Skocz do zawartości
Zdjęcie

Rosja stała się głównym dostawcą broni


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Jarecki.
  • Postów: 4085
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W roku ubiegłym Rosja zajęła miejsce Stanów Zjednoczonych, stając się głównym dostawcą broni i sprzętu wojskowego do państw rozwijających się - wynika z raportu przedstawionego Kongresowi USA.
Fragmenty raportu przedstawia na swej stronie internetowej w niedzielę "New York Times".

Nowe porozumienia, zawarte w tej dziedzinie przez Rosję w zeszłym roku, obejmują m.in. szacowany na 700 mln dol. kontrakt na dostawy rakiet ziemia-powietrze dla Iranu czy ośmiu powietrznych tankowców do Chin.

Jak pisze "New York Times", wartość broni, sprzedanej państwom Trzeciego Świata w 2005 roku wzrosła do 30,2 miliarda dolarów - z 26,6 mld w 2004 roku. Do tej pory Stany Zjednoczone dominowały na tym rynku. Porozumienie rosyjsko-irańskie nie należy do największych - głównymi odbiorcami rosyjskiej broni są Chiny i Indie.

Stany Zjednoczone jednakże są szczególnie zaniepokojone pozyskaniem przez Iran nowoczesnego systemu obrony powietrznej. Podobnie - zaznacza dziennik - Waszyngton niepokoją dostawy rosyjskich powietrznych tankowców do Chin - oznaczać to może bowiem, iż chińskie samoloty bojowe będą mogły tankować paliwo w powietrzu i objąć swym zasięgiem większy obszar a w konsekwencji w razie kryzysu w Cieśninie Tajwańskiej, amerykańska marynarka wojenna będzie zmuszona do rozszerzenia strefy działania.

W raporcie, zatytułowanym "Transfery broni konwencjonalnej do państw rozwijających się", dostarczonym członkom amerykańskiego Kongresu w piątek, oceniono, że w 2005 roku rosyjskie kontrakty na sprzedaż broni miały łączną wartość 7 mld dol. (w 2004 r. - 5,4 mld).

Na drugim miejscu znalazła się Francja, która sprzedała krajom Trzeciego Świata broń o wartości 6,3 mld dol. Trzecie miejsce zajęły Stany Zjednoczone, dostarczając tym państwom broń za 6,2 mld dol.

Głównym odbiorcą broni w 2005 roku okazały się Indie, które kupiły jej za 5,4 mld dol. Na drugim miejscu uplasowała się Arabia Saudyjska (3,4 mld dol.) a na trzecim - Chiny (2,8 mld dol.) - informuje na podstawie amerykańskiego raportu "New York Times".

Wartość ogółu transakcji dotyczących sprzedaży broni na świecie w 2005 roku wyniosła ogółem 44,2 miliarda dolarów - podaje dziennik.
http://wiadomosci.on...0,686,item.html

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u