Skocz do zawartości
Zdjęcie

Chowrinski Opuszczony Szpital

moskwa opuszczone rosja szpital

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

huge.jpeg

Źródło

 

Na północy Moskwy, w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady Moskwa-Petersburg oraz stacji kolejowej Chowrino, znajduje się najstraszniejsze ogólnodostępne miejsce w stolicy Rosji. Nieukończony budynek projektowany był jako szpital, lecz paradoksalnie zamiast ratować, zabiera życie bądź zdrowie. Oficjalne statystyki nieszczęśliwych wypadków na
terytorium ChZB nie są przedstawiane, lecz nieoficjalnie mówi się o setkach zaginionych rocznie.

 

Hovrinskaya-zabroshennaya-bolnitsa-678x3

Źródło

 

Na początku lat 80 XX wieku rozpoczęto budowę masywnego 11 piętrowego szpitala na północy Moskwy, obliczonego na 1300 łóżek. Budynek zaprojektowano w stylu brutalizmu, miał on składać się z centralnego korpusu i sześciu skrzydeł, dodatkowo na terytorium szpitala miał powstać budynek kostnicy. W przeciągu 5 lat zakończono budowę kompleksu, po czym do prac wykończeniowych nie przystąpiono. Władze nigdy nie podały oficjalnego powodu wstrzymania prac, lecz budowniczy nie ukrywali tajemnicy osiadania budynku i niestabilnego gruntu. Koniec lat 80 był okresem kryzysu, niestabilności politycznej oraz upadku Związku Radzieckiego, co stanowiło przyczynek do całkowitego zarzucenia planów realizacji projektu budowy szpitala. Od początku lat dziewięćdziesiątych, budynek uznaje się za opuszczony i niedokończony, natomiast w ostatnim dziesięcioleciu przypisano mu status "obiektu w stanie awaryjnym".

 

496733_original.jpg

Źródło

 

Dziś dzielnica Chowrino nie cieszy się dobrą opinią, ceny nieruchomości są tutaj dużo niższe niż w sąsiednich dzielnicach, gdzie można kupić mieszkanie trój pokojowe w cenie dwupokojowego. Zła sława Chowrino nie kryje się tylko za kiepską lokalizacją, lecz przede wszystkim za słynnym przeklętym "szpitalem". Historia ta mogłaby być kolejną z "creepy story", lecz na miejscu opowieści stają się prawdą, o czym przekonałem się osobiście. Rok temu przyszedłem na Chowrino, żeby kupić trudno dostępny w Moskwie towar. Było już ciemno gdy się tutaj znalazłem, wszak zakup odłożyłem na ostatnią chwilę. Już z oddali zaintrygował mnie przeraźliwie ciemny i surowy budynek, obok którego musiałem przejść. W miarę przybliżania się do niego wyraźnie odczuwałem strach i niepokój, lecz dla obcokrajowca w Moskwie jest to zjawisko dość powszechne. W mroku jesiennego wieczora budynek okazał się jaśniejszy niż okoliczne zamieszkałe domy, przez co wyraźnie było widać szczegóły. Podczas przechodzenia obok obudziła się we mnie ciekawość w związku z tą nieruchomością, nawet byłem gotowy podejść bliżej czy wejść przez ewentualną przerwę w płocie. Obchodząc budynek z łatwością zauważyłem oddzielny budynek, jak się później okazało kostnicy, który był równie intrygujący jak sam szpital. Po osiągnięciu celu okazało się, że cel mojej podróży nie istnieje, a ludzie nawet nigdy o takim miejscu nie słyszeli. Po powrocie do domu znalazłem informacje o tamtym miejscu, które okazały się straszniejsze niż na początku myślałem.

 

x_e4a6497c.jpg

Źródło

 

O Chowrińskim Opuszczonym Szpitalu krąży setki, jak nie tysiące unikalnych historii. Powstały nawet "creepy story" oparte na podstawie tego szpitala, a w zeszłym roku rozpoczęto prace nad pełnometrażowym filmem ze zdjęciami w środku obiektu. Filmu z nieznanych okoliczności nie nakręcono. Miejsce faktycznie zasługuje na miano przeklętego, ponieważ jeżeli wierzyć powszechnym statystykom śmierć ponosi tutaj jedna lub dwie osoby na tydzień, natomiast statystyki policji mówią o około 2000 zgłoszeń o zaginięciu na obiekcie. Mroczna historia ChZB zaczyna się na początku lat dziewięćdziesiątych, podczas których w budynku zasiedliła się sekta satanistów Niemostor. Grupa składała się głównie z narkomanów, alkoholików oraz bezdomnych, z czasem dołączali fanatycy. Korzystając z odludnego charakteru obiektu sekta zaczęła przeprowadzać czarne msze w piwnicach. Na początku składali ofiary z bezdomnych, zwierząt, natomiast z czasem polowali na przypadkowych ludzi. Wkrótce zgłoszenia na milicji o zaginionych bez śladu zaczęły się powtarzać praktycznie codziennie, co skutkowało obławą OMONu i milicji, w wyniku czego sekta została zlikwidowana. W Chowrino krąży historia związana z tą obławą, którą można zaliczyć do "urban legends". Ludzie opowiadają, że podczas obławy OMON zagnał satanistów z podziemi w tunel między szpitalem a kostnicą, po czym wysadził wejście do tunelu, dalsze losy sektantów nie są znane. W przeciągu kolejnych lat sekta odrodziła się na 5 piętrze, lecz milicja dokładała wszelkich starań, aby nie dopuścić do ponownego odrodzenia.

 

umbrella-03.jpg

Źródło

 

W przeciągu ostatnich 20 lat ChZB przeszła w stan awaryjny, co oznacza że budynek stwarza zagrożenie dla osób w nim przebywających, lecz turystom, młodzieży oraz marginesowi społecznemu to nie przeszkadza a wręcz przeciwnie. Poruszając się po obiekcie można wpaść w dziury w stropie, szyby windowe czy kanały technologiczne, przez co wiele ludzi traci życie. Miejsce to jest również popularne wśród samobójców, z których najpopularniejszy był 16 letni chłopak, który odebrał sobie życie przez nieodzwierciedloną miłość, skacząc w szyb windy z 8 piętra. Dziś na miejscu jego śmierci stoi upamiętnienie z kwiatami, butelkami po alkoholu i pojedynczymi papierosami. Do ciekawych sentencji związanych z obiektem należy napis na jednej ze ścian: "Больничка – это край чудес, зашёл в неё и там исчез" (Szpital to kraina cudów, wszedłeś w nią i zniknąłeś tam). Dziś szpital jest miejscem, w którym spotykają się różne światy. Można tam spotkać nastolatków wyrażających bunt wobec świata, narkomanów uciekających przed surową i praworządną stolicą, bezdomnych którym Moskwa zabrała przyszłość, przestępców ceniących sobie spokój, zwykłych turystów-stalkerów szukających ostrych wrażeń oraz paranormalny świat, który opisują mieszkańcy okolicznych domów. Szczególnie w nocy okoliczni mieszkańcy słyszą dziwne dźwięki przypominające ludzkie, dziecięce oraz zwierzęce czy nierozpoznawalne. Podobno w obiekcie można spotkać poruszające się cienie, a w bezpośredniej okolicy szybko poruszające się ciemne sylwetki ludzkie. Traumatyczne dla mieszkańców są również widoki ognisk w budynku, podczas których przeprowadzane są rytuały. Następnego dnia na miejscu rytuałów pracuje policja, dokonując makabrycznych odkryć.

 

Vnutri-v-Hovrinskoj-zabroshennoj-bolnits

Źródło

 

Z powodu fali nieszczęśliwych wypadków jak i samobójstw, szpital został zagrodzony oraz ochraniany, lecz nawet takie niedogodności nie przeszkadzają w dostaniu się na obiekt. Często powtarza się informacja o "legalnej" możliwości zwiedzenia szpitala, podobno wystarczy zapłacić ochronie 500 rubli za "niezauważenie" podczas próby wejścia do budynku. Co ciekawe przyszłość szpitala jest nieokreślona. W ostatnich latach zrezygnowano z planu wykorzystania nieruchomości w celach medycznych, wystawiając działkę z budynkiem na sprzedaż za cenę 1,8 miliarda rubli (około 100 milionów złotych), lecz z powodów formalnych nie udało się przeprowadzić procedury sprzedaży. Dziś obiekt czeka na decyzję o wyburzeniu.

 

ChZB - skrót od rosyjskiego Chowrinskaya Zabroszennaja Bolnica 

Źródło: materiały dostępne w Internecie, rozmowa z mieszkańcami Chowrino oraz Moskwy, źródła zdjęć pod obrazami


Użytkownik Moskwianin edytował ten post 11.09.2016 - 00:25

 • 18

#2

Arkansas.
 • Postów: 59
 • Tematów: 0
 • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bardzo interesujący temat. Czy jest coś więcej wiadomo na temat legend odnośnie tego szpitala? Czy miałeś może możliwość omówienia tego tematu z mieszkańcami nieco dogłębniej, czy to wszystko co ci się udało dowiedzieć? 


 • 0

#3

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jak na razie przedstawiłem powierzchownie historię tego miejsca, koncentrują się na podstawowych informacjach krążących w świadomości mieszkańców i głębiach Internetu. W najbliższym czasie postaram się przedstawić kolejne opowieści, oraz relacje wideo z tego miejsca.
W pobliżu szpitala byłem kilka razy, lecz ostatni raz (styczeń) był faktycznie ostatnim nocnym zwiedzaniem tej okolicy. Postanowiłem ze znajomymi udać się turystycznie pod budynek szpitala około godziny 23. Droga ze stacji metra Dworzec Rzeczny mijała raczej w atmosferze ignoranckiej i wesołej, ponieważ zjawiska paranormalne dla Europejczyków są raczej przejawem zacofania i ciemnoty. Od końca ulicy Festiwalnej do samego budynku atmosfera lekko się zepsuła, ponieważ obcokrajowcy w tej okolicy są rzadkością i lepiej nie obnosić się z tą informacją. Po przyjściu do samego budynku zaczęliśmy robić zdjęcia, żeby mieć dowód na odwiedzenie najstraszniejszego miejsca w Moskwie. Po paru chwilach zauważyliśmy, że z balkonów okolicznych budynków patrzą na nas ludzie ubrani na czarno. Z czasem zauważaliśmy większą ilość takich osobników, natomiast powód do natychmiastowej ucieczki pokazał się w krzakach przy budynkach - tam również byli. Ciężko mi połączyć to zbiorowisko z nadzwyczajnym charakterem tego miejsca, lecz z pewnych powodów postanowiliśmy nie ustalać przyczyny. 
Dokładny opis okolicy postaram się zrobić przyszłym latem, ponieważ w Moskwie zaczęła się jesień, noce stały się dłuższe, temperatura znacząco spadła, a okolica Chowrino staje się jeszcze mroczniejsza.

Lecz na dziś pozostawię film, niektórzy twierdzą, że jest on zmontowany. Lecz nie sądzę, żeby byli aż na tyle odważni, aby spędzić dwa dni na obiekcie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę poważne konsekwencje złapania przez policję.

 


Użytkownik Moskwianin edytował ten post 12.09.2016 - 00:42

 • 1

#4

Bahometh.
 • Postów: 31
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 Pierwszy filmik:

 18:15 - Co tu się w ogóle stało? Nie rozumiem języka.

 12:50 - Rosjanie... :D


Użytkownik Bahometh edytował ten post 12.09.2016 - 14:11

 • 0

#5

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Na pierwszym filmie chłopacy uciekają przed często spotykanym zjawiskiem na obiekcie, w tym przypadku mówią o dziwnych dźwiękach. Często nocą spotykana jest pewnego rodzaju "paranormalna fala", którą według opowieści można opisać niespodziewaną, szybko rozwijającą się zmianą sytuacji. Temu zjawisku towarzyszą: początkowo szybko narastające poczucie niepokoju i lęku, następnie można usłyszeć dźwięki przeradzające się w głosy ludzkie, a w końcowej fazie halucynacje przeradzające się w chaotyczne poruszanie się po budynku. To co opisałem nie zostało dotychczas przez nikogo opisane, lecz wyciągnąłem taki wniosek z relacji wielu świadków. Najciekawszym momentem są halucynacje, podczas których ofiara tego miejsca zaczyna uciekać przed niewidzialnym wrogiem, w wyniku czego traci przytomność, lub w najgorszym wypadku wpada w jedną z wielu dziur w podłodze. W Internecie można znaleźć wiele opisów związanych z tym miejscem, lecz wszystkie mają cechę wspólną - niczym niespowodowane poczucie lęku i strachu w pobliżu budynku, które znika z wkroczeniem na samo terytorium szpitala. 

Podobne zjawisko można obejrzeć pod koniec kolejnej relacji "Próba wytrzymałości. W gościach u diabła - noc strachu w opuszczonym szpitalu", w youtube jest możliwość automatycznego tłumaczenia ścieżki dźwiękowej (Ustawienia => Napisy => Przetłumacz automatycznie):

 

 

W kolejnym wpisie przedstawię paranaukowe przedstawienie problemów głównego korpusu ChZB.


 • 2

#6

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Tajemnice opuszczonego szpitala

 

Kształt głównego korpusu

Fakty. Szpital został zaprojektowany w stylu brutalizmu, który podkreśla surowość, masywność i naturalność, lecz w rzeczywistości cechuje się przestrzennością i funkcjonalnością. Architektura brutalizmu była uważana za wzorcowy przykład internacjonalizmu, przez co stała się cechą rozpoznawczą socjalistycznych krajów. Projektowany szpital w Chowrino miał być wyjątkowym przykładem. Korpus główny składa się z rdzenia, trzech skrzydeł, z których to odchodzą po dwa dodatkowe skrzydła. Wielu ludzi w układzie szpitala upatruje znaku Biohazard, stworzonego w 1966 roku, lecz w rzeczywistości nie on stał się natchnieniem dla architektów. W wyniku rewolucji medycznej w XX zapanowała tendencja budowania przewiewnych, przestronnych i rozłożystych szpitali. Realizację podobnej koncepcji można dopatrzeć się w Chowrino. 

 

xzbvss.jpg

Porównanie ze znakiem Biohazard

 

Interpretacja. W Związku Radzieckim budowano z rozmachem i fantazją. Szczególną popularnością cieszyły się budynki symetryczne lub w postaci dawnych symboli. Niestety w okresie socjalizmu tylko garstka architektów świadomie korzystała ze starożytnej wiedzy dotyczącej architektury. Do takich architektów należał Aleksiej  Szczusiew, który celowo wprowadził asymetrię w budynku Mauzoleum Lenina, obniżając tym samym mistyczną aktywność obiektu (lecz nie zniwelował jej, problem na oddzielny temat). Chowrinski szpital został zaprojektowany w dość agresywny i śmiały sposób. Patrząc z góry na obiekt widzimy dość wyraźny rdzeń budynku i odchodzące od niego ramiona. W technice podobny układ służy np. do zwiększenia powierzchni wymiany ciepła, a w biologi np. do zwiększenia powierzchni chłonnej (płuca). Podobny cel można przypisać badanemu szpitalowi, o którym świadkowie mówią że dosłownie wysysa energię, intensywniej w pobliżu rdzenia niż na końcach skrzydeł. O problemach symetrycznych budynków na wschodnich terytoriach mówi się mało, lecz faktem jest że po rozpadzie ZSRR zaprzestano rozwoju tego nurtu.

* W powyższych wywodach warto zaznaczyć, że w ZSRR budynki były wielokrotnie masywniejsze i wyższe niż na zachodzie.

 

Osiadanie budynku

Fakty. Od zakończenia budowy korpus główny osiadł o ponad jeden poziom, co stanowi 10% jego wysokości. Co ciekawe cały budynek osiada dość regularnie i równomiernie, nie powodując pęknięć korpusu, bądź odchyłów od pionu. W praktyce żaden budynek nie zagłębia się w grunt równomiernie, przykładem może służyć krzywa wieża w Pizie czy Ząbkowicach Śląskich. Kolejnym zagadkowym faktem jest nieosiadający budynek kostnicy, czy okolicznych, dużo wyższych i smukłych budynków. Ogólnymi parametrami osiadania są: właściwości podłoża, pole powierzchni budynku i masa własna budynku, przy czym im większy stosunek masy do powierzchni, tym budynek powinien szybciej osiadać. Z szybkiej analizy fizycznej, najszybciej powinny osiadać okoliczne budynki mieszkalne, następnie szpital a na końcu kostnica. W rzeczywistości osiada tylko szpital.

 

umbrella_011.jpg

Jeszcze 20 lat temu tu był parter

 

Interpretacja. Krąży kilka teorii, mówiących że okresom największej aktywności szpitala towarzyszyły największe zagłębiania się w grunt. Z tej teorii wynika, że można wyznaczyć bezpośrednią zależność między osiadaniem a ilością zjawisk paranormalnych. Na ziemiach słowiańskich zdarzały się podobne przypadki. W budynkach, w których dokonywano pewnych rytuałów czy próbowano połączyć się z innym wymiarem (duchowo i fizycznie) dochodziło do podobnych zjawisk, lecz zazwyczaj budynek znikał w ziemi w ciągu jednej nocy. Często pod ziemią znikały kościoły, czy kaplice, które po kilkunastu latach bądź stuleciach odnajdowano podczas prac w polu.

 

Podziemne jezioro

Fakty. Budynek posiada kilka poziomów podziemnych, które aktualnie są zalane i niedostępne dla eksploracji. Przed przystąpieniem do budowy, teren został osuszony i praktycznie tak było do początku lat dziewięćdziesiątych. Od 25 lat piwnice uważa się za niedostępne i dość niebezpieczne, lecz zimą młodzież urządza sobie na zamarzniętej powierzchni jeziora bezpłatne lodowisko. Natomiast latem miejsce to jest szczególnie niebezpieczne. Mimo braku znacznych wgłębień czy dostępu do niższych poziomów zalanych, często znajduje się tam topielców lub trupy.

 

47974590_1251243837_1f21235e4ab3.jpg

Źródło

 

Interpretacja. Podziemne jezioro mimo grząskich gruntów jest akwenem sztucznym. Sowieckie odwodnienia były projektowane na olbrzymie masy wody, czego dowodem jest "niezatapialna Moskwa". Natomiast woda w podziemiach Chowrinskiego szpitala pojawiła się wkrótce po odejściu satanistów. Z czasem jezioro przybierało mrocznego charakteru, zmieniając zabarwienie wody, unosząc nad sobą przeraźliwą mgłę czy wyrzucając ze swojej otchłani zwłoki ludzkie. Wielu mistyków wiązało podziemne jezioro z astralnym portalem z którego wypływa negatywna energia, po czym przy pomocy rdzenia rozpływa się na resztę korpusu.

 

Im dalej tym lepiej

Fakt. Na obiekcie nagrano dziesiątki relacji, podczas których często pojawia się lęk przed zbliżeniem się do centrum budynku. Często nocujący na obiekcie stalkerzy wybierają najbardziej oddalone od rdzenia miejsce.

 

1275980862_4ab83d7aec10.jpeg

Droga do serca budynku

 

Interpretacja. Z wielu opinii ezoteryków i świadków wynika, że miejscem kumulacji negatywnej energii budynku jest samo jego centrum, które z powietrza znajduje się w środku trójkąta. Jest to miejsce zagadkowe, zazwyczaj omijane przez turystów, lecz niezwykle popularne wśród samobójców. Centrum budynku w pewien sposób szuka i przyciąga odpowiednie osoby. Zgodnie z jedną opinią rdzeń budynku jest miejscem przekaźnikowym negatywną energię astralną z podziemi. Natomiast jest uzupełnieniem technicznej interpretacji układu skrzydeł budynku - energia ze źródła dociera do skrzydeł obejmując maksymalną powierzchnię propagacji. W nocy przebywanie w  centralnym miejscu budynku gwarantuje przygodę z paranormalnym charakterem budynku, natomiast przebywając na obrzeżach można tylko usłyszeć dziwne dźwięki.

 

Podsumowanie

 

1550956.jpg

Skacz

 

Gigantyczna pomyłka czy niedoświadczenie sowieckich architektów?

Niestabilny grunt czy wrota do piekieł? 

Wody gruntowe czy źródło zła?

Na obrzeżach czy w centrum?

Te pytania to tylko wycinek ogromnej dyskusji wokół opuszczonego szpitala. Zapraszam do dyskusji oraz wskazywania dalszych kierunków badawczych.


Użytkownik Moskwianin edytował ten post 16.09.2016 - 23:50

 • 6

#7

Ebola.

  sceptyczny sceptyk

 • Postów: 340
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Spoko temat! Czekam na więcej faktów i teorii.


 • 0#8

szczyglis.
 • Postów: 1174
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Interpretacja. Z wielu opinii ezoteryków i świadków wynika, że miejscem kumulacji negatywnej energii budynku jest samo jego centrum, które z powietrza znajduje się w środku trójkąta. Jest to miejsce zagadkowe, zazwyczaj omijane przez turystów, lecz niezwykle popularne wśród samobójców. Centrum budynku w pewien sposób szuka i przyciąga odpowiednie osoby. Zgodnie z jedną opinią rdzeń budynku jest miejscem przekaźnikowym negatywną energię astralną z podziemi. Natomiast jest uzupełnieniem technicznej interpretacji układu skrzydeł budynku - energia ze źródła dociera do skrzydeł obejmując maksymalną powierzchnię propagacji. W nocy przebywanie w  centralnym miejscu budynku gwarantuje przygodę z paranormalnym charakterem budynku, natomiast przebywając na obrzeżach można tylko usłyszeć dziwne dźwięki.

Przypomina mi ta interpretacja pewien film, mianowicie "Event Horizon", tylko tam chodziło o statek kosmiczny, nie o budynek.

Teoria była taka, że rdzeń statku w jakiś sposób ożył (a była tym rdzeniem sztuczna czarna dziura, służąca za napęd). Statek następnie zaczął doprowadzać samoistnie do różnych dziwnych wydarzeń, w skutek których poginęła prawie cała załoga. Padła tam też teoria, że statek w skutek podróży trafił do samego piekła.

 


Użytkownik szczyglis edytował ten post 21.09.2016 - 17:01

 • 0#9

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tutaj Kolega poruszył bardzo ciekawy problem fizyczny, który pozwolę sobie rozwinąć. 
W mechanice występuje pojęcie momentu bezwładności, którego wielkość określa łatwość zmiany położenia w ruchu obrotowym, tz. im większy tym trudniej obrócić daną bryłę. Najważniejszym momentem bezwładności dla projektantów jest centralny moment bezwładności, położenie którego wyznacza centralne osie, pozwalające najłatwiej obrócić obiekt. Najprostszym przykładem osi centralnej jest oś Ziemi. W przypadku obiektów symetrycznych, wyznaczenie osi centralnej można uprościć do metody "na oko", lecz w innych przypadkach wymagane jest zastosowanie rachunku całkowego. W niedalekiej przeszłości studenci polskich uczelni byli zmuszani do wyznaczania momentów bezwładności i osi centralnych metodą całkową, których obliczenia zajmowały nawet kilkanaście stron A4, natomiast w dzisiejszych czasach podobne polecenia powodują skargi do dziekanów wydziałów, wszak programy komputerowe wyznaczają takie dane w kilka sekund. Zmiana podejścia na uczelniach wyższych spowodowała, że młoda kadra inżynierska "nie czuje" powagi tych parametrów (na wschodzie na szczęście jest inaczej) i skraca sobie drogę komputerami. 
W budownictwie obiekty w wyraziście wkomponowaną osią centralną są obdarzane szczególnych zainteresowaniem społeczeństwa. Poniżej przedstawiłem trzy przykłady potwierdzające dane zainteresowanie.
Budynek Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu.

1_MGU_obshhij-vid.jpg

Źródło

 

Okrągły budynek w Moskwie.

1436006333_dom-1.jpg

Źródło

 

Teatr Rosyjskiej Armii

1436006264_dom-5.jpg

Źródło

 

Oprócz niemałego zainteresowania społeczeństwa, te budynki są miejscami dość niecodziennych zjawisk nadprzyrodzonych.
Najlepiej opisanym jest przykład pierwszy. W głównym budynku Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu znajdują się również domy studenckie. Studenci opisują dziwne zdarzenia związane z przemieszczeniami w czasie, utratą orientacji czy z przewidzeniami. W przypadku okrągłego domu mieszkalnego, lokatorzy również nie skarżą się na nudne życie. Można więc wywnioskować, że takie budynki generują pewnego rodzaju energię i gromadzą ją właśnie w centralnym miejscu. 
W starożytności, głęboka wiedza z zakresu mechaniki towarzyszyła praktycznie każdemu twórczemu człowiekowi, dziś natomiast jest to wiedza sekretna (!!!). Aktualnie projektuje się obiekty zgodnie z trendami, nie zważając na przepływy energetyczne bądź miejsca koncentracji tejże energii. Co ciekawe w środowiskach architektów wschodnich zapanowała niechęć do przypadkowego umiejscawiania miejsc koncentracji lub przekazu energii, ostatnie takie przypadki miały miejsce ponad 30 lat temu. Świadoma praktyka kontroli energii budynku ma miejsce w krajach azjatyckich i to od czasów starożytnych, a zwana jest bardziej jako projektowanie według zasad Feng Shui.
Jestem w trakcie opracowywania tajemnic Mauzoleum Lenina - zikkuratu XX wieku. Dziękuję za zainteresowanie.  


Użytkownik Moskwianin edytował ten post 21.09.2016 - 21:59

 • 1

#10

Anunnaki.
 • Postów: 540
 • Tematów: 10
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

odnośnie tego szpitala  to  wcale tak łatwo z osuszaniem terenu nie było  nie pomogło  mrożenie gruntu , sam grunt był fatalnej jakości i były głosy że ten szpital nie powinien w tym miejscu powstawać ale powstał. problem był taki że mimo wysiłku  budowę podtapiały wody gruntowe ale  z powodu  trudności z przesiągającą wodą  nim wylano fundamenty   sypano gruz którym mieli utwardzać podłoże i jednocześnie powstrzymać wdzierające sie wody gruntowe. na  gruz wylano fundamenty i ruszyła budowa i tu się zaczęły schody bo  już wtedy   zaczął budynek osiadać ale z początku nieznacznie. problem powodowała ruszona kurzawka która dała o sobie znać.  budynek ma  2-3 piętra w głąb i  jest wiele poziomów zalanych aby je zbadać należałoby  mieć ekipę do nurkowania choć i nurkowanie byłoby nie lada problemem bo owszem budynek ma zalane pomieszczenia wodą ale są też pomieszczenia zalane przez mieszanine ziemi i wody  pozatym  w niektórych miejscach zalanych przez wodę beton uległ  niewielkiemu  zniszczeniu  i choc budynek się nie zawali to jednak eksploracja jego podziemnych poziomów jest czystym samobójstwem .  co do obrządków satanistycznych  do tego opuszczonego budynku  nie tylko bezdomni czy narkomani bądź samobójcy uczęszczali , sataniści też. tam zjawisk paranormalnych jakotako nie ma.  słyszałem plotkę że w planach było zbudowanie reaktora  atomowego który miał zasilać szpital w energie elektryczną miałabyć też  kotłownia  która  w razie  nie działania   szpitalnej elektrowni miała dostarczać energię . budynek został ukończony w stanie surowym  nie zainstalowano okien, wind, kanalizacji, wody i prądu. nigdy nie dokończono  tego budynku  podobno z powodu sporów o pieniądze .choć było wielu chętnych na dokończenie budynku żaden nie chciał podjąć się tego zadania.  wkońcu budynek zaczął osiadać coraz efektowniej  ale równomiernie i nie doszło do naruszenia konstrukcji choć faktycznie  podejrzewano o sprawdze wsysania/wciągania budynku przez kurzawkę która miała się  ujawnić przyy budowie.

kilka krótkich faktów.

 

szpital budowany na szybko , osuszanie gruntu prowadzone fatanie samo wylanie fundamentów wołało o pomstę do nieba (zasypanie podmokłej ziemi gruzem nie sprawi że woda opadnie) budynek osiada  kilka milimetrów miesięcznie.czasem tępo przyspiesza czasem zwalnia. prawdopodobnie budynek postawiono na kurzawce która  stopniowo go pochłania. szpital nigy nie został dokończony , żadna firma nie chciała tego zrobić  z obawy na osiadanie budynku  i koszty finansowe.

sam budynek szpitala okryty złą sławą  gineli przy budowie robotnicy  stąd mogą być zjawiska paranormalne.


 • 0

#11

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Również słyszałem o szczegółach geologicznych i problemach ich rozwiązania. W Moskwie podobne praktyki dawały lepszy lub gorszy efekt, ostatnio nawet maszyna drążąca tunel metra natrafiła na podobne problemy na pomarańczowej linii, w wyniku czego również przystąpiono do zamrożenia gruntu. Będąc kilkakrotnie w tamtej okolicy zauważyłem, że ten problem dotyczy tylko terenu pod korpusem głównym, natomiast sama okolica nie wygląda na podmokłą. Co ciekawe okoliczne budowy nie natrafiły na podobne problemy. Słyszałem, że były próby eksploracji zalanych kondygnacji, lecz trudno znaleźć informacje o rezultatach. 

Tutaj warto doprecyzować paranormalność miejsca. Mam pewne zdolności i doświadczenie w tym temacie, a w ostatnich czasach nawet globalne osiągnięcia, więc sądzę że udało mi się wydzielić część prawdy. Paranormalność danego miejsca wynika z jego nienormalnego przyciągania postronnych ludzi, wywoływania bezpodstawnych emocji w pobliżu budynku oraz tendencja do wywoływania zdarzeń halucynacyjnych w środku. Natomiast jestem dość powściągliwy przed określeniem tego miejsca jako nawiedzonego, lecz aby to jednoznacznie ustalić musiałbym wejść na obiekt, co w moim przypadku jest dość ryzykowne, ze względu na wizowy charakter mojego pobytu na terytorium Rosji. Podobnym, lecz dużo mocniejszym miejscem jest np. las samobójców w Japonii, w którym to miejsce również oddziałuje na psychikę człowieka. Temat jest aktualny, a eksploratorów tego miejsca jest wielu, mam nadzieję że w tym miejscu znajdzie się dość obszerny i wiarygodny opis tego miejsca w języku polskim. 


 • 0

#12

Anunnaki.
 • Postów: 540
 • Tematów: 10
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

aby zbadać zalane kondygnacje należałoby  zrobić to przez szyb windy  gdyż prowadzi aż na sam dół szpitala  do tego najlepiej użyć powdowdnego pojazdu z kamerą a o nurkowaniu przez ludzi trzeba zapomnieć beton w zalanych kondygnacjach mógł erodować i uwidocznić np. pręty zbrojeniowe więc  istniałoby ryzyko zaklinowania się. sam  teren wokół szpitala nie wygląda na podmokły problem jest pod szpitalem.co ciekawe  w niektórych pomieszczeniach jest  właśnie krystalicznie czysta woda a w innych zamulona i właśnie ponoć  ta podziemna część szpitala jest najbardziej tajemnicza, wypływanie trupów w innych pomieszczeniach częściowo zalanych jest możliwe dlatego że samobójcy skaczą do szybu windowego potem na jakiś czas trup osiada na dnie  i z prądami wody gdzieś tam wypływa.  na temat tego miejsca jest mało relacji gdyż nie ma  zbyt dużo chętnych do odwiedzenia tego upiornego budynku zwłaszcza że w nocy łatwo o wypadek choćby poprzez wpadnięcie  do szybu windy, kanału wentylacyjnego bądź poprostu do dziury w podłodze. które tam zapewne są , nie każdy zgon na terenie tego szpitala to  samobójstwa a bez podziemnej eksploracji nie dowiemy się zbyt dużo a ta jest zbyt niebezpieczna..


 • 0

#13

Zaciekawiony.
 • Postów: 7631
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szpital zapewne ma głębsze fundamenty niż okoliczne budynki. Jeśli kopiąc dół pod fundament dokopano się do warstw niestabilnych, to osadzony wprost na nich budynek może się zapadać bardziej niż bloki czy prosektorium.


 • 0#14

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 956
 • Tematów: 184
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Świetny temat, Moskwa to ciekawe i na swój sposób piękne miasto. Jeśli autor miałby czas i ochotę zmajstrować artykuł lub dwa na temat jakichś innych interesujących miejsc na terenie Moskwy lub okolic to ja gwarantuję głębokie zainteresowanie ze swojej strony. ;)


 • 0#15

Moskwianin.
 • Postów: 39
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ostatnio podjąłem działania w celu nawiązania kontaktu z osobami eksplorującymi szpital, planuję również porozmawiać z właścicielem obiektu, tj miastem Moskwa. Mam nadzieję, że zebrany materiał pozwoli stworzyć unikalny, jak na lokalne i światowe warunki, artykuł opisujący obiekt. Prace nad artykułem powinny zakończyć się przyszłą jesienią. Powodem głębszego zaangażowania się tematem jest ogromne zainteresowanie na niniejszym forum, oraz ekspansją tematu na polskim Internecie. Z powodu ogromnego zainteresowania wielu znajomych, powołujących się na powyższy artykuł, pisało do mnie: "Popatrz gdzie ty mieszkasz" :D 
Rezultaty zbierania informacji będę przedstawiał w postaci notatek w niedalekiej przyszłości, natomiast aktualnie opracowuję kolejny paranormalny temat, tym razem z Placu Czerwonego. Dziękuję za zainteresowanie. 


Użytkownik Moskwianin edytował ten post 03.10.2016 - 18:23

 • 2


 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: moskwa, opuszczone, rosja, szpital

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u