Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Dwie nowe sondy wystartowa³y w kierunku s³oñca


  • Zaloguj siê, aby dodaæ odpowied¼
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z przyl±dka Canaveral na Florydzie wystartowa³y dwie sondy kosmiczne, które maj± przysy³aæ pierwsze w historii trójwymiarowe zdjêcia S³oñca. Misja Stereo bêdzie trzeci± tego typu w ramach programu sond s³oneczno-ziemskich.
NASA chce fotografowaæ wybuchy w koronie s³onecznej. W wyniku tych eksplozji w przestrzeñ kosmiczn± wyrzucane s± miliardy ton gor±cej plazmy. Ob³oki osi±gaj± prêdko¶æ ponad 1000 km/s; gdy docieraj± do Ziemi

zak³ócaj± funkcjonowanie satelitów telekomunikacyjnych, sieci elektrycznych i systemów nawigacji lotniczej.


Naukowcy maj± nadziejê, ¿e trójwymiarowe zdjêcia pomog± lepiej prognozowaæ kosmiczn± pogodê i zapobiegaæ skutkom wiatru s³onecznego.

Wybuchy s³oneczne formalnie nazywane s± koronalnymi wyrzutami masy. Podczas minimum aktywno¶ci s³oñca obserwuje siê jeden lub dwa wyrzuty w tygodniu. Podczas maksimum aktywno¶ci s³onecznej ich czêsto¶æ wzrasta do piêciu dziennie. W przestrzeni miêdzyplanetarnej plazma, której temperatura siêga setek tysiêcy stopni Celsjusza, rozchodzi siê w postaci stosunkowo dobrze ukierunkowanego i w±skiego wyrzutu rozszerzaj±cego siê do ¶rednicy oko³o 50 milionów kilometrów. W sk³ad plazmy, oprócz protonów i elektronów wchodz± jony helu, tlenu i ¿elaza.

Energia typowego wyrzutu jest sto razy wiêksza od energii zgromadzonej we wszystkich arsena³ach j±drowych na ¶wiecie.

Obecnie teleskopy w ziemskich obserwatoriach skierowane s± bezpo¶rednio ku s³oñcu, co uniemo¿liwia dok³adne okre¶lenie kierunku rozchodzenia siê wyrzutów. Trójwymiarowe zdjêcia maj± dostarczaæ znacznie dok³adniejszych danych.

Sondy Stereo maj± po 16 superczu³ych instrumentów do obserwacji wyrzutów - ¶wiat³o odbijane przez ob³oki wyrzucanej plazmy jest oko³o stu miliardów razy s³absze od bezpo¶redniego ¶wiat³a tarczy s³onecznej.

Wed³ug NASA dziêki tym urz±dzeniom bêdzie mo¿na du¿o szybciej przewidzieæ pojawienie siê w okolicach Ziemi wiatru s³onecznego. Ostrze¿enia o burzy magnetycznej maj± w zwi±zku z tym nadchodziæ z wyprzedzeniem kilku dni, a nie kilku godzin, jak ma to miejsce obecnie.
http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0





U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 0

0 u¿ytkowników, 0 go¶ci oraz 0 u¿ytkowników anonimowych