Skocz do zawartości
Zdjęcie

O fałszywych pobudkach słów kilka

fałszywe pobudki świadomy sen LD paraliż senny porażenie przysenne OOBE sen sny protoświadomość

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 949
 • Tematów: 180
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Fałszywa pobudka to sytuacja, w której osoba mylnie stwierdza, że właśnie się obudziła, aby niedługo potem odkryć, że jedynie jej się to śniło. Fałszywe pobudki są niezwykle realistyczne – zazwyczaj mają miejsce w otoczeniu identycznym, w jakim kładliśmy się spać. Często, nie zdając sobie sprawy, że wciąż śnimy, rozpoczynamy serię porannych czynności, takich jak pójście do toalety, czy mycie zębów. I chociaż ze snu o pobudce budzimy się zwykle dość szybko, to czasami może okazać się, że tak naprawdę wcale się nie obudziliśmy, ale doświadczamy właśnie kolejnej fałszywej pobudki. Takie seryjne fałszywe przebudzenia mogą liczyć nawet kilka epizodów pod rząd, są jednak – na szczęście – rzadkie.

 

FA.gif

Ilustracja: lucidologia.pl

 

Nieliczne badania, oparte głównie o studia przypadków, pokazują, że fałszywe pobudki występują częściej w połączeniu ze świadomymi snami oraz paraliżem sennym. Często, na przykład, świadomy sen może zakończyć się fałszywą pobudką (co sugeruje, że zawsze po przebudzeniu należy robić reality check). Z kolei, w grupie badanych pod kątem występowania paraliżu sennego fałszywe pobudki stwierdzano u około 1/3 osób. Dane te sugerują, że fałszywe pobudki są w pewnym stopniu związane z zaburzonym stanem snu REM. Wiadomo bowiem, że zarówno paraliż senny jak i świadomy sen to stany snu REM, w którym obserwujemy pewne cechy stanu czuwania – są to więc stany hybrydowe lub, jak kto woli, dysocjacyjne.

 

Uważa się, że stany dysocjacyjne są wynikiem nadmiernego wzbudzenia fizjologicznego podczas snu REM. Niektórzy (np. Keith Hearne) sugerowali, że ten sam mechanizm prowadzi także do FA, gdyż mogą być one wywołane w sytuacji oczekiwania jakiegoś zakłócenia snu. Takie przypadki występowania FA obserwuje się, na przykład, w laboratoriach badania snów, gdzie pewnych zakłóceń ze strony otoczenia osoba badana może się spodziewać.

 

Raz nawet udało się „złapać” fałszywą pobudkę w laboratorium (Takeuchi 1994). Podczas doświadczenia z nocnym przerywaniem snu, osoba badana doświadczyła halucynacji: wydawało się jej, że ktoś wszedł do pokoju, opisała nawet szczegółowo wygląd tej osoby i była przekonana, że wstała z łóżka. Zapis EEG z tego epizodu wskazywał na nietypowy wzorzec snu REM charakteryzujący się, między innymi, zwiększonym wzbudzeniem fizjologicznym, z cechami charakterystycznymi dla snu REM jak i czuwania, przy zachowanej atonii mięśni (sygnał EMG).

 

Może więc fałszywe pobudki (FA, ang. false awakenings) są również jednym z przykładów stanów dysocjacyjnych? Stany takie jak sen świadomy, paraliż senny czy OBE należą do wspólnej „rodziny” dysocjacji REM/czuwanie, przy czym OBE uznawane są za specyficzną formę świadomych snów. Jak już wcześniej pisałem, ludzie którzy mają tendencję do doświadczania stanów OBE, również częściej miewają spontaniczne świadome sny. Dokładniejsze badania wykazały także, iż wrażenie OBE pojawia się częściej podczas snów świadomych uzyskanych metodą WILD (ang. wake-initiated lucid dream). OBE cechuje jedna, bardzo ważna rzecz, której z reguły brak w świadomych snach typu DILD (ang. dream-initiated lucid dream) – miejsce, w którym zazwyczaj OBE się zaczyna to znajome otoczenie, które jest zwykłą projekcją zapamiętanego widoku pokoju, w którym położyliśmy się spać. To jest właśnie cechą wspólną łączącą, OBE z FA. Być może więc FA to nieświadome sny, którym – ze względu na pewne wspólne cechy – blisko do OBE.

 

Ponieważ FA stanowią wyjątkowo dokładne, w porównaniu ze zwykłymi snami, odwzorowanie percepcji, jakiej doświadczamy w stanie czuwania, a osoby doświadczające FA mogą uczestniczyć – zanim rzeczywiście się obudzą – w realistycznych reprezentacjach codziennych czynności, pozbawionych czasowo-przestrzennych nieciągłości, fałszywe pobudki mogą mieć znaczenie ewolucyjne, które wiąże je w pewnym stopniu z teorią proto-świadomości – tak przynajmniej uważa włoski neurolog, Giorgio Buzzi.

 

Dla przypomnienia – teoria proto-świadomości Allana Hobsona zakłada, że sen REM stanowi specjalny stan proto-świadomy, w którym mózg przygotowuje się na objęcie poważnych funkcji integracyjnych, jak chociażby świadomość wyższego rzędu, która podczas stopniowego, długotrwałego procesu  budowana jest na bazie bardziej prymitywnego, wrodzonego generatora wirtualnej rzeczywistości służącego do symulacji bodźców pochodzących ze środowiska.

 

Buzzi, na podstawie badań ankietowych (n = 90), stwierdził, między innymi, że miejsce spania było typowym (68%) lub prawdopodobnym (21%) otoczeniem, w którym działa się akcja FA. Z opisów przypadków wynikało, że podczas FA otoczenie było odwzorowane realistycznie i szczegółowo. Przebieg FA najczęściej polegał na wykonywaniu zwyczajnych czynności, jakie robimy rano, po przebudzeniu (34%) lub innych czynności, jakie wykonujemy w miejscu spania (24%) lub ich kombinacji (12%). Często też dochodziło do powtarzania lub przypominania sobie treści snu, z którego właśnie się (fałszywie) obudziliśmy (22%).

 

Według Buzziego specyficzna charakterystyka fałszywych pobudek, odróżniająca je od typowych marzeń sennych, nie jest pozbawiona znaczenia. Podobnie jak podczas proto-świadomego snu REM istniejący od wczesnego etapu rozwoju generator wirtualnej rzeczywistości symuluje otaczające środowisko, tak samo – jak przypuszcza autor – symulowane są wrodzone wzorce działania, w tym, między innymi, reprezentacje zwykłych pobudek i towarzyszących im zachowań. W tym stanie pewne mechanizmy snu REM są upośledzone, – chociaż obiektywnie powiedzielibyśmy, że wreszcie działają dobrze – chodzi głównie o pamięć snów, która, w przeciwieństwie do zwykłych marzeń sennych, w przypadku FA jest doskonała – epizody FA pamięta się zawsze bardzo szczegółowo i wyraźnie.

 

Alternatywnie, FA mogą stanowić pewien rodzaj ewolucyjnej pozostałości po śnie REM, w którym te mechanizmy, charakteryzujące go obecnie, nie były jeszcze rozwinięte. Jak wiadomo, przepływ informacji z hipokampa do kory, który służy utrwaleniu wspomnień, ma miejsce podczas snu NREM, ale jest zablokowany w fazie REM. Ta blokada, która pojawiła się na późnym etapie filogenezy, miała zapobiegać powtarzaniu przeuczonych i przewidywalnych wzorców i faworyzować tworzenie nowych asocjacji, niezbędnych do zrozumienia znaczenia różnych wydarzeń naszego życia. Podczas FA wydaje się, że ten przepływ informacji wciąż się odbywa, o czym mają świadczyć przypadki FA, w których osoba próbuje przypomnieć sobie treść poprzedniego marzenia sennego. Jeżeli jest to prawdą, to częstsze przypadki fałszywych przebudzeń powinniśmy obserwować u dzieci, u których mechanizmy snu REM nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

 

Co ciekawe, to również zostało sprawdzone kiedyś przez psycholog Dr Susan Blackmore (1996). Badała ona pojawianie się przypadków FA u dzieci (8-13 lat), zadając im pytanie: „Czy kiedykolwiek myślałeś, że się obudziłeś i po chwili zdałeś sobie sprawę z tego, że tylko śniło Ci się, że się obudziłeś?”. Okazało się, że aż 57% dzieci odpowiedziało twierdząco. Pojawia się oczywiście problem: czy pytanie zostało właściwie zrozumiane przez dzieci oraz czy dobrze pamiętały one swoje doświadczenie. Niemniej jednak duża liczba twierdzących odpowiedzi sugeruje, że należałoby się tej kwestii przyjrzeć dokładniej.

 

 

Takeuchi T, Miyasita A, Inugami M, Sasaki Y, & Fukuda K (1994). Laboratory-documented hallucination during sleep-onset REM period in a normal subject. Perceptual and motor skills, 78 (3 Pt 1), 979-85 PMID: 8084722

 

Giorgio Buzzi (2011). False awakenings in light of the dream protoconsciousness theory: A study in lucid dreamers International Journal of Dream Research, 4 (2), 110-116

 

Blackmore, S. (1996). On the edge of reality. British Association Annual Festival of Science, Birmingham, September 10, 1996. Dostęp: http://www.susanblac...ences/ba96.html.

 

 

Autor: Andrzej Wnuk

Źródło: lucidologia.pl


 • 8#2

equilibrium.
 • Postów: 144
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wielkie dzięki za ten artykuł. Od paru lat miałem problem z pewnym zdarzeniem.

1. Siedzieliśmy z kolegą w moim pokoju, oglądaliśmy jakiś film. Zbyszek jadł pieczonego kurczaka, pachniało całkiem przyjemnie. Tylko nie podobało mi się, że obgryzione kości rzucał na podłogę. Zwróciłem mu uwagę, żeby nie robił chlewu z mojego pokoju, za co on wnerwił się, zagotował, nabluzgał coś - jak to on potrafi, i wyszedł.
Wyłączyłem komputer i poszedłem spać.
2. Wieczorne wydarzenie śniło mi się i niepokoiło, przebudziłem się z poczuciem winy, że zbyt ostro opieprzyłem Zbyszka. Było około 23, pomyślałem, że on jeszcze nie śpi, i że pójdę go przeprosić. Stanąłem pod jego drzwiami ale nie zapukałem, bo co, jeśli on śpi a ja go obudzę? Będzie jeszcze bardziej wściekły.
Wróciłem do siebie i zasnąłem.

Zajście nie dawało mi spokoju przez kilka dni. Coś mi nie pasowało, wydawało mi się że akcja z kurczakiem była przywidzeniem - nie było żadnych śladów na podłodze ale też nie pamiętam, żebym kładł się spać przed tym zdarzeniem. Nie pamiętałem też, kiedy Zbyszek przyszedł z tym nieszczęsnym kurczakiem. 
Spotkaliśmy się na korytarzu po paru dniach. Zapytałem go, czy był u mnie kilka dni wcześniej i jadł kurczaka. Popatrzył na mnie podejrzliwie i zapytał co paliłem.
Zaklinał się, że nie składał mi żadnych wizyt. Mimo to, nadal podejrzewałem, że jednak był, a ja na trochę straciłem pamięć.
Wszystko co się wydarzyło było bardzo realne, nie wiedziałem co może być snem a co jawą. Nie umiałem tego nazwać.


 • 0

#3

Ana Mert.
 • Postów: 2348
 • Tematów: 19
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pamiętam jak gdy byłam nastolatką zdarzyła mi się seria fałszywych pobudek jednej nocy. Budziłam się, ubierałam, jadłam śniadanie, szłam do szkoły, po drodze odwiedzając dom przyjaciół... pobudka(czasem na etapie ubierania, czasem w szkole, czasem u przyjaciół w trakcie opowiadania im o fałszywej pobudce...). Już zaczynałam dostawać paranoi ("A co jeżeli to znowu sen?") ale nie miałam sposobu by się przekonać - wszystko było zbyt realne a ja nie mogłam sobie pozwolić na spóźnienie/nie pójście do szkoły z powodu "myślenia, ze to sen".

Aż w końcu stało się - znów się obudziłam i znów wszystko wyglądało niezwykle realnie ale w odróżnieniu od reszty snów było jeszcze niemal ciemno a w moim pokoju ktoś był - jakiś krasnal w srebrnym kubraczku. Złapałam go za kark i powiedziałam "Więc to twoja robota!" i zamiast obudzić się zostałam przeniesiona do innego snu. Znalazłam się nagle na lodowisku otoczonym murem. Zewsząd otaczali mnie ludzie - rzucający we mnie śniegiem i lodem. Było mi zimno i całe ciało bolało mnie od uderzeń i biegania.

 

A później się obudziłam. Już naprawdę.

I ze zdziwieniem odkryłam, że boli mnie całe ciało.

 

Zagadką pozostaje dla mnie o co w tym wszystkim chodziło i skąd się wziął ów ból (ale ponieważ zakwasy potrafią pojawić się nawet 3 dni po wysiłku możliwe, że dało o sobie znać coś o czego nie brałam pod uwagę, np. jakaś intensywna lekcja wfu).


 • 0#4

SAMOKSZTAŁCENIE.
 • Postów: 31
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe, myślę że mogłem raz taki stan przeżyć.
Rano obudziłem sie z zapamiętanym snem, ale czułem ze może lunatykowałem(choć nigdy nie lunatykuję). Wyglądało to tak ze : Poszedłem do pokoju,salonu, włączyłem TV, zgasiłem i wróciłem do łóżka.
Moze bylo to co opisałeś:/
 • 0

#5

spooner.
 • Postów: 318
 • Tematów: 33
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

 

Takie seryjne fałszywe przebudzenia mogą liczyć nawet kilka epizodów pod rząd

 

Miałem to wczorajszej nocy. 6 fałszywych przebudzeń. Ale to jest zakręcony stan, ja po przebudzeniu się aż śmiałem ;d


 • 0#6

livin.
 • Postów: 532
 • Tematów: 11
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Fałszywe pobudki, gorsze niż paraliż przysenny. Niestety zjawisko dotyczy mnie, czasem zapadam w coś co nazywam "głębszymi warstwami snu". Często są to sny świadome, kiedy wiem, że śnie, ale oprócz panowania nad swoją osobą i świadomością snu, nie mam wpływu na otoczenie. Próbuje się wtedy wybudzać, okazuje się, że przebudziłam się w kolejnym "poziomie snu". Żeby móc obudzić się ostatecznie, muszę pytać postaci ze snów, którędy mam podążyć by się przebudzić całkowicie. I to działa! 

Miewam też fałszywe pobudki z idealnym odwzorowaniem rzeczywistości, początkowo nieświadome, potem kiedy orientuje się, że coś jest nie tak wchodzę w ld, co nie zmienia faktu, że nadal nie mogę się obudzić :/.

Generalnie nie polecam. Paskudne uczucie kiedy wiesz, że śnisz, a nie możesz się obudzić.


 • 0#7

spooner.
 • Postów: 318
 • Tematów: 33
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dla mnie nie ma konkurencji dla paraliżu sennego - największy hardkor.

Moje pierwsze(wczorajsze) fałszywe przebudzenie rozśmieszyło mnie i chciałbym jeszcze raz. Miałem 6 - dawać 12! :D

Moja pierwsza myśl po prawdziwym przebudzeniu: "o co tu kurde chodzi", a potem śmiech jak zajarzyłem, że to już prawdziwe przebudzenie.

 

Każdy ma inaczej, ja strasznie się boje paraliżu sennego ale chciałbym ponownie go doświadczyć i postarać się uspokoić, żeby z mega wielkiego koszmaru stworzyć coś przyjemnego. Nawet jestem na to przygotowany ;) Po prostu nie panikować i uświadomić sobie paraliż w pierwszej sekundzie, w przeciwnym wypadku mózg będzie nami pomiatał a skubaniec ma niewyobrażalną siłę! :)


 • 0


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: fałszywe pobudki, świadomy sen, LD, paraliż senny, porażenie przysenne, OOBE, sen, sny, protoświadomość

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u