Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kręgi i ufo (?) w Kielanówce. (retro)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Na temat natknąłem się zupełnie przypadkowo, szukając informacji dotyczących kręgów z Bawarii (patrz temat FoxX Kręgi w Mammendorf – Bawaria) – tyle, że tych wcześniejszych, które podobno wykonane zostały ok 3 lata temu, niedaleko tych z tego roku.

Żadnej informacji na temat bawarskich kręgów nie znalazłem, za to natknąłem się na rodzynek z mojej najbliższej okolicy.

Dla wyjaśnienia.
Kielanówka to wieś znajdująca się praktycznie w Rzeszowie, rzut beretem od mojego domu – jakieś 15 minut jazdy samochodem ode mnie, prawie dokładnie w połowie drogi pomiędzy moim blokiem i blokiem Eboli :D

Swoją drogą, dziwię się, że jeszcze nie została do Rzeszowa przyłączona – ale to tak na marginesie.

Opisywane poniżej zdarzenia miały miejsce prawie dokładnie 16 lat temu, na początku lipca 2000 r i, żeby było śmieszniej, akurat w czasie kiedy bywałem tam bardzo często, bo przeprowadziła się tam wtedy moja znajoma, u której spędzaliśmy dość...ugh...intensywne weekendy :D
A mimo to, do teraz (choć podobno było to wydarzenie na tyle głośne, że jeździły jego skutki obserwować wręcz całe wycieczki) ja dowiedziałem się o nim dopiero dzisiaj.

 

Enyłejs…

 

Tyle tytułem wstępu, a teraz do rzeczy.
Temat podzielę na dwie części: Kręgi i Ufo(?), bo obie łączą się w jedną całość.

 

Kręgi.

 

Kręgi zbożowe we wsi Kielanówka
W poniedziałek, 3 lipca 2000 roku około godziny 18.00 pani Czarnota wracała do domu z pracy polowej. Po wschodniej stronie swojego pola pszenicy zauważyła wąski  pas o szerokości około 10 cm dziwnie wygniecionych źdźbeł biegnących prosto w głąb pola.
Znalazła cztery kręgi połączone ze sobą korytarzami. Znajdowały się one w odległości około 150-250 metrów od pobliskich domów.

Znalezisko to wzbudziło wielką sensację.

 

Kielanowka%201.jpg

 

Kielanowka%202.jpg

 

Kielanowka%203.jpg

Zdjęcia ogólne kręgów i korytarza oraz widok środka kręgu C
z wyraźnymi dwoma kierunkami zaczesania kłosów zboża

 

W kręgach stwierdzono dobrze zachowaną strukturę kłosów, były one przygięte tuż nad ziemią i spiralnie zakręcone względem środka kół. W największym kręgu o średnicy 7,6 m ułożenie źdźbeł i kłosów pszenicy było w kierunku ruchu wskazówek zegara, ale sam środek kręgu wynoszący 1,8 m ułożony był w przeciwnym kierunku.

 

Kielanowka%204.jpg

 

W pozostałych kręgach było podobnie tyle, że obrzeże kręgów było zaczesane w przeciwną stronę ruchu wskazówek zegara, a środki kręgów w prawą stronę. Najmniejszy o średnicy 3,9 m miał ułożenie kłosów zgodnie ruchem wskazówek zegara.

Wygląda na to, że siła działająca na kręgi wykonywała je równocześnie w dwóch kierunkach. Do kręgów biegną korytarze o szerokości około 20 cm dochodzące do środka każdego kręgu.

W dwóch kręgach stwierdzono anomalię magnetyczną. Liocznik Geigera wskazywał, że grunt i słoma promieniują w różnym stopniu od 10 do 25 mR/h.

Wyniki pomiarów radioaktywności piktogramu oraz średnice kręgów:

 

  • Krąg A - średnica 7,6 m, promieniowanie w odległości 0,5 m od kręgu wynosi 25 mR/h, w centrum kręgu na gruncie 11 mR/h. Grunt w odległości 0,5 m poza kręgiem 17 mR/h. W kręgu wykryto Anomalię magnetyczną 15"o" W.

 

  • Krąg B - średnica 5,3 m, promieniowanie w centrum kręgu 18 mR/h, grunt 0,5 m poza kręgiem 18 mR/h.

 

  • Krąg C - średnica 5,4 m, promieniowanie w centrum kręgu 20 mR/h, grunt na obrzeżu kręgu 12 mR/h, grunt poza kręgiem 15 mR/h.

 

  • Krąg D - średnica 3,9 m, promieniowanie w centrum kręgu 19 mR/h, grunt na obrzeżu kręgu 10 mR/h, grunt 0,5 m poza kręgiem 14 mR/h. W kręgu wykryto anomalię magnetyczną 10 "o" N.

 

  • Krąg E - podobno średnica była zbliżona do mniejszych kręgów. Nie wiadomo czy wystąpiło w nim promieniowanie.
  •  

 

 

Kielanowka%205.jpg

Kielanowka%206.jpg

Kielanowka%207.jpg

Kielanowka%208.jpg

Zdjęcia kręgów A, B, C i D

 

 

W okolicy piktogramu w odległości 5 i 100 m przebiegają dwie linie średniego i wysokiego napięcia (10kV i 110kV). Możliwym jest, że ich obecność zniekształciła nieco piktogram i spowodowała, że korytarze są załamane w dwóch miejscach.

Piktogram przypomina model cząsteczki metalu bez jednego atomu wodoru - jeżeli nie ma piątego kręgu.

 

Źródło: Polish Ufo Center 

Zdjęcia pochodzą z artykułu.

 

 

Jak widać, kręgi w Kielanówce nie są ani w jednej piątej tak atrakcyjne wizualnie i skomplikowane, jak wspomniane wyżej kręgi bawarskie, niemniej jednak wywołały spore poruszenie nie tylko w okolicy Rzeszowa, bo informację o nich podało nawet radio RMF :D  link

 

Wertując informacje na temat kielanowskich kręgów, natrafiłem na bardzo szczegółową i sczegółową relację z wizyty w tej miejscowości, znanego badacza i miłośnika ufo Arkadiusza Miazgi, napisaną 10 lat po wydarzeniach, zatytułowaną Wspomnienia z Kielanówki…

Jest ona jednak na tyle obszerna, że chyba nie ma sensu wklejać tu całego tekstu – zainteresowanych odsyłam do podlinkowanego artykułu (niestety, linki do zdjęć są nieaktywne).

 

I to by było tyle jeśli chodzi o słowo pisane.

 

A teraz… bomba, czyli nagranie z miejsca, w którym powstały kręgi (wykonane jakieś dwa tygodnie po ich powstaniu) , na którym to nagraniu widać coś, unoszące się nad polem.
I tu przechodzimy do drugiej części tematu, zatytułowanej…

 

 

 

Ufo (?)

 

Oprócz nagrania (fatalnej jakości – ale pamiętajmy, że było ono zarejestrowane na słabym sprzęcie z początku tego wieku), zamieszczę dość obszerny jego opis, który wyjaśni tak kontekst jak wnioski  / sugestie z niego płynące.
Ocenę tego, co naprawdę na nim widać pozostawiam każdemu z oglądających.
Tyle ode mnie.
Miłej lektury i oglądania.

 

 

Opublikowany 29.12.2012

Podczas porządkowania archiwalnych kaset VHS, natrafiłem na jedną, która mnie zainteresowała. Było to nagranie pewnej osoby z Rzeszowa, która udostępniła swoje nagranie.

 

Materiał został nagrany 24 lipca 2000 roku z miejsca oddalonego około 500 metrów od piktogramu była to obok przebiegająca droga z ładnym widokiem na okolice piktogramu. Z pozoru nic nie znaczący film okazał się bardzo ciekawy oprócz nagranych rozmów z okoliczną ludnością kamerzysta cały czas kierował kamerę w kierunku pola z piktogramem.

 

Tego dnia pogoda była pochmurna. W pewnym momencie widać w kierunku zachodnim na tle drzew ( nie ma tam lasu, znajduję się tam kilkanaście drzew) jak tuż przy zbożu pojawia się bardzo jasny ''obiekt'' jakby o mocno metalicznej powierzchni, który kieruje się w prawą stronę lekko wznosi i niczym dym znika ? Całość tego ''przelotu'' trwa nie całe 4 sekundy.

 

Obiekt ma kształt jakby owalny, ale tego dokładnie nie wiadomo bo jakość filmu z kamery analogowej nie jest rewelacyjna. Nie wiadomo czy kamerzysta to widział, ale najprawdopodobniej nie ? Ustaliłem, że zjawisko znajdowało się jakieś 938 metrów (wyliczenia uzyskałem z Google Earth) od miejsca drogi skąd filmowano. Zjawisko był ona tle drzew zatem nie mogło być dalej -- najwyraźniej ukazuje to jedna z map.

Problemem jest stwierdzenie co to jest ?

Na filmie wyraźnie widać, że nagle ''coś'' się pojawia tuż nad widocznym w dali zbożem, przemieszcza się lekko kierując ku górze w tym czasie traci wygląd ''owalu'' oraz stopniowo zanika jak coś w rodzaju dymu ? Nie wygląda to na przejazd samochodu bo tylko takie wyjaśnienie mi przychodziło. Droga jest nieco dalej ale leży w depresji.

 

Obiekt/zjawisko wcale nie było małe proszę zobaczyć porównać do widocznego zarysu największego kręgu piktogramu 7,60 m .Wygląda na to, że to ''coś'' miało co najmniej 1,5 -- 2 metry długości ? Dziwne jest to, że obiekt dosłownie rozpłynął się jak dym w powietrzu ? Nie wiem czym było sfilmowane zjawisko UFO, nieznanym zjawiskiem czy może czymś najnormalniejszym w świecie ?
Prawdopodobnie nigdy się już nie dowiemy.

 

 


  • 6



#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

UFO

Chmura wróbli?

 

 

Piktogram przypomina model cząsteczki metalu bez jednego atomu wodoru

Pewnie chodziło o metan. Nie, nie bardzo przypomina.


  • 1



#3

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Te polskie ufoki są jakoś mniej staranne przy wykonywaniu kręgów niż te zachodu. Hmmm...
  • 1



#4

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wiedziałem, że przaśność kręgów podkarpackich nikogo nie zachwyci :/

Polska B - co zrobić?

Ale bierzecie poprawkę, że to było 16 lat temu i dokumentowane jest też tak na pół gwizdka?

 

@Zaciekawiony

Wróble? No nie powiem - jest to jakaś koncepcja.Trudno podejrzewać żeby 2 tygodnie po wykonaniu kręgów, jakiś ufek fruwał nad nimi. no, bo po co? Chyba, że sprawdzał, czy mu ich nie zadeptali :D


  • 0



#5

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To wcale nie wygląda jak model cząsteczki metanu. Nawet nie ma zachowanej skali.
Zaciekawiony miał dobry pomysł, ale również prawdopodobny jest obłok złożony z kurzu, albo latające owady.
  • 1



#6

FoxX.
  • Postów: 109
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Film ciekawy i raczej oryginalny, a jakość jest nawet dobra jak na tyle lat wstecz. Widać ewidentnie coś nad ziemią. W pierwszej chwili jak zobaczyłem te kręgi wydało mi się, że mogły powstać poprzez wytworzenie czegoś na wzór mikro trąby powietrznej, która stała w jednym miejscu, a następnie poruszała się w drugie. Wzór jest strasznie prosty i wydaje się, że mógł powstać z ręki ludzkiej. Przy okazji w pobliżu pola przebiega lina średniego napięcia, co widać na zdjęciach po rodzaju słupa a nie niskiego jak jest na obrazku napisane (wiem czepiam się, ale takie już "zboczenie zawodowe" moje).


  • 1

#7

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Powiem tak.

Sam temat założyłem bardziej jako ukłon w stronę "podkarpackich paranormalnych" (nawet ostatnio ktoś tu się upominał o "paranormalności" z tego regionu.

Ale nie ukrywam, że nie bez znaczenia było, że to faktycznie - rzut beretem ode mnie (i od Eboli :D)

To raz.

 

Dwa, to że faktycznie - i same kręgi i dokumentacja są przaśne. Ale, proszę się wczytać w informacje nieco bardziej szczegółowe.

Tak dotyczące struktury przygiętych / złamanych łodyg / kłosów,

W kręgach stwierdzono dobrze zachowaną strukturę kłosów, były one przygięte tuż nad ziemią i spiralnie zakręcone względem środka kół.

 

Mało tego tuż przy wejściu do kręgu odnaleźliśmy pas kilkudziesięciu kłosów, który znajdował się podwarstwą kolistego śladu ułożony w prawą stronę, czyli w stronę odwrotną w tym pierścieniu.

 

jak i radioaktywności poszczególnych piktogramów

W dwóch kręgach stwierdzono anomalię magnetyczną. Licznik Geigera wskazywał, że grunt i słoma promieniują w różnym stopniu od 10 do 25 mR/h

 

Piktogram w Kielanówceoddziaływał  negatywnie na wiele osób wnim przebywających np. osoby z rodziny pani Czarnoty doświadczyły różnegorodzaju objawów pogorszenia samopoczucia m. in. bóle i zawroty głowy,zaburzenia krążenia.

Podczas naszego wyjazdu podobne dolegliwości odczuwałRobert Leśniakiewicz.

Podczas prowadzonych przez nas badań wystąpiły równieżzakłócenia w pracy urządzeń i sprzętu elektronicznego.

 

Trzy - kwestia nagrania.

Teoria Zaciekawionego jest o tyle ciekawa, że przy tak kiepskiej jakości, rzeczywiście mogłoby to być stado wróbli (tym bardziej, że nagranie analizowane było po latach. Niemniej, przy założeniu dobrej (paranormalnej) woli, fakt wystąpienia takiego "motywu" na miejscu zdarzenia (nawet 2 tygodnie po jego zaistnieniu), podbija atrakcyjność samego zdarzenia. Co już samo w sobie zasługuje na pochylenie się nad tematem.

A gdy dodamy jeszcze do tego fakt, że nagranie ma charakter, co by nie powiedzieć - mocno archiwalny i dodatkowo - jest takie pszenno buraczane (Polska B - pamiętamy? :D), to już w ogóle grzech byłoby je zignorować.

W końcu - Polacy nie gęsi itd. :D


  • 0



#8

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No tu chociaż podano poziom napromieniowania.


Użytkownik Endinajla edytował ten post 31.07.2016 - 13:52

  • 0



#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aczkolwiek pomiar w trzech punktach to trochę za mało.


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych