Skocz do zawartości


NASA opublikowała najbardziej szczegółową mapę topograficzną Merkurego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

1-770x400.jpg

Niespełna trzy dni temu byliśmy świadkami niezwykłego astronomicznego zjawiska – tranzytu Merkurego przez tarczę Słońca, który był transmitowany na żywo przez agencję NASA, tymczasem Amerykańska Agencja Kosmiczna przygotowała dla nas kolejną niespodziankę.

 

NASA zaprezentowała właśnie najbardziej szczegółową jak dotąd mapę topograficzną Merkurego, ukazującą w najdrobniejszych szczegółach wszystkie jego kratery, grzbiety, wulkany i góry, a także wysokiej jakości mapę północnego bieguna planety. Mapy zostały stworzone przez naukowców z USGS, Arizona State University, Carnegie Institute of Washington, Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory i NASA.

 

Oto najbardziej kompleksowa jak dotąd mapa topograficzna Merkurego:

 

Mercury_DEM_white_robinson_grid_nomen-1.

 

Na animacji opublikowanej przez NASA najwyższe obszary zostały oznaczone w kolorze brązowym, czerwonym i żółtym. Niziny zaś zostały zaznaczone na niebiesko i fioletowo. Nowa mapa pozwala nam szczegółowo rozważyć detale płaskorzeźby tej planety i zrozumieć mechanizmy jej powstawania. Dane do jej utworzenia uzyskano dzięki sondzie MESSENGER (Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry, Ranging). Nowa mapa została utworzona z prawie stu tysięcy zdjęć wykonanych przez ten aparat. Na zdjęciu bieguna północnego w basenie Mendelssohna widać gigantyczny krater uderzeniowy o średnicy 291 kilometrów, który wypełniony jest zastygłą lawą.

 

To zdjęcie ukazuje biegun północny Merkurego:

 

original_4d5f5a20211027aeb3e14247f0e0540

 

Wszystko na północ od planety w czasach starożytnych, jak ustalił MESSENGER, było pokryte lawą (jej łączna powierzchnia jest równa 60 procent kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych). Łącznie MESSENGER wysłał na Ziemię dziesięć terabajtów danych, wśród których pojawiło się prawie 300 tysięcy obrazów.

 

Mapa topograficzna obszaru, na którym wylądował MESSENGER:

 

where_MESSENGER_landed_15-079.jpg

 

MESSENGER rozpoczął swoją misję 3 sierpnia 2004 roku, startując z kosmodromu Cape Canaveral za pomocą rakiety nośnej Delta II. Orbitę Merkurego aparat osiągnął 18 marca 2011 roku. W sumie, MESSENGER pokonał ponad 7,9 miliarda kilometrów. Aparat zakończył swoją pracę w kwietniu 2015 r.

 

Żółte plamy na tym zdjęciu wskazują na obszary, w których istnieje lodowa woda:

 

PIA19411-Mercury-WaterIce-Radar-MDIS-Mes

 

Merkury jest najmniejszą i najlżejszą planetą Układu Słonecznego. Jest około 20 razy lżejszy i mniejszy niż Ziemia, a jego średnia gęstość jest w przybliżeniu taka sama, jak gęstość naszej planety. Rok na Merkurym trwa 88 dni. Nie posiada on żadnych naturalnych satelitów.

 

 

Pierwsze zdjęcie Merkurego wysłane przez MESSENGER w 2011 roku:

 

messenger-1st-image-mercury.jpg

 

Zdjęcie ukazujące różnice temperatur na Merkurym:

 

PIA19247-Mercury-NPolarRegion-Messenger2

 

Krater Jokai:

 

MESSENGER_last_image.jpg

 

 

 

 

 

 

Autor: Anna Borkowska

Źródło: Wiedzoholik

wiedzoholik.png


  • 3



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych