Skocz do zawartości


Kosmiczne górnictwo stało się faktem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

1406801351316_wps_3_MUST_CREDIT_FULLY_AN

fot./ domena publiczna

Wizje budowy wielkich kopalni na obiektach przemierzających przestrzeń kosmiczną powoli przestają już być tylko scenami z popularnych filmów sci-fi i stają się rzeczywiste. Kosmicznym górnictwem zainteresowane są bowiem już nie tylko firmy, ale bogate państwa, które chcą się jeszcze bardziej wzbogacić na takich przedsięwzięciach.

 

W tej chwili testowane są już na orbicie okołoziemskiej najróżniejsze urządzenia mające posłużyć przy poszukiwaniach wody oraz cennych kruszców takich jak: żelazo, kobalt czy platyna. Oczywiście najważniejsze i najcenniejsze będą głównie metale ziem rzadkich, należące obecnie do najdroższych materiałów świata.

 

W lutym tego roku dowiedzieliśmy się, że do gry o "złoto" przestrzeni kosmicznej chce wejść Luksemburg. Najbogatsze państwo świata chce przeznaczyć niebotyczne fundusze na opracowanie technologii, które ułatwią rozwój pozyskiwania minerałów z planetoid.

 

dwdkosmigorkrmfnsakodmd45w_01.jpg

fot/ geekweek

 

Luksemburg nie rzucił słów na wiatr, a najlepszym przykładem tego, że potentaci z tego małego państewka poważnie myślą o rozwoju swoich interesów poza Ziemią, jest fakt, że nawiązali oni współpracę z amerykańską firmą Deep Space Industries (DSI).

Wraz z inżynierami z Kalifornii są w tej chwili w trakcie budowy eksperymentalnego satelity Prospector-X, który przetestowałby technologię potrzebną do eksploatacji minerałów znajdujących się w asteroidach.

 

Urządzenie Prospector-1 będzie ważyło tylko 50 kilogramów, i będzie wyposażone w system odrzutowy Comet, który w trakcie pracy wyrzuca z dyszy przegrzaną parę. Jako że wiele asteroid zawiera duże ilości lodu, urządzenie będzie w stanie tankować bezpośrednio w przestrzeni.

 

 

Zadaniem P-1 będzie więc zbadanie planetoidy, w celu sprawdzenia, czy są tam zasoby wody. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, następnym krokiem będzie uruchomienie systemu Harvestor X-launch, czyli pobranie próbki. Jeśli wyniki będą pozytywne, włączony zostanie system Harvestor-1, którego celem będzie natychmiastowe wydobycie i dostawy pozyskanego materiału na Ziemię.

Deep Space Industries planuje, że pierwsze testy systemu mają rozpocząć się już w przyszłym roku, natomiast pierwsze wydobycie minerałów z planetoid rozpocznie się w latach 20.

 

Przypomnijmy, że ustanowiony w 1967 roku traktat, na mocy którego przestrzeń rozpościerająca się poza ziemską atmosferą jest przestrzenią publiczną (jak wody międzynarodowe), wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że oznacza to tyle, iż bogate w materiały planetoidy będą należeć do tych, co pierwsi je zdobędą.

 

ewweedeepspeoigngk56wee.png

fot / geekweek

 

Luksemburg chce stać się europejskim centrum kosmicznego górnictwa także z pobudek czysto ekologicznych. Wicepremier kraju zapowiedział bowiem, że pozyskiwanie cennych metali ze skał pędzących przez Układ Słoneczny odciąży Matkę Naturę i sprawi, że nasza planeta będzie mniej zanieczyszczonym miejscem.

 

NASA do tej pory skatalogowała już ponad 13 tysięcy obiektów przelatujących niedaleko Ziemi, które mogą stać się pierwszymi celami eksploracji. Według największych wizjonerów świata technologii, dzięki kosmicznemu górnictwu będziemy mogli zdobyć ogromne środki finansowe na wyprawy na Księżyc, Wenus i Marsa, a także założenie tam baz i kolonii.

 

 

 

Autor: Filip Geekowski

Źródło: GeekWeek

geekweek_logo.png


  • 4

#2

The Truth Is Out There.

    Internetowy Alvaro

  • Postów: 276
  • Tematów: 42
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawe kiedy powstanie pierwszy Nostromo


  • 1



#3 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Ciekawe kiedy powstanie pierwszy Nostromo

Ciekawe kiedy spotkamy pierwszego obcego :P


  • 1

#4

opłoczeniec.
  • Postów: 59
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ceny złota polecą na łeb jak przechwycą złoty "kamyk", który niedawno minął Ziemię.


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych