Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zbliża się superpełnia. Największa od 1948 roku

Księżyc pełnia superpełnia superksiężyc

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W poniedziałek, 14 listopada, będzie można zobaczyć niezwykłą pełnię Księżyca, tzw. Superksiężyc. W tym dniu naturalny satelita Ziemi będzie miał zarówno pełnię, jak i przejcie przez najbliższy naszej planecie punkt swojej orbity. Po raz ostatni Księżyc był tak blisko Ziemi w styczniu 1948 roku.

 

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_54a62cb8e4db12aaaeaac69e47d89e32.jpg

space24.pl

 

"Superksiężyc" lub "superpełnia" to spopularyzowane w ostatnich latach przez media potoczne określenie sytuacji, gdy mamy pełnię Księżyca połączoną z obecnością naszego naturalnego satelity w perygeum, czyli w punkcie orbity najbliższym względem Ziemi (formalna nazwa jest mało medialna i brzmi: syzygijne perygeum orbity, wtedy Księżyc-Ziemia-Słońce są ustawione w jednej linii). Powoduje to, iż jego rozmiary kątowe są większe i jest jaśniejszy niż przy normalnych pełniach. Sam termin "Superksiężyc" nie ma pochodzenia astronomicznego, a został wymyślony w 1979 roku przez astrologa, Richarda Nolle’a, w artykule dla jednego z czasopism astrologicznych.

 

Astronomowie oceniają, iż najbliższy Superksiężyc będzie widoczny 14 listopada br. W tym dniu zbiega się moment pełni o godz. 14.42 i moment przejścia przez perygeum orbity o godz. 12.21. Odległość Księżyca od Ziemi wyniesie w perygeum 356514,9 km. Superksiężyc będzie można podziwiać na wieczornym niebie, o ile tylko zachmurzenie nie będzie całkowite i pozwoli nam na dojrzenie Księżyca.

 

Superksiężyc z 14 listopada będzie wyjątkowy: naturalny satelita Ziemi znajdzie się najbliżej nas nie tylko w samym roku 2016, ale od początku całego XXI wieku. Ostatni raz naturalny satelita Ziemi był tak blisko naszej planety w styczniu 1948 roku. Będzie o 14 proc. większy i o 30 proc. jaśniejszy niż w przypadku pełni, która ma miejsce w przypadku, gdy Księżyc jest w najdalszym punkcie swojej orbity. Jak podaje NASA, następnym razem Księżyc znajdzie się tak blisko Ziemi w trakcie pełni dopiero 25 listopada 2034 roku.

Skąd się bierze zróżnicowanie pomiędzy pełniami? Orbita Księżyca wokół naszej planety nie jest kołowa, a eliptyczna. Średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384400 km, przy czym odległość perygeum (najbliższego punktu orbity) może przebiegać od 356400 do 370400 km, a apogeum (najdalszego punktu orbity) od 404000 do 406700 km. Różnica pomiędzy minimalną, a maksymalną odległością to około 50 tysięcy kilometrów. Dodatkowo okres pomiędzy dwoma pełniami wynosi około 29,5 dnia i jest o ponad dwa dni dłuższy od okresu obiegu Księżyca wokół Ziemi. Dlatego pełnia może wypadać w sytuacjach różnych odległości Księżyca od naszej planety.

 

Warto wspomnieć, iż około dwa tygodnie po Superksiężycu, 27 listopada (na dwa dni przed nowiem), będziemy mieli do czynienia z największym w tym roku oddaleniem Księżyca od Ziemi, w odległości 406560,9 km.

 

Superksiężyca nie należy mylić z innym zjawiskiem, tzw. iluzją księżycową. Gdy Księżyc jest nisko nad horyzontem, wydaje nam się większy, niż gdy jest wysoko na niebie. Jest to efekt pozorny wynikający z interpretacji przez nasz mózg wielkości w stosunku do położenia innych przedmiotów czy obiektów, działający podobnie do tzw. złudzenia Ponzo.

 

 

Źródło: space24.pl


Użytkownik Legendarny. edytował ten post 14.11.2016 - 02:59

  • 1



#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A tutaj przykład sceptycznego podejścia do potrzeby wyróżniania takiego pojęcia:

http://www.polskiast...ntratakuje.html

 

Pełnie pokrywające się z perygeum lub przypadające przynajmniej w okolicach największego zbliżenia do Ziemi występowały od zawsze i dla przypadkowych obserwatorów nie potrzeba było żadnych astrologicznych banialuków w stylu super-księżyca by zachwycać się pełnią. Ludzie zachwycali się nią od zawsze niezależnie czy przypadała w perygeum czy apogeum, jednak od kilku lat, gdy obserwuje się rozrost mediów i dostępu do informacji, następuje też rozrost dezinformacji, skutkującej tym, że różne serwisy zaczęły robić sensację z najzwyklejszych zjawisk i powielać dziesiątki nonsensów przez kogoś sobie wymyślonych. W efekcie nagle ludzie zaczęli dostrzegać coś co uwidacznia się na porównaniu fotograficznym, coś występującego od początku jako normalne zjawisko niewywołujące żadnych kataklizmów, które miało i ma się dobrze bez ubierania go w jakieś ozdobnicze szaty astrologa.

(...)

  Super-księżyc jako określenie łączące wielkość i widowiskowość proponowałbym zastąpić pojęciem zajebistego Księżyca. Wyobraźmy sobie początek audycji radiowej czy telewizyjnych "Wiadomości" - jakże pięknym, wręcz mistycznym przeżyciem byłoby słuchanie czy oglądanie takiego programu. Mili widzowie - dziś w nocy zjawisko zajebistego Księżyca! Zobaczcie w materiale, jak go obserwować gdy będzie nam zajebiście zdobić niebo! - Prawda, że siła oddziaływania z miejsca poszłaby o 100% w górę? Nawet super-księżyc się chowa.

  Wkrótce maksimum Geminidów - nuda, widzowie zasypiają, zainteresowanie astronomią upada. Drodzy Widzowie, przed nami ostry napieprz meteorów - posłuchajcie jak i kiedy go obserwować! - i od razu astronomia ma się lepiej, dzień później wszyscy rozmawiają tylko o tym nie mogąc się pozbierać po szoku, jakiego doświadczyli. No siemasz, Zygfryd, widziałeś napieprz meteorów? -O, stary, od razu się pogubiłem.  Do zjawiska zajebistego Księżyca nie trzeba nic już dodawać, bo to co dorobił pan astrolog wystarczy - mamy trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów i niszczycielską pogodę, ale do napieprzu meteorów można by na przykład zaraz podawać wieści o zwiększonym ryzyku opadów radioaktywnych ze spalonych w atmosferze drobin czy masowych rozwolnieniach wywoływanych zachwytem nad tym zjawiskiem.

 


  • 1



#3

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Dzisiejsza pełnia uchwycona niemal z ręki, niedługo po wschodzie Księżyca. Taki on był - soczyście pomarańczowy.

 

15d0d7b0c996d.jpg


  • 7



#4

marko895.
  • Postów: 173
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bruce Wszechmogący chyba miał dziś randkę.

 

 

U mnie przydałby się do wyczyszczenia chmur i mgły bo kompletnie nic nie widać.


  • 0

#5

Anunnaki.
  • Postów: 540
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

w  krakowie  był widoczny więc faktycznie  był ale wcale taki wielki to on nie był


  • 0

#6

claudion.
  • Postów: 5
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ta super pełnia moim zdaniem była naprawdę super. Mam kilka swoich zdjęć z tego dnia i cieszę się, że mogła w tym "uczestniczyć". Bardzo ciekawe, szkoda tylko, że na następne trzeba będzie czekać tak długo.


  • 0




Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Księżyc, pełnia, superpełnia, superksiężyc

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych