Skocz do zawartości


Zagadkowe i niezwykłe miejsca na Ziemi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

Żelazo, które nie koroduje od tysięcy lat, podwodne piramidy i rzeźby postaci wyglądających jak kosmici. Nasza planeta kryje wiele sekretów, a te miejsca to ich prawdziwy skarbiec!

 

Tarasy w Moray

 

Moray_01.jpg

 

Przeznaczenie tarasów w Moray nie zostało do dziś jednoznacznie określone przez archeologów. Większość teorii zakłada, że Inkowie wybudowali je jako laboratoria rolnicze, w których badali wpływ klimatu na wzrost roślin uprawnych. W skład kompleksu archeologicznego wchodzą trzy naturalne okrągłe zagłębienia w ziemi. Ich zbocza są całkowicie pokryte koncentrycznymi tarasami rolniczymi w kształcie pierścieni wybudowanymi w czasach Imperium Inków. Dwa większe zagłębienia są połączone, zaś najmniejsze jest od nich odizolowane. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym tarasem wynosi 30 metrów. Ze względu na duże różnice w oświetleniu słonecznym różnica średnich temperatur rocznych pomiędzy nimi sięga 15 °C. Woda dostarczana jest na poszczególne poziomy tarasów za pomocą skomplikowanego systemu nawadniającego.

 

Grób korytarzowy Newgrange

 

Newgrange.JPG

 

To jeden z największych grobowców korytarzowych wzniesionych przez człowieka, należący do kompleksu zwanego Pałacem nad Boyne znajdującego się w hrabstwie Meath w Irlandii. Jest najbardziej znanym ze wszystkich irlandzkich prehistorycznych miejsc. Datowanie radiowęglowe grobu określa czas budowy na ok. 3200 lat p.n.e., czyli Newgrange jest ponad 600 lat starsze niż Wielka Piramida w Gizie i prawdopodobnie starsze niż Stonehenge. Około roku 860 zostało splądrowane przez duńskich najeźdźców.

 

Nasyp mogilny ma ok. 85 m średnicy i ok. 11 m wysokości. Do środka prowadzi długi na 19 metrów korytarz wykopany pod kątem 135° i prowadzący do komory pogrzebowej wybudowanej na planie krzyża. Wewnątrz korytarza znajduje się 22 kamieni po lewej stronie i 21 po prawej. Wysokość korytarza wzrasta od niespełna 1,5 m przy wejściu głównym do prawie dwukrotnie większej przy wejściu do komory. W wewnętrznej izbie o wymiarach 6,5 × 6,2 metra znajdują się 3 wgłębienia, a w każdym stoi czara. Poza grobami znajdują się tam również: 4 lampy, 2 wisiorki, łuski, kościane dłuta oraz fragmenty ludzkich kości. Wnętrze kopca zbudowano z kamieni (o łącznej masie co najmniej 200 000 t) przełożonych gliną i muszlami wydobytymi z rzeki Boyne. Grobowiec z zewnątrz zabezpiecza obstawa z ustawionych dokoła 97 masywnych kamiennych bloków. Głaz przed wejściem pokryty jest pięknym ornamentem w postaci potrójnej spirali (triskel).

 

Wielkie Zimbabwe

 

Great-Zimbabwe-2.jpg

 

Znane także pod nazwą "Domu z Kamieni". Największa budowla okresu przedeuropejskiego w Afryce na południe od równika, kompleks ruin zajmuje powierzchnię ponad 750 ha. W ruinach znaleziono kilkanaście steatytowych figurek ptaków o sokolich dziobach, ale z niby-ludzkimi dłońmi zamiast nóg. Nie jest znany kult jakiemu miały służyć, ani okres, w którym mogły powstać, podobnie jak wiek powstania samych murów.

 

Piramida Kukulkána

 

chichen-itza-el-castillo-piramida-kukulk

 

Choć jest stosunkowo mała, to stała się jedną z najbardziej znanych piramid świata. Zawdzięcza to ogromnej elegancji, którą zapewniła jej symetria (już nie raz uczeni wykazywali, że to co symetryczne uznajemy zazwyczaj za piękniejsze). Jedną z jej niezwykłych cech są schody, które budowniczowie ulokowali ze wszystkich stron. Zazwyczaj lokowano je tylko z jednego boku piramidy. Schody te mają po 91 stopni, co po dodaniu jednego stopnia prowadzącego do wnętrza świątyni daje liczbę 365, czyli liczbę dni w roku.

 

Sima Humbolot, Wenezuela

 

629549af38cf8bbd3573cf663236a1a4.jpg

 

Sarisarinama Tepui to góra o wysokości 3,5 km, którą przebijają dwa zapadliska: Sima Martel i Sima Humbolot. Ten ostatni jest tak duży, że ma własny ekosystem i rodzime gatunki roślin. Biolodzy odkryli je w 1961 roku, ale wciąż prowadzą tam badania. Miejscowi uznają zapadlisko za nawiedzane prze duchy.

 

Kamienne rzędy w Carnac

 

Menhirs_carnac.jpg

carnac_aleja_menhirow.jpg

 

Tajemnicze rzędy kamieni na wybrzeżach Bretanii są jednym z najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. W miejscowości Carnac znajduje się największe skupisko megalitów na świecie. Naukowcy spierają się, kiedy mógł powstać ten twór. Przypuszcza się, że są to lata 4500 – 2000 p.n.e.

 

Co jest takiego frapującego w zwykłych kamieniach? Są one ułożone w równoległe szeregi tworząc trzy rzędy o nazwach: Ménec, Kermario i Kerlascan. W skład każdego z rzędów wchodzi blisko 1000 głazów. Tym bardziej tajemniczym miejscem staje się Carnac, gdyż niektóre z głazów ważą kilkanaście ton. Skąd i jak się wzięły właśnie w tym miejscu? Nikt do końca nie potrafi tego wyjaśnić. Według miejscowej legendy kamienne kręgi i kurhany to zaklęte rzymskie legiony.

 

Monumenty Yonaguni

 

Turtleyonaguni.jpg

yonaguni-japan.jpg?itok=2_b8kBzE

 

Kamienne struktury (zwane także „piramidami z Yonaguni”) znajdują się w pobliżu wyspy Yonaguni, położonej na wschód od Tajwanu, w archipelagu Riukiu należącym do japońskiej prefektury Okinawa. Regularny układ skał pod wodą, a także kształty przypominające rzeźby m.in. głów zaintrygowały badaczy. Niektóre teorie powstania monumentów łączą te zagadkowe ruiny z mitycznymi cywilizacjami Atlantydy czy Lemurii. Od 1999 roku badania prowadzi Morien Institute.

 

Biały koń

 

98c96c30c466492163ff9abb759a35ca.jpeg

 

Jednym z bardziej magicznych miejsc jest także biały koń, położony na kredowym wzgórzu nieopodal Westbury, w hrabstwie Wiltshire, w Wielkiej Brytanii. Reverend Wise jest autorem pierwszych zapisków dotyczących tajemniczej podobizny konia na wzgórzu. Sylweta zwierzęcia nie jest jedyną w Wielkiej Brytanii. Na angielskich wzgórzach podobnych rysunków jest ponad dwadzieścia. Dokładne badania wykonane przez brytyjskich archeologów datują wyrycie Białego Konia na drugie tysiąclecie przed naszą erą. Pomimo wielu legend dotyczących historii płaskorzeźb niestety do tej pory nie udało się rozwikłać zagadki ich powstania.

 

Nan Madol

 

nan-madol-12.jpg

83969922_770f5a844a.jpg

 

Wenecja Pacyfiku czyli Nan Madol, położona w Mikronezji, wzbudza wiele emocji wśród podróżników i poszukiwaczy przygód. Są to 92 małe wysepki połączone ze sobą niezliczonymi kanałami. Miejsce to w latach około 500-1450 n.e. było siedzibą dynastii Saudeleur. Z tego okresu zachowały się ruiny, które tworzą kamienne miasto porośnięte tropikalną roślinnością. Do tej pory zagadka opuszczenia wyspy przez mieszkańców nie została wyjaśniona. Poszukiwacze przygód i zapaleni podróżnicy powinni również zobaczyć ruiny na Kosera, kamienne posągi na Babeldaob w Palau czy kamienie Taga na Tinian.

 

 

 

http://www.banzaj.pl...ecie-37785.html

http://cudaswiata.ar...w-chichen-itza/

http://www.ancient-o...g?itok=2_b8kBzE

http://turystyka.wp....ie,galeria.html

http://15858-presscd...es/nan-madol-12


  • 6

#2

Vvierno98.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Uwielbiam te tematy i z niecierpliwością czekam na kolejne :D


  • 0

#3

Razaro.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Super napisany artykuł ;)
Mnie najbardziej ciekawi, jak powstały tak wielkie zapadliska w Sima Humbolot. 
Bo zapadliska to rzecz normalna... ale aż tak duże?

Ale zobaczcie inne ciekawe miejsca na świecie


Pozdrawiam :)


  • 0

#4

Sarlinz.
  • Postów: 25
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Już samo czytanie o takich miejscach powoduje u mnie ciarki, ale i tak bardzo chciałabym się w nich znaleźć i sama trochę "poeksplorować". Dobry temat! :)


  • 0

#5

Maru.
  • Postów: 160
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Super napisany artykuł ;)
Mnie najbardziej ciekawi, jak powstały tak wielkie zapadliska w Sima Humbolot. 
Bo zapadliska to rzecz normalna... ale aż tak duże?



Pozdrawiam :)

 

Te "zapadliska" nazywają się lejami krasowymi, jest to zjawisko popularne na całym świecie. Najczęściej powstają na skutek wypłukania wapienia przez wody gruntowe, później ziemia się zapada i lej gotowy. :)


Użytkownik Maru edytował ten post 08.07.2016 - 16:52

  • 0



#6

Maska.

    Entuzjastyczny sceptyk i spiczastonose dulary

  • Postów: 711
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Myślałem, że pod powierzchnią ziemi doszło do wybuchu metanu, przez co powstała taka formacja. Twoja wersja wydaje się jednak bardziej prawdopodobna ze względu na regularne krawędzie dziur.
  • 0



#7

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W Europie mamy zapadlisko krasowe o podobnej formie - Czerwone Jezioro koło Imotski w Chorwacji. Jezioro leży na dnie studni o głębokości 240 metrów i jest głębokie na drugie tyle, łącznie lej krasowy ma głębokość 540 metrów i przy dnie łączy się jeszcze z zalaną jaskinią.

2513_IMG_4980.jpg

 

crveno-jezero.jpg


  • 0



#8

Zuzełka.
  • Postów: 194
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Terry Pratchett umieścił w swoich książkach tego Konia z Uffington. Pięknie o nim napisał, że wzór " nie przedstawia konia, ale to czym koń jest". :) Właściwie chyba to jest racja. 


  • 0

#9

Zaussine.
  • Postów: 12
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wreszcie jakiś ciekawy temat pasujący do tego forum bo już zaczynałem myśleć, że zrobiło się forum ogólnotematyczne. Oby więcej takich tematów!

Użytkownik Zaussine edytował ten post 10.07.2016 - 00:59

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych