogólnie w skład której wchodzi właśnie między innymi rap czy graffiti.

Rap to muzyka akurat bardzo wartościowa i ciężko znaleźć gatunek muzyczny, który miałby więcej do zaoferowania. To nie jest jakaś muzyczka do wiejskiej potańcówy, to nie jest jakiś szajs do zabawy - oczywiście mowa o tym wartościowym rapie. Raperzy przede wszystkim sami sobie piszą teksty, a nie piszę im Cygan jak tym nieudacznikom z popu. Nie rozumiem jak można w ogóle zaśpiewać tekst napisany przez kogoś? Ja piszę, ja mam się z tym utożsamiać, ja mam się uzewnętrznić - taki jest właśnie rap. Jest prawdziwy, szczery, można z tego wiele wyciągnąć. Ale niestety, w Polsce oczywiście krytykowany, głównie przez ludzi 30+, którzy opierają się na jakichś stereotypach, że raper to jakiś dres, łysy, tępy, wyzywający policje.

90% polskich wykonawców popu, disco czy innych takich jakby mieli napisać chociaż jedną zwrotkę tak głęboką jakie ma np Szad, to by musieli grupowo pisać i nie wiem czy by przez miesiąc złożyli coś tak trudnego. :)

No i jeszcze oczywiście ta technika polskich wykonawców i nie szablonowe rymy - nie/mnie/cię/się/źle, albo mi/dni/śni/i, etc. Po prostu technika i kunszt pióra, że Mickiewicz by się nie powstydził!
 





#64

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dokładnie. Zresztą, gdzieś już też napisałam o tych gwiazdkach co nie piszą samodzielnie tekstów. Co za lipa. Czasami się śmieję, że za sto lat, na języku polskim , uczniowie będą recytować, to co dziś piszą dobrzy raperzy. :D he he , bo poetów w dzisiejszych czasach za dużo chyba nie ma :D A w rapie, jest pięknie przedstawione, jak to działał system polityczny, jak ludzie ich postrzegali, jaki był podział na klasy, bieda, bezrobocie, szukanie szczęścia za granicą etc. Nic dodać nic ująć :D





#65

Dr Röck.
  • Postów: 136
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Rap to muzyka akurat bardzo wartościowa i ciężko znaleźć gatunek muzyczny, który miałby więcej do zaoferowania. To nie jest jakaś muzyczka do wiejskiej potańcówy, to nie jest jakiś szajs do zabawy - oczywiście mowa o tym wartościowym rapie.

 

rzuc wartosciowym rapem, polejemy z tego wszyscy. i masz racje, rap to nie jest muzyczka do wiejskiej potancowy. bo to za wysokie progi dla tego zenujacego smiecia.





#66

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rap to rap, skuma go ten, co się na tym zna, kolego.

Rap to przekaz, wyrażony w rymach, znanych potom,

Rap, to przemyślane słowa, określające nasze realia,

Rap, to szczera mowa, a nie jakaś bezmyślna baila

Ja rozumiem, że niektórzy za wartościowsze od rapu

Mają disco-sex i alko, albo kotkę na płonącym dachu.

Ale mnie to nie jara, uwierz, nie wszyscy chcą muzyki

Muzyka to nie wszystko - są jeszcze mózgi i języki

Język giętki, powie to co pomyśli głowa i tworzy słowa

A umysł rozwinięty, rymy składa i przedstawia je mowa.

Pisanie rymów, to już jest sztuka, twórczość prawdziwa

Kiedy twórczość gwiazdek, jest co najmniej wątpliwa,

Powiem ci prosto - ona tego nie pisze, ona tylko cytuje

Jak fotograf co ukradł komuś kliszę i się nią afiszuje

Wszystkie zasługi sobie przypisuje, każdy tak oszukuje.

Raperzy są szczerzy i sprzedają swoje własne teksty,

Pisane samoczynnie a nie kopiowane od kogoś wersy.

Kto nie lubi rapu, kto nie wie jak się dobre rymy składa 

Niech nie obraża ludzi kultury hip-hop i się nie wypowiada.

Rap to część muzyczna, tego co hip-hopem nazywamy

Breakdance, graffity - potrafisz? Tak się rozwijamy. ;)





#67

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Rap to muzyka akurat bardzo wartościowa i ciężko znaleźć gatunek muzyczny, który miałby więcej do zaoferowania. To nie jest jakaś muzyczka do wiejskiej potańcówy, to nie jest jakiś szajs do zabawy - oczywiście mowa o tym wartościowym rapie.

 

rzuc wartosciowym rapem, polejemy z tego wszyscy. i masz racje, rap to nie jest muzyczka do wiejskiej potancowy. bo to za wysokie progi dla tego zenujacego smiecia.

 

Wystarczy, że wszyscy tutaj leją z ciebie od dłuższego czasu.





#68

wukuwu.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano


To może ja coś spróbuję przedstawić co ma rap do zaoferowania na tle innych gatunków muzycznych.
Na pierwszy ogień weźmy samą muzykę:

Jazz charakteryzuje się rytmem
synkopowanym w metrum parzystym (4/4), a także dużą dowolnością interpretacyjną i
aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji .

Tradycyjnie z muzyką metalową kojarzone są głośne, przesterowane gitary, intensywna sekcja rytmiczna, wyraźne basy i intensywny wokal. Encyklopedia muzyki PWN definiuje heavy metal charakteryzuje znaczącą szybszym rytmem niż w innych gatunkach rocka, bardziej dynamiczną instrumentacją i ostro brzmiącymi solami gitarowymi.


Szybki powrót do rapu co nam daje ? Bum bum pap pap na syntezatorze lub programach muzycznych. No i dochodzi scretchowanie? Dobrze napisałem? Osobiście te drapania po plytach mnie drażnią ucho gdy miła dla ucha muzyczka leci.
Taki dla mnie dodatek z du...y

Nie powiem, że nie znamy raperów trzeba by było być (chińszczyzna pojechałem) ignorantem żeby nie znać peji czy ostr'a.

Jednak jedzmy dalej skoro muzycznie na tle innych gatunków leży.

Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegającej na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego.

Wokalnie przedstawia się o dziwo naprawdę nieźle wyraźne chwytne teksty mają szerokie spektrum trafień. Jednak 90% to są emocjonalne wycieczki.
Podzielę teraz artystów na dwie grupy:
Jedni tworzą dla siebie, chcą jak najwięcej siebie oddać w utworze,
Drudzy którzy robią muzykę pod publike.
Nie mi oceniać co kto lubi. Każdy ma prawo robić co mu się żywnie podoba jeśli jednak nie widzi nic poza czubkiem swojego nosa, tonie mamy o czym rozmawiać.

Mam nadzieję coś poruszyć bo sam fenomen rapu jest ciekawy jednak argument jest fajny bo jest fajny to żaden argument^^

 

Rap to muzyka akurat bardzo wartościowa i ciężko znaleźć gatunek muzyczny, który miałby więcej do zaoferowania. To nie jest jakaś muzyczka do wiejskiej potańcówy, to nie jest jakiś szajs do zabawy - oczywiście mowa o tym wartościowym rapie.

 
rzuc wartosciowym rapem, polejemy z tego wszyscy. i masz racje, rap to nie jest muzyczka do wiejskiej potancowy. bo to za wysokie progi dla tego zenujacego smiecia.
 
Wystarczy, że wszyscy tutaj leją z ciebie od dłuższego czasu.

Wysłane z mojego LG-D605 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik wukuwu edytował ten post 13.12.2016 - 11:37


#69

Dr Röck.
  • Postów: 136
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

@Daniel
Wystarczy, że wszyscy tutaj leją z ciebie od dłuższego czasu.

 

Nie spodziewalem sie innej odpowiedzi i sie nie pomylilem. Bo i czego mozna oczekiwac od fana rapu?

 

Masz, poczytaj sobie dla odmiany jakis bardziej dojrzaly tekst piosenki. Jak nie ogarniasz jezyka to popros kogos bardziej rozwinietego zeby ci ktos przetlumaczyl. Watpie zebys zrozumial o czym to jest ale poczytac mozesz.

 

Make his fight on the hill in the early day
Constant chill deep inside
Shouting gun, on they run through the endless grey
On they fight, for they're right, yes, but who's to say?
For a hill, men would kill, why? They do not know
Stiffened wounds test their pride
Men of five, still alive through the raging glow
Gone insane from the pain that they surely know

For whom the bell tolls
Time marches on
For whom the bell tolls

Take a look to the sky just before you die
It's the last time he will
Blackened roar, massive roar, fills the crumbling sky
Shattered goal fills his soul with a ruthless cry
Stranger now, are his eyes, to this mystery
He hears the silence so loud
Crack of dawn, all is gone except the will to be
Now they see what will be, blinded eyes to see

For whom the bell tolls
Time marches on
For whom the bell tolls

 

@Endinajla

 

To tekst napisany przez polski odpowiednik finskiej kapeli Pertti Kurikan Nimipaivat, czyli przez rapujacych downow?


Użytkownik Dr Röck edytował ten post 13.12.2016 - 18:16




#70

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jakkolwiek krytycznie wypowiadałem się na temat Rapu, po obejrzeniu tego wywiadu, https://www.youtube....h?v=eaDvI-d4jgs

 obiecuję że złego słowa więcej nie napiszę. Szacun.





#71

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dyskusja o wyższości Świąt Wielkanocnych na Świętami Bożego  Narodzenia...

Co lubimy i czemu hołdujemy to kwestia gustu, a o gustach nie dyskutujmy.

 

Dr Röck@

Wielbiciele Rapu, hip - hopu nie docenią punka jako gatunku i odwrotnie bo to inna strona kuli ziemskiej. Kochajmy muzykę taką jaką lubimy i dajmy sobie spokój z takimi dyskusjami.

Fenomenalni artyści znajdują się w każdym gatunku i w każdym kącie sceny. Chyba nie o to chodziło w tym temacie, a jaki jest rap, każdy widzi...





#72

Twoja stara.
  • Postów: 53
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bo w środowisku fanów rapu panuje jakieś przygłupie przekonanie, że muzyka, która trafia do radia/na MTV jest gorsza, komercyjna i w ogóle ble. A raperzy muszą zarabiać na swoich fanach, więc się ich słuchają. Poza tym nie oszukujmy się, rap to przede wszystkim muzyka młodych, którzy w przeważającej muzyce radia słuchają bardzo, bardzo rzadko. Raczej nie opłaca się puszczanie rapu typowym odbiorcom komercyjnych stacji radiowych.

 

 

 

A teraz? W mediach totalny regres. Z reguły podczas pobytu w kuchni słucham radia i nie pamiętam kiedy ostatni raz leciał tam jakiś stricte rapowy polski kawałek. Prawdopodobnie nigdy odkąd to radio kupiłem.

A że jest coraz więcej raperów? Cóż, naturalna konsekwencja rozwoju sceny muzycznej. W mediach tego jakoś jednak nie widać.

 

 

W pracy z przymusu słucham radia i czasami w radiu Eska lecą dwa kawałki:

Grubson - Na Szczycie

Paktofonika - Jestem Bogiem

 

Ale bardzo rzadko, przez poł roku słyszałem je może po 2 razy



#73

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Temat trochę przycichł więc wrzucam parę numerów zahaczających o tematykę vortalu , kto wie może komuś się spodoba? :)

 

 

 

 

 

 

I na koniec absolutne mistrzostwo jeśli chodzi o storytelle, zakończenie jak u Hitchcocka:

 


Użytkownik Blantinho edytował ten post 12.02.2017 - 15:10




#74

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

219a7ebcb6528e5a.jpg

Foto: www.facebook.com

 

"W nocy z soboty na niedzielę zmarł Tomasz Chada, wieloletni reprezentant Step Records, a przede wszystkim nasz Przyjaciel. Pogrążeni w smutku, prosimy o okazanie szacunku Rodzinie Tomka w tym bardzo trudnym czasie. Ekipa Step Records" - czytamy na oficjalnym profilu muzyka na Facebooku.

 

W czwartek, 15 marca na tym samym profilu pojawiła się informacja o odwołaniu koncertów muzyka ze względu na jego stan zdrowia. Chada przebywał w szpitalu pod opieką lekarzy.

 

Chada został dzień wcześniej przewieziony do szpitala w Mysłowicach po tym, jak doznał poważnego urazu kręgosłupa. "To był efekt tego, że mężczyzna wyskoczył z okna na trzecim piętrze" - poinformowała Joanna Smorczewska, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Jak pisze katowicka "Gazeta Wyborcza", według nieoficjalnych informacji raper był wtedy pod wpływem środków odurzających.

 

W wyniku agresywnego zachowania Chada został w niedzielę przewieziony do szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Tam podczas badań zmarł. Prokuratura wszczęła śledztwo.

 

- Prowadzimy je pod kątem niedopełnienia obowiązków i ewentualnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji, a także pracowników szpitali w Mysłowicach oraz Rybniku - tłumaczy Smorczewska.

 

Prokuratura zbada również, czy Chada w niedzielę zażył jakieś środki odurzające.

 

Raper miał promować album "Recydywista", który wydał w 2017 roku. Płyta ukazała się cztery miesiące po tym, jak Chada wyszedł z więzienia. Trafił tam w 2012 roku za napaść i pobicie.

 

Chada wystąpił gościennie na plycie Molesta Ewenement "Skandal". Potem jednak rozpoczął karierę solową. Wydał sześć albumów. Współpracował m.in. z takimi raperami, jak Pyskaty, Ero, Peja, Fu czy Ten Typ Mes.

 

Chada w swoich utworach zawierał dużo odniesień do własnego życia. Jego teksty cechowała agresja i gorycz, a tematami jego utworów były kłopoty z prawem i próba przetrwania w świecie człowieka z marginesu.

https://kultura.onet...-39-lat/1vx8l19





#75

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nigdy o nim nie słyszałem.






 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych