Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mars najbliżej Ziemi od 11 lat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W ciągu najbliższych tygodni Mars, poruszający się zygzakiem, zbliży się do Ziemi najmocniej od listopada 2005 roku. W trakcie tej podróży jasno błyszcząca planeta pojawi się na południowo-wschodnim niebie. Z każdym tygodniem będzie ona coraz bardziej wyraźna.

Ścieżka Marsa już od początku tego roku, kiedy błyszczał w gwiazdozbiorze Panny, wydawała się nieregularna. Mars był wtedy oddalony od Ziemi o 252 miliony kilometrów. Do końca przyszłego tygodnia dystans ten ma się zmniejszyć aż o 95 milionów. W rezultacie Mars zaświeci nad naszymi głowami aż 10 razy jaśniej niż na początku roku. Od tego czasu przesunął się i aktualnie znajduje się w gwiazdozbiorze Wężownika. Najbliżej sąsiad Ziemi będzie przy niej 30 maja. Wtedy odległość między tymi dwiema planetami ma wynieść 75,3 milionów kilometrów.

 

W ostatnich tygodniach Mars zwolnił swoje tempo podróży. Trasa na wschód ma się skończyć 16 kwietnia. Po tym dniu planeta "zatrzyma się" na prawie 11 tygodni, a później ruszy na zachód i tak aż do 30 czerwca, kiedy znów zacznie podążać w kierunku wschodnim. Te ruchy przypominają zygzaki. Każda z planet co jakiś czas wykonuje podczas swojego obrotu zygzaki. Astronomowie długo nie potrafili wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. Grecy wierzyli, że Słońce, Księżyc i planety poruszają się po perfekcyjnych okręgach. Mieli oni duże problemy z wyjaśnieniem anomalii w przypadku marsowych dwumiesięcznych zwrotów na zachód i na wschód. Ostatecznie przyjęto założenie, że planety przemieszczają się wokół Ziemi po mniejszych epicyklach. Niestety to tłumaczenie nie miało potwierdzenia w rzeczywistości, a ruchy planet nie wydawały się pasować do orbitalnego mechanizmu.Sprawa wyjaśniła się, kiedy w 1543 roku Mikołaj Kopernik, wydał swoje dzieło "De revolutionibus orbium coelestium"("O obrotach sfer niebieskich"), w którym wyjaśnił sekret nieregularności. Zakładając, że nie Ziemia, lecz Słońce jest centrum Wszechświata, był on w stanie wytłumaczyć ten widoczny z naszej planety ruch wsteczny. Jest to zrozumiałe, pamiętając, że to Ziemia, a nie Mars, jest bliżej słońca. Dlatego to ona szybciej krąży na wschód.
 

Istotne jest, aby pamiętać, że Mars ani się nie  zatrzyma, ani nie odwróci swojego kursu dosłownie.

To co możliwe będzie do zaobserwowania to iluzja opierająca się na ziemskiej perspektywie widzenia Marsa. Będzie on kontynuował obrót wokół Słońca wzdłuż swojej epileptycznej orbity. To co widoczne, czyli zatrzymania i zmienne ścieżki na niebie, to zasługa zmiany perspektywy obserwacji każdej planety, podróżującej wokół Słońca osobną ścieżką i w różnym tempie.

Z powodu mniejszej odległości będziemy go lepiej widzieć. Mars zabłyśnie i "zapali" się dla nas mocniej!

 

źródła: http://tvnmeteo.tvn2...199769,1,0.html

http://space.com

 

d32fc68801371.jpg

 

Trzeba odkurzyć Synte 8* i liczyć na bezchmurną nocke.


  • 3



#2

Vaqowsky.
  • Postów: 780
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

z soboty na niedziele byłem na rybach w nocy. Niebo było rpzecudne i wtedy zauważyłem jak Mars mocno świeci, a będzie jeszcze lepiej.  Miodnie.


  • 0

#3

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Warunki są sprzyjające. Brak Łysego i trzy planety do upolowania:

78c09e5882466.jpg

 

Pamiętam jak po praz pierwszy zobaczyłem Saturna. Nogi mi się ugięły kiedy zobaczyłem wyraźny pierścień. Takich widoczków to się wówczas nie spodziewałem. Jowisz też piękny, planeta wielkości filtra od papierosa, widoczna plama i atmosfera.

Mars będzie rewelacyjny 30 maja tylko martwi mnie jak będzie z pogodą.


  • 0



#4

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

30 maja Mars będzie nisko nad horyzontem i tego bym się obawiał, gdyż takie położenie gwarantuje kiepskie warunki obserwacji z powodu naturalnej turbulencji atmosfery. Rozmiary kątowe Marsa (18,6") będą podobne do Saturna (18,4"), natomiast Jowisz będzie dwa razy większy (37,3"). Jak zwykle, podczas wielkich opozycji Marsa uprzywilejowani będą obserwatorzy na południowej półkuli, gdzie Mars będzie widoczny w pobliżu zenitu.


  • 1



#5

spooner.
  • Postów: 318
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Też racja. Postaram się w któryś dzień tego weekendu zaobserwować Marsa, zobaczę jak to wygląda pod tym kątem i czego mogę oczekiwać 30 maja.


  • 0



#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Będę musiał zerknąć jak przyjadę do domu na majówkę. Obecnie bardziej się nastawiam na obserwacje tranzytu Merkurego w maju.


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych