Skocz do zawartości


Zdjęcie

Inedia - życie samą Eucharystią


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#31

Poszukiwacz prawdy.
  • Postów: 7
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Yaw

Dobrze ujęte. Cuda w końcu z definicji przeczą prawom natury (gdyby tego nie robiły, nie byłyby cudami). No i filmik faktycznie mnie zaciekawił. Prowadzący ma dobre podejście, nie zakłada z góry że uda mu się wyjaśnić naukowo wszystkie przypadki opętań, ale też nie twierdzi, że każdy kto mówi że jest opętany ma rację. W dodatku argumenty wydają się być rzeczowe i rzetelne. Tyle pochwał, czas na uwagi :).

 

Interesowałem się już wcześniej tematem opętań. Rzeczywiści, wiele z tych przypadków da się wyjaśnić zaburzeniami psychicznymi. Są jednak takie, z którymi nie jest to takie łatwe. Pozwolę sobie przytoczyć dwa takie zjawiska, które zdają się wymykać naturalistycznym wytłumaczeniom.

 

Pierwsze z nich to materializacja przedmiotów w trakcie egzorcyzmów. http://fakty.interia...mow,nId,1011169.

 

Powyżej umieściłem link do artykułu, z którego pochodzi ten cytat: ,,− W czasie egzorcyzmów diabeł materializuje z cząstek powietrza różne przedmioty, na przykład 15-centymetrowe kawałki szkła wydostające się z ust osoby uwalnianej. Wszystko to zakopuję albo palę. To prawda, że zły duch potrafi robić nieprawdopodobne rzeczy. Szkoda tylko, że ludzie prędzej uwierzą w jego sztuczki niż w wielkie cuda, których dokonuje Pan Bóg."

 

Drugie zjawisko to znajomość rzeczy, których dana osoba teoretycznie nie ma prawa znać (np. osobiste fakty z życia osób uczestniczących w egzorcyzmie).

 

Jak wytłumaczyć coś takiego? Zna ktoś może wytłumaczenie?


  • 0

#32

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Był przypadek dziewczyny, która będąc "opętaną" wyciągała z ust kłaki włosów i liczne gwoździe. Kilka lat później przyznała się do tego, że to była prosta sztuczka z palmowaniem. Chowała przedmioty w dłoni, a potem "wyciągała" je z ust. Na wierzących robi to piorunujące wrażenie, a dodając do tego "opętanie" i egzorcyzmy, to nikt nie będzie kwestionował, czy ktoś go czasem nie robi w jajo. Zaś "piętnastocentymetrowe kawałki szkła" ładnie brzmią, jak się gada z dziennikarzem...

Drugie zjawisko może być zmową ("opętany" zna te fakty z życia od osób trzecich, które nawet nie będą pamiętały, ze przekazały te informacje dalej w zwykłej rozmowie) albo czymś, co się nazywa cold reading - jest to metoda stosowana przez wszelkiej maści media i wróżki do oszukiwania naiwnych. Jest to dobrze udokumentowane, tak samo zresztą jak "opętania"...
  • 2



#33

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@Poszukiwaczu prawdy
Urgon już podał możliwe wyjaśnienia, ja natomiast powiem, tak ogólnie, pewnym popularnym zwrotem, który tutaj można potraktować dosłownie -> to mi się w głowie nie mieści. Przy paru fragmentach nawet się zaśmiałem (z paliwem i gazem, czy opętanych kurakach rozbijających się o ogrodzenie :) ), a to, chcąc nie chcąc, kładzie się cieniem na reszcie anegdotek. Np. z tym "sari" ktoś mógł zrobić księdza w konia, a o jego naiwności jestem wręcz przekonany z fragmentu o SMSach - jeśli jego numer był ogólnodostępny (a zakładam, że tak - w końcu egzorcyzmy to pewien rodzaj usług), to żartownisiów z pewnością nie brakowało.

Nie przemawiają do mnie takie historie.

 

Poza tym przeglądam różne strony, gdzie ludzie wrzucają filmiki, których raczej nie obejrzy się na stronach typu Onet. Przede wszystkim... paranormalne.pl :) Nie spotkałem się jednak jeszcze z nagraniem z egzorcyzmu, gdzie dochodziłoby do jakichś cudów. Z tego co mówi ten ksiądz, takich nagrań powinno być pełno.


  • 0



#34

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z cudami podczas opętań jest tak samo jak z inedią. Luźne opowieści przeważnie ze strony księży którzy twierdzą że opętany pluje gwoździami, chodzi po ścianach itp. Ale nie mają nic na potwierdzenie takich zjawis. Filmiki z opętań które są dostępne w necie nie zawierają takich elementów. W rozpowadaniu takich histori chodzi o to żeby ludzie uwierzyli że szatan jest groźny i dokonuje niebywałych rzeczy, więc trzeba się obawiać go. To jest taki rodzaj straszaka.
  • 0



#35

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Rzeczywiści, wiele z tych przypadków da się wyjaśnić zaburzeniami psychicznymi. 

Wiele... hm, myślę, że wszystkie. Poza Tym ( zawsze o tym wspominam przy dyskusji o opętaniach ), czy spotkałeś się z przypadkiem opętania ateisty?

Nie? Cud Panie, cud...

Ludzie często rozpoczynają dyskusje o egzorcyzmach, nie mając o nich zielonego pojęcia.





#36

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

czy spotkałeś się z przypadkiem opętania ateisty?
Nie? Cud Panie, cud...

Zadałem właśnie to pytanie mojemu tacie i odpowiedział tak, jak zapewne odpowie wielu wierzących (zadziwiające jak KK ma gotową odpowiedź na wszystko) - oni (ateiści) już przegrali, więc nie ma powodu, żeby ich "dręczyć".

Jest w tym jakaś logika (powiedzmy), dlatego właśnie cenię ten filmik, który wcześniej wkleiłem, bo dostarczył mi nowy argument - OK, ateistów nie ma powodu dręczyć, ale co z mężczyznami? Dlaczego większość opętanych to młode kobiety? I czy zbieżność ze statystykami chorób psychicznych (większość to również młode kobiety) jest tutaj przypadkiem?

Chociaż na co ja liczę, sam napisałem, że KK ma gotową odpowiedź na wszystko. Chwilę googlowania i rzeczywiście...

Okazuje się, że bardziej podatne są kobiety. Prawie 90 proc. opętanych to dziewczęta i kobiety. - Może dlatego, że są bardziej wrażliwe i łatwowierne - mówi ks. Piotr Markielowski, egzorcysta diecezji kieleckiej. A diabłu wystarczy tylko gest i intencja, by wstąpić w człowieka

źródło


  • 0



#37

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Z cudami podczas opętań jest tak samo jak z inedią. Luźne opowieści przeważnie ze strony księży którzy twierdzą że opętany pluje gwoździami, chodzi po ścianach itp. Ale nie mają nic na potwierdzenie takich zjawis

 

Tak przypomnę tylko, co swego czasu głosił z mównicy w kościele znany pewnie wszystkim ksiądz Natanek:

 

 

"A może Harry Potter? Taak, przeczytałem go całego! Jak diabeł nim rzucił po kosciele i obracał jak wskazówkami zegara...

 

I mówił to jak najbardziej serio, jako relacja "z drugiej ręki" (naocznym świadkiem był rzekomo zaprzyjaźniony ojciec Sylwester). A mamy XXI w. Niech chociaż jedna osoba obecna na mszy w to uwierzy i przekaże dalej...

 

Słowa to tylko słowa, powiedzieć można wszystko, a różni ludzie mają różne motywy - i różne rzeczy mówią. Tym bardziej po kiludziesięciu latach od zdarzenia moim zdaniem niemożliwym jest oddzielenia "ziarna od plew", tym bardziej, gdy cała historia opiera się na relacji max. kilku świadków.


  • 0



#38

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Materializacja przedmiotów przez diabła jest w dodatku o tyle ciekawa, że wedle teologii kościoła szatan nie ma mocy twórczych i nie mógł by stworzyć choć ziarenka piasku.


  • 0



#39

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Odpowiedzią KRK byłoby to, że diabeł nie tworzy niczego, ale przenosi (teleportuje) z innego miejsca. Dlatego Star Trek to też dzieło Szatana...
  • 0



#40

amatorspokoju.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawa sprawa ta Inedia, ale jednak mnie to nie przekonuje. Uważam, że Bóg jednak woli, żebyśmy odżywiali się zdrowo i powstrzymali się od grzechu obżarstwa, a nie niszczyli swój organizm próbując dokonać cudu natury.

 

Swoją drogą, jakiś czas temu Stachursky zapowiedział, że może żywić się tylko energią słoneczną. Nie wiem czy wprowadził to w życie, ale chyba w końcu zgłodniał.


  • 0

#41

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6631
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Uważam, że Bóg jednak woli, żebyśmy odżywiali się zdrowo i powstrzymali się od grzechu obżarstwa...

Skąd ta pewność? Przecież, według dietetyków czerwone mięso nie jest zdrowe. Według muzułmanów wieprzowina jest be, a wołowina cacy, bo tak kazał Bóg. Skąd więc pewność, że tak chce Bóg, skoro wysyła sprzeczne informacje? A może on tak chce dla jaj, aby podobni Tobie mieli zajęcie i nie szukali odpowiedzi?






 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych