Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dokąd zaprowadzi nas nauka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#16

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Myślałem już kiedyś nad tym! byłoby mega przydatne móc sobie zobrazować dokładnie to co się ma w głowie, bez używania programów i innych pierdół plug in'ów  czy narzędzi twórczych.

Chętnie bym z tego skorzystała, bo jak wymyślam jakieś sceny, to widzę wszystko pięknie i wyraźnie, do takiego stopnia, że mój organizm reaguje na te obrazy w postaci gęsiej skórki, łez, mimowolnego uśmiechania się, powiększonymi źrenicami etc A jak mm to przelać n edytor tekstu , to wychodzi jeden wielki kicz. Po prostu moja wyobraźnia masakrycznie przerasta umiejętności polonistyczne. Moja prawa półkula działa na wysokich obrotach, a lewa chodzi jak zepsuta pralka. Uwierz mi, to jest okropnie męczące. A taki film prosto z głowy w końcu, dał by takim jak ja, możliwość wykazania się.. :D

 

 

Niektórych prac dzisiaj nie da się wykonać przez internet. Bo jak np. Idziemy na budowę lub skosić trawę w ogrodzie, ale w przyszłości no nie wiem... Możliwe, że będzie taka opcja, tylko będziemy np. Sterować mechanicznymi robolami - bez urazy. :D

Tu akurat miałam na myśli życie towarzyski i spędzanie wolnego czasu, bo praca to wiesz - konieczność, niezbędny mechanizm przetrwania.

Tak się stanie, co się stanie, jak niektóre stanowiska pracy przejmą maszyny. A to wydaje mi się, będą stanowiska gdzie najwięcej ludzi pracuje, takie jak:  taśmy produkcyjne, markety etc.  Nawet w medycynie znajdą swoje zastosowanie. Już teraz roboty są obecne przy operacjach.  Aktorstwo pewnie też przejdzie do historii. ;)

Te roboty będą sterować same sobą. Inteligentne maszyny, choć brzmi to jak science fiction, i tak powstaną. Moc obliczeniowa ich umysłów przerośnie naszą - Artifiial Inteligence nas przerośnie.


  • 1



#17

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dlaczego aktorstwo?

 

Jeśli by przerosły nas inteligencją to najlepszym dla nich wyjściem byłaby eksterminacja nas do czego na pewno nie dopuściliby projektanci ów maszyn. Zawsze musi być jakaś wtyczka by ją móc wyciągnąć z gniazdka. :)


  • 1

#18

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przepraszam, ale ostudzę Wasz optymizm :)
Moim zdaniem zbyt daleko to my technologicznie nie dojdziemy.
A powód jest prosty moim zdaniem - prędzej się wytłuczemy. Ludzkość mentalnie nie jest gotowa na większość wspominanych tutaj rozwiązań. My i tak już nawet w chwili obecnej jesteśmy zbyt potężnie uzbrojeni w porównaniu do naszej mentalności. Popatrzmy na świat - ile kasy idzie na badania militarne, a ile np. na medyczne. Dysproporcja jest gigantyczna i niestety nie widzę perspektyw, aby to się miało zmienić. W momencie wynalezienia napędu, który pozwoli sensownie latać po kosmosie, to też nie będzie w pierwszej kolejności cel naukowy, a militarny. Niestety, tak to już działa. Technologia w obecnym świecie nie ma za zadanie polepszać naszego życia, ma za zadanie coś zupełnie innego. Póki ludzkość nie zmieni się mentalnie (co jest raczej niemożliwe) to wszystkie te rozwiązania pozostaną jedynie w sferze science-fiction, tudzież dla wojska, bo nikt "na górze" nie da społeczeństwu takich zaawansowanych technologii.
 
PS. Jeśli chodzi o AI, to bez wbudowanych dyrektyw (jak w Robocopie) najbardziej realny wydaje mi się scenariusz z Terminatora. Niestety, ale jakby nie patrzeć, to w skutek zimnej kalkulacji byłoby to najbardziej opłacalne dla maszyn - pozbycie się ludzkości (ja na miejscu maszyny bym tak zrobił). Jeśli na pewnym etapie byłyby samowystarczalne, to po co im ludzie? Żeby stwarzać jedynie problemy? Agent Smith miał ciekawy monolog w Matrixie - że ludzkość to zaraza i wirus toczący tę planetę. Myślę, że każda myśląca maszyna też doszłaby do takich wniosków. 
 
Lem w swoich książkach wiele razy to poruszał, a myślę, że i Camerona kiedyś (niestety) uznamy za proroka jeśli chodzi o jego Skynet i Terminatory.
 
endogif2.gif
 
@Khan:

Zawsze musi być jakaś wtyczka by ją móc wyciągnąć z gniazdka.

Właśnie w Terminatorze miałeś przykład, co może być warte wyciągnięcie wtyczki z gniazdka...

Użytkownik szczyglis edytował ten post 02.10.2016 - 19:55

  • 1



#19

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dlaczego aktorstwo?

No, właśnie - skąd to aktorstwo w tym hurraoptymistycznym scenariuszu leżenia bykiem i nic nierobienia (bo roboty odwalą za nas dniówkę?)

W sensie, że ich mimika "twarzy" będzie nieco bardziej sugestywna? A może bardziej dramatycznie wyrażą ruchem "ciała" jego mowę?

A może bardziej sugestywnym tembrem "głosu" zadeklamują co mają do zadeklamowania?

Bo, ze łatwiej będzie im obrywać to i owo (bez efektów specjalnych) to raczej jasne.

No ale to tylko kino akcji - ewentualnie s-f, czy horror, a gatunków filmowych jest jakby ciut więcej...

O teatrze tu nawet nie wspominam - bo i po co?


  • 1



#20

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Dlaczego aktorstwo?

@Khan

Sądzę, że to pójdzie w stronę zmiany z kina na ekranach w kino holograficzne, udoskonalane laserami.  W takim kinie można by było stworzyć więcej efektów, postaci, istot, to czego człowiek nie jest w stanie zagrać i stworzyć w rzeczywistości. Już teraz tworzy idealne animacje.

 

 

Jeśli by przerosły nas inteligencją to najlepszym dla nich wyjściem byłaby eksterminacja nas do czego na pewno nie dopuściliby projektanci ów maszyn. Zawsze musi być jakaś wtyczka by ją móc wyciągnąć z gniazdka. :)

Tylko gorzej jak one nabiorą świadomości wtyczek i odbiorą nam możliwość ich użycia.. Bo zapewne tak by się stało. My też chronimy własne wtyczki - serce, mózg ;)

Jak piszę o sztucznej inteligencji to przypomina mi się pewien epizod z biblii, jak to człowiek uzyskał wolną wolę ;) Jak to samo spotka SI, to masz rację, ciężki był by los ludzkiego banity. ;)

 

@Szczyglis

Widzisz taki mamy paranoiczną świadomość i zamiast budować lepszy świat, to nastawiamy na wieczne wojny i zło i w sumie, to zamiast ulepszać, to go jeszcze niszczymy. Wszystkie nasze osiągnięcia technologiczne rodzą się na strachu i nie tylko technologiczne, bo ewolucyjne również. A jakby tak za pomocą inżynierii genetycznej  zmienić ludzkości mechanizm działania z  nastawionego na walkę do nastawionego na wiedzę i poznawanie - rozwój, bez adrenaliny. Wygląda na to , że to właśnie strach i walka o przeżycie doprowadziła nas do takiego poziomu na którym aktualnie się znajdujemy. To może nawet korzystne było by dla nas wierzyć, że kiedyś zostaniemy zaatakowani z kosmosu. :D Na razie prowadzimy wojny między sobą i to jest istna destrukcja.


  • -2



#21

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Endinajla:

Widzisz taki mamy paranoiczną świadomość i zamiast budować lepszy świat, to nastawiamy na wieczne wojny i zło i w sumie, to zamiast ulepszać, to go jeszcze niszczymy.

 
To budowanie lepszych światów to ja niestety widzę tak:
 
Cv91Yrv.jpg
 
Patrząc historycznie, człowiek zawsze wolał niszczyć, niż budować. Od zawsze tak było, teraz mamy jedynie ku temu coraz więcej narzędzi. Sam tylko arsenał jądrowy jaki posiadamy wystarczyłby na całkowite zniszczenie naszej planety. Sama tylko Rosja i USA mają w sumie prawie 20tys. głowic, gdzie było tego o wiele więcej, ale duża część została rozbrojona. Ludzkość zawsze przodowała w wymyślaniu coraz to lepszych sposobów niszczenia. Tak było, jest i będzie.
 

Wszystkie nasze osiągnięcia technologiczne rodzą się na strachu i nie tylko technologiczne, bo ewolucyjne również. A jakby tak za pomocą inżynierii genetycznej  zmienić ludzkości mechanizm działania z  nastawionego na walkę do nastawionego na wiedzę i poznawanie - rozwój, bez adrenaliny.

 
My walkę mamy wkodowaną. Gdyby nie wieczna walka, to ludzkość byłaby ewolucyjnie na poziomie małp. Nie zmienimy tego, na to nie ma najmniejszych szans, to jest odwieczne prawo natury. Strach, walka i rywalizacja to główne ewolucyjne motory postępu, czy się nam to podoba, czy nie. Tak już to po prostu działa. Pozbycie się tego to myślę, że doprowadziłoby do całkowitej stagnacji w najlepszym wypadku. 
 

Wygląda na to , że to właśnie strach i walka o przeżycie doprowadziła nas do takiego poziomu na którym aktualnie się znajdujemy. To może nawet korzystne było by dla nas wierzyć, że kiedyś zostaniemy zaatakowani z kosmosu. :D Na razie prowadzimy wojny między sobą i to jest istna destrukcja.

No dokładnie, właśnie to doprowadziło nas do etapu, na jakim jesteśmy i zachwianie tego mechanizmu sprawiłoby, że popsułoby się wszystko. Niestety, ale walka i wojna jest już wbudowana w naszą naturę. Dlatego też ja nie wróżę żadnych utopijnych światów ani w najbliższej, ani nawet w bardzo odległej przyszłości (zakładając, że ludzkość nie wyrżnie się do tego czasu). Może to zbyt duży pesymizm, ale moim zdaniem tak to właśnie będzie, bo nie widzę ani jednej przesłanki, aby miało być inaczej.


  • 3



#22

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Oglądałem kiedyś film dokumentalny na temat działań pana Theodore (Teodora) Kaczyńskiego. Jego wizja przyszłości była na tyle przerażająca, że stała się motywem jego późniejszych zbrodni. Z biografii wynika, że przeskoczył on szkołę średnią i dostał się na Harvard w wieku bodajże 17 lat... Tego dokładnie nie pamiętam, ale był bardzo młody i powinien jeszcze się uczyć razem z rówieśnikami. Jednak na uniwersytecie myśl o tym co "może się stać" go przerosła i zaczął zabijać jak... Maszyna? polecam obejrzeć gdzieś, a najlepiej w tv jeśli się trafi, z pewnością jest też mnóstwo filmów na ten temat w sieci.


  • 1

#23

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Apropos Unabombera, tutaj kilka akapitów z jego manifestu:
 

System potrzebuje naukowców, matematyków i inżynierów. Nie może bez nich funkcjonować. Tak więc duża presja wywierana jest na dzieci, by kształciły się w tych dziedzinach. Dla młodego człowieka nienaturalne jest spędzanie większej części swojego czasu na ślęczeniu przy biurku i zajmowaniu się nauką. Normalny młody człowiek chce spędzać swój czas w aktywnym kontakcie z prawdziwym światem. Pośród prymitywnych ludów, przedmioty w których kształcone są dzieci pozostają w naturalnej harmonii z naturalnymi ludzkimi impulsami.
***
Przypuśćmy na przykład, że wynaleziono lek na cukrzycę. Ludzie z genetyczną skłonnością do cukrzycy będą w stanie przetrwać i rozmnażać się podobnie jak inni. Naturalna selekcja genów cukrzyków zostanie przerwana i takie geny będą rozprzestrzeniać się przez kolejne pokolenia. To samo stanie się z wieloma innymi chorobami, które grożą genetyczną degradacją populacji.
***
Technologiczny postęp, który wydaje się nie zagrażać wolności, często okazuje się zagrażać jej później bardzo poważnie. Rozważmy na przykład zmotoryzowany transport. Dawniej pieszy mógł chodzić gdzie chciał, kroczyć swoją własna ścieżką bez podporządkowywania się jakimkolwiek przepisom drogowym i był niezależny od wspierających systemów technologicznych. Kiedy pojawiła się motoryzacja wydawało się, że zwiększa ona ludzką wolność. (…) Kiedy samochody stały się liczne trzeba było coraz bardziej kierować ich użyciem. Samochodem nie można tak po prostu pojechać gdzie się chce, swoimi własnymi drogami, szczególnie na terenach gęsto zaludnionych, ruchem poszczególnych osób rządzi ruch uliczny i różnorodne przepisy drogowe.
***
Żadne układy społeczne, czy to prawa, instytucje, zwyczaje czy kodeksy etyczne, nie są w stanie zapewnić trwałej ochrony przed technologią. Historia pokazuje, że wszystkie układy społeczne są przejściowe; wszystkie w końcu ulegają zmianie lub załamaniu. Jednak osiągnięcia technologiczne są trwałe w kontekście danej cywilizacji.
***
Mamy nadzieję, iż przekonaliśmy czytelnika o tym, że system nie może zostać zreformowany w taki sposób, by pogodzić wolność z technologią. Jedynym wyjściem jest porzucenie całego systemu industrialno-technologicznego. Oznacza to rewolucję; niekoniecznie zbrojne powstanie, ale z pewnością radykalną i fundamentalną zmianę w naturze społeczeństwa.

 

W pewien sposób, Kaczynski miał sporo racji w swoich poglądach.

Tutaj jest cały manifest (bardzo długi): http://libertarianin...aczynskiego.pdf


Użytkownik szczyglis edytował ten post 02.10.2016 - 21:11

  • 1



#24

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czyli technologia ogranicza naszą wolność? Czy tylko technologia? Sądzę, że wolność raczej ograniczają właśnie te prawa, kodeksy i reformy. Wprowadzają one porządek i czasami nawet chronią życie, co jest bardzo dobre, ale tym samym odbiera to nam wolność. Wolność w dużej mierze odbiera nam kasa, a raczej jej brak. Uczeni jesteśmy konformizmu, a nonkonformistów, takich jak ja załatwia się na różne sposoby. Technologia idzie w dwie strony. Z jednej daje nam wolność ( internet, programy pomagającym niepełnosprawnym, takim jak np.Stephen Hawking, nowe organy, różne ciekawe aplikacje etc) z drugiej odbierają nam ją ( podsłuchy, chipy etc.)

 

Ja jednak uważam, że zanim się ludzkość wybije w pył, to jednak jeszcze zdążymy do czegoś dojść. A jak uważacie, co waszym zdaniem osiągniemy do roku 2100? ;)


  • 0



#25

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Starość... No ja pewnie nie dożyje 104 lat, ale może ty lub ktoś inny. ;) Komuś się w końcu uda przekroczyć tą setkę, mamy przykład z księgi rekordów guinnessa na to jak długo ludzie potrafią żyć. :)  Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby. ^^


Użytkownik Alis edytował ten post 02.10.2016 - 22:19

  • 0

#26

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Starość... No ja pewnie nie dożyje 104 lat, ale może ty lub ktoś inny. ;) Komuś się w końcu uda przekroczyć tą setkę, mamy przykład z księgi rekordów guinnessa na to jak długo ludzie potrafią żyć. :)  Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby. ^^
Starość... No ja pewnie nie dożyje 104 lat, ale może ty lub ktoś inny. ;) Komuś się w końcu uda przekroczyć tą setkę, mamy przykład z księgi rekordów guinnessa na to jak długo ludzie potrafią żyć. :)  Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby. ^^
Starość... No ja pewnie nie dożyje 104 lat, ale może ty lub ktoś inny. ;) Komuś się w końcu uda przekroczyć tą setkę, mamy przykład z księgi rekordów guinnessa na to jak długo ludzie potrafią żyć. :)  Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby. ^^
Starość... No ja pewnie nie dożyje 104 lat, ale może ty lub ktoś inny. ;) Komuś się w końcu uda przekroczyć tą setkę, mamy przykład z księgi rekordów guinnessa na to jak długo ludzie potrafią żyć. :)  Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby. ^^
Starość... No ja pewnie nie dożyje 104 lat, ale może ty lub ktoś inny. ;) Komuś się w końcu uda przekroczyć tą setkę, mamy przykład z księgi rekordów guinnessa na to jak długo ludzie potrafią żyć. :)  Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby. ^^

Chyba coś ci się zacieło Khan. Tak poza tym, trzecie zęby to po prostu proteza. Chociaż nie słyszałem o wzrastającej samoczynnie protezie.

Użytkownik Post edytował ten post 02.10.2016 - 22:24

  • 0



#27

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Starość... No ja pewnie nie dożyje 104 lat, ale może ty lub ktoś inny. ;) Komuś się w końcu uda przekroczyć tą setkę, mamy przykład z księgi rekordów guinnessa na to jak długo ludzie potrafią żyć. :)  Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby. ^^
Starość... No ja pewnie nie dożyje 104 lat, ale może ty lub ktoś inny. ;) Komuś się w końcu uda przekroczyć tą setkę, mamy przykład z księgi rekordów guinnessa na to jak długo ludzie potrafią żyć. :)  Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby. ^^
Starość... No ja pewnie nie dożyje 104 lat, ale może ty lub ktoś inny. ;) Komuś się w końcu uda przekroczyć tą setkę, mamy przykład z księgi rekordów guinnessa na to jak długo ludzie potrafią żyć. :)  Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby. ^^
Starość... No ja pewnie nie dożyje 104 lat, ale może ty lub ktoś inny. ;) Komuś się w końcu uda przekroczyć tą setkę, mamy przykład z księgi rekordów guinnessa na to jak długo ludzie potrafią żyć. :)  Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby. ^^
Starość... No ja pewnie nie dożyje 104 lat, ale może ty lub ktoś inny. ;) Komuś się w końcu uda przekroczyć tą setkę, mamy przykład z księgi rekordów guinnessa na to jak długo ludzie potrafią żyć. :)  Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby. ^^

Chyba coś ci się zacieło Khan. Tak poza tym, trzecie zęby to po prostu proteza. Chociaż nie słyszałem o wzrastającej samoczynnie protezie.

 

A o komórkach macierzystych słyszałeś? Poza tym anomalie zdarzają się wszędzie. Jak zwierzęciu potrafi wyrosnąć róg na czole, ludziom wyrasta więcej niż 5 palców u ręki etc. to czemu nie może wyrosnąć  ząb? Wielu ludzi żyje z zatrzymanymi ósemkami. skąd pewność, że tej babci nie wyrosła zatrzymana ósemka?


  • 0



#28

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Jak zwierzęciu potrafi wyrosnąć róg na czole, ludziom wyrasta więcej niż 5 palców u ręki etc. to czemu nie może wyrosnąć  ząb? Wielu ludzi żyje z zatrzymanymi ósemkami. skąd pewność, że tej babci nie wyrosła zatrzymana ósemka?

 

Jak zrozumiałem nie chodzi tutaj o wybicie się zatrzymanej ósemki, tylko o pełny "garnitur" zębów - trzecich.

Bo cyt. "Nawet kiedyś słyszałem o takiej babci, której zaczęły już wyrastać trzecie zęby."

Tak więc:

 

Logika podpowiada mi, że ty masz rację, wtedy i tylko wtedy gdy potrafisz przedstawić naukowe dowody na potwierdzenie swojej tezy.

Jeśli naukowe dowody uwiarygodnią twoją tezę to będę musiał przyznać ci rację.

Jeśli przyznanie ci racji jest skorelowane z naukowymi dowodami na twoją korzyść to musisz mi je przedstawić.

Jeśli nie posiadasz naukowego potwierdzenia swojej tezy , to twoje spostrzeżenie jest błędne.

Jeśli twoje spostrzeżenie jest błędne , to znaczy że moje nie musi być błędne..

Jeśli nie ma dowodów naukowych na potwierdzenie którejś z naszych tez, to znaczy że nie ma sensu się wykłócać, bo obie mogą być błędne. Proste.

 

W kontekście powyższego cytatu poproszę o "naukowe dowody" na to, że ludziom wyrastają te trzecie zęby.

Pomijam tu kwestię, że połowa tego cytatu to masło maślane, a pozostała część to zwykłe klepanie dla klepania ale, że pochodzi on z twojej wypowiedzi, z tego tematu, to się specjalnie tego czepiał nie będę.


  • 0



#29

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Same z siebie trzecie zęby to raczej nie wyrastają, ale... od czego mamy Chińczyków ;)

 

Chińscy naukowcy wyhodowali zawiązki zębów, korzystając z bardzo nietypowego źródła komórek macierzystych: z ludzkiego moczu.

 

Wyniki badań publikuje pismo "Cell Regeneration Journal". Dowodzą one, że mocz może być wykorzystywany jako źródło komórek macierzystych, które potrafią się przekształcić w struktury przypominające zawiązki zębów. Odkrycia dokonał zespół chińskich uczonych, który ma nadzieję, że dzięki nowej technice w przyszłości będziemy mogli zastępować utracone zęby.

 

Poszukiwania metody na to, żeby wyrosły nam "trzecie zęby" trwają od lat. Bo też i popyt na takie zęby byłby ogromny! Zastąpiłyby stosowane dotychczas tytanowe, wciąż drogie implanty. Komórki macierzyste są naturalnym kandydatem, ponieważ w odpowiednich warunkach są zdolne przekształcić się w dowolną tkankę ciała.

Ale pomysł Chińczyków z Guangzhou Institutes of Biomedicine and Health, by pozyskiwać te komórki z moczu, wydaje się dość kontrowersyjny. Profesor Chris Mason z University College London tłumaczył w BBC, że mocz to prawdopodobnie najgorsze z możliwych źródeł: - Nie rozumiem tego wyboru. Mało jest w moczu jakichkolwiek komórek, ja na pewno nie zabrałbym się do tego w ten sposób.

Mason uważa, że jest też duże ryzyko zanieczyszczenia takich próbek różnego rodzaju bakteriami. Chińczycy krótko odpowiadają: - Taka metoda jest po prostu najwygodniejsza.

 

Z moczu ludzkiego odzyskują znajdujące się tam komórki ciała wypłukane z dróg moczowych. Następnie je "odmładzają", aż uzyskają one stadium komórek macierzystych i po dodaniu koktajlu związków chemicznych wstrzykują w mysie nerki.

W ich doświadczeniu po trzech tygodniach część z tych komórek zaczęła różnicować się w tkankę zęba. Zawierała ona szkliwo, miazgę zębową oraz zębinę. Jednak ten twór nie był tak twardy jak prawdziwy ząb. Chińczycy sugerują, że to dlatego, iż wyhodowane zęby podczas wzrostu nie były - tak jak dzieje się to w naturze - używane. - Nie mamy takich możliwości, żeby odtworzyć warunki, jakie panują w ustach - tłumaczą.

W przyszłości będą musieli zmierzyć się także z innymi zagadkami - np. jak odtworzyć różnicę między siekaczem a zębem trzonowym? To będzie bardzo trudne, ponieważ wciąż nie do końca wiemy, jak przebiega rozwój tych dwóch rodzajów zębów.

 

http://wyborcza.pl/1...____moczu_.html


  • 1



#30

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Poza tym zęby oczywiście nie wyrastają w komplecie, a raczej logika mi podpowiada, że w jakieś kolejności. Proste.


  • 2


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych