Skocz do zawartości


Zdjęcie

Warto rozbudować starego kompa?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kilroj.
  • Postów: 32
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mam pytanie do znawców tematu, bo wiem że  tu takich kilku jest.

Mogę wziąć z pracy starego kompa. Staroć, ale za darmo. Pomyślałem, że może dam go dziecku do zabawy zamiast kupować nowy. G rać nie będzie bo za małe i na szczęście nie lubi, ale może do Internetu, mp3 itp.
Komp działa, ale nie ma systemu. Jest to Celeron 266, w komunikatach na ekranie wyczytałem Intel 440BX, ma 128 mega RAM, dysk 250 giga to wszystko co wiem.
Pomyślałem, że dokupię na Allegro jakiś najmocniejszy procesor jaki się da, trochę pamięci i może się nada. Kosztuje to i tak grosze, więc wydatek żaden, paręnaście złotych. Ale czy to ma sens?



#2

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie opłaca się. Celeron 266 jest pod Slot1, a najszybszy procesor jaki pod to wyszedł to Celeron 433MHz. Różnicy Ci to wielkiej nie da, a i pamięci nie opłaca się przy tym więcej wkładać, bo z takim procesorem to i tak dużo na tym nie podziałasz. Niepotrzebnie jedynie wyrzucisz w błoto te kilkanaście złotych, bo różnicy w działaniu i tak wielkiej nie odczujesz. Gra niewarta świeczki.





#3

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W zasadzie musiałbyś wymienić wszystko. Opłacalna zabawa tylko w przypadku gdy obudowa jest super ciężka i duża (czyli super solidna)a ty chcesz zbudowac coś b nietypowego np serwer z chłodzeniem wodnym .Same bebechy do wymiany włącznie z zasilaczem. Co gorsza nawet do wymiany miałbyś włącznik główny bo to zazwyczaj AT a nie współczesny ATX. Ewentualnie złączyć Power on z resetem .Reset działa identycznie jak współczesny PwnOn.

Jak dla dziecka to kup za grosze coś po leasingu z dwurdzeniowym prockiem. Słabszych brać do zabawy szkoda.





#4

marko895.
  • Postów: 173
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jak darmo, to brałbym ;)  Oczywiście nie licz na jakiś ogromny przyrost wydajności po wymianie podzespołów, bo jak napisał szczyglis, wielkich możliwości ten slot pod procka nie daje. Ja brałbym głównie przez sentyment do takich staroci ;)



#5

sickman.
  • Postów: 82
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Poprzednicy już napisali, że nie warto. Dodam od siebie tylko to, że obecne przeglądarki i strony internetowe mają dość spore wymagania i Twoje dziecko nabawi się nerwicy jak przyjdzie mu na takim złomie serfować po necie :-)



#6

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak z czystej ciekawości - pokusiłby się ktoś o zrobienie małej symulacji konfiguracji takiego komputera nad którym warto by się było pochylić.

W zestawieniu jakość - cena?

I przy założeniu, że cena byłaby jak najbardziej przystępna ale biorąc pod uwagę przy tym maksymalną (dla tej ceny) wydajność.

Tak - wiem, że to wzajemnie wykluczające się założenia ale nie chodzi mi o moc obliczeniową komputerów NASA i jakieś wydumane fajerwerki - bardziej zależałby mi na tym, żeby zorientować się, czy da się złożyć przyzwoity sprzęt w przyzwoitych pieniądzach, czy może jednak TRZEBA sprzedać nerkę żeby móc cieszyć się sprzętem, który nie nabawi nas palpitacji serca podczas jego użytkowania.





#7

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam pytanie do znawców tematu, bo wiem że  tu takich kilku jest.

Mogę wziąć z pracy starego kompa. Staroć, ale za darmo. Pomyślałem, że może dam go dziecku do zabawy zamiast kupować nowy. G rać nie będzie bo za małe i na szczęście nie lubi, ale może do Internetu, mp3 itp.
Komp działa, ale nie ma systemu. Jest to Celeron 266, w komunikatach na ekranie wyczytałem Intel 440BX, ma 128 mega RAM, dysk 250 giga to wszystko co wiem.
Pomyślałem, że dokupię na Allegro jakiś najmocniejszy procesor jaki się da, trochę pamięci i może się nada. Kosztuje to i tak grosze, więc wydatek żaden, paręnaście złotych. Ale czy to ma sens?

Nie ma sensu. Nawet jak zainstalujesz XP to korzystanie z internetu, będzie udręką. Czasami za darmo znaczy drogo i bez szans powodzenia. 





#8

Kurajmo22.
  • Postów: 37
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Polecam wgrać na to linuxa slacko puppy w najnowszej wersji. Do internetu, i podstawowych zastosowań jak najbardziej się nada.
Sam korzystam z tego distro na podobnym sprzęcie i nie narzekam.


Wysłane z mojego GT-I8160 przy użyciu Tapatalka

#9

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2994
  • Tematów: 2565
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widzę, że moi poprzednicy już udzielili Ci dość jednoznacznie brzmiących odpowiedzi, ale postaram się nieco rozwinąć temat uściślając kilka szczegółów.
TL;DR: Niemniej jednak konkluzja będzie identyczna :)
  • Procesor do wymiany, bo Celeron 266 był nieporozumieniem już w momencie wejścia na rynek. 
  • Nie do końca jest prawdą, że najszybszy dostępny to Celeron 433. Bez dodatkowych kombinacji takim jest Pentium 3 1000 MHz. Znalezienie go będzie graniczyło z cudem. Znacznie łatwiej (choć to i tak pojęcie względne zważywszy na rok 2016) będzie dorwać P3-500.
  • Można zakupić przejściówkę na Socket370 (FCPGA) i wsadzić tam dowolnego Celerona/Pentium 3 na jądrze Coppermine, do bodajże 1133 MHz.
  • Jest jeszcze jedna opcja, ale dziś szansa powodzenia jest bliska zeru. Potrzebna jest specjalna przejściówka, o ile wiem tylko jedna firma ją produkowała. Powerleap iP3/T. Wtedy można uruchomić Pentium 3 1.4GHz na jądrze Tualatin i jest to najmocniejszy procesor jaki w ogóle da się teoretycznie uruchomić na płycie z chipsetem BX (*). Przejściówka taka już te 15 lat temu była białym krukiem, a dziś... (**)
(*) Jestem taka mądra, bo sama miałam taki zestaw, tyle tylko, że z Pentium 3 1.2 GHz, a nie 1.4 ;)
(**) Jak na złość jest akurat taka przejściówka na Allegro. Chyba pierwszy i jedyny raz w historii tego serwisu... :)
 
Tyle w kwestii procesora. Pozostaje RAM. Tutaj także jest dość mocno pod górkę.
  • Po pierwsze, wymagane są moduły SDRAM. 
  • Po drugie, BX miał ograniczenia co do organizacji pamięci. Nie wdając się w niepotrzebne szczegóły, każdy slot może obsłużyć maksymalnie moduł 256 MB. Jeśli płyta w tym komputerze ma 3 sloty, to włożysz maksymalnie 768 MB, jeśli 4, to 1 GB.
  • Po trzecie, trzeba dobrać odpowiednie moduły po 256 MB. Muszą mieć po 16 kości, 8 na stronę. Inaczej płyta rozpozna 128 MB i będzie klops. 
  • O tym, że do mocniejszych procesorów powinna być to pamięć typu PC133 już nawet nie piszę.
Podsumowując potencjalne koszta: za procesor z przejściówką zapłacisz 99 złotych (Allegro). Nie ma gwarancji, że ruszy akurat na tej płycie. Może, ale nie musi. W przypadku szukania procesora na Slot 1 można przyjąć średnią cenę 50-100 złotych. Za pamięć zapłacisz pewnie od 20 do 50. Czyli łącznie wyniesie Cię to w granicach 100-150 złotych. Jeśli będziesz mieć szczęście i przyjmujemy optymalne warunki, to uzyskasz sprzęt pokroju Pentium 3 1.4 GHz i 1 GB RAM. Jest to konfiguracja interesująca z punktu widzenia kolekcjonerskiego, ale na tym koniec. Z punktu widzenia użytkowego (wydajność) oraz ekonomicznego jest to kompletnie bez sensu. Za podobną kwotę kupisz gotowy zestaw, używany, do tego nawet "markowy" (jeśli jest to dla Ciebie istotne) i to o znacznie wyższej wydajności. Jakiś rok temu kupiłam za stówkę plus wysyłka Fujitsu-Siemensa z C2D 2GHz, 4GB RAM, dyskiem 80GB, Klasyczny sprzęt biurowy o mizernych możliwościach rozbudowy, ale robi u mnie za serwer. Wydajność ma jednak taką, że bez problemu pozwoliłby w miarę przyzwoicie korzystać z typowych domowych zastosowań, bez grania oczywiście.
I szczerze mówiąc skłaniałabym się raczej ku takiej opcji.

Tak z czystej ciekawości - pokusiłby się ktoś o zrobienie małej symulacji konfiguracji takiego komputera nad którym warto by się było pochylić.
W zestawieniu jakość - cena?

 
Wszystko zależy od tego, do jakich zastosowań miałby służyć. Inne wymagania stawia się przed sprzętem do grania, inne do obróbki grafiki, czy wideo, inne do typowo domowych zastosowań, czyli łażenie po paranormalne.pl i słuchanie empetrójek :)

Nie ma sensu. Nawet jak zainstalujesz XP to korzystanie z internetu, będzie udręką. Czasami za darmo znaczy drogo i bez szans powodzenia.

 

Polecam wgrać na to linuxa slacko puppy w najnowszej wersji. Do internetu, i podstawowych zastosowań jak najbardziej się nada.
Sam korzystam z tego distro na podobnym sprzęcie i nie narzekam.

 
Dalibyście Panowie spokój z takimi kobyłami :szczerb: Na taki sprzęt optymalną opcją będzie FreeBSD + Fluxbox. Choć hm.. dla dziecka to nie wiem, czy to takie rozsądne rozwiązanie będzie... :)



#10

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kierunek: muzeum. To nie jest sprzęt na dzisiejsze czasy. Można by zwariować.

 

Mam podobny komputer (chyba nawet lepszy - nie pamiętam już...), który od kilku lat czeka na odwirusowanie i zgranie jakichś tam plików. Ale obawę przed zabraniem się za to, porównałbym chyba tylko do otwarcia puszki pandory.

 

:)

 

Ewentualnie... dysk 250 GB? Prawdopodobnie ma większą wartość, niż cała reszta tego złomu ;)





#11

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Ewentualnie... dysk 250 GB? Prawdopodobnie ma większą wartość, niż cała reszta tego złomu

 Podejrzewam że raczej 250 MB. w tamtych czasach takie dyski funkcjonowały. Pamiętam że 1 GB to był wypas raczej ne spodziewałbym się takiego twardziela w sprzęcie biurowym. Ne jestem pewien czy ta płyta obsłuży 250GB. 





#12

Sortrek.
  • Postów: 12
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak z czystej ciekawości - pokusiłby się ktoś o zrobienie małej symulacji konfiguracji takiego komputera nad którym warto by się było pochylić.
W zestawieniu jakość - cena?
I przy założeniu, że cena byłaby jak najbardziej przystępna ale biorąc pod uwagę przy tym maksymalną (dla tej ceny) wydajność.
Tak - wiem, że to wzajemnie wykluczające się założenia ale nie chodzi mi o moc obliczeniową komputerów NASA i jakieś wydumane fajerwerki - bardziej zależałby mi na tym, żeby zorientować się, czy da się złożyć przyzwoity sprzęt w przyzwoitych pieniądzach, czy może jednak TRZEBA sprzedać nerkę żeby móc cieszyć się sprzętem, który nie nabawi nas palpitacji serca podczas jego użytkowania.

Jeśli chcesz żebym ci skonstruował jakieś zestawy to napisz na privie.

A do autora: na allegro czy na tablicach ogłoszeniowych możesz znaleść dużo lepsze zestawy poleasingowe nawet za 90 zł. Szkoda nerwów na takiego starocia.

#13

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Podejrzewam że raczej 250 MB. w tamtych czasach takie dyski funkcjonowały. Pamiętam że 1 GB to był wypas raczej ne spodziewałbym się takiego twardziela w sprzęcie biurowym. Ne jestem pewien czy ta płyta obsłuży 250GB. 

 

Słuszna uwaga. 440BX przy ostatnim, najnowszym BIOS-ie jaki wyszedł obsługuje dyski do max. 128GB, więc raczej na 100% jest to 250MB, a nie 250GB.

Ja za czasów Pentium II 450 pamiętam, że miałem dysk bodajże 2.5GB i to już było coś, więc na pewno nie ma tam dysku 250GB.





#14

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak z czystej ciekawości - pokusiłby się ktoś o zrobienie małej symulacji konfiguracji takiego komputera nad którym warto by się było pochylić.

W zestawieniu jakość - cena?

I przy założeniu, że cena byłaby jak najbardziej przystępna ale biorąc pod uwagę przy tym maksymalną (dla tej ceny) wydajność.

Tak - wiem, że to wzajemnie wykluczające się założenia ale nie chodzi mi o moc obliczeniową komputerów NASA i jakieś wydumane fajerwerki - bardziej zależałby mi na tym, żeby zorientować się, czy da się złożyć przyzwoity sprzęt w przyzwoitych pieniądzach, czy może jednak TRZEBA sprzedać nerkę żeby móc cieszyć się sprzętem, który nie nabawi nas palpitacji serca podczas jego użytkowania.

Za 300 -500 złoty dostaniesz już Della czy HPeka  z 4 rdzeniowym prockiem .

Np DELL OPTIPLEX 330 QUAD CORE 4x2.5GHz/4GB/160 GB HDD.

 

"Po taniości"  optimum mocy.





#15

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 2994
  • Tematów: 2565
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja za czasów Pentium II 450 pamiętam, że miałem dysk bodajże 2.5GB i to już było coś, więc na pewno nie ma tam dysku 250GB.


Może być. Wystarczy BIOS z obsługą 48-bitowego LBA (były takie dla niektórych płyt) lub po prostu system bezpośrednio odwołujący się do dysku, a nie za pośrednictwem BIOSu -- czyli wszystkie w miarę współczesne. Jedynym problemem w takim przypadku może być bootowanie z takiego dysku z pojedynczą partycją większą niż 128 GB, to się nie uda. Ale jako drugi lub podzielony na partycje tak, by nie przekroczyć 128 GB? Czemu nie.

Może być także dysk podpięty pod dodatkowy kontroler z własnym BIOSem, wtedy to już w ogóle nie będzie żadnego problemu z niczym.






 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych