Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ostrzejsze kary dla nieletnich


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Możliwość orzekania przez sądy dla nieletnich kar, łączących karę przebywania w zakładzie poprawczego z karą więzienia już po ukończeniu 18 roku zapowiedział w piątek premier Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie.

- Chodzi o to, żeby postępowania w sprawach nieletnich, tam gdzie mamy do czynienia z przypadkami ciężkimi, mogły prowadzić do bardzo surowego ukarania. Oczywiście z uwzględnieniem nieletności tego, który dopuszcza się czynu przestępczego - powiedział premier.

Zdaniem J. Kaczyńskiego, następuje tutaj rewolucyjna zmiana w prawie dotyczącym odpowiedzialności nieletnich. - Będzie można orzekać kary, które będą na swój sposób łączyły zakład poprawczy z pozbawieniem wolności po ukończeniu 18 roku już na zasadach właściwych do postępowanie wobec dorosłych, czyli po prostu więzienie - powiedział.

Ma to związek z tragiczną śmiercią 14-letniej Ani z Gdańska, która popełniła samobójstwo po tym, gdy w szkole upokorzyli ją koledzy z klasy. Premier podkreślił jednak, że zmiany te były przygotowywane już wcześniej.

Ziobro: obniżyć granicę odpowiedzialności nieletnich

Obniżenie granicy wieku odpowiedzialności karnej do 15 lat w kodeksie wykroczeń i kodeksie karnym oraz opracowanie całościowego kodeksu nieletnich, to kompleksowe zmiany jakie proponuje ministerstwo sprawiedliwości. Minister Zbigniew Ziobro powiedział w piątek na konferencji prasowej, że taka jest tendencja ogólnoświatowa.

- Z badań wynika, że w Wielkiej Brytanii większość przestępstw popełniają ludzie w wieku poniżej 19 lat - podkreślał Ziobro na konferencji prasowej. Uważa on, że w przekonaniu społeczeństwa obecne przepisy nie przekonują młodocianych sprawców przestępstw, iż taka droga życia nie popłaca, stąd potrzeba kompleksowych zmian.

Najdalej idąca propozycja resortu to stworzenie kodeksu nieletnich, który przewidywałby coś w rodzaju kary łączonej dla nastolatka, który za popełnienie ciężkiego przestępstwa byłby skazany np. na 10 lat i najpierw umieszczany w zakładzie poprawczym, ale po ukończeniu 18. roku życia nie zwalnianoby go, lecz - po kolejnej decyzji sądu - umieszczano w zakładzie karnym na resztę orzeczonej kary.

http://wiadomosci.o2...?s=257&t=287845

------------------------------------------------------

Według mnie coś takiego powinno być wprowadzone już dawno. Poprawczak nic nie daje, za to więzienie, to już zupełnie coś innego....



#2

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No, tym razem pan Kaczyński wymyślił coś dobrego dla Polski. Po raz pierwszy się z nim zgadzam.



#3

losiu99.
  • Postów: 155
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wow :surprised: :surprised: :surprised: W końcu jakiś rossądny pomysł oby tak dalej

#4

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Może nasz rząd i prezydent nie są jeszcze na straconych pozycjach ? W końcu jakiś ambitny pomysł...



#5

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Pomysł pomysłem, ale jak to będzie wyglądać z wdrażaniem go w życie? Nasz rząd dużo mówi, ale niewiele robi.



#6

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

który przewidywałby coś w rodzaju kary łączonej dla nastolatka, który za popełnienie ciężkiego przestępstwa byłby skazany np. na 10 lat i najpierw umieszczany w zakładzie poprawczym, ale po ukończeniu 18. roku życia nie zwalnianoby go, lecz - po kolejnej decyzji sądu - umieszczano w zakładzie karnym na resztę orzeczonej kary


W koncu nad tym ktos pomyslal, ja juz odo dawna zastanawialem sie czy ktos w koncu sie tym zajmie, bo to najwieksa glupota, ze po ukonczeniu 18 lat wychodzili z poprawczaka na wolnosc.

#7

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobry pomysł, patologie trzeba tempić w zarodku. Chyba poraz pierwszy mogę pochwalić nasz rząd.

#8

Cierń.
  • Postów: 161
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pomysł ambitny tylko gdyby nie wypadek z Gdańska nikt by o nim nie pomyślał... Polak mądry po szkodzie... :-/

#9

Gagatek.
  • Postów: 233
  • Tematów: 17
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Naprawde niezły pomysł, popieram go. W naszym kraju potrzeba zmian w prawie bo ostatnie rządy nic specjalnego nie robiły w tym kierunku.

#10

Kudłaty.
  • Postów: 89
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Narazie to tylko pomysł.. mam nadzieję, że na gadaniu się nie skończy i powołają go do życia...

#11

CheGitarra.
  • Postów: 112
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trzeba lepiej wychowywać, a nie ostrzej karać, ale skoro ten pierwszy warunek jest niewykonywalny... to popieram zaostrzenie kar!





_________________
Jestem kosmitą, przyznaję bez bicia... :wow:
Nie jestem wariatem... najwyżej socjopatą... :wow:
IRKEN ROX! :wow:



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych