Skocz do zawartości


Zdjęcie

Coś dziwnego na zdjęciu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

casio.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zdjęcie to wykonałem do mojego domowego archiwum (remont dachu altanki).

Wykonałem 3 zdjęcia w odstępie kilku sekund - to było ostatnie, na 1 i 2 smugi nie ma.

Ważne: zdjęcie zostało wykonane z migawką 1/400s (2,5ms).

Podczas robienia tych 3 zdjęć nic nie zwróciło mojej uwagi (tej smugi nie widziałem) 

Gdyby czas naświetlania matrycy był dłuższy (tu 2,5 tysięczne sekundy) uznał bym smugę za rozmytego owada lub ptaka

Nie potrafię tego wyjaśnić - czekam na Wasze opinie

Załączone grafiki

  • CIMG0361.JPG

  • 1

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Stawiam na rozmytego owada blisko aparatu. Tor lotu o długości kilku centymetrów, w odległości kilkunastu centymetrów od obiektywu da podobny efekt.


  • 1



#3

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cóż - kolor śliwkowy, raczej nie w kształcie krzyża, a całość ma swój...urok.

Moim zdaniem coś przeleciało przed obiektywem. Na tyle szybko, że uchwyciłeś to tylko na jednym zdjęciu.

Stawiam na małego owada.

 

edit:

 Z tym krzyżem to o samolot mi chodziło oczywiście. Tak, że ten...


Użytkownik pishor edytował ten post 01.09.2016 - 20:21

  • 3



#4

Bahometh.
  • Postów: 31
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 Sorrki za lekki odkop, ale nudziło mi się i trochę wyeksponowałem "obiekt" ponieważ według mnie widać na zdjęciu że to coś jest daleko i chciałem wykluczyć owada.

 

 2b6b95498825cabbmed.png 

Według mnie nie wygląda na owada, jeśli miałbym porównać do czegoś (nieparanormalnego) to najbardziej bym stawiał właśnie jednak samolot a nie owada, tylko jakiś dziwny kolor, może wojskowy (i to niespotykanie szybki)? Co sądzicie?


Użytkownik Bahometh edytował ten post 09.09.2016 - 02:22

  • 0

#5

Nalesnyki.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W jakim mueście było robione to zdjęcie?

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka
  • 0

#6

Anunnaki.
  • Postów: 540
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

kiedyś miałem trzy zdjęcia z podobnym obiektem gdy robiłem fotki w kryspinowie  obiekt  wyszedł na trzech zdjęciach  najpierw  tylko sam koniuszek potem  większa potem cała sylwetka , obiekt miał trapezowaty kształt metaliczny kolor  nikt nie pływał motorówką a woda nie była wzburzona w miejscu gdzie to coś  wyłoniło się z wody. zdjęć nie mam mama usunęła bo stwierdziła że  to jakiś błąd aparatu (mam lustrzanke)


  • 0

#7

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6632
  • Tematów: 766
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 ... najbardziej bym stawiał właśnie jednak samolot a nie owad...

Nawet, gdyby przeleciał w odległości 500 m od obiektywu, tak by się nie rozmazał podczas robienia zdjęć w świetle dziennym. Natomiast owad, przelatując około metra przed robiącym zdjęcie tak się rozmaże, bo jego prędkość kątowa jest inna. Kiedyś widziałem wzór na obliczenie takiego zjawiska. Znajdę to podam.





#8

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To jest raczej na bank owad, nie coś dalej.

Przy takim krótkim czasie naświetlania jaki widać na zdjęciu UFO/samolot musiałby pędzić z kosmiczną prędkością. Prędkość przelotowa nawet myśliwca wojskowego nie da takiego rozmycia na tak krótkim czasie migawki i takiej dużej odległości (im dalej jest obiekt, tym wydaje się nam poruszać wolniej, samolot będący daleko i pędzący nawet przy prędkości kilku machów będzie się wydawał poruszać jak żółw z dużej odległości).

Ale dam Ci plus za temat, bo w końcu jakiś normalny - jest zdjęcie, są parametry zdjęcia, tak powinny wyglądać wszystkie tematy tego typu.

 

Wzór na prędkość kątową jest tutaj wraz z obrazkiem jak to działa: http://www.fizykon.o..._katowa_rpo.htm

Za środek okręgu trzeba postawić aparat (obserwatora), obiekt obserwowany natomiast na obwodzie - ten kąt, a właściwie to co się zakreśli, to będzie właśnie owe "rozmycie" w danym czasie. Tak obrazowo, w skrócie, no i tak czy siak, w tym przypadku i tak do kosza, bo zawsze zabraknie jednej zmiennej (znajomy mamy jedynie czas), więc to tak jakby obliczać: x = y / z, gdzie masz znajome jedynie z. Wyników wyjdzie nieskończoność bez znajomości drugiej zmiennej.


Użytkownik szczyglis edytował ten post 10.09.2016 - 21:39

  • 1



#9

casio.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W odpowiedzi na pytanie:
  Zdjęcie zostało wykonane w Parczewie woj. lubelskie, wykonałem je stojąc na podwyższeniu, aparat trzymałem na wyciągniętych w górę rękach, znajdował się ok 3m nad ziemią.
  Samolot na pewno to nie był, ponieważ bym go zauważył (cały czas miałem twarz skierowaną w tą samą stronę, co obiektyw aparatu), poza tym nie słyszałem żadnego dźwięku, hałasu samolotu – było cicho i spokojnie ... więc albo jest to faktycznie “rozmyty” obraz blisko lecącego owada, albo ...


  • 0

#10

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obiekt był bardzo blisko obiektywu , kilka , kilkanaście centymetrów od "aparatu".Widać to śladzie jaki zapisał się na  zdjęciu. Gdyby obiekt był dalej, to byłby  to rozmazanie "wzdłuż" kierunku ruchu  było by takie jak na fotce, ale "w poprzek" krawędź rozmazania byłaby ostra. Tu  jest w poprzek dość nieostra czyli obiekt znajdował się poza   Głębią Ostrości. Czyli w przypadku telefonu max kilkadziesiąt cm od obiektywu. :)

 

Taka uwaga . Przy tak krótkich ekspozycjach dochodzi do "zamrożenia ruchu" nawet szybkoobracających sie śmigieł .

 

7PFZSlM.jpg

 

uknWL7J.jpg

 

 

igv0DX6.jpg

 

 

Gdyby jakikolwiek obiekt  poruszał się w kilkadziesiat/kilkaset  metrów od aparatu z predkością wystarczasjącą do takiego poruszenia jak na fotce to tego zdjęcia po prostu by nie było. Autor , jego aparat , dom i i cała miejscowośc został by zniszczona w skutek działania fali uderzeniowej :) powstałej przy przebijaniu sie przez atmosferę z piędkościa kilkudziesieciu czy kilkuset MACH dużego czy wręcz gigantycznego obiektu . Pomijam brak na zdjęciu efektów typu fala uderzeniowa czy contrail.

 

wykonałem je stojąc na podwyższeniu, aparat trzymałem na wyciągniętych w górę rękach

 

Czyli w przypadku takiego obiektu jakiego sie spodziewałeś ten aparat/komórke wyciagnieto by z obszaru pomiedzy twoimi uszmi . O ile oczywiście uszy i czaszka  trzymały by sie jeszcze w jednym kawałku.:)


  • 0



#11

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@noxili

 Co do twoich zdjęć. Kiedyś słyszałem taką "teorię" iż śmigła służą jedynie do chłodzenia pilota. Dowodem na to, jest fakt, iż piloci zaczynają się intensywnie pocić, gdy śmigło się zatrzymuje :szczerb:


  • 3



#12

casio.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dodałem “czyste” powiększenie (bez pokręcania np, kontrastu itp), aby lepiej się temu czemuś przyjrzeć.

 

Ok, załóżmy, że jest to owad – co widzimy?
- owalny ciemny kształt (korpus), lekko rozmazany na początku i końcu
- od góry do samego korpusu dochodzi chmurka, co wskazuje, że korpus nie jest niczym od góry przesłaniany (np. ruchem skrzydełek)
- pod korpusem, przesunięty w prawo znajduje się jakby jego cień, bądź coś bardziej rozmytego niż korpus (ruch skrzydełek?)
wniosek:
- jeśli jest to owad, to ma odwłok o czym świadczy cień, ruch skrzydełek bardziej z przodu (zakładam lot z lewej na prawo)
- ruch skrzydełek zachodzi tylko od poziomu korpusu w dół (rozmazanie tylko w dolnej części korpusu)
informacja:
na zdjęciu słońce świeciło z prawej strony, więc ten niby cień był by nie w tą stronę
moje uwagi:
- jakiś dziwny ten owad – macha skrzydełkami tylko do dołu?
- nie jestem entomologiem - może takie owady są?

 

Może Ktoś miał by również  ochotę na krótką analizę tego co widzi – chętnie poznam tok myślenia innych forumowiczów

Załączone grafiki

  • Image.jpg

  • 0

#13

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie analizowałbym tego aż tak dosłownie, bo zakładając, że to rzeczywiście jest owad w locie (a przyszedł mi do głowy inny pomysł - o tym za chwilę), to na skutek zniekształceń wynikających z jego ruchu i zbyt małej odległości od obiektywu, jego...szczegóły anatomiczne mogą być mocno zniekształcone.

 

Przykładowo, jakiś dzień, dwa dni temu na Facebooku trafiłem takie zdjęcie wykonane przez kamerkę internetową w moim mieście

 

owad.jpg

 

Raczej jakieś stworzonko latające typu pszczoła, osa, trzmiel ale jakby tac\k chcieć go "przeanalizować" to raczej trudno byłoby jednoznacznie ocenić gatunek.

 

A ten mój inny pomysł na to, co mogłeś uchwycić na zdjęciu, to jakieś nasionko, paproch lub coś w tym stylu unoszące się z wiatrem.


  • 0



#14

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

ruch skrzydełek zachodzi tylko od poziomu korpusu w dół (rozmazanie tylko w dolnej części korpusu)

 

Dokładnie rzecz ujmując w 2,5 ms o tyle się przemieściły skrzydełka.Owady poruszają się w bardzo zróznicowany sposób .Niektóre machaja bardzo powoli (motyle) albo ultra szybko (np komary). Machają szybko w stosunku swej szybkości (te owady o cięższych korpusach ale za to maleńkich skrzydełkach a czasem majestatycznie płyna "wiosłując" skrzydłami a czasem wręcz szybuja (motyle).

Małe porównanie  dolny , prawy narożnik foty. Owad poza głebią ostrości i jednocześnie za szybko poruszający sie do czasu ekspozycji. I obraz mamy podwójnie rozmyty tak jak na focie autora watku.

vzpqYTt.jpg.

 

W środku nieco powyżej owad tego samego gatunku startuje z kwiatu. Jest wewnatrz GO ale też jest za szybki zniekształcenie jest zupełnie inne niz to z naroznika..

 

 

OX6XosV.jpg

 

Tu już owady się w pełni rozpędziły i widać nawet 3 czy 4 wachnięcia skrzydełek.

 

 

7OVz2YJ.jpg

 

 

Takie foty nie były by możliwe w przypadku np pszczół: tu na ruch długości 1 tułowia przypadadja dziesiątki machnięć skrzydełek.

 

 

W kążdym razie mamy tu złożenie aż 2 rodzaje nieostrości . Poruszenie i nieostrość wynikająca z wyjechania poza obszar Głębi Ostrości .

4OEPVHF.jpg

 

W przypadku aparatów z obiektywami o bardzo krótkich ogniskowych (wszystkie komórki) GO ma postać jak w ostatnim przypadku.

 

GXDvhtP.gif

 

Czyli obiekt był bliziutko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zYPehyL.jpg

 

 

IvFeLel.jpg


  • 2



#15

casio.
  • Postów: 4
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

- jestem gotów zgodzić się z tezą, że ten jakby cień obiektu, to zniekształcony (rozmyty) obraz tego ciemnego na pierwszym planie.
- jeśli tak, to obiekt główny (ciemna smuga) jest wg mnie za bardzo jednorodny jak na owada w locie - przy tak krótkiej migawce, ale to oczywiście moje zdanie.
A tak dla ścisłości zamieszczam parametry mojego zdjęcia, wykonane zostało kompaktowym aparatem cyfrowym CASIO EX-Z110

Załączone grafiki

  • Image1.jpg

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych