Skocz do zawartości


Zdjęcie

Klauni mordercy... O co w tym chodzi?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#16

The Truth Is Out There.

    Internetowy Alvaro

  • Postów: 276
  • Tematów: 42
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na YT w tych kompilacjach już widziałem właśnie jak ludzie zaczynają strzelać do klaunów, albo po prostu ich bić, szkoda że wtedy filmiki się urywają (fake?)

 

Co do napadów w strojach to od razu GTA 5 mi się kojarzy

grand_theft_auto_v_heists_0.jpg

gta-5-heists-dlc-multiplayer.jpg

Heist610.jpg

9c19bf-2016-01-16_00001.jpg


Użytkownik The Truth Is Out There edytował ten post 24.10.2016 - 08:59

  • 1



#17

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Oh! ale mi zrobiłeś ochotę na granie. Zaraz wbijam na GTA online.

 

Co do tematu to proste, chodzi głównie o zamieszanie. Inaczej ludzie reagują na złodziei w kominiarkach niż klaunów tak jak już ktoś tu napisał, że w erze idiotycznych pranków to genialny pomysł do wywołania sporej paniki, a im większy poziom zastraszenia tym bardziej udany napad. O co chodzi? przede wszystkim ludzie przyzwyczaili się do grup w czarnych maskach na głowie, już rozpoznają to jako zagrożenie, ale moda się zawsze zmienia i teraz będąc kimś ubranym w nowoczesny sposób wręcz przyciągasz spojrzenia w ułamku sekundy, jeśli nowocześni złodzieje wejdą tak ubrani do banku to trudniej ocenić poziom zagrożenia, rodzi się większy strach, wyłącza się myślenie racjonalne i włącza instynkt przetrwania, co nie zawsze skutkuje wygraną. Myślę, że tak jest. Moim zdaniem pochopne działania i decyzje mogą czasem zakończyć się fiaskiem, co rodzi większą panikę, daje większe pole do popisu przestępcą i zarazem przyśpiesza proces udanej misji na korzyść bandziorów. Tak się składa, że czasami tacy przestępcy są nieobliczalni nawet dla siebie - dobrym przykładem, może być właśnie ta scena z filmu: "Mroczny Rycerz" C. Nolana.


  • 0

#18

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Khan, no właśnie ja to widzę odwrotnie, niż Ty. Klasycznych napadów na banki (w stylu wejść-wyjść) już zbytnio nie robią. Teraz napady na bank robi się z komputera z piwnicy. Tu bardziej chodzi o mniejsze akcje - ulica, sklep itp. Zwróci taki klaun uwagę, ale i uśpi jednocześnie poczucie zagrożenia, no bo na co bardziej strachowo zareagujesz - na klauna, czy na obłożonego magazynkami gościa w kominiarce? Już samo to właśnie przyzwyczajenie do klasycznego ubioru bandziora sprawi, że automatycznie uznasz to za zagrożenie. Z klaunem niekoniecznie (pomyślisz - prank, albo jakaś impreza dla dzieci).


  • 0



#19

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ja myślę, że to wszystko wzięło się z pewnej specyficznej fobii, lęku przed klaunami. http://polki.pl/zdro...12,artykul.html

Media podchwyciły temat, rozniosło się a przestępcy uznali, że to niezły trick i zaczęli stosować.


  • 1



#20

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Szczyglis masz racje. Miałem tutaj też wspomnieć coś na temat mniejszych skoków. Myślę, że tak - chociaż strój klauna wywołuje pewną niepewność i podejrzenia to lepsze niż ubranie klasycznego złodzieja. Jeśli chodzi o porównanie obydwu strojów to napisałeś tak jak ja wcześniej, że reakcja na zwykłego przestępce jest błyskawiczna, bo już wiemy kto to, a przyjdzie taki klaun i nie wiadomo od razu co jest grane. :)


  • 0

#21

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Strach przed klaunami to na tyle powszechny problem, że psychologia nadała mu nawet specjalistyczną nazwę – koulrofobia.

 

Dlaczego boimy się ludzi kryjących się pod kolorowym makijażem i próbujących poprawić nam humor? Może chodzi o ich nienaturalny wygląd? Wiecznie uśmiechnięte twarze klaunów wydają się czasem martwe. Namalowane usta praktycznie się nie poruszają, a mocno podkreślone oczy świdrują każdego, na kogo patrzą.
Instynkt podpowiada nam, żeby nie ufać zbytnio osobom tajemniczym, ponieważ prawdopodobnie chcą ukryć coś, o czym według nich nie powinniśmy się dowiedzieć. Niepewność w takiej sytuacji to naturalny odruch, występujący już u naszych najstarszych przodków, żyjących na codzień wśród niebezpiecznych zwierząt. Ludzie nie potrafili ich zrozumieć, a one mogły zaatakować znienacka, jeżeli nie zachowano odpowiedniej czujności podczas kontaktu. Nic dziwnego, że nasze instynkty przetrwały tyle lat.

Dorośli potrafią nieraz straszyć swoje dzieci klaunami, ponieważ sami dużo mocniej niż one odczuwają niepewność, widząc przebraną osobę. Dzieci skupiają się raczej na wesołych kolorach i przyjaznym głosie artysty. Czasem dostają od niego balonowego zwierzaka lub inny drobiazg, a to już ostatecznie przekonuje je do zaufania obcemu. Nie mówiąc już o tym, że najmłodsi lubią, kiedy starsza osoba zwraca na nie uwagę.
Niestety, jak pokazuje historia, czasem lepiej zachować ostrożność:
W poprzednim wieku na przedmieściach Chicago miała miejsce historia, którą świat będzie wspominał jeszcze przez długie lata. Mieszkający tam John Wayne Gacy –  niezbyt uczciwy pracownik firmy odzieżowej, obdarzony talentem do interesów, a prywatnie mąż i ojciec o sporych wahaniach nastroju – dawał charytatywne występy, jako klaun. Pozwalano mu na to pomimo faktu, że kilkukrotnie był aresztowany za napaści na młodych chłopców.

 

Policja zdobyła nakaz na przeszukanie domu Johna. Na miejscu odnaleziono 27 ciał, z których część była już w zaawansowanym stanie rozkładu. Świat obiegła wieść, że Gacy zamordował w sumie 33 osoby (kiedy wiedział już, że sprawa nie skończy się dla niego dobrze, przyznał się do wrzucenia części ciał do pobliskiej rzeki), a wiele z nich przedtem zgwałcił. Jego ofiarami były najczęściej męskie prostytutki, ale ujawniono też nazwiska kilku dzieci.

John Wayne GacyPo rozprawie i egzekucji mózg mężczyzny przekazano do badań laboratoryjnych. Wbrew oczekiwaniom, nie różnił się on niczym od tych należących do „zdrowych” ludzi. Gacy był zresztą stuprocentowo poczytalny podczas popełniania zbrodni – za każdym razem świadomy i odpowiednio przygotowany do kolejnego, dobrze zaplanowanego ataku.

Historia ta była na pewno powodem dużego ograniczenia zaufania wobec innych klaunów. Oczywiście nie było w tym ich winy, ale samo skojarzenie z mordercą, powodowało nieprzyjemne uczucie, że każdy artysta z wymalowanym uśmiechem może kryć pod makijażem osobowość potwora.
Historia zawodu klauna sama w sobie nie jest oczywiście krwawa. Nazwa „clown” wytworzyła się w XVI wieku i najprawdopodobniej pochodziła od słowa „klunni” (z obszarów Islandii) lub „kluns” (ze szwedzkiego), co oznacza niezdarnego człowieka. I tacy właśnie mieli być umalowani artyści – niezbyt rozgarnięci, zabawni i beztroscy.

Chociaż historia Gacy’ego nie powtarzała się w żadnych innych czasach ani miejscu (a przynajmniej nie znamy takich sytuacji), wciąż mamy skłonność do kojarzenia klaunów z potencjalnym zagrożeniem. Ciężko powiedzieć, czy liczne horrory w tej tematyce stały się znane, ponieważ pobudzały naszą wyobraźnię, czy na odwrót – spodobały się, ponieważ byliśmy na to nastawieni jeszcze przed obejrzeniem ich.
smierc sie smiejeFilm „Śmierć się śmieje” będzie dobrym przykładem bazowania na koulrofobii, ponieważ jest tam sporo różnorodnych scen, tłumaczących ją. Całość opowiada o mordercy pochodzącym z rodziny komików. Posiada on specyficzne poczucie humoru. Pierwsza część filmu, to właściwie odpowiednio przerobiona creepypasta – kobieta przebywająca w domu rodziny czuje się niepewnie, ponieważ naturalnej wielkości kukła wydaje się ją obserwować. Po krótkiej rozmowie z właścicielami domu okazuje się, że nie posiadają oni takiej zabawki. Dom – symbol bezpieczeństwa, staje się w tym momencie miejscem, z którego należy uciekać, a zabawka, która kilkanaście lat temu „chroniłaby” bohaterkę przed potworami z wyobraźni stała się teraz niebezpiecznym potworem.
Dalsze części filmu pokazują psychopatę, który znajduje radość w krzywdzeniu ludzi, ponieważ uznaje to za zabawne. Nasza psychika każe nam uśmiechać się, kiedy jesteśmy bezpieczni, dlatego spodziewamy się, że kiedy ktoś okazuje radość, nie robi tego, żeby chwilę później zaatakować.

„Śmierć się śmieje” ma budzić strach poprzez załamanie poczucia bezpieczeństwa i logicznego porządku. Wygląda na to, że właśnie tego boimy się podczas kontaktu z klaunami – że chociaż wydają się uprzejme, w końcu któryś z nich zaatakuje. A kiedy to zrobi, wszystkie nasze dziecięce lęki staną się żywe – w ciemnościach znowu ukryją się potwory, piwnice, czy strychy staną się zakazanymi miejscami, a spędzając samotnie wieczór, zapewne wystawimy się na atak jakiegoś potwora.
Bez trudu można zauważyć, jak niewiele potrzeba, żeby stworzyć postać złego klauna. Po dodaniu drobnego elementu, jak ostre kły, czy przekrwione oczy, uśmiechnięty artysta zaczyna raczej przypominać potwora spotykanego w najgorszych koszmarach. Koulrofobia, to nic wstydliwego. Należy raczej uznać ją za coś naturalnego, uwarunkowanego genami. Oczywiście jeżeli nie należymy do grupy obdarzonej tą fobią, nie musimy bać się na zapas. Klauny, to zwykle dobre „potworki”, chcące dawać nam radość!

 

Źródło


  • 0



#22

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak trochę około-tematowo, ale jak byłem mały to strasznie bałem się Pennywise'a z filmu "To":

 

3wSq9f6.jpg

Ten horror na podstawie Kinga mnie totalnie przerażał. Tak po latach jak sobie o tym myślę, to chyba właśnie kluczem było to, co jest opisane w tekście powyżej, czyli takie połączenie śmiechu, niby śmiesznej postaci, z czymś mega złym co kryje się w środku. Takie połączenie dziecięcej ufności z ZONK-iem za chwilę, taki efekt psychologiczny. Ten klaun to była chyba jedyna postać horrorowa, która na mnie działała. Nie żadne Alieny, demony z Evil Dead, czy wampiry, tylko właśnie ten klaun...


Użytkownik szczyglis edytował ten post 27.10.2016 - 17:05

  • 0



#23

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6626
  • Tematów: 764
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Podobne uczucia wywołuje inny bohater horroru - Laleczka Chucky. W zasadzie nie do uwierzenia jest to co ona, a w zasadzie on, wyrabia. Nawet słabeusz byłby w stanie sobie z laleczką poradzić, sadząc jej kopa w poślady (nawet plastikowe). Sztuczka polega na tym, że umiejętnie wywołano pokłady strachu u oglądających ten film widzów, bez względu na wiek. Oczywiście "jedynka" zrobiła największe wrażenie. Później było różnie...

 

Najlepsze teksty Chacky'ego:





#24

Kurajmo22.
  • Postów: 37
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A spotkaliscie sie z przypadkiem że taki klaun pojawił się w Polsce?
Ja przeglądając Facebook na spotted Bełchatów widziałem post kogoś.
Ze sfotografował taką osobę przebraną za klauna.

Wysłane z mojego GT-I8160 przy użyciu Tapatalka
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych