Skocz do zawartości


Zdjęcie

Marsz Niepodległości 2016


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
99 odpowiedzi w tym temacie

#16

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja też nie uważam tego za modę - oczywiście ktoś na tym trzepie konkretną kasę, ale jest w tym i drugie dno, jak napisali chłopcy wyżej - przypomnienie o patriotyzmie i zmuszanie do myślenia i analizowania. Ale dopiero te nasze koszulki i symbole staną się światowe, jak nadejdzie fala islamu, a Polacy z takimi symbolami na piersi ją rozklepią - a telewizje na całym świecie je pokażą :)





#17

Daniel..
  • Postów: 4137
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oni nie szanują kraju, nie szanują społeczeństwa, którego są częścią, nie szanują historii i kultury, nie szanują nawet języka. A spośród bohaterów narodowych wybrali sobie tylko niektórych

Oni przynajmniej w momencie zagrożenia naprawdę staną do walki, w przeciwieństwie do np takich Urgonów, którzy w pierwszym rzędzie zrzekną się Ojczyzny.





#18

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cóż, tą "modą na prawactwo" młode pokolenie próbuje jakoś odreagować postkomunistyczną zapyziałość pozostawioną w spadku po starszych. Symbolika narodowa, czy to jakieś Kotwice i Pileccy czy to gwiaździste sztandary mają spełniać dwie funkcje: wyrażać poszanowanie do tradycji i przodków oraz jednoczyć utożsamiających się z tą samą tradycją, kulturą i przodkami. Ja zachowuję do tego trochę dystansu i też przyznam, że ostatnio już jak patrzę czasem na motywy niektórych "patriotycznych" koszulek, plakatów i innych gadżetów to zaczyna ogarniać mnie takie poczucie kiczu i niezręczności wynikającej z naruszenia tego takiego sacrum jakim są symbole narodowe czy elementy polskiej historii - po prostu ludzie zwęszyli okazję na zarobek i jak grzyby po deszczu zaczęły ostatnio wyrastać coraz to nowsze marki tzw. odzieży patriotycznej a dzieciaki łatwo to kupują. A to po prostu nie zawsze dobrze się prezentuje. Ale tak jak szczyglis napisał: w takim USA amerykańskie flagi potrafią wisieć nad wejściem co czwartego domu, na każdym wozie strażackim, widnieją na karoserii radiowozów, na ubraniach sportowców wszystkich narodowych lig sportowych, wiszą nad każdym ringiem bokserskim, nawet jak grają ze sobą dwie amerykańskie drużyny to czasem odśpiewują hymn bo hymn nie jest po to tylko żeby się nim chwalić za granicą. Tam to jest normalne i widoczne na każdym kroku a budynki rządowe federalne i stanowe są zawsze poobwieszane narodowymi barwami. U mnie w mieście jak spojrzysz na gmach sądu, remizę strażacką czy komendę policji to się nie domyślisz w jakim kraju jesteś dopóki nie podejdziesz do samego wejścia żeby ujrzeć małą tarczę z orzełkiem schowaną za filarem. Myślę, że brakuje nam takiego prostego patriotyzmu wpisanego w codzienne zwyczaje i właśnie dlatego mamy zamiast tego modę na nieco bardziej krzykliwą formę - bo młodzi ludzie czują, że im tego czegoś brakuje.

Co do tematu - ja rozważam wybranie się na marsz.

@Urgon Generalizujesz i wrzucasz wszystkich określających się narodowcami do jednego wora ze stereotypowymi kibolami którzy stanowią mniejszość.

Użytkownik Legendarny. edytował ten post 27.10.2016 - 22:22




#19

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Oni nie szanują kraju, nie szanują społeczeństwa, którego są częścią, nie szanują historii i kultury, nie szanują nawet języka. A spośród bohaterów narodowych wybrali sobie tylko niektórych

Oni przynajmniej w momencie zagrożenia naprawdę staną do walki, w przeciwieństwie do np takich Urgonów, którzy w pierwszym rzędzie zrzekną się Ojczyzny.

 

Nie do końca, bo zależy o kim mowa i kogo określimy mianem "narodowca". Trzeba to rozdzielić, bo istnieją narodowcy oraz istnieją "narodowcy". Jeśli np. mowa o ortalionowych bohaterach z blokowisk, to ci do żadnej walki nie staną. Ci co najgłośniej krzyczą zrobią najmniej, a wręcz jeszcze wprowadzą więcej chaosu w razie godziny "W". Nie czarujmy się, taka jest prawda.





#20

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przypominanie o patriotyzmie nie zawsze wiąże się ze zmuszaniem do analizowania i myślenia, zwłaszcza w tak powierzchownej "gadżetowej" formie jak odzież, czy kije bejsbolowe z Małym Powstańcem (autentyk!).





#21

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

@Legendarny
Patriotyzm amerykański jest tam wpajany od najmłodszych lat, choćby praktyką przysięgi na flagę codziennie rano w każdej szkole podstawowej. Oni mają tam szczere przekonanie, że są obywatelami najlepszego kraju na świecie i są z tego szczerze dumni. Ale tam miość do ojczyzny nie dzieli ich, a łączy. W USA też są prawicowcy, fanatyczni narodowcy, rasiści i tym podobni, ale oni nie stanowią mainstreamu, a są wręcz celowo marginalizowani przez prawie wszystkich. Z kolei patriotyzm u nas został zawłaszczony rzez określone rupy kiboli i narodowców, którzy tworzą sztuczny podział na swoich i na resztę kraju, która jest niepatriotyczna i generalnie zła. Dla nich nie jestem patriotą, tylko wrogiem narodu, bo nie chcę bić Żydów, wszystkich imigrantów, lewaków, homoseksualistów i innych. Dla nich jestem wrogiem narodu ze względu na poglądy i postawę społeczną. Jeśli nie chcesz bić Żydów, wieszać na latarniach komunistów i strzelać do imigrantów z kałacha, to nie jesteś patriotą. Jeśli nie widzisz nic złego w tworzeniu takiej definicji "patriotyzmu", to raczej nie mamy o czym dyskutować...

@Daniel
Ty mnie z patriotyzmu nie rozliczaj, bo nie znasz mnie na tyle dobrze, by wiedzieć, co w razie wojny zrobię. To, że nie chodzę na marsze i nie demonstruję ostentacyjnie "postawy patriotycznej" o niczym nie świadczy. Za to Ty demonstrujesz swoim komentarzem to, co mnie w narodowcach denerwuje: sztuczny podział na "patriotów" i całą resztę. Takie rozumienie patriotyzmu jest bardzo prymitywne.
Ci wspaniali "obrońcy narodu" są w stanie walczyć tylko z bezbronnymi ludźmi. W razie prawdziwej walki zbrojnej większość z nich nakryje się swoimi kołdrami z Żołnierzami Wyklętymi i będą czekać końca wojny. Oni są w stanie sponiewierać bezbronnego człowieka, jak mają przewagę liczebną w dodatku, ale na widok uzbrojonego wroga zwieją i nie będą szukać własnej broni. Ci "patrioci" co najgłośniej krzyczą, zrobią najmniej dla kraju, bo nawet teraz nie robią nic poza krzyczeniem, machaniem flagami i bijatykami z policją...



#22

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

,, Takie mody mają to do siebie, że ludzie zaczynają myśleć. ,,

No ja właśnie widzę jak to myślenie wygląda, zwłaszcza w tematach dotyczących smoleńska. Na twitterze też to widać, jak ci co grożą
Maciejowi Laskowi śmiercią, mają w awatarach jakieś patriotyczne symbole. W komentarzach na prawackich stronach też dostrzegam głębię ich myślenia.



#23

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszystko

jeśli mówisz o mowie nienawiści to występuje ona po obydwu stronach, wystarczy poczytać komentarze pod Wyborczą lub naTemat. czasami coś tam skrobnę na fanpagu Wyborczej co nie jest zgodne z poglądami gazety wtedy dowiaduję sie że jestem kretynem i co powinno się ze mną zrobić. Więc także ten...


Użytkownik Sebastian. edytował ten post 28.10.2016 - 07:28




#24

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ty mnie z patriotyzmu nie rozliczaj, bo nie znasz mnie na tyle dobrze, by wiedzieć, co w razie wojny zrobię.

 

 

Ci wspaniali "obrońcy narodu" są w stanie walczyć tylko z bezbronnymi ludźmi. W razie prawdziwej walki zbrojnej większość z nich nakryje się swoimi kołdrami z Żołnierzami Wyklętymi i będą czekać końca wojny.

 

 

 

Podwójne standardy xD

 

Co do marszu, to się nie pojawię, nie mam z kim się wybrać, chociaż może nawet bym chciał. Na marszu większość to normalni ludzie, ale są też awanturnicy. Poprzednia władza była w stanie dopuścić się prowokacji, co do czego chyba wszyscy się zgadzamy. Obecnie raczej się to nie zdarzy, myślę, że będzie spokojniej niż w zeszłym roku, a wtedy było i tak już wyjątkowo spokojnie.



#25

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wszystko

jeśli mówisz o mowie nienawiści to występuje ona po obydwu stronach, wystarczy poczytać komentarze pod Wyborczą lub naTemat. czasami coś tam skrobnę na fanpagu Wyborczej co nie jest zgodne z poglądami gazety wtedy dowiaduję sie że jestem kretynem i co powinno się ze mną zrobić. Więc także ten...

To jest akurat prawda - jest identycznie po obu stronach. Z lewa jest atak na prawo, a z prawa jest atak na lewo. Z równą siłą. Osobiście niedobrze mi się robi jak czytam te komentarze i po tej i po tej stronie. Wyrażenie swojego zdania? Zapomnij. Najśmieszniejszą sytuację miałem kiedyś, gdy w ciągu jednej godziny na pewnym portalu "po lewej" zostałem zwyzywany od "faszystowskiego prawaka", a na portalu "po prawej" od "lewackiego zdrajcy narodu". Obie akcje dotyczyły praktycznie jednego i tego samego podejścia do jednej sprawy. Zbaranieć można, tak jakby dla ludzi świat był jedynie czarno-biały i składał się raptem z dwóch opcji - w tym jest największy problem, bo z obu stron jest dokładnie jedno i to samo bzdurne myślenie pt. "jak nie jesteś w pełni z nami, to musisz być z tamtymi". Ludziom już totalnie odjęło samodzielne myślenie, zamiast tego idą jak te owieczki za ślepym tłumem, a guru tego tłumu (jednego i drugiego) tylko zaciera rączki, patrząc jak tam na dole rzucają się sobie do gardeł.

 

I tak samo z tym Marszem Niepodległości - dla strony po lewej to przecież faszyści, ksenofoby, etc. Dla osób po prawej ci po lewej to znowu zdrajcy ojczyzny. Dzisiaj czytałem artykuł na TVN24 odnośnie tego usuwania kont na facebooku odnośnie Marszu. Artykuł jak artykuł - przedstawił jedynie sprawę, ale już komentarze to poleciały tam po bandzie: faszyści, naziści, brawo facebook, etc. Chyba tylko z jeden komentarz był w miarę neutralny. Wszedłem na "drugą stronę" - to samo, tyle że atak w drugim kierunku.

 

Wojna polsko-polska, bo chyba inaczej się tego nie da nazwać, a ci "na górze piramidy" tylko na to patrzą i się śmieją, jak pięknie udało się podzielić ludzi, wszak takimi łatwiej sterować...

 

Aż by się chciało Lema zacytować...


Użytkownik szczyglis edytował ten post 28.10.2016 - 15:29




#26

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

na każdym wozie strażackim

 

Tu byłbym akurat sceptyczny . Świat pokazywany choćby na "Chicago Fire" niekoniecznie jest tożsamy z rzeczywistością.

 

Tak sie sklada że dużo częściej symbole jednoznacznie narodowe są obecne w straży w Polsce niz w straży pożązrnej  w USA czy w Niemczech. Mała dygresyjka: u mnie w jednostce jestem nie tylko  jednym z zwykłych strażaków - ratowników uczestniczących w róznych akcjach( i ostatnio rowniez jednym z dowódców :) ) ale również minnymi członkiem zarządu , kronikarzem i ... adminem strony jednostki na FB. Odpowiadam równiez za kontakty z innymi zaprzyjaźnionymi jednostkami . Mamy znajome jednostki w Czechach (z tymi czasem imprezujemy),Niemczech i Stanach.

 Na tych wozach prozaicznie niema ani flagi narodowej ani herbu. Taki symbol jest po prostu za drogi.Koszt aerografowego  wymalowania takiego jakiegoś fajnego motywu to zaczyna się od 7900 zł Jak mamy nadmiar gotówki to idzie na zakup jakiegoś sprzętu ratunkowego . A ten jest naprawdę piekielnie drogi.Od lat np moja jednostka walczy(błaga) o defibrylator , zestawy tlenowe R1 czy prozaicznie najlepsze opatrunki dla poszkodowanych w pożarze(hydrożelowe).

Myśle że  w innych krajach jest podobnie

 

 Wozy amerykańskie 

irNDt4X.jpg

 

MMF5O0p.jpg

 

GFkf6Qs.jpg

 

 

 

Amerykańskie naszywki i loga:

 

54sSEjd.jpg

 

 

pwE6idg.jpg

 

 

SknmP89.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9O16CJp.jpg

 

 

Dla porównania to nosimy na ramionach w czasie akcji bojowych:

 

lAZCh99.jpg

 

 

Tak wygląda czapka od munduru galowego. Czapka ma tez mocno narodowy kształt: -to rogatywka.

 

 

SFfHsMF.jpg

 

To jest nasz sztandar

 

pcalBtA.jpg

 

 

 

 

remizę strażacką

 

Przypominam że w polskich remizach odbywają się dość huczne imprezy, są tez wynajmowane (najczęściej nieodpłatnie) na chrzciny czy wesela.

W remizach strażackich symbole narodowe są skrzętnie ukrywane przed przypadkowa profanacją przez zamkniecie w honorowym pomieszczeniu, razem z sztandarem jednostki , orderami przyznanymi jednostce(ordery są spięte z drzewcem sztandaru) dyplomami, nagrodami  z zawodów strażackich , pamiatkami z historii jednostki I np kroniką. 

Dbamy o nasz "Kopiec Chwały" nie chcemy by ktoś obcy się nim bawił czy go prozaicznie zabrudził.

 





#27

Książe Zła.
  • Postów: 683
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Chyba wpadam w tym roku, a aferowicze tacy jak Urgon co piszą jakieś dyrdymaly o dresach i kibolach stoją po drugiej stronie barykady - czyli w szeregach Antify napadajac patriotów 10 na jednego z gazami pieprzowymi i pałkami :D



#28

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

by wiedzieć, co w razie wojny zrobię.

 

Aż jestem ciekawy co zrobisz z takim wzrokiem jakim masz , Niech zgadnę zostaniesz snajperem?

Lubię Cię ale nie czarujmy się masz kategerię D-Niezdolny do służby wojskowej.





#29

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widzę, że sama elita wybiera się na marsz niepodległości hehe.





#30

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Noxili, pomoc w razie wojny to nie tylko walka zbrojna. Mogę choćby naprawiać lub składać radiostacje czy inną elektronikę. Trochę wiedzy i sporo notatek o materiałach wybuchowych też mam. Takie umiejętności też są potrzebne. W ostateczności będę pisał teksty do gazety podziemnej...

Swoją szosą to naklejki na wóz strażacki wzorem tych używanych do taniego i prostego tuningu wizualnego nie byłyby dużo tańsze od malowania aerografem?




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych