Skocz do zawartości


Zdjęcie

Widzenie tetrachromatyczne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#1

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Przed chwilą trafiłam na pewną ciekawostkę.

Okazuje się , że niektórzy ludzie widzą więcej barw. :D

 

Poniżej wklejam treść tego artykułu

 

 

Tetrachromatyczki widzą więcej barw

 

Podobno rzeczywistość jest tym, co dostrzegamy. Nie możemy więc jednoznacznie stwierdzić, ile barw podstawowych widzi każdy człowiek. Tym bardziej, ze niektórzy spośród nas dostrzegają więcej kombinacji barw, niż inni, a inni widzą tych barw mniej. Czy jednak istnieją osoby posiadające super wzrok? Z pewnością żyją wśród nas kobiety mogące odróżniać sto razy więcej kolorów niż przeciętny człowiek.

Niemożliwe kolory to kombinacje barw, które nie mogą być dostrzeżone ludzkim okiem w warunkach naturalnego oświetlenia. Jednak nie wszyscy ludzie widzą tak samo! Badania sposobów widzenia udowodniły u niektórych ludzi zdolność widzenia w nadfiolecie – umiejętność występująca u niektórych gatunków świata zwierząt.

Medycyna zna inne ciekawe przypadki związane ze zmianą postrzegania kolorów. Po leczeniu jaskry odnotowywano przypadki pacjentów, którzy dostrzegali nadfiolet w postaci promieniowania. Leczenie wzroku powodowało, że nagle dostrzegali kolory i wzory kolorystyczne w świecie przyrody, które wcześniej dla nich nie istniały.


Przeciętny człowiek widzi około miliona różnych kolorów. Za umiejętność widzenia barwnego odpowiadają trzy rodzaje komórek znajdujących się w oczach, określanych mianem czopków. Wyróżnia się czopki zielone, czerwone i niebieskie.

 

Wrażenie barwy powstaje w zależności od długości docierających do czopków fal świetlnych. Czopki przechwytują wiązki światła i przekształcają w sygnały elektryczne. Następnie przesyłają wiadomości do mózgu. Każdy z rodzajów czopków może wykryć około 100 barw. Mózg analizuje wszystkie sygnały i łączy je, tworząc w naszej świadomości uczucie dostrzegania koloru.

Niewielki odsetek kobiet posiada natomiast dodatkowe podtypy czopków zielonych i czerwonych, a fakt ten spowodował powstanie hipotezy, iż są one w stanie zobaczyć o wiele więcej kolorów. Badania dowiodły, że jest to prawdą. Osoby takie nazwano tetrachromatami. Tetrachromatyzm pozwala widzieć więcej barw, a przez to nierzadko – postrzegać rzeczywistość dużo dokładniej. Tetrachromatki przypuszczalnie mogą obserwować nawet sto milionów barw.

Co ciekawe, tetrachromatyzm kwalifikuje się jako mutację – niektórzy specjaliści wręcz okrzyknęli go schorzeniem. Co ciekawe, osoby widzące więcej barw starają się raczej – jak to zawsze bywało w historii ludzkości – przede wszystkim ukryć swoją inność przed światem. Tym bardziej, że łatwo zataić swoją umiejętność widzenia pośród masy ślepców.

Jednak tetrachromatyczkę zainteresowaną badaniem jej niezwykłych zdolności udało się odnaleźć brytyjskiej neurolog Gabriele Jordan. Kobieta o nadprzeciętnym wzroku pochodzi z Anglii, lecz jej tożsamość została objęta tajemnicą lekarską. Nic dziwnego, skoro poszukiwania chętnej do badań kobiety widzącej więcej barw trwały aż dwadzieścia lat.


Gabriele Jordan stworzyła specyficzny test, na podstawie którego starała się wyłonić tetrachromatyzm u swoich pacjentów. Podczas testu przed osobą badaną na ekranie pojawiają się trzy kręgi światła. Dla zwykłego człowieka wszystkie kręgi wyglądają identycznie. Tylko nieliczne kobiety potrafią je odróżnić. Niemniej, sama Gabriele Jordan jest świadoma, że nawet nie każdy tetrachromata przechodzi ten test pozytywnie.

Dlaczego tetrachromatyzm uważa się za mutację? Dodatkowe typy czopków powstają w wyniku mutacji kodujących ich genów. Mutacje te są zresztą odpowiedzialne również za daltonizm u mężczyzn. Geny kodujące czopki zielone i czerwone leżą bowiem na chromosomie X, a mężczyźni mają tylko jeden ten chromosom. Stąd każda wada jednego z genów na jednym chromosomie nie może być prawidłowo skompensowana funkcjonującym genem na drugim chromosomie.

Tymczasem tak właśnie dzieje się u kobiet, gdzie zachodzi prawidłowa kompensacja, bowiem kobiety posiadają dwa chromosomy X. Stan ten stwarza także możliwość wystąpienia dwóch typów czopków zielonych i czerwonych - po jednym na każdym chromosomie. To przyczynia się do znacznie zwiększonej wrażliwości na barwy.

 

Szukając więcej, trafiłam na ciekawy test.

 

Możecie sprawdzić się w postrzeganiu barw wchodząc w ten link :

 

http://www.colormunk...e/huetest_kiosk

 

Jak pobawicie się na tym, to możecie pochwalić się wynikiem jak chcecie :D

 

Mój wynik to; 3

Trója wpadła bo wyłożyłam się na zielonych barwach troszkę :)

ale nie jest źle :)

 

Zapraszam do dyskusji  :D


  • 9



#2 Gość_.Uzurpator.

Gość_.Uzurpator..
  • Tematów: 0

Napisano

No nie wiem czy ja mam jakiś inny test, ale ja mam wynik 155. I wg. mnie jest on mało wydajny ze względu na to, że każdy ma różne kalibracje monitora. Ten test by był wiarygodny gdyby każdy go robił na takim samym monitorze.


  • 0

#3

Self-Luminous Red.

    Kolor chimeryczny

  • Postów: 90
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to skoro się pobawiłem to i się pochwalę.
Your score: 0 (Perfect Color Acuity)

 

Nie wiem do końca w jakiej mierze mogę zawdzięczać to mojemu na wpół zdechłemu monitorowi.


  • 0



#4

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może dlatego , że jest na wpół zdechły. Ja mam monitor co wszystko się w nim odbija , ale 3 to nie jest aż tak źle :D


  • 0



#5

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Dlaczego tetrachromatyzm uważa się za mutację?

Nie bardzo rozumiem czemu autor uważa za dziwne twierdzenie, że cecha pojawiająca się wskutek zmian w genach to mutacja. W artykule ma to taki wydźwięk, jakby uważał że mutacja to jakaś negatywna opinia.

 

Tetrachromaci nie ukrywają swoich zdolności. Najprawdopodobniej większość z nich się nie orientuje że widzą jakoś inaczej, podobnie jak synestetycy przez długi czas uważają, że inni mają tak samo jak oni.

 

Na czym polega ten test? Polecenie jest niejasne.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 19.05.2016 - 19:24

  • 0



#6

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Na czym polega ten test? Polecenie jest niejasne.

 


 

Te kolorowe kwadraciki w każdej lini musisz ułożyć ( poprzestawiać tak) aby tworzyły przejście np. od zielonego do niebieskiego.

Musisz tak poukładać by było jakby to ująć, płynnie przechodziło z jednego odcienia w drugi :D


  • 0



#7

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aha.

 

ed. Ułożyłem, bez błędu "You have perfect color vision!"


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 19.05.2016 - 19:37

  • 0



#8

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

c929121ead104.jpg


  • 0



#9

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To ciekawy test :D


Użytkownik Shadow Of Angel edytował ten post 19.05.2016 - 19:54

  • 0



#10

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja mam 19 tyle że po pracy i po dwóch piwach jestem :szczerb:


  • 1



#11

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja mam 30.


  • 0



#12

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2570
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja tego nie ogarnę, już mnie oczy od tego bolą, ale to pewnie przez to że mam czarno-biały monitor.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Tak na serio to 3 razy próbowałem i wychodzi mi ok 80. To jest zależne od monitora, w moim są strasznie sprane kolory.


  • 0



#13 Gość_.Uzurpator.

Gość_.Uzurpator..
  • Tematów: 0

Napisano

W moim widocznie też wynik to: 100-155, teraz przysiadłem mocno i osiągnąłem 104. Także już sam nie wiem czy to wina monitora czy tego, że nie przechodzę tego testu  :szczerb:


  • 0

#14

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Ja mam 19 tyle że po pracy i po dwóch piwach jestem :szczerb:

 

To moje gratulacje :D

 

A z jakimi barwami mieliście największy problem?

Na tle których barw mieliście najwięcej słupków?

 

Pytam tak z ciekawości :D

 

Zgaduję - Najgorzej wam faceci poszło z czerwonym :D  Mam rację ? :D


Użytkownik Shadow Of Angel edytował ten post 19.05.2016 - 20:26

  • 0



#15

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Drugie podejście:

3d02340ae4902.jpg

 

8404d235e6b98.jpg

 

Ja mam dobry monitor ale najgorzej jest jak wpatruje się w te klocki. Wzrok mi jakoś szwankuje.

Ktoś potrafi wytypować na moim obrazku błąd w ustawieniu? Bo ja już na to patrzyć nie mogę ;)

Ogólnie fajna sprawa, jutro znowu spróbuje.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych